Skocz do zawartości
Hoom

Komin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam właśnie jestem trakcie zamawiania nowego akwarium wymiary to 1150x700x600 . Pytanie mam o wielkość balkonu z lewej strony . Będą w nim tylko dwa otwory , spływ i rewizja .Dwa otwory  Powrotu będą wiercone w tylnej szybie . Kolega namawia mnie na to by zrobić balkon na całej szerokości że niby lepiej mieć grzebień 700mm długości i zawsze tam można jakieś szczepki położyć . Firma chce mi zrobić balkon 150 szeroki i wysoki na 300mm długość to polowe szerokości akwarium . Co sądzicie jakie wymiary balkonu będą lepsze . Zastanawiam sie zrobić Max 200mm głęboki 150mm szeroki tylko czy dać go na całej szerokości akwarium czy tylko do połowy czyli 350mm . Mam pytanie tez o wielość spływu i rewizji , jakiej to dać średnicy . Powrót chce dać dwa razy po 25 lub 32 , pompa będzie maxspect duo 12k 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo zbliżone akwarium (120x70x65). Ja mam komin wewnętrzny, ale gdybym miał robić zewnętrzny to dałbym na całą szerokość. Teraz długość grzebienia mam 15+30 brutto (jakieś 42-43cm wychodzi) i woda się spiętrza na 1,5cm przy pompie 10k ustalonej na 8x%. Przy grzebieniu 35cm i pompie 12k pewnie będzie się spiętrzać na 2-2,5cm. Musisz to wziąć pod uwagę jak planujesz rzeczywisty poziom wody w zbiorniku.

Ja rewizję i spływ mam 40mm i mniejszego bym nie dał. powrót mam jedną rurę 32mm. Dlaczego chcesz dać 2x powrót? Czy tylko rozdzielone na górze na dwa wloty dla lepszej cyrkulacji, czy dwie rury od pompy? Zakładam, ze to pierwsze, bo drugie nie bardzo widzę sens. Rozumiem, że pompa jest duo, ale jeśli chcesz obydwie części używać o powrotu to nie bardzo rozumiem. Chyba, że chcesz część wody puszczać bezpośrednio do akwarium, część przez jakieś filtry na media.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapytam , dlaczego tak  robisz powrót? Co do zrzutu to przy takiej pompie min. 40mm.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę mam maxspect duo td-12k ona ma dwa wyjścia i oba dam na powrót . Chce wywiercić dwa otwory w tylnej szybie i będą dwa dodatkowe cylkulatory :) . Czyli doradzacie dać na całej długości balkon . A jaki dać wysoki . Chce dać najniższy jaki jest rozsądnie zrobić . Jeżeli np położył bym szczepki na dno by było w miarę jasno bez dodatkowego światła . A światła będzie u mnie naprawdę dużo nawet nie wiec czy nie za dużo . Z tym powrotem 40 będę musiał coś po kombinować bo mam clarisea 5000 ona ma 32 ale coś wymyślę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób komin na całej szerokości akwa. powrót zrób przez komin ( też będzie cyrkulacja ) Po co wiercić otwory , dla mnie to bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do CS dasz po prostu inne kolanko, tam jest gwint chyba 1".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, JerzyB napisał:

Zrób komin na całej szerokości akwa. powrót zrób przez komin ( też będzie cyrkulacja ) Po co wiercić otwory , dla mnie to bez sensu.

Nie chce komina nie podoba mi sie . Wolę balkon . A co do wierconego powrotu widziałem to w akwarium pokazowym w firmie która będzie mi robić akwarium wyglada to naprawdę super . Zreszta już mam gotową szafkę i sump pod takie rozwiązanie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak uważasz .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz pamiętać ze woda spływa grawitacyjnie i im większy słup wody w kominie/balkonie tym można uzyskać lepszy obieg w akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, sith114 napisał:

Musisz pamiętać ze woda spływa grawitacyjnie i im większy słup wody w kominie/balkonie tym można uzyskać lepszy obieg w akwarium. 

A teraz mnie zaskoczyłeś bo mi sie wydawało ze jak masz zawór na spływie to liczysz słup wody od powierzchni sumpa do końca rurki od rewizji  lub od zaworu do końca rurki rewizji Co ma do tego ilość wody w kominie . Mam teraz pudełko przelewowe i tam poziom wody ma z 15 cm 

28 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Do CS dasz po prostu inne kolanko, tam jest gwint chyba 1".

Tego zrobić nie mogę akurat bo zmiejsze średnice spływu , poprostu przerobię clarisea na 40mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to fakt masz racje ciśnienie zależy tylko od wysokości słupa cieczy. Z drugiej strony ciśnienie w miejscu wpływu wody do rury nie będzie miało wpływu na przeplyw przez rurę? 

Chodzi mi o sytuacje jak z przykładu 8.3 https://www.am.szczecin.pl/uploads/imfich/8_Hydrostatyka_i_hydrodynamika.pdf

Zobacz czas opróżnienia od pełna do połowy i od połowy do zera.

Co prawda są to rozważania czysto teoretyczne i przy paru cm różnicy wysokości komina mogą mieć małe znaczenie. 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Hoom napisał:

A teraz mnie zaskoczyłeś bo mi sie wydawało ze jak masz zawór na spływie to liczysz słup wody od powierzchni sumpa do końca rurki od rewizji  lub od zaworu do końca rurki rewizji Co ma do tego ilość wody w kominie . Mam teraz pudełko przelewowe i tam poziom wody ma z 15 cm 

Musisz pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Jak wywiercisz w szkle otwory na powrót, to przy wyłączniu pompy, lub braku zasilania, woda przez powrót będzie wracać do sumpa. Jeśli powrót będzie poniżej to zejdzie ci woda z akwarium dopóki nie zassie powietrza przez powrót. Więc dobrze jest to wywiercić na samej górze, i rurką puścić powrót pod powierzchnię wody, tak żeby szybko zasysało powietrze.

przykład:

akwarium 11,5x7x6 dm (wszystkie obliczenia brutto, nie odejmując objętości szyb). Czyli powierzchnia 11,5x7 = 80,5 dm2. Czyli jeden centymetr wody w twoim akwarium to 8 litrów. jeśli dasz powrót 5 cm pod rzeczywistą powierzchnią wody, to ścieknie 40 litrów wody do sumpa. 10cm to już 80 litrów. Musisz to przewidzieć budując sump. Komin jeśli będzie miał wymiary 7x1,5x2 brutto to kolejne 20 litrów, z czego będzie ściekać 15 brutto, bo kilka cm wody zawsze zostaje w kominie (do wysokości śrubunku)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sith114 wiesz co nie będę sie przejmował takimi rzeczami . Zaraz pewnie można obliczyć czy kolanko 90 stopni nie spowoduje tez zmniejszenia przepływu . Będę miał około 700 litrów obiegu pompa będzie 12 k mam tez jako cyrkulatory 2 gyre 350 które chce dać na tylniej szybie skręcone by nie przestawiły mi skał :) wiec martwych stref na 100% nie będzie wiec nawet jak obieg będzie wolniejszy nic to nie zmieni w jakiści wody bo i piasku nie planuje wiec wszystko prędzej czy poniej i tak trafi do clarisea lub rewizją do refugium 

@katani u mnie zleci tylko tyle ile przeleci przez grzebień . Z balkonu nie zleci prawie nic bo będzie tam poziom wody tylko do koca rurki rewizji , wiec zleci różnica miedzy rewizją a spływem . 
 

mozecie mi jeszcze powiedzieć czy na rewizji tez dać zawór czy wystarczy tylko na spływie 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Hoom napisał:

 

Tego zrobić nie mogę akurat bo zmiejsze średnice spływu , poprostu przerobię clarisea na 40mm 

I tak i nie :) Oczywiście powstanie tam zwiększona strata lokalna, ale taki układ będzie miał nadal większy przepływ maksymalny niż cały układ na hydraulice 32mm. Oczywiście przeróbka na 40mm też nie będzie trudna, bo można zaadoptować sitko spływu zamiast tego oryginalnego rozpylacza z CS.

Ja bym jednak tylko wymienił kolanko z 32x1" na 40x1"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ejdzej88sprawdzilem można dostać 40x1,25” zawsze to 6,35mm więcej niż 1” :)

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Hoom napisał:

@sith114 wiesz co nie będę sie przejmował takimi rzeczami . Zaraz pewnie można obliczyć czy kolanko 90 stopni nie spowoduje tez zmniejszenia przepływu . Będę miał około 700 litrów obiegu pompa będzie 12 k mam tez jako cyrkulatory 2 gyre 350 które chce dać na tylniej szybie skręcone by nie przestawiły mi skał :) wiec martwych stref na 100% nie będzie wiec nawet jak obieg będzie wolniejszy nic to nie zmieni w jakiści wody bo i piasku nie planuje wiec wszystko prędzej czy poniej i tak trafi do clarisea lub rewizją do refugium 

@katani u mnie zleci tylko tyle ile przeleci przez grzebień . Z balkonu nie zleci prawie nic bo będzie tam poziom wody tylko do koca rurki rewizji , wiec zleci różnica miedzy rewizją a spływem . 
 

mozecie mi jeszcze powiedzieć czy na rewizji tez dać zawór czy wystarczy tylko na spływie 

Na rewizji nie daje się zaworu bo po co. Wracając do otworów  ,będą nad woda w akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale pytanie jaki gwint ma to sitko w CS? Dawno swojego nie demontowałem i nie chce mi się tego robić w najbliższym czasie, ale z tego co pamiętam to do tej białej rurki, która rozprowadza wodę w filtrze, kolanko jest zamocowane gwintem 1".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Na rewizji nie daje się zaworu bo po co. Wracając do otworów  ,będą nad woda w akwa?

Tego jeszcze do końca nie wiem muszę to sprawdzić . Muszę czekać na otwarcie hurtowni ze szkłem co może potrwać ze 3-4 tygodnie i dopiero wtedy będę rozmawiać o konkretach . Dlatego pytań sie o wielkość balkonu teraz . 

 

3 godziny temu, Ejdzej88 napisał:

No, ale pytanie jaki gwint ma to sitko w CS? Dawno swojego nie demontowałem i nie chce mi się tego robić w najbliższym czasie, ale z tego co pamiętam to do tej białej rurki, która rozprowadza wodę w filtrze, kolanko jest zamocowane gwintem 1".

Nie ma to znaczenia dorobię sobie nowe na wymiar jaki będę chciał . Mam dostęp do maszyn cnc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie nad takim powrotem . Zaczyna sie od 7 min . Do pompy duo 12k wystarczy powrót 2 x 25mm ? . Spływ i rewizja będzie 40mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Hoom napisał:

Do pompy duo 12k wystarczy powrót 2 x 25mm ? . Spływ i rewizja będzie 40mm

Ciekawy pomysł na filmiku. Jeżeli chcesz wyrównać spływ 40 to musisz użyć powrót 2 x 32.

Zainspirował  mnie filmik, który wrzucił @Hoom i poszukałem zaworów zwrotnych. Jak myślicie taki się nada?

https://www.saga.info.pl/armatura-z-tworzyw-sztucznych/zawor-zwrotny-sprezynowy-ze-zlaczem-do-wklejenia-sectoriel-sferaco-typ-5500-sl1-.html

Wysłałem zapytanie z jakiego materiału jest zrobiona sprężyna, czekam na odpowiedź.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak a propos amerykanców to widziałem oni zawory bramowe mają w strasznie przystępnych cenach:
https://www.bulkreefsupply.com/spears-gate-valve-slip-x-slip-1-46dfb1fd21d4e16401260f54d2b6a88a.html

U nich jest pewnie system calowy, ale widziałem podobne metryczne w Chinach testował to ktoś? ;)
 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222na ebay jest masa takich Jeden przykładowy https://www.ebay.co.uk/itm/323995065918


Z tą moją pompą mam trochę problem 32 mm nie mogę dać bo chce w środku podłączyć lock line a Maxymalny wymiar lock line to 25mm średnicy . 
zdecydowałem sie ze wywierce cztery otwory 25 mm w tylnej szybie i podłączę cztery lock line jak na tym filmie . I podłączę to do dwóch trójnikow 32mm .

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ciekawy pomysł na filmiku. Jeżeli chcesz wyrównać spływ 40 to musisz użyć powrót 2 x 32.

Zainspirował  mnie filmik, który wrzucił @Hoom i poszukałem zaworów zwrotnych. Jak myślicie taki się nada?

https://www.saga.info.pl/armatura-z-tworzyw-sztucznych/zawor-zwrotny-sprezynowy-ze-zlaczem-do-wklejenia-sectoriel-sferaco-typ-5500-sl1-.html

Wysłałem zapytanie z jakiego materiału jest zrobiona sprężyna, czekam na odpowiedź.

Witam

Jeśli zawór będzie w pionie to sprężynę możesz wyjąć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Hoom napisał:

@sith114 wiesz co nie będę sie przejmował takimi rzeczami . Zaraz pewnie można obliczyć czy kolanko 90 stopni nie spowoduje tez zmniejszenia przepływu . Będę miał około 700 litrów obiegu pompa będzie 12 k mam tez jako cyrkulatory 2 gyre 350 które chce dać na tylniej szybie skręcone by nie przestawiły mi skał :) wiec martwych stref na 100% nie będzie wiec nawet jak obieg będzie wolniejszy nic to nie zmieni w jakiści wody bo i piasku nie planuje wiec wszystko prędzej czy poniej i tak trafi do clarisea lub rewizją do refugium 

@katani u mnie zleci tylko tyle ile przeleci przez grzebień . Z balkonu nie zleci prawie nic bo będzie tam poziom wody tylko do koca rurki rewizji , wiec zleci różnica miedzy rewizją a spływem . 
 

mozecie mi jeszcze powiedzieć czy na rewizji tez dać zawór czy wystarczy tylko na spływie 

Nie bardzo rozumiem, jak chcesz to zrobić, że ci się rurami woda nie będzie cofać z akwarium.

Jeśli myslisz o zaworze zwrotnym to też to zamierzałem zrobić. Ale po przestudiowaniu tematu porzuciłem ten pomysł. Głównym powodem jest to, że w akwarium morskim wszystko obrasta życiem. Na zaworze zwrotnym będą obrastać glony, gąbki, rurówki i jego szczelność spada. Milimetr szczeliny ci się zrobi i już woda będzie przeciekać. A rozwiązanie musi być 100% pewne, żeby nie zalać mieszkania.

1 godzinę temu, Hoom napisał:

Z tą moją pompą mam trochę problem 32 mm nie mogę dać bo chce w środku podłączyć lock line a Maxymalny wymiar lock line to 25mm średnicy . 
zdecydowałem sie ze wywierce cztery otwory 25 mm w tylnej szybie i podłączę cztery lock line jak na tym filmie . I podłączę to do dwóch trójnikow 32mm .

Pamiętaj, że jeden mocny strumień porusza wodą niż kilka słabszych przy tym samym przepływie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, katani napisał:

Nie bardzo rozumiem, jak chcesz to zrobić, że ci się rurami woda nie będzie cofać z akwarium.

Jeśli myslisz o zaworze zwrotnym to też to zamierzałem zrobić. Ale po przestudiowaniu tematu porzuciłem ten pomysł. Głównym powodem jest to, że w akwarium morskim wszystko obrasta życiem. Na zaworze zwrotnym będą obrastać glony, gąbki, rurówki i jego szczelność spada. Milimetr szczeliny ci się zrobi i już woda będzie przeciekać. A rozwiązanie musi być 100% pewne, żeby nie zalać mieszkania.

Możesz wytłumaczyć gdzie to studiowałeś ,  takie rozwiązanie z zaworem zwrotnym jest bardzo popularne za wielką wodą i tam nikt nie narzeka . Na upartego można zastosować zawór za zaworem zwrotnym i raz na jakiś czas go przeczyścić . 

@norbi2222mozesz mi wytłumaczyć co miałeś na myśli z tym wyrównywaniem spływu . Właśnie pomierzylem moja pompę maxspect duo 12k i jest ona zakończona dwoma wyjściami po 22 milimetry . Co prawda mam końcówki do niej 25 32 i 40 ale co da jak podłączę rurę 32 skoro wcześniej jest przewężenie 22 mm . Może dwoma rurkami 25mm można przepompować 12k wody 

B2CED179-D0F4-4401-812B-D0DAFB2C37DF.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.