Jump to content

Marijo

Klubowicz
 • Content count

  52
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mariusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  WND
 • Akwarium
  250x68x80 DSB 250 L Sump 200L

Recent Profile Visitors

228 profile views
 1. Marijo

  nassariusy- kto coś wie?

  Odgrzewam starego kotleta. Złota łopata gwarantowana . To już czwarty raz jak moje Nassariusy złożyły ikrę, raz nawet udało mi się złapać kilka larw, ale nie wiem jak je wyżywić i utrzymać. Mam tą odmianę o gładkiej muszli z ikry której wylęgają się larwy trochofora. Przeszperałem zagraniczne fora i nic o udanym wychowaniu takich larw niestety nie znalazłem. Koleżanko @TMK czy coś w tej kwestii udało Ci się osiągnąć? Koledzy @inmar i @grzegorz.k mieliście te Nassariusy gładko-muszlowe czy Vibexy? A może ktoś inny ma jakieś doświadczenia lub jakieś informacje. Zdjęcie z dzisiejszego poranka.
 2. Marijo

  Szafka

  Rozumiem, że masz w tych drzwiach zrobione już otwory pod puszki. W takim razie takich zawiasów powinieneś użyć: https://www.leroymerlin.pl/elementy-mebli-i-okucia/okucia-i-zlacza-meblowe/zawiasy-meblowe/niewidoczny-zawias-puszkowy-slideon-drzwi-wpuszczane-hettich,p129608,l859.html Ważne, aby były do drzwi wpuszczanych a nie nakładanych tak jak pisałem wcześniej, ale jak to przymocować do stelaża to niestety nie wiem, pewnie jakiś płaskownik trzeba by dospawać. Dobra skumałem o co chodzi. W otwarciu przeszkadza Ci ten aluminiowy profil. Nie wiem jakie zawiasy do tego zastosować.
 3. Marijo

  Szafka

  Najlepiej jakbyś zrobił zdjęcie tego zawiasu. Drzwi w tej szafce będziesz miał w środku - wpuszczane, czy nakładane? Zobacz na rysunku
 4. Marijo

  Szafka

  Pewnie chodzi Ci o zawiasy do drzwi wpuszczanych, tak to się nazywa i masa tego jest w sklepach typu Leroy Merlin.
 5. Ja sobie trochę tego zostawiłem w refugium i czekam, aż mi narośnie. Będzie jako naturalny pokarm dla Borsuka i pokolców, a w dodatku wychodowany z moich systemowych nutrientów więc kilka posiłków bez dorzucania papu do systemu. Niestety teraz już mi to tak nie rośnie bo przegrywa konkurując ze spaghetti którego wyrzucam 15 litrowe wiadro tygodniowo.
 6. Miałem tym porośnięte dwie skały – Borsuk i Ctenochaetus Striatus zjadły wszystko w 3 dni, ale Borsuk to myślałem, że pęknie, bo było tego naprawdę dużo. A nazwa tego to Caulerpa brachypus.
 7. Marijo

  1250 litrów w planach

  Dziś mijają dwa miesiące od pierwszej kropli wody wlanej do akwarium więc czas na małą aktualizację. Tak więc system składa cię z: Akwarium 1250 litrów Sump 200 Litrów DSB z Refugium 250 litrów Pompa obiegowa Jebao DCP 20000 ustawiona na połowę mocy Na razie dwa cyrkulatory Jebao SOW 20 Odpieniacz Reef Octopus 3000 Lampa UV 72W Oświetlenie akwarium to dwie lampy DIY po 500W ze sterownikiem od Magu Oświetlenie Refugium - dwa naświetlacze po 30W 6500k Akwarium ogrzewa domowa pompa ciepła z obiegu CWU a steruje tym komputer Profilux Cyrkulację w Refugium stanowi filtr wewnętrzny Aquael 2000 l/h + obieg wody dodatkowe 2000 l/h Dozownik płynów DIY na 6 pompek ze sterownikiem od Magu. Za filtrację odpowiada siporax w sumpie i wspomniane DSB z Refugium, oraz ponad 100 kg żywej skały której dawcami były trzy likwidowane pod koniec roku akwaria. Parametry: Zasolenie 1,026 Refraktometr Temperatura 24,9- 25,0 sterowane i mierzone Profiluxem PH od 8,1 do 8,2 Profilux NO3 - 0 Salifert PO4 - 0 Mała Hanka Ca - 416 Salifert MG - 1220 Salifert KH 7,8 Salifert - mam jeszcze małą Hankę, ale reagent który ostatnio kupiłem okazał się trefny Mierzę jeszcze potas, stront i jod, ale ostatnio nie robiłem pomiarów. Suplementacja: Balling na prochach CZDA obecnie po 250 ml/doba Stront, potas, jod i bor również na prochach CZDA Dodaję jeszcze Easy-Life ProFito ze względu na refugium zawierające żelazo mangan i potas. Generalnie akwarium ma się dobrze, bynajmniej na razie obywa się bez większych plag. Kilka dni po zalaniu wyskoczyło trochę okrzemek, ale trzy dni później ustąpiły. Teraz tylko glony na szybie muszę regularnie skrobać. Kilka zdjęć zrobionych telefonem. Przepraszam za jakość, ale fotograf ze mnie żaden.
 8. Marijo

  Czy coś nie tak?

  A jakie masz PH w akwarium - mierzone rano i wieczorem?
 9. Marijo

  Różyczka czy coś innego ?

  Myślę, że to nie apitasia, ale też jakiś ukwiał np. aulactina.
 10. Marijo

  Klejenie skały pod wodą

  Zauważyłem, że obluzowała mi się jedna ze skał i muszę ją jakoś pokleić. Skały były sklejone Stone Fixem i niestety kształt tej u góry jest taki, że możliwe jest jej doklejenie tylko w dwóch punktach podparcia. Dodatkowo na tej górnej skale jest montipora, która rośnie jak szalona więc boję się, że ruch wody wkrótce wywróci mi tą konstrukcję. Na chwilę obecną mam do dyspozycji właśnie Stone Fix i dwuskładnikowy klej do korali, ale może macie jakiś inny pomysł czego użyć by skleić to pod wodą.
 11. Marijo

  Różnice w reagentach Hanna

  Trzy dni temu robiłem test na KH małą Hanką, wynik jaki pokazał fotometr to 140 czyli KH 7,84.Dziś znów zrobiłem test z tym że na nowym reagencie, ponieważ stary się skończył – wynik 127 czyli KH 7,1 Nie dowierzając w taki spadek zrobiłem drugi pomiar - wynik identyczny 127. Więc wyjąłem z szafki test Saliferta – wynik KH 7,7. Obydwa reagenty takie same HI755S. Data ważności starego reagentu 09/2020 natomiast nowego 03/2021. Mieliście takie przypadki? Na starym reagencie wyniki pokrywały mi się z testami Saliferta, a tu takie różnice.
 12. Marijo

  Parametry wody i ich ustabilizowanie

  Niezłe laboratorium masz w tym sumpie. Widzę, że poszedłeś ostro w hi-tech. Nie neguję tego, bo nigdy nie używałem większości z tego sprzętu i nie bardzo znam efekty ich działania. Coś tam muszą dawać skoro ludzie tego używają. Brakuje mi u Ciebie porządnego złoża biologicznego. Skoro akwarium masz na sztucznej skale to dla równowagi w sumpie powinna być spora ilość żywej, lub jak obawiasz się takiej skały i chcesz mieć sterylnie to mogłeś dać sporą ilość na przykład siporaxu, bo po co lać do systemu bakterie jeśli nie mają się one gdzie osadzić i namnożyć. Swoją drogą takie padające bakterie to potężna dawka nutrientów. Przekonał się o tym na pewno każdy kto doznał awarii zasilania lub obiegu wody. Ja też chciałem postawić baniak na suchej skale. Kupiłem prawie 40 kg przez Internet i leży w garażu odkąd wziąłem to do ręki – mój błąd. Osobiście zostawiłbym w sumpie roler i odpieniacz, reaktor też fajna sprawa gdy nie ma miejsca na refugium, a zamiast tych wszystkich pochłaniaczy dałbym żywej skały do sumpa ile się zmieści po to aby te bakterie które lejesz miały gdzie zamieszkać i robić swoją robotę. Inaczej już do końca istnienia tego akwa będziesz "niewolnikiem" sklepów i tych cudownych środków pochłaniających.
 13. Marijo

  Parametry wody i ich ustabilizowanie

  Byłoby dobrze jakbyś pokazał zdjęcie systemu filtracyjnego – może tam coś nie gra. Akwarium startowałeś tylko na skale RRR i bakteriach z butelek, czy dawałeś może jakiś kawałek żywej skały, piasku lub wody z podmian?
 14. Marijo

  Euphyllia marudzi

  Moja Trachyphyllia też takie brązowe gluty wypuszczała jak zwiększyłem oświetlenie, prawdopodobnie wyrzuciła nadmiar zooksantelli, ale dwa dni później pompowała się i wyglądała już normalnie.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.