Skocz do zawartości
dale

Koniki morskie - fakty i mity - co wiemy

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji iż rzuciłem się na głęboką wodę, a w polskim internecie nie znalazłem kompendium o tych fascynujących rybach, chciałbym założyć temat, gdzie każdy, kto miał choć przez chwilę do czynienia z nimi, wpisywał by swoje uwagi. Nawet te najbardziej błache czy z gatunku "misiów" (wydaje mi się) - razem je zweryfikujemy. Marzy mi się by ten rodzaj ryb stał się popularny i rozmnażany w niewoli, tak szeroko jak tylko możliwe.

Zbiornik 50x40x40, podpięty pod obieg zbiornika 320 l. Filtracja na odpieniaczu i refugium. Zbiornik główny dosyć obciążony.

W konikarium sporo glonów, trochę skały i 3 - 4 cm piasku. Oświetlenie - ledy - moduł słodkowodny od maxpecta i 6x RB cree. Całośc sterowana z głównego systemu.

- ilość koni - na starcie kupiłem 2 pary w rybce. Konie rozpłynęły się po zbiorniku i tyle je widziałem... wypływały na karmienie, potem się chowały. W międzyczasie trafiłem na ogłoszenie sklepu z Olsztyna, przegadałem kilka rozmów z właścicielem i dokupiłem więcej koni... To był strzał w 10. Obecnie mam 9 sztuk - trzymają się w stadzie, które siedzi z przodu zbiornika, pływają razem. Czasem któryś, sam lub w towarzystwie, popłynie "za skałkę" na dzień lub dwa, ale zasadniczo bardzo się socjalizują. Nie ma problemu jak jeden pływa przyczepiony do drugiego - brak nerwowego zachowania.

Kupione konie przyjmowały chętnie mrożonki z toni i dna. Te z rybki raczej z dna, ale błyskawicznie nauczyły się jeść z toni od nowych.  Dlatego myslę że do informacji iż na parę h. riedi potrzeba 50 l są mocno ostrożne i lepiej czują się w większym stadzie.

- aiptasia - wróg numer jeden- przez nią straciłem kilka koni - małych. Opanowała cały zbiornik, przy tym typie karmienia - nic dziwnego. Konik może zostać poparzony, wdaje się martwica i koń niestety pada :( Dlatego wpuściłem 6 krewetek od Konrada i brzydala. Obecnie pozostało kilka sztuk pojedyńczych - dużych, sukcesywnie kasuję je AiptasiaX. 

- z racji małej cyrkulacji i dużego karmienia, na dnie pojawia się cyjano. Zbiornik wymaga odmulania przynajmniej raz na tydzień.

 

Z ciekawostek, w sklepie w Olsztynie, z tej samej dostawy co moje (wszystkie pochodzą z jednej hodowli) koniki w ciągu ostatniego miesiąca kilka razy wypuściły małe. Z tego co słyszałem,

aktywnie szukają pokarmu w toni i interesują się drobną mrożonką - nie wiem z jakim skutkiem, ale mam nadzieję że coś z tego wyjdzie :) Hodowla żywego pokarmu jest jak najbardziej realna.

Myślę że warto by osoby mające możliwości sprzętowe, zainteresowały się tematem, bo zwierzęta są bardzo wdzięczne.

ps. zdjęcie całości - tak, wiem, wygląda fatalnie, zaniedbane itp. ale innych nie mam przy sobie. Zdjęcie z przed wpuszczenia ostatniej partii koników - postaram się dziś zrobić kilka ładniejszych. I opisać dokładniej system.

 

pogl.jpg

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapodaj trochę fotek będzie pełniej.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś marzyły mi się koniki jednak po zapoznaniu się z warunkami hodowli i cenami odechciało mi się, może kiedyś dzięki takim ludziom jak Ty którzy zaczęli hodować i rozmnażać te bardzo ciekawe ryby staną się one bardziej dostępne. Poszukam gdzieś skanów z opisami hodowli i podeślę na priv.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo :) Ja co prawda nie hoduję ich (tzn. rozmnażam) - nie mam warunków do typowej hodowli, to znaczy kilku zbiorników i zaplecza pokarmowego, ale chciałbym podejść do tematu nieco inaczej niż zakłada stereotyp.

 

To tak jak z innymi rybami - piszą że jakiś gatunek to tylko taka wielkość, takie towarzystwo i taka dieta... Aż nagle okazuje się że można inaczej.

ps. może te skany dało by się jakoś opracować, żeby informacje z nich wrzucić w wątek? Bez naruszania praw autorskich?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

A tu w 2,51 minucie widać jak konik wypuszcza swoje młode

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiekuje się małą stajnią:) a to nowo przybyłe konie przed wpuszczeniem 

kon45.jpg

kon15.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te skany sa z magazynu koral i niestety nie mam czasu żeby je opracować, jesli je chcesz podeslij mi swojego maila na priv to Ci wyślę.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.05.2020 o 14:18, dale napisał:

To tak jak z innymi rybami - piszą że jakiś gatunek to tylko taka wielkość, takie towarzystwo i taka dieta... Aż nagle okazuje się że można inaczej

Dotarło do mnie, że to ryby! Chyba mnie zainspirowałeś :Dozingoff

Mam w ścianie niezagospodarowaną dziurę i od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem jej zalania słoną wodą, tylko nie miałem pomysłu, co tam trzymać?  Podpiąłbym podobnie jak Ty, pod główny obieg.

Czy są jakieś żelazne zasady, żeby trzymać je z powodzeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedział bym że takie same jak przy innych gatunkach :)  Ale z moich obserwacji...

Na pewno słaba cyrkulacja, szeroki i delikatny strumień wody - żadnych pomp, tylko obieg, ewentualnie coś opartego na starych filtrach brzęczykowych - chyba że litraż powyżej 150l i większe akwarium, wtedy można by spróbować jakąś gyre z odwróconymi klatkami.

Na pewno więcej niż przysłowiowa para na 50l, akwarium raczej wyższe niż niższe :) 50 cm i więcej. Na dno - grubszy piasek, żeby życie miało gdzie się rozwijać, a żeby nie odciągać przy odmulaniu. Oświetlenie - u mnie z uwagi na glony, jest cieplejsze.

Pomyśl o krewetkach na aiptasię i brzydalu. Aiptasia do wróg koników, jak poparzy skórę, może zwierzak paść. Z innych ryb - u mnie pływają razem z boxfishem, rośnie pudełko jak na drożdżach, ma podobne wymagania co koniki.

No i najważniejsze - koniki tylko z hodowli - molestuj sklep Pirania w Olsztynie - wysyłają kurierem, Koniki z odłowu u mnie niestety nie przeżyły - fakt były to pierwsze trzy sztuki, ale różnica w zachowaniu jest miedzy odłowem a hodowlą diametralna.

Przygotuj się że możesz być potrzebny jako sanitariusz - u mnie jeden gamoń wciągnął kawałek glona w pysk, razem z lasonogiem... No pływał z nim w dziobie, bo nie mógł się pozbyć, drugi jadł z powierzchni i nałykał się powietrza. Dobrze że nie boją się ręki, dlatego pierwszemu Syn wyją pęsetą glona, a drugiemu ja zrobiłem delikatny masaż ciała, umieściłem na ulubionym koralu (wydrukowanym) i oba mają się dobrze.

Dodatkowo, jak będziesz kupował młode, dobrze mieć w akwarium jakieś kolorowe (w moim wypadku żółte) elementy - częściowo dopasowują się barwą do otoczenia.

No i żarełko - ja stosuję głównie Ocean Nutricion lasonogi - najbardziej to lubią. Karmienie raz dziennie, w akwarium gdzie jest naturalne życie, nie stanowi problemu. No i przygotuj się na wzrost trofizmu wody w układzie. Dobrym pomysłem jest refugium.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale   a nie myślałeś by polaczyc pompą obiegową oba akwaria . Łatwiej było by opanować parametry . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydal czy krewetki mogą dobierać sie do koni. Najlepiej ustabilizować zbiornik jakiś czas i jak sie pojawi aiptasia to wpuścić berghia i tyle. Wybiją to gówno do 0 i będzie można wtedy wpuszczać konie .:D Co do cyjano to fajnie mieć konie w osobnym zupełnie akwa żeby algi fajnie wyciągały z wody to co by cyjano wzięło. Za mną od lat chodzi hippocampus zosterae ale to już wyższa szkoła jazdy :c 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

@dale   a nie myślałeś by polaczyc pompą obiegową oba akwaria . Łatwiej było by opanować parametry . 

Ale u mnie są na wspólnym obiegu, to znaczy jednym sumpie i dwóch pompach obiegowych. Założył bym pompę maxspecta - tą podwójną, ale na czas karmienia koników, wyłączam obieg u nich.

9 minut temu, MayFly napisał:

brzydal czy krewetki mogą dobierać sie do koni

Nie stwierdziłem tego, a mam i krewetki i brzydala około roku. Żyją sobie niezależnie, krewetki nawet na karmienie nie wychodzą, zjadają to co pod skałę wleci.

10 minut temu, MayFly napisał:

Najlepiej ustabilizować zbiornik jakiś czas i jak sie pojawi aiptasia to wpuścić berghia i tyle

Nie wykonalne. Nie ma szans na to bez kompletnego restartu na nowych elementach, bądź długo suszonych, albo potraktowanych środkiem trawiącym.

Aiptasia w typowym zbiorniku znajduje się w kominie, sumpie, hydraulice, u mnie dodatkowo w refugium. Dlatego nawet jeśli w głównym mam chelmona, a w konikarium krewetki i brzydala, nie widzę żadnych różyczek w zbiorniku, to po przeniesieniu szczepki do świeżego zbiornika, na świeżym obiegu, aiptasia na podstawce szczepki się pojawiła. Dodatkowo, w kominie wyłapują resztki pokarmu, co też jest pozytywne. Dlatego wolę taką równowagę niż syzyfową walkę.

31 minut temu, MayFly napisał:

jak sie pojawi aiptasia to wpuścić berghia i tyle. Wybiją to gówno do 0 i będzie można wtedy wpuszczać konie

Wybiją, padną a aiptasia powróci z sumpa lub z miejsc niedostępnych dla nich. Nie znam żadnego akwarium ani przypadku wiarygodnego, gdzie takie ślimaki czy inny naturalny wróg pokonał aiptasię. A z ślimakami próbowałem, wpuściłem 2 razy po 6 sztuk i przez ponad dwa miesiące aiptasia tylko się rozrastała. Oczywiście widziałem je ostatni raz po w puszczeniu. Dopiero krewetki od Konrada i brzydal wspólnie załatwiły problem, brzydal rozszarpywał większe sztuki, a krewetki je czyściły, wciągając mniejsze.

35 minut temu, MayFly napisał:

Co do cyjano to fajnie mieć konie w osobnym zupełnie akwa żeby algi fajnie wyciągały z wody to co by cyjano wzięło.

Ja mam na wspólnym obiegu, miałem tyle glonów że wyłaziły ze zbiornika i refugium a cyjano było. Pamiętaj też że takie refugium które Ci wyżre nutrienty, wyciągnie Ci też całe mikroelementy, więc nie wyrobisz z uzupełnianiem. A bez cyrkulacji, nie poradzisz sobie z cyjano przy karmieniu koników, chyba że będą jadły z dna, z wyjmowanego spodeczka. A mimo to, nie zakładał bym się czy cyjano się nie pojawi. Trzeba znaleźć punkt równowagi w zbiorniku. Obserwacja i delikatne ruchy.

 

40 minut temu, MayFly napisał:

Za mną od lat chodzi hippocampus zosterae ale to już wyższa szkoła jazdy :c

Ta wyższa szkoła jazdy wynika przede wszystkim z braku konkretnych informacji i całego tego mistycyzmu. Nie widzę powodów, dlaczego miały by na przykłąd, nie przyjmować mrożonek z toni. Nie wiem też w czym, poza znalezieniem młodych z hodowli, mógłby leżeć problem?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no jasne dlatego ja mówię o osobnym zbiorniku zupełnie. :D   W jednym artykule koral jest artykuł o nich i one muszą mieć stały dostęp do pokarmu ponieważ mają mega szybki metabolizm coś jak kolibry a mrożonkami sie nie zapewni im wystarczającej ilości pokarmu bo ciągle coś muszą ciamkać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... nie chcę wyjść na przemądrzałego aroganta który autorytety Korala podważa... Ale to są małe koniki, akwarium 70-100l nie jest obecnie dużym problemem. Są preparaty typu plankton w żelu easy reefs, zapewniają one obfitość mikrożycia. Konrad ma sporo różnych "robali" na start zbiornika, po jakimś czasie, wytworzy się w nim swoisty ekosystem. Myślę że jeśli będziesz miał dostęp do koników z hodowli, zapewnisz właściwy ruch wody i będziesz podawał dobr jakościowo (energetycznie) mrożonki, to masz sporą szansę na sukces - w pełni uzasadniającą podjęte ryzyko.

Poszukaj żródła koników najpierw a potem ... ja trzymam kciuki.

ps. problemem może być np. skok amoniaku czy innych toksyn (mała masa ciała), ale tutaj kłania się stabilny system


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to nie jest takie proste bo koniki te są mega małe i żyją krótko i trzeba zapewnić żeby ciągle się rozmnażały w jednym zbiorniku bo nie da sie odłowić młode. Postaram sie dzisiaj poszukać tego numeru 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.