Skocz do zawartości
smarek123

Problem z NO3 w 120l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam roczne akwarium 120l, miesiąc po przeprowadzce. Trochę miękasów, kilka LPSów, 2 Amphiriony, babkę, krewetkę, kraba i jeżowca. Wszystkie parametry mam w normie poza NO3 które utrzymuje się stale na poziomie 20-25. PO4 jest 0.03. Od tygodnia mam w panelu spaghetti, purigen i od 3 dni leję 2ml AF Phos Minus. Niestety poziom NO3 bez zmian. Wiem, że taki poziom azotanów może być, ale mam trochę problem zielonymi mchowatymi glonami na szybie i skałach. Od jakiegoś czasu glon zaczyna szarzeć/bieleć. Czy coś robię źle ? Kiedy mogę spodziewać się spadku azotanów ? Odpieniacz to Miniflotor, pieni bardzo ładnie. Pompa obiegowa 2000l/h, cyrkulacja Tunze 6015 i Jebao SOW-4.

Edytowane przez smarek123 (wyświetl historię edycji)

ea175d667158f63e9d026c03154067eau1986a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4 jest na granicy błędu, czyli może byc 0, temu No3 masz w miejscu, to wszystko idzie parami.

Zachęcam do poczytania na forum co w takich przypadkach, uwierz jest setki tematów w tym kierunku.

No3 i Po4 (razem ):smile_wink:

Ps. tak na marginesie, po tygodniu lania NitraPhos Minus,  i dodania spaghetti też nie będzie cudu, niestety akwarystyka morska to nie pociąg pendolino...

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Beti napisał:

Po4 jest na granicy błędu, czyli może byc 0, temu No3 masz w miejscu, to wszystko idzie parami.

Zachęcam do poczytania na forum co w takich przypadkach, uwierz jest setki tematów w tym kierunku.

No3 i Po4 (razem ):smile_wink:

Ps. tak na marginesie, po tygodniu lania NitraPhos Minus,  i dodania spaghetti też nie będzie cudu, niestety akwarystyka morska to nie pociąg pendolino...

 

Właśnie przeczytałem już mnóstwo takich wątków. Dzięki za odpowiedź :) Czy sypanie większej ilości suchego pokarmu wpłynie na podbicie PO4 tak żeby VSV zaskoczyło ? Mrożonek nie płuczę od samego początku.


ea175d667158f63e9d026c03154067eau1986a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale no3 na poziomie 20-25 dla miekkasów to wręcz książkowo. Nie wspomnę już o zagadnieniach wspomnianych powyżej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, dla syna napisał:

Ale no3 na poziomie 20-25 dla miekkasów to wręcz książkowo. Nie wspomnę już o zagadnieniach wspomnianych powyżej. 

W takim razie jak walczyć z zielonym glonem i co ze współczynnikiem Redfielda ?


ea175d667158f63e9d026c03154067eau1986a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, smarek123 napisał:

W takim razie jak walczyć z zielonym glonem i co ze współczynnikiem Redfielda ?

Współczynnik Redfielda nie osiągniesz do puki glony nie zejdą ze skał (będzie ciągle zakłamanie przez konsumpcję glonów) . Daj zdjęcia ognisk glonowych i opisz jaką masz cyrkulację plus obieg. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, smarek123 napisał:

W takim razie jak walczyć z zielonym glonem i co ze współczynnikiem Redfielda ?

Usuwaj ręcznie i dorzuć korali i życia po sufit. 

Jak miałem w kilku miejscach to szorowałem szczoteczką do zębów i papa :)

Na polany i łąki zielonego ponoć dolabella daje radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dla syna napisał:

Współczynnik Redfielda nie osiągniesz do puki glony nie zejdą ze skał (będzie ciągle zakłamanie przez konsumpcję glonów) . Daj zdjęcia ognisk glonowych i opisz jaką masz cyrkulację plus obieg. 

Szkło: 120l 60x40x50 w tym panel boczny 10cm
Cyrkulacja: Jebao SOW-4 4000l/h, Tunze Turbelle Nanostream 6015 1800l/h
Obieg: Tunze Comline 2000

12 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Usuwaj ręcznie i dorzuć korali i życia po sufit. 

Jak miałem w kilku miejscach to szorowałem szczoteczką do zębów i papa :)

Na polany i łąki zielonego ponoć dolabella daje radę. 

Czy w takim razie glony mogę zdrapywać z szyby ? Trzeba je od razu odsysać ? Czytałem różne opinie na ten temat. Jak miesiąc temu brałem to akwarium od poprzedniego właściciela to na szybie był tylko ładny, czerwony nalot wapienny. Dorzuciłem piach AF, odpieniacz, drugi cyrkulator i wysyp zielonego glona i miejscami promilowe ilości dino. Domyślam się że biologia się zachwiała podczas przeprowadzki i dorzucenia piachu.

Edytowane przez smarek123 (wyświetl historię edycji)

ea175d667158f63e9d026c03154067eau1986a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, smarek123 napisał:

Szkło: 120l 60x40x50 w tym panel boczny 10cm
Cyrkulacja: Jebao SOW-4 4000l/h, Tunze Turbelle Nanostream 6015 1800l/h
Obieg: Tunze Comline 2000

Czy w takim razie glony mogę zdrapywać z szyby ? Trzeba je od razu odsysać ? Czytałem różne opinie na ten temat.

Jakie to są glony, wlosowate, dino czy okrzemki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, dla syna napisał:

Jakie to są glony, wlosowate, dino czy okrzemki? 

Na pewno było trochę cyjano, pozostałości widać na szybie. Reszta wydaje się być włosowata no i na pewno w niektórych miejscach widać dino ale w niedużych ilościach. Najbardziej straszy tylna szyba a i tak to już połowa tego co zostało. Powoli zaczynają bieleć i sporą część zjadł jeżowiec. Najchętniej zeskrobałbym to wszystko z szyby. Czytałem też artykuł Testera że do walki z glonami trzeba mieć nutrienty na zerowym poziomie.

Okrzemków też trochę jest, ale we wtorek przyjdzie mi absorber na krzemiany od Sery więc to powinno rozwiązać sprawę.

20200830_195300.thumb.jpg.f2beb874837bc6e83df700f66afb7494.jpg20200830_195307.thumb.jpg.7ee4c900b74d73a03ebf015ae3d4e8e9.jpg

Edytowane przez smarek123 (wyświetl historię edycji)

ea175d667158f63e9d026c03154067eau1986a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie glony ustępują z tego co opisujesz. Zalecam cierpliwość. Jeśli stosujesz pożywkę na bakterie to uważaj na cyjano. Jeśli cyjano wystąpi, będziesz musiał pożywkę odstawić. Reszta ustąpi przy niezbyt dużym karmieniu i obsadzie którą posiadasz. Z tego co wyczytałem masz roczny zbiornik, ale niedawno go nabyłeś jako gotowy z życiem. Takie zachwiania mogą wystąpić spowodowane transportem. Daj mu czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady! :) Czyli nic nie skrobać, odstawić na razie VSV, mniej karmić i czekać :)


ea175d667158f63e9d026c03154067eau1986a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, smarek123 napisał:

Dzięki za rady! :) Czyli nic nie skrobać, odstawić na razie VSV, mniej karmić i czekać :)

Jak coś powyrywasz/zeskrobiesz to usuwaj ze zbiornika. A szyby zawsze czyść. Bo inaczej zarośnie na tyle że nie będziesz życia widział, a resztę jak piszesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.