Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie to mój pierwszy post. 

Mam kilka pytań. 

Zamierzam wystartowac z akwarium 240x70x65. Akwarium Fullopti White 15mm szyba. 

Czy wysokość będzie odpowiednia tego litrarzu? 

Akwarium wstępnie zamówione wraz z szafka u Przemka w Akwarium Szczecin. 

Planuje korale miękkie i lps. Sps? 

Lampy jakie będą świecić to 4 szt Ecotech radion g5 pro lub Ati 2 szt hybrydy. Tu proszę opinie od was. 

Komin będzie po środku. 2 otwory 32mm i jeden 40mm

Niewiem czy dobrze z tym kominem czy jeden wystarczy ale takie info dostałem że będzie ok. 

Co do sumpa to jeszcze niewiem co i jak planowałem hybrydowy od Twistman ale to zobaczę czekam na info. 

Akwarium tak będzie dopiero za 5 miesięcy. 

Pompy cyrkulacyjne chciałem maxspect gyre 350 2 sztuki. Czy wystarcza?

Pompa obiegową ecotech vectra ale proszę o opinię. 

Odpieniacz bk 250 lub coś dobrego jeszcze w trakcje wyboru. 

 

Proszę o wyrozumiałość. 

 

Pozdrawiam Grzegorz 

 

 

 

Edytowane przez smuciu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
fajne wymiary, ja bym zrobił ewentualnie 75-80 cm głębokości przy 70cm wysokości.
Co do komina to raczej bym zrobił w rogu na tylniej ścianie a może nawet 2 kominy po obu stronach, ścięte nie kwadratowe. Mam teraz komin prawie na środku przy 250cm długości i powiem tobie szczerze, nie jest łatwo ustawić strómieniówki tak aby nie było martwych stref. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.05.2020 o 11:35, korabol napisał:

Witam,
fajne wymiary, ja bym zrobił ewentualnie 75-80 cm głębokości przy 70cm wysokości.
Co do komina to raczej bym zrobił w rogu na tylniej ścianie a może nawet 2 kominy po obu stronach, ścięte nie kwadratowe. Mam teraz komin prawie na środku przy 250cm długości i powiem tobie szczerze, nie jest łatwo ustawić strómieniówki tak aby nie było martwych stref. Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź. Dziś muszę podać ostateczne wymiary i gdzie komin. 

Wybralem 240x75x70. 

 

Ale z  kominem  dalej mam problem, skosny mi się nie podoba a na boku widziałem też jakoś dziwnie. Niewiem ale mi jakoś podoba się na środku przy tak dużym akwa.

Pozdrawiam Grzegorz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wysokie akwa ciężkie obsługiwać , ja bym zrobił  240 X 80 X 65 . ale Ty decydujesz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

Wysokie akwa ciężkie obsługiwać , ja bym zrobił  240 X 80 X 65 . ale Ty decydujesz.

Pozdrawiam

Dzieki za info. Akwarium już zamówione bedzie jednak 240x75x65 zmieniłem jeszcze raz więcej już na szerokości nie dam rady bo żona nie pozwala:mellow:Co komina wybrałem po środku bo tak mi się podoba widziałem różne ale mi  odpowiada środek. Akwa będzie za około 5 miesięcy. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacny wymiar. Będziesz miał dostęp do akwarium z obu stron? ja mam akwarium 120x70x65h, 193cm wzrostu, nie sięgam wszędzie, o wygodnym manipulowaniu nie wspominając. 10 centów więcej na szerokość to sporo. Ja mam 2x maxspect 350 w połowę krótszym akwarium. @Betima chyba akwarium o podobnych gabarytach, jest w stanie powiedzieć coś więcej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, katani napisał:

Zacny wymiar. Będziesz miał dostęp do akwarium z obu stron? ja mam akwarium 120x70x65h, 193cm wzrostu, nie sięgam wszędzie, o wygodnym manipulowaniu nie wspominając. 10 centów więcej na szerokość to sporo. Ja mam 2x maxspect 350 w połowę krótszym akwarium. @Betima chyba akwarium o podobnych gabarytach, jest w stanie powiedzieć coś więcej.

Dzieki za odpowiedź  akwarium będzie w salonie 40 m2 dostęp od przodu i po bokach  akwarium będzie pod ścianą. Tak mi się podoba. Ja mam wzrostu 198 cm wiadomo lekko nie będzie.co do falowników mogę potem dołożyć. Narazie to powoli będę kompletował zobaczymy potem. @Beti ma piękne akwa. 

 

Niewiem czy dobrze wybrałem otwory w kominie 2x32 i spływ 40mm ale każdy co innego mowi ehhh. Mogę jeszcze to zmienić. 

Co myślisz? 

Pozdrawiam Grzegorz 

Edytowane przez smuciu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwaz zakup G5 Blue, wcale nie sa takie niebieskie jak duzo ludzi mowi. W hybrydzie z super actnic i aquablue coral swiatlo jest MEGA. 

Vectra dziala tak jakby jej nie bylo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, smuciu napisał:

Dzieki za odpowiedź  akwarium będzie w salonie 40 m2 dostęp od przodu i po bokach  akwarium będzie pod ścianą. Tak mi się podoba. Ja mam wzrostu 198 cm wiadomo lekko nie będzie.co do falowników mogę potem dołożyć. Narazie to powoli będę kompletował zobaczymy potem. @Beti ma piękne akwa. 

 

Niewiem czy dobrze wybrałem otwory w kominie 2x32 i spływ 40mm ale każdy co innego mowi ehhh. Mogę jeszcze to zmienić. 

Co myślisz? 

Pozdrawiam Grzegorz 

Witam

Spływ dał bym na rurze 50mm. a rewizja i powrót rura 40mm. Wszystko zależy od doboru pompy głównej , zapas na spływie nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smuciu

250 x 100 x 60 komin środkowy 

Ja mam całe akwarium na f40,

f32 będzie za mały przeplyw.

Pompa DCP 20.tys obecnie na 70% mocy

Falowniki Gyre 350 x 2 pompy + 2 x Tunze 6105 z kontrolerem + 2 x tunze 6055 na bocznych ścianach. 

Jeśli będziesz zamawiał sump, zrób go na maxa wymiarowo, przyda się dużo miejsca.

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Beti napisał:

@smuciu

250 x 100 x 60 komin środkowy 

Ja mam całe akwarium na f40,

f32 będzie za mały przeplyw.

Pompa DCP 20.tys obecnie na 70% mocy

Falowniki Gyre 350 x 2 pompy + 2 x Tunze 6105 z kontrolerem + 2 x tunze 6055 na bocznych ścianach. 

Jeśli będziesz zamawiał sump, zrób go na maxa wymiarowo, przyda się dużo miejsca.

 

 

 

Dziekuje @Beti za informację już zmieniłem ostatecznie na f40. 

Troszkę muszę podpatrzeć u ciebie w twoim projekcie:) 

Sump będę wybierał na dniach tylko czekam jakie dokładnie będą wymiary w szafce na sump. 

Mam nadzieję że dam radę go jakoś dobrze zaplanować. 

Pozdrawiam Grzegorz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, smuciu napisał:

Mam nadzieję że dam radę go jakoś dobrze zaplanować. 

Refugium planujesz ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.05.2020 o 18:54, Beti napisał:

Refugium planujesz ?

Tak tak planuje ale będę potrzebował napewno pomocy jak zaplanować sumpa żeby potem nie było problemow. Chodź czytam te forum od 7 lat to tak brakuje doświadczenia z morskim ale powoli do przodu. 

 

Pozdrawiam Grzegorz 

Edytowane przez smuciu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie. Wkoncu przyszedł czas na mnie. Wkrótce będę miał akwarium bo jest już gotowe. Mam pytanie. 

Czy mogę wystartować na soli Tropic Marin reef pro salt czy to dobry wybor? 

Na dzien  dzisiejszy posiadam 60 kg żywej skały. Odkupiona z działającego akwarium. Tydzień czasu w specjalnym pojemniku. Planuję mieć około 100 kg. 

Resztę dokupię wkrótce. 

Bakterie jakie chce użyć Atm colony na początek. 

Woda będzie 100% Ro bo ciężko będzie coś załatwić ale może coś się uda. 

Pozdrawiam Grzegorz 

 

 

Edytowane przez smuciu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to Twoje monstrum stało u niego gotowe

stelaż już sie kończył robić

 

Może ja bede kolejny w kolejce ;)


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.09.2020 o 21:33, smuciu napisał:

Witam po dłuższej przerwie. Wkoncu przyszedł czas na mnie. Wkrótce będę miał akwarium bo jest już gotowe. Mam pytanie. 

Czy mogę wystartować na soli Tropic Marin reef pro salt czy to dobry wybor? 

Na dzien  dzisiejszy posiadam 60 kg żywej skały. Odkupiona z działającego akwarium. Tydzień czasu w specjalnym pojemniku. Planuję mieć około 100 kg. 

Resztę dokupię wkrótce. 

Bakterie jakie chce użyć Atm colony na początek. 

Woda będzie 100% Ro bo ciężko będzie coś załatwić ale może coś się uda. 

Pozdrawiam Grzegorz 

 

 

Sól dobra jak wiele innych wiesz jak jest każdy swoją chwali, a potem i tak zmienia ;) 

Bakterie z reszta bardzo podobnie, chociaż tu jedni mówią o szybkich efektach inni nie zastosowali się do instrukcji i potem marudzą. 
 

Jak planujesz start na 100% ro i żywej skale przemyśl czy nie lepiej hajs z atm colony wydać ma co innego. A zbiornikowi dać się pokręcić swoje i zacząć zasiedlać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól OK, sam na nią przeszedłem bo skład zbilansowany, łatwo się rozpuszcza, cena nie drenuje kieszeni a efekty mam lepsze niż na poprzedniej (AF - wszechobecny i nieustający brązowy glut).

Jak masz żywą skałę z działającego zbiornika, to masz i materię organiczną, więc start będzie nieco inny niż od zera.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól i bakterie dobierz takie, na jakich będziesz chciał ciągnąć, Ale tak jak sith napisał, potem się i tak zmienia.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Każdy tak pisze. Buduj system pod SPS. w Nim każde korale będą się miały świetnie. A jak w końcu zapragniesz patyków to bęzie gotowe bez kosztownych zmian i bez wkurzania się, że nie rośnie/nie działa etc.

 

Radiony mają dobrą reputację. ATI też, pewnie i jedne i drugie się nadadzą. Nie wiem czy 4 radiony wystarczą na taki baniak. 

 

Kiedyś ktoś mi napisał, zrób większe, potem będziesz dziękował. Dzisiaj dziękuję i przekazuję dalej to samo.

 

2x XF 350 mam w akwarium 120 x 70 x 65h. Tobie poleciłbym po 2 na każdy koniec akwarium.

Dzieki za sugestie katani. 

 

Radiony będzie 5 szt. Narazie potem z czasem dołożę jak będzie za mało. Akwa będzie w tym tygodniu. Mam już parę zdjęć. 

 

Otwory 3x40 są myślę że będzie ok. Już trochę sprzętu jest w domu. 

 

Pozdrawiam Grzegorz 

3 godziny temu, Yarccom napisał:

a to Twoje monstrum stało u niego gotowe

stelaż już sie kończył robić

 

Może ja bede kolejny w kolejce ;)

No chyba tak. Już jest gotowe czekam na wysylke. Pozdrawiam 

3 godziny temu, sith114 napisał:

Sól dobra jak wiele innych wiesz jak jest każdy swoją chwali, a potem i tak zmienia ;) 

Bakterie z reszta bardzo podobnie, chociaż tu jedni mówią o szybkich efektach inni nie zastosowali się do instrukcji i potem marudzą. 
 

Jak planujesz start na 100% ro i żywej skale przemyśl czy nie lepiej hajs z atm colony wydać ma co innego. A zbiornikowi dać się pokręcić swoje i zacząć zasiedlać ;)

Dzieki za odpowiedź @sith114i @dale. Akwarium miało wystartować w przyszłym roku ale z racji tego że mam żywa skalę to mogła by się kręcić w akwa na spokojnie. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam teraz dylemat co wybrać do oświetlenia miały być radiony g5 xr30 pro ale czas oczekiwania ponad miesiąc bo corona wirus. 2 sklepy zaproponowały mi AI hydra 64 że są cichsze, mniej awaryjnie i lepiej świeca. :wacko:

Co myślicie będzie lepiej?

Edytowane przez smuciu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A patrzyles na jakieś zagraniczne sklepy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sith114 napisał:

A patrzyles na jakieś zagraniczne sklepy? 

Tak patrzyłem. Wszędzie trzeba czekać około 3 tygodnie. Ja mogę poczekac. Ale zastanawilo mnie te AI hydra i niewiem czy iść w te lampy czy zostać przy radionach tak jak planowałem. 

Edytowane przez smuciu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, smuciu napisał:

Witam mam teraz dylemat co wybrać do oświetlenia

Weź maxpecty etherale, niestety będziesz musiał powiesić kilka sztuk, ale sterownik je ogarnie, są ciche i lekkie a dodatkowo dzięki rozmieszczeniu modułów, jednolicie wybarwią akwarium i nie będziesz punktowo przepalał miejsc, jak to jest przy lampach tradycyjnych.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, dale napisał:

Weź maxpecty etherale, niestety będziesz musiał powiesić kilka sztuk, ale sterownik je ogarnie, są ciche i lekkie a dodatkowo dzięki rozmieszczeniu modułów, jednolicie wybarwią akwarium i nie będziesz punktowo przepalał miejsc, jak to jest przy lampach tradycyjnych.

Teraz to mi dałeś do myślenia jeszcze większy wybór. 6 szt. Chyba wystarczy. 

received_4388780514528467.jpeg

Edytowane przez smuciu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie na dniach będę zalewał akwarium jedni mi mówią żeby wrzucił piasek odrazu inni żeby po 2 tygodniach żeby skala się wyczyściła. Skala żywa tak jak pisałem wcześniej piasek też żywy. Piasek red sea reef pink. Proszę o wasze opinie. 

Pozdrawiam Grzegorz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.