Skocz do zawartości
szyman

Moja pierwsza przygoda 49l

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, szyman napisał:

Aktualizacja

A coś więcej? Jak idzie walka z glonami i valonią. Widziałem chyba też cyjano?

Ogólnie zbiornik robi pozytywne wrażenie, przynajmniej przy takim świetle.

Widziałem ładną Caulastree candy cane - możesz napisać w jakich warunkach ją trzymasz bo u mnie za chorobę nie chce rosnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, chris_ek napisał:

A coś więcej? Jak idzie walka z glonami i valonią. Widziałem chyba też cyjano?

Dzięki. Pomalutku do przodu jeszcze się nie poddałem :). Jeśli chodzi o glony to są ale staram się trzymać w ryzach. Najgorszym badziewiem to jest chyba ta valonia potrafi "obsrać" dosłownie całą skałe a pamiętam jak miałem tylko 3 babelki właśnie na podstawce tej caluastrei. Wówczas się zastanawiałem co oni na tych forach taki zament sieją przecież to nie groźne :lol:. Na dzień dzisiejszy radze sobie odmuchiwaniem skaly przy podmianie ,co jakis czas szczotkowanie zeby valonie usunąć. Postawiłem na regularne co tygodniowe dodawanie prodibio biodigest i zaczalem lekko po4 dozowac 0.03 dziennie poniewaz no3 zaczelo mi iść w góre kolo 10ppm. Zauważylem rowniez i to chyba nie przypadek bo juz drugi raz ze jak zaczynam dozowac po4 to cjano zaczyna stopować. Wiec w moim przypadku bardziej stawiam ze problem z cjano to jak zaczynaja sie rozjezdzac parametry no3 po4. Pytales o caluastrea nie wiem jaka to odmiana ale chodzi Ci o ta fioletowa to powiem Ci ze ja mam od poczatku i u mnie jest naprawde twardym okazem. Nigdy nie widziałem u niej utraty tkanki w przeciwienstwie do zółtej. Moze to jest tak jak z ksenia niby chwast a nie u wszystkich rosnie. Pozatym nic szczegolnego nie robie. Raz w tyg aminokwasy i vitaminy po kropli z AF, phyto mix z af co drugi dzien i raz w tyg pipeta ricofood plus growth boost. Problem jeszcze mam z aiptasia i myslalem nad krewetka ale slyszalem ze potrafi korale dorwac wiec mam obawe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szyman napisał:

Najgorszym badziewiem to jest chyba ta valonia potrafi "obsrać" dosłownie całą skałe a pamiętam jak miałem tylko 3 babelki właśnie na podstawce tej caluastrei

Ciekawe skąd masz szczepkę bo u mnie też na tej odmianie caluastrei była valonia - pewnie jako "gratis" od sklepu ;) A ta caluastrea Ci rośnie? U mnie zarówno fluo jak i pistacjowa ładnie się pompują a ta nic, bez zmian odkąd ją wsadziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wprowadzonych korektach do poprzedniego icp z lipca trzeba było zobaczyć co tam w trawie piszczy. I tak:

Poczatkowo zaczalem lac abc z af w celu uzupelnienia mikro po analizie parti soli odstawiłem abc z obawy przed kumulacja. Skupiłem się głównie na siarce i jodzie. Siarke zaczalem uzupelniac Na2So4 poczatkowo po 4ppm dziennie i do 12.09 wlalem lacznie 116ppm reszte uzupelnialem przy podmianie dodawałem 200ppm liczac na objetosc wody podmienianej tak zeby gotowa przygotowana sol miala 800ppm siarki. Partia mojej soli miala jedynie 600ppm przy 33ppt. Po wprowadzonej korekcie Liczyłem na to ze będzie oscylować kolo 800ppm jednak wynik wyszedl duzo mniejszy.

Nastepnie co mnie zaskoczyło to wzrost Zn i tu przychodzi do glowy metalowy czujnik temperatury ktory zaczal lekko korodowac.  zastąpiłem go gumowym powlekanym. Jest jest mozliwe ze ro mi przepuszcza bo od dłuzszego czasu leje wode na wyjsciu 2tds.

Jakis czas temu odnotowałem wzrost no3 zaczałem tez odwazniej karmic suchym i to byl chyba skutek jednak zmylil mnie test na po4 ktory zawsze pokazywal mi przezroczysta próbke i pomyslalem ze rozjechal sie stosunek no3 po4 w miedzy czasie zaczelo dokuczac cjano ktore do dzisiaj nie chce zejsc. Zaczalem dozować po4 po 0.03ppm dziennie i tu kolejne zdziwienie bo okazuje się że po4 jest i to za dużo porownujac do poprzedniego icp bo az 0.2ppm. (Poprzednio 0.03) Tak wiec kropelki z po4 odstawiam i trzeba pomyslec o hance. 

Teraz jod. Jest to chyba pierwszy pierwiastek o ktorego trzeba zadbać szczególnie gdy sie uzywa odpieniacza. W lipcu byl duzy deficyt poprzednie testy dostepne pare postow wstecz. Zaczalem dozowac po kropli z af tendencja wzrostowa odnotowana ale jeszcze malo.

Plan;

1. wymiana zywicy ,mysle rowniez o zmianie membran ze 100gpd ktore posiadam na 50gpd zeby woda byla lepiej filtrowana i zywica na dluzej starczala

2. Zwiekszenie jodu do 2 kropli/tydz.

3. Z racji tego ze konczy mi sie sol zastanawiam sie nad zmiana na tropic marine baisic badz red sea niebieska badz dalej af reef salt z korekcja siarki w zaleznosci jaki partia bedzie miala wynik bo spotkalem sie ze sa co maja 600ppm i takie co maja 800ppm co dla mnie osobiscie wydaje sie mocnym rozstrzalem i troche zniecheca do dalszego stosowania. 

Z nowosci wpadla papaya i ricordea 

 

Screenshot_20211118-191506_copy_1440x1561.thumb.png.b70ad9ba70e5b5ea34e381012bc3b056.png

20211118_182030_copy_624x832.jpg

20211118_193038_copy_832x624.jpg

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja.

Tydzień temu wymieniłem żywice i to był strzał w dziesiątke praktycznie licząc od momentu kiedy woda odparowana szła z dolewki 0tds widać zauważalną poprawe. Nowe cjano się nie pokazuje a piasek zdecydowanie zrobił się czyściejszy. Podmiany robie 5l co dwa tyg tak jak robiłem i myśle że przy takich małych podmianach i przy sporym parowaniu wody tds na poziomie 2 mogl robić kumulacje co potwierdziło icp z cynkiem. Zacząlem jeszcze raz próbe z vodka co tydzien zwiekszam o 0.1ml obecnie idzie 0.3ml (ciagly problem z no3) i tak pozatym jakoś się kręci

received_310486147566546.jpeg

received_653635382464297.jpeg

 

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że zbiornik wychodzi na prostą :clapping

W dniu 18.11.2021 o 20:42, szyman napisał:

Zwiekszenie jodu do 2 kropli/tydz.

Ja bym zachował 1 kroplę/tydz skoro tendencja była wzrostowa, nie ma co przesadzać w drugą stronę.

A azotany na jakim masz poziomie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, chris_ek napisał:

Wygląda na to że zbiornik wychodzi na prostą :clapping

 

Podziekowac. Oby tak było:)

6 godzin temu, chris_ek napisał:

Ja bym zachował 1 kroplę/tydz skoro tendencja była wzrostowa, nie ma co przesadzać w drugą stronę.

A azotany na jakim masz poziomie?

Z jodem mam jeszcze wlasnie zagwozdke przyjalem posrednia opcje i daje co 4 dni krople. 

Azot uttzymuje sie na 15-20ppm ciezko stwierdzic bo salifert trzymany dluzej niz 3 min bardziej sie zabarwia a instrukcj mowi pomiar po 3 min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, szyman napisał:

bo salifert trzymany dluzej niz 3 min bardziej sie zabarwia a instrukcj mowi pomiar po 3 min.

No I o to chodzi:) Wynik odczytujemy jak już barwa się przestanie zmieniać - przy maksymalnym nasyceniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Arek77 napisał:

No I o to chodzi:) Wynik odczytujemy jak już barwa się przestanie zmieniać - przy maksymalnym nasyceniu. 

To azotu mi nie brakuje :D. No nic licze na wodeczke święta idą to niech akwa sobie łyknie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szyman napisał:

To azotu mi nie brakuje :D. No nic licze na wodeczke święta idą to niech akwa sobie łyknie :)

Tylko z rozpędu zakąski nie wrzuć;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapitala ten czas. Żeby nie spamować to tak raz na pół roku wrzuce aktualizacje :).Kostka się pomału kula jakieś przyrosty małe są. Nie poradziłem sobie z no3 ciagle 25-30ppm. Próbuje zredukować podmianami co drugi dzień po 10%. Obecnie druga podmiana poszła. Jeżeli no3 po wypłukaniu dalej wzrośnie będe myslał o refugium DIY z filtra narurowego napedzanego małą pompeczką.

Parametry:

Ca 400

Mg 1350

Kh 7.2

Nawożenie:

Baling DIY po 4 kliki kazdego z plynow (ca mg kh) bez mikro

Jod kropla 2x tydz

Bakterie pro bio S + np pro- 2kr/ed

Co tydzien special blend 5ml

 

 

IMG_20220607_175908_copy_600x800.jpg

IMG_20220607_180446_copy_600x800.jpg

IMG_20220607_180016_copy_600x800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki @chris_ek Xenie właśnie co jakiś czas wyrywam. Lada dzień będe  to robił bo już troche zasłania. Tam niezła walka z diskosoma. Poczatkowo ten grzyb był na froncie a teraz przegrywa walke i uciekł na bok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie nie było wiec mala aktualizacja. Akwa jakoś się kręci i powoli robi się ciasno. Przydało by się większe no ale to jeszcze odlegly temat. Euphilia zaczeła parzyc caluastrea niebieska i poleciało poł glowki. zobaczymy czy się odbuduje. Problemy nadal z no3 powyzej 25ppm (salifert) a co ciekawe po4 na acroporowym poziomie 6ppb a czasami pokaze 0. Cjano uparcie tez nie daje za wygrana, mozliwe ze to przez stosunek no3:po4 ale bardziej bym wolal zbic no3 niz podwyzszac po4. Raz juz to probowałem doszedłem do 0.25ppm i wyzej nie probowalem. Liczylem na to ze jak po4 wrozsnie to pobudzi no3 do spadku jednak tak sie nie stalo. Pare dni temu wleciala alveoporka i chyba ma się dobrze. Doszla rowniez pompa dozujaca i pojemniczki diy na balinga. Przydało by sie zrobić icp bo wiaderko red sea niebieskiej przelane i nie wiem jak to ma sie do wczesniejszych wynikow na af reef salt. Acha zaczalem rowniez podac SBS. Czekam na dalszy rozwoj sytu

acji.Screenshot_2022-09-17-13-49-21-102_com_miui.videoplayer.thumb.jpg.c25b000482b1f1aa85f99c38158965d1.jpg

1663415050235.jpg

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest mamy przełom jeśli chodzi o no3. Od dwoch tygodni podaje red sea no3 po4 x i sa zauważalne efekty. No3 drgnelo tendencja spadkowa w koñcu odnotowana.

IMG_20221025_212009.thumb.jpg.358156db0701765b116e9c38f4bd8746.jpg

IMG_20221025_212051.jpg.b940347de257ec24b816ee06bc9a2cba.jpg

Muszę przy tym pilnować po4 i dozować go z zewnątrz żeby utrzymać na wykrywalnym poziomie. Zrobiłem też icp i są problemy. Zn przekroczony i pojawila sie miedz jak rowniez przesadzilem z jodem. Wstepnie obwinilem component abc ktory podawalem z balingiem. Możliwe że nastąpiła kumulacja (Szyby pylily mocno tak jak by nadmiar mikro). Druga opcja zanieczyszczone sole bo uzywalem nie czda. Dolewka idzie 0 tds wiec wykluczam RO. Elementów metalowych brak w akwarium poza oska od skimera echeim 350. 

 

IMG_20221024_195527-01_copy_648x796.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wlecial scruber co2. Dwa tyg temu regenerowałem sonde ph ( wymiana plynu) bo swirowala i musze przyznać, że z zabiegu jestem mega zadowolony. Tani chinczyk teraz dziala jak ta lala. Przez ten czas obserwowałem jak ph będzie się zachowywać i najwyższe ph jakie odnotowałem przy otwartym oknie to 8.2 po nocy spada do 7.7. Przed wymiana płynu pewnej nocy troche się przestraszylem bo na sondzie zobaczyłem ph5 szybki test kropelkami i sie uspokoiłem. Dlatego więc zdecydowałem się na mała ingerencje w sonde. Trzeba było wywiercic dziurke odessać stary płyn i nalać nowy roztwór ( chlorek potasu) w moim przypadku dokladnie Kcl + Agcl. Zobaczymy jak połączenie bublle magusa qq1 z wapnem sodowanym się spisze

received_845521523270555.thumb.jpeg.13e4db674e0395066b6e1ff14a17200f.jpeg

 

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też planuje zrobić jakiś scrubber z wapnem sodowanym. Można fotkę tej butelki :D? Na spodzie masz jakieś otwory? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, jak patrzę na te wszystkie Twoje działania to widzę lekki dysonans.

Też tak macie? ;)

Kostka super wygląda, ale mam wrażenie, że ktoś idzie z armatami na mrówkę.

Tyle kasy, sprzętu, czasu angażujesz. jakbyś co najmniej miał piękne 1000 l.

Nie jest to trochę przerost formy? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Nalesnick napisał:

 

Kostka super wygląda, ale mam wrażenie, że ktoś idzie z armatami na mrówkę.

Tyle kasy, sprzętu, czasu angażujesz. jakbyś co najmniej miał piękne 1000 l.

 

Zależy kto jak na to patrzy i jak do tego podchodzi. Ja to traktuje jak taki wlasnie trening przed "1000l" o którm wspomniałeś. Wole pokąbinować i poobserwować co się bedzie dziać na takiej mrówce i wrazie niepowodzeń strat nie rozpaczać tak jak by to miało mieć miejsce przy takim 1000l. Tak wiec podsumowujac... Uczymy sie na małym aby w przyszlosci móc sie cieszyc bezproblemowym prowadzeniem na wiekszym litrazu i mieć jak najmniej strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.