Skocz do zawartości
RoN_01

Fauna Marin Balling Light Start Set

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Akwarium mam tak od 3 lat ale od roku przez nawał obowiązków jedyną czynnością jaką przy nim robiłem to podmiana wody, karmienie ryb i czyszenie szyb :) Efekt był taki że grzybki oraz briareum szybko się rozrastały zarosły mi skały. Teraz mam mały zastój w pracy i postanowiłem zabrać się za akwarium. Wyczyściłem skałę z grzybków i briareum. Trochę dokupiłem ekipy sprzątającej ale tak ciągle mam problem  z niskim KH no i pojawił się pomysł  dozowania aby jak wrócę do normalności znowu wszystko nie padło :)

Tak czytam o metodzie Ballinga no i że trzeba stosować trzy składniki (oczywiście w zależności czego ile brakuje) Ca MG i KH

Na stronie jednego ze sklepów jest Fauna Marin Balling Light Start Set no niby spoko bo mam wszystko ale nasuwają mi się takie pytania

- Czy ktoś używa tego ? i jakie ma opinie :)

- Rozumiem że to nie jest samo KH, Ca i Mg tylko jakieś dodatkowe składniki i tak się zastanawiam co z podmianami wody ? Czy je się stosuje wtedy ? W tej chwili robię co tydzień 20L (akwarium około 220l) No bo skoro to nie jest samo KH powiedzmy to jak zacznę stosować bogatą sól to czy nie narobię sobie problemów :)

- no i co z KH :) czy to mi ustabilizuje czy będę zaraz musiał dokupić jeszcze KH z tego co udało mi się znaleźć to jest tylko w płynie za około 100zł za 1L więc tak trochę słabo:)

Parametry wody na tą chwilę

no3 0-2

po4 0-0.03

kh 6 tu trochę nisko i dolewam co dziennie  Kh plus od aquaforest 

ca 460

 

Będę wdzięczny za jakieś słowa podpowiedzi :)

 

94464122_854014285009456_7324080474282786816_n.jpg

Edytowane przez RoN_01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
ja używam od jakiegoś czasu FM Baling light z tym ze nie uzywam Mg, robie co tydzień podmiane wody i Mg stoi u mnie w miejscu. Do KH i Ca dolewa sie jeszcze Trace 1,2,3 to sa w sumie mikroelementy. Mieszasz w RO i podaje do akwarium wedlug poboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FM light set to zestaw do wprowadzenia bailinga. Czyli zawiera wszystko co potrzeba do stabilnego prowadzenia zbiornika. Makro (Ca, kH i Mg) i mikro. Dodatkowo w zestawie startowym dostajesz karnistry. 
1. Ja przeszedłem z strongów Af na light trace FM i bardzo sobie chwalę. 
2. Podmiany zalecane 10%tygodniowo. 
3. Ja używam proszków czda kupionych w sklepie chemicznym i a do tego stosuję mikro FM. Wychodzi to samo tylko że taniej... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły mi preparaty ale kupiłem w mniejszych ilościach po 1kg i rozrobiłem w butelkach 1l

Chciałem sięwas zapytać co do dawkowania aby sobie nie narobić problemów :) Wiem że trzeba będzie mierzyć na bieżąco i korygować ale niech ktoś sprawdzi czy dobrze liczę :)

Rozrobiłem

CA 400g + 2 ml trace 1 i 2  w 1 L wody RO

MG 400g w 1 L wody RO

KH 100g + 2 ml tracer 3 w 1 L wody RO

W tej chwili mam parametry

KH 5,7

 Ca 270

MG jutro będzie test

Na akwarium 200l liczone

Po wprowadzeniu danych z kalkulator aby osiągnąć kh7,5  Muszę podać 108ml KH / 4 dni to na dzień muszę dać 27mil  podzielić na 6 (mogę dać dwa a potem 6 :( ) dawki w ciągu 24h to jedna dawka wychodzi 4,5mil Tak będzie spoko ?

Ca 242 mil / 4 dni = 60,5 /12 dawek = 5,04 mil jedna dawka

Edytowane przez RoN_01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim małym akwarium nie polecam Ballinga. Będziesz miał więcej z tym zabawy (ustawienie i mierzenie parametrów) niż z podmiankami, które dla małego zbiornika nie są dużym problemem. Moim zdaniem Balling ma sens dla akwarium powyżej 200 litrów. 

Pamiętaj, że podmianki nie tylko uzupełniają Ci macro, ale też micro, a do tego wyrzucają nadmiar rozpuszczonej materii organicznej i innego syfu z wody. 
Stosując balling zamiast podmianek przydałoby się jeszcze dodać węgiel aktywny, a od czasu do czasu zrobić także ICP. 

Znacznie prościej, taniej i mniej ryzykownie jest w Twoim przypadku robić podmianki. Przechodziłem przez to i mówię z własnego doświadczenia.

Jeśli chcesz co tydzień robić podmianki, ale dla stabilizacji coś lać, to polecam kH i Ca, ewentualnie stront i jod. Możesz nawet z ręki.
Możesz też pomyśleć nad produktem All-in-one jak Red Sea ABC+ (brakuje w składzie Red Sea Color C i color D, ale może się obejść bez tego), ale to tylko przy założeniu, że będą regularne podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisał, ze robi podmiany z reszta o ile podniosą mu parametry regularne podmiany. Widać jakie ma kh i Ca. 
 

@RoN_01

Masz pompę dozującą czy będziesz lał z reki? Jak ręcznie to nie wiem czy masz tyle samozaparcia żeby lac więcej niż 2-3 razy na dobę. Ale powoli do góry, podnoszenie w stylu 0,5 KH na dobre nie powinno skutkowac niczym negatywnym szczególnie jak rozłożysz dawkę na x na dzień.  Ca masz bardzo nisko, ale to tez unormujesz ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, jacgues napisał:

Moim zdaniem Balling ma sens dla akwarium powyżej 200 litrów. 

Wielkość zbiornika nie ma żadnego znaczenia tylko wielkość konsumpcji. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, norbi2222 napisał:

Wielkość zbiornika nie ma żadnego znaczenia tylko wielkość konsumpcji. 

Mam na myśli ilość trudu niezbędnego do robienia podmianek.

Chodzi mi o to, że w akwariach poniżej 200 litrów warto zastosować ballinga w formie uproszczonej (jeśli jest konsumpcja i nie można czekać do podmiany) razem z podmiankami, w większych podmiana wody robi się na tyle problematyczna (np. 1000 litrów x 10% = 100 litrów do podmiany) i kosztowna, że pełny balling i ograniczenie podmian ma większy sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sith114

Tak mam pompę dozująca. Kupiłem tak trochę przez przypadek :) bo już wkurzało mnie ciągle dodawanie KH i nadal go nie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jakieś mam problemy z testami. Zamówiłem nowe zobaczymy jak przyjdą 

Po 24h od zaczecia dozowania 

Ca 470 powinno po 4 dniach być 435 

Kh tak jak było 5.7 nic się nie zmieniło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, RoN_01 napisał:

Chyba jakieś mam problemy z testami. Zamówiłem nowe zobaczymy jak przyjdą 

Po 24h od zaczecia dozowania 

Ca 470 powinno po 4 dniach być 435 

Kh tak jak było 5.7 nic się nie zmieniło 

Nie koniecznie to wina testów. No chyba, że te które posiadasz są już stare ;P
Czasem przy wyrównywaniu parametrów podnoszeniu wyrównywaniu potrafią się rozjechać.
Z innej strony przykład z życia wzięty po lekkim podniesieniu KH wzrosła konsumpcja (albo ruszyła) i dawkę trzeba było mocno zwiększyć :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowe testy i teraz mam każdego po 2 :) wiec wyniki raczej są potwierdzone

- KH 6.7 tutaj sobie po woli wędruje do góry

Tylko mam problem co zrobić z CA 470 i MG 1500 Bo stoi ciągle na tym samym poziomie. Kupiłem kilka szczepek twardych korali aby to jadły ale trochę potrwa nim urosną i konsumpcją będzie znacząca

Spotkałem się z opinią że powinienem podawać wszystkie 3 składniki FM balling Light start set mimo że brakuje mi tylko KH. Co wy o tym sadzicie ? Bo skoro mam duże CA i MG to nawet nie wiem w jakiej ilości go podawać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, RoN_01 napisał:

Tylko mam problem co zrobić z CA 470 i MG 1500

Jak co robić? Nic jak jest stałe to jest git i niejedna osoba ma takie parametry. Dozuj tylko kh żeby mieć tak około 7,5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie na Ballingu ATI. Ca 490-500, Mg prawie 1500. KH lałem by utrzymać poziom, Ca i Mg zredukowałem najpierw o połowę potem do 40% dawki KH. W ciągu dwóch miesięcy Ca spadło do 420, Mg do 1260. KH też obniżyłem z 8,5 na okolice 7,5(chociaż przy ostatnim pomiarze spadło na 7,3, więc konieczna była korekta). Korale ewidentnie bardziej zadowolone z niższego KH :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ponad dwa tygodnie lałem

KH 12mil i utrzymywałem na poziomie 7,5 -7,7

CA 3mil i nie spadało mi ciągle było ponad 480 Mg 3 mil i było 1500

W tej chwili zaobserwowałem że korale jakby trochę słabiej wyglądały i zmierzyłem Po4 0.1 oraz No3 tak około 10 i wyłączyłem całkowicie balinga. Przez bardzo długi okres czasu nie miałem problemów z No3 i Po4 Wydaje mi się że to przez zbyt wysokie CA na szybach oraz skałach zacząło mi się pojawiać więcej nalotu takiego rdzawego. Będę obserwował Kh jak będzie spadał to dodam tylko Kh już pozostałych nie będę dawał :(

Kupiłem trochę twardych korali aby mi zjadły Ca oraz jakiś absorber na po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem Test ICP i możecie pomóc jak dalej postąpić ?

W tej chwili stosuje tylko KH bo mi spada a CA i MG wyłączyłem całkowicie czekam aż spadnie samo przez konsumpcję lub podmiany wody.

Z wyników wychodzi że mam mało jodu no to dokupię gdzieś i doleje ale jak pozbyć się Miedzi Bar Sód  Cynku  ?

woda3.jpg

woda2.jpg

woda1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od kilku ładnych podmian na świeżej solance o odpowiednim zasoleniu, bo z tego co widzę, masz sporo za duże.  Pozwoli Ci to na naprostowanie równowagi pomiędzy pierwiastkami. Nie zbijaj tego zasolenia za szybko bo pogorszysz sytuację.  Poszukaj też ognisk korozji na elementach pomp itp. To tak na szybko w skrócie "na start".
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.