Jump to content

Marijo

Klubowicz
 • Content Count

  85
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mariusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  WND
 • Akwarium
  250x68x80 DSB 250 L Sump 200L

Recent Profile Visitors

372 profile views
 1. Błazenki rosną jak na drożdżach. Liczę, że jest ich około 160 sztuk Nie mogę ich jeszcze dokładnie policzyć ponieważ cały czas pływają ławicą. Myślę, że jeszcze tydzień, dwa i powinny się rozpłynąć wtedy będzie łatwiej. Do tego doszedł drugi miot. Zmieniłem tym nowym ogrzewanie na "podłogowe" ponieważ u tych starszych sporo padło od grzałki. Efekt... w nowym miocie straciłem tylko kilka sztuk w pierwszych dniach. Do tego liczba młodych Pterapogonów doszła mi do 140 sztuk. Te najstarsze mam już do wydania. Z nimi akurat jest bardzo łatwo, bo nie padła żadna z odłowionych rybek. Może wieczorem zrobię im zdjęcie, bo teraz idę kosiarką pobrzęczeć.
 2. Nie, przez żadne z tych rurek i zaworów nie płynie woda akwariowa. W sumpie są zanurzone trzy zwoje tej czerwonej rury pex i to cały kontakt instalacji z wodą akwariową.
 3. Ja zrobiłem sobie taki moduł podpięty pod pompę ciepła, służy on do ogrzewania akwarium zimą i chłodzenia latem. Wszystko jest sterowane z Profiluxa z histerezą 0,2 stopnia i temperaturę mam cały czas 25,5 stopnia. Wiem, że nie wszyscy mają takie możliwości, ale gdy ktoś ma pompę ciepła w domu to polecam. Cały pobór mocy do chłodzenia to dwie małe pompki obiegowe. Grzanie też wychodzi sporo taniej niż grzałkami do akwarium.
 4. W końcu się udało Zdobyłem dobre fito, wrotkę i najważniejsze byłem w domu, i tak oto gromadka Amphiprion Ocellaris pływa sobie w najlepsze. Nie liczyłem ich, ale z pewnością jest ich ponad setka.
 5. Marijo

  Znikające ryby

  Dziękuję za wszystkie sugestie będę szukał co może się dziać, puki co zacznę od kraba.. Callcinus Elegans do oddania gdyby ktoś chciał takiego zwierzaka.
 6. Marijo

  Znikające ryby

  Tylko dlaczego miałyby paść, skoro kilka godzin wcześniej jadły i normalnie pływały. Wydaje mi się, że ryby nie padają ot tak w jedną noc bez żadnego powodu. Zauważyłbym oznaki choroby lub inne niedomagania. Samica Pterapogona była młodą rybą mającą max 9-10 miesięcy i dwa tygodnie przed zniknięciem "poczęstowała" jeszcze ikrą samca który w sobotę wypluł 26 maluszków. W sumie to przez swoje krótkie życie pozostawiła po sobie ślad w postaci 43 sztuk potomstwa.
 7. Marijo

  Znikające ryby

  Oczywiście najbardziej interesuje mnie kto zabija, aby wyeliminować problem. Dziwi mnie tylko fakt, że po rybach nie ma żadnego śladu, a gdy zaginął Pterapogon przeszukałem nawet piasek. Kraba też mam, to mały Calcinus Elegans. Kiedyś upolował Babylonię, ale, żeby za ryby się brał to wątpię.
 8. Marijo

  Znikające ryby

  Mam problem ze znikającymi rybami w moim akwarium. Dwa tygodnie temu zaginęła mi samica Pterapogona. Wieczorem widziałem ją jak pływała, jadła normalnie, a rano ślad po niej zaginął. Przeszukałem na ile byłem w stanie akwarium, kominy i okolice akwarium i nie znalazłem ani żywej, ani martwej. Ponieważ miałem dwie pary tych ryb podejrzewałem, że może druga samica ją zatłukła, choć do tej pory nie było z nimi większych problemów. Akwarium mam dość duże (pojemność około 1250 litrów netto) podzieliły sobie na pół i każda para pływała na swojej połowie. W sobotę natomiast zaginął mi Doktorek. Ta sama sytuacja – wieczorem pływał normalnie jak zwykle robiąc rundki dokoła akwarium, rano spoglądam i Doktorka nie ma. Wydało mi się to dziwne, ponieważ zawsze wstawał pierwszy i pływał już przed zapaleniem się światła. Znów przeszukałem wszystko co się da i nici… Odnośnie Pterapogona miałem wyżej wymienioną teorię, ale Doktorek był w akwarium traktowany przez inne ryby praktycznie jak święty... Nikt go nie ruszał, ani nie zaczepiał. Ryb agresywnych raczej nie mam, wszystkie według mnie są zdrowe. Obsada to Pokolce, dwie Babki, Mandaryny, Pterapogony, Chrysus i Błazenki. Do tego mam 3 ukwiały Quadri każdy wielkości talerza i jak popatrzyłem w nocy jest sporo dużych wieloszczetów – niektóre porosły do około 20 cm długości. Macie jakieś pomysły lub doświadczenia co może się dziać?
 9. Trzeba robić regularnie testy i tyle. Potas mam podpięty pod dozownik i w razie konieczności robię korekty, ale fakt potasu idzie bardzo dużo.
 10. Kolor fitoplanktonu w dużej mierze zależy od gatunku, na chwilę obecną posiadam trzy monokultury i każda z nich ma inny odcień. Twój faktycznie wygląda na zagłodzony lub po prostu się udusił. Spróbuj zastosować nawóz na bazie F2 i nie zapominaj o ciągłym napowietrzaniu zwłaszcza w nocy.
 11. Ja mam akwarium podobnej wielkości jakie chcesz założyć i refugium z DSB o pojemności 250 litrów. Co prawda posiadam odpieniacz, ale dostał eksmisję i stoi w garażu po znacznym skoku nutrientów gdy włączyłem go na tydzień ponieważ chciałem aby woda była lepiej napowietrzona ze wzglądu na tarło błazenków. Na szczęście po wyłączeniu odpieniacza wszystko szybko wróciło do normy. Swoją drogą ciekawe co usuwa więcej mikro z systemu takie refugium czy odpieniacz? Oprócz pełnego ballinga dozuję jeszcze potas, stront, żelazo, mangan, jod i myślę, że to wystarczy. Spaghetti wyciągam wiadro tygodniowo i nie zauważyłem, aby szkodziło to w jakiś sposób.
 12. Ja mam akwarium przez ścianę o podobnych wymiarach, tyle że moje stoi w kotłowni a obserwuje je z pokoju. W twoim przypadku proponowałbym od strony salonu z aneksem wbudować akwarium w jakiejś meblościance, bo komin/y przydałoby się gdzieś ukryć i zrobić otwierany dostęp od góry. Z obsługą nie ma problemu - czyścik na magnesie, jedynie problem może być z bocznymi szybami, ale ja ich nie czyszczę.
 13. Marijo

  Duże ubytki potasu!

  A co ma do tego sól kuchenna? Możesz wyjaśnić.
 14. Mierzyłeś tą Hanką nową solankę? Ja mierzę Hanką kH, po zakupie nowego reagentu różnica w pomiarach na starym i nowym reagencie wynosiła 0,6 dKH.
 15. Puki co tak się najadły artemii, że zmieniły kolor z biało-czarnego na pomarańczowo-czarny.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.