Skocz do zawartości
Reggae Shark

Skarpeta filtracyjna a działanie odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek mam pytanie: jak często czyścicie skarpetę filtracyjną?

W poprzednich baniakach używałem gąbki/waty i co jakiś czas je czyściłem - watę częściej, gąbkę rzadziej. W aktualnym baniaku zdecydowałem się na zastosowanie skarpet filtracyjnych. Problem polega na tym, że skarpetę będącą na spływie muszę czyścić 2x razy dziennie, bo się całkowicie się zapycha (chińczyk - 150 mikronów). Osad, który jest na skarpecie wygląda mi na osad bakteryjny - ma postać raczej śluzowatą. Czy to możliwe, żeby bakterie namnażały się w tak zastraszającym tempie na skarpecie (używam bakterii bio gro)?

W związku z tym postanowiłem kupić skarpetę XXL (18/40 cm 100 mikronów - gruba włóknina, w przeciwieństwie do tej poprzedniej, która jest bardzo cieniutka) , żeby nie czyścić jej dwa razy dziennie, bo po prostu nie mam takiej możliwości. Skarpety nie płukałem (to chyba był błąd) tylko wrzuciłem bezpośrednio na spływ. W ciągu dosłownie kilku sekund odpieniacz zaczął przelewać, mocno przelewać. Mam zrobioną podstawkę, która podnosi odpieniacz o jakieś 4 cm do góry, którą włożyłem, dodatkowo ustawiłem odpieniacz na maksymalnie suche pienienie (wyciągnąłem całą rurkę odpowiadającą za regulację - deltec 1000ix) i odpieniacz dalej przelewa. 

Trochę się martwię, bo po takich zabiegach jak przedstawiłem powyżej nawet jak wrzuciłem pisasek carib sea (który powoduje przelewanie kubka przez kilka dni) to odpieniacz się uspokoił, a teraz nie ma żadnego efektu. 

Aktualnie trzymam odpieniacz bez kubka. Wrzucić więcej węgla, czekać? Co doradzacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekać, takie rzeczy się zdarzają uspokoi się za dzień dwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki

A jeżeli chodzi o czyszczenie skarpet i ten śluz bakteryjny to też tak ktoś ma? Jak często je czyścicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Reggae Shark napisał:

A jeżeli chodzi o czyszczenie skarpet i ten śluz bakteryjny to też tak ktoś ma? Jak często je czyścicie?

jeśli się przelewa to trzeba czyścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, boo12 napisał:

jeśli się przelewa to trzeba czyścić

no tak :) tego się domyśliłem, ale czy przelewa Ci się po 12h? Poza tym dziwnym śluzem wydaje się być w miarę czysta...

Bo jak ja mam to czyścić co 12h to pier... i wracam do waty, którą czyszczę co 3 dni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 7 szt skarpet   . Jak dla mnie utopia , przy małej obsadzie co chwila zmiana /pranie/zmiana/ pranie - porażka . Watolina /filtr do rekuperacji tydzień dwa i kosz . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem taką watę na allegro https://allegro.pl/oferta/owata-wloknina-tapicerska-watolina-100g-10mm-160cm-8379166987 za 10 zł. Używam od kilku miesięcy i nawet 1/4 nie zużyłem. A po zabrudzeniu (co około 3 dni) od razu wywalam. "Uchwyt" zrobiłem z butelki po wodzie - patent miał być na chwilę, a działa do dziś ;) Nie wyobrażam sobie prania skarpet. Inną sprawą jest, że żona nawet pewnie by mi ich nie pozwoliła do pralki włożyć :P
A z przelewaniem to z tą watą jest tak samo. Muszę ją wcześniej opłukać bo inaczej odpieniacz przelewa, ale trwa to kilka godzin, maks 24 h.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SU1 @goclik dzięki za rady.

Jestem jeszcze ciekawy odnośnie tego prania. Czy resztki proszku, które są w pralce nie mają negatywnego wpływu później na akwarium? Płukacie jakoś dodatkowo skarpety?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Reggae Shark napisał:

@SU1 @goclik dzięki za rady.

Jestem jeszcze ciekawy odnośnie tego prania. Czy resztki proszku, które są w pralce nie mają negatywnego wpływu później na akwarium? Płukacie jakoś dodatkowo skarpety?

Nigdy nie interesowałem się tym tematem, ale wydaje mi się, że takie skarpety pierze się bez jakiegokolwiek detergentu.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja piorę skarpety w nadwęglanie sodu,  a skarpetki kupiłem takie:  https://pl.aliexpress.com/item/33024634370.html?gps-id=8041884&scm=1007.14677.110221.0&scm_id=1007.14677.110221.0&scm-url=1007.14677.110221.0&pvid=f5d75538-0023-4a66-868d-683e9957d57c&spm=a2g0o.store_home.promoteWysiwyg_4000000473770.1

Są dobre pod tym względem, że nie zapychają się tak szybko, ponieważ sporo brudu osiada w tych włóknach - może kogoś zainteresuje ten produkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.