Jump to content
dale

Koniki morskie - fakty i mity - co wiemy

Recommended Posts

Z racji iż rzuciłem się na głęboką wodę, a w polskim internecie nie znalazłem kompendium o tych fascynujących rybach, chciałbym założyć temat, gdzie każdy, kto miał choć przez chwilę do czynienia z nimi, wpisywał by swoje uwagi. Nawet te najbardziej błache czy z gatunku "misiów" (wydaje mi się) - razem je zweryfikujemy. Marzy mi się by ten rodzaj ryb stał się popularny i rozmnażany w niewoli, tak szeroko jak tylko możliwe.

Zbiornik 50x40x40, podpięty pod obieg zbiornika 320 l. Filtracja na odpieniaczu i refugium. Zbiornik główny dosyć obciążony.

W konikarium sporo glonów, trochę skały i 3 - 4 cm piasku. Oświetlenie - ledy - moduł słodkowodny od maxpecta i 6x RB cree. Całośc sterowana z głównego systemu.

- ilość koni - na starcie kupiłem 2 pary w rybce. Konie rozpłynęły się po zbiorniku i tyle je widziałem... wypływały na karmienie, potem się chowały. W międzyczasie trafiłem na ogłoszenie sklepu z Olsztyna, przegadałem kilka rozmów z właścicielem i dokupiłem więcej koni... To był strzał w 10. Obecnie mam 9 sztuk - trzymają się w stadzie, które siedzi z przodu zbiornika, pływają razem. Czasem któryś, sam lub w towarzystwie, popłynie "za skałkę" na dzień lub dwa, ale zasadniczo bardzo się socjalizują. Nie ma problemu jak jeden pływa przyczepiony do drugiego - brak nerwowego zachowania.

Kupione konie przyjmowały chętnie mrożonki z toni i dna. Te z rybki raczej z dna, ale błyskawicznie nauczyły się jeść z toni od nowych.  Dlatego myslę że do informacji iż na parę h. riedi potrzeba 50 l są mocno ostrożne i lepiej czują się w większym stadzie.

- aiptasia - wróg numer jeden- przez nią straciłem kilka koni - małych. Opanowała cały zbiornik, przy tym typie karmienia - nic dziwnego. Konik może zostać poparzony, wdaje się martwica i koń niestety pada :( Dlatego wpuściłem 6 krewetek od Konrada i brzydala. Obecnie pozostało kilka sztuk pojedyńczych - dużych, sukcesywnie kasuję je AiptasiaX. 

- z racji małej cyrkulacji i dużego karmienia, na dnie pojawia się cyjano. Zbiornik wymaga odmulania przynajmniej raz na tydzień.

 

Z ciekawostek, w sklepie w Olsztynie, z tej samej dostawy co moje (wszystkie pochodzą z jednej hodowli) koniki w ciągu ostatniego miesiąca kilka razy wypuściły małe. Z tego co słyszałem,

aktywnie szukają pokarmu w toni i interesują się drobną mrożonką - nie wiem z jakim skutkiem, ale mam nadzieję że coś z tego wyjdzie :) Hodowla żywego pokarmu jest jak najbardziej realna.

Myślę że warto by osoby mające możliwości sprzętowe, zainteresowały się tematem, bo zwierzęta są bardzo wdzięczne.

ps. zdjęcie całości - tak, wiem, wygląda fatalnie, zaniedbane itp. ale innych nie mam przy sobie. Zdjęcie z przed wpuszczenia ostatniej partii koników - postaram się dziś zrobić kilka ładniejszych. I opisać dokładniej system.

 

pogl.jpg

Edited by dale (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

zapodaj trochę fotek będzie pełniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś marzyły mi się koniki jednak po zapoznaniu się z warunkami hodowli i cenami odechciało mi się, może kiedyś dzięki takim ludziom jak Ty którzy zaczęli hodować i rozmnażać te bardzo ciekawe ryby staną się one bardziej dostępne. Poszukam gdzieś skanów z opisami hodowli i podeślę na priv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo :) Ja co prawda nie hoduję ich (tzn. rozmnażam) - nie mam warunków do typowej hodowli, to znaczy kilku zbiorników i zaplecza pokarmowego, ale chciałbym podejść do tematu nieco inaczej niż zakłada stereotyp.

 

To tak jak z innymi rybami - piszą że jakiś gatunek to tylko taka wielkość, takie towarzystwo i taka dieta... Aż nagle okazuje się że można inaczej.

ps. może te skany dało by się jakoś opracować, żeby informacje z nich wrzucić w wątek? Bez naruszania praw autorskich?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

A tu w 2,51 minucie widać jak konik wypuszcza swoje młode

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opiekuje się małą stajnią:) a to nowo przybyłe konie przed wpuszczeniem 

kon45.jpg

kon15.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te skany sa z magazynu koral i niestety nie mam czasu żeby je opracować, jesli je chcesz podeslij mi swojego maila na priv to Ci wyślę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.