Skocz do zawartości
Margolee

A co gdyby ...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

W niedługim czasie będe odpalał swoje drugie akwarium. Pierwsze było takim poligonem doświadczalnym i przy drugim miało być kilka zmian lecz nie dużych no ale ...

W pierwszym akwarium był odpieniacz- tu będzie algeascrubber

- w pierwszym były cyrkulatory- tu bedzie wavebox.

Na spływie była skarpeta ( jak sobie przypomne to o zgrozo) - tu bedzie rollermat.

Start sucha skała, nowa woda- wszystko nowe.

W pierwszym przeszedłem troche plag- były wirki, cyjano i dino z którym walczyłem najdłużej. Przyznam że walki wygrałem bez użycia chemi. Z czego jestem niezmiernie dumny.

Wiem że nie powinno sie wytyczać nowych ścieżek bo niby wszystko było i już ktoś próbował lecz kiedyś nie było algeascrabberów rollerów itp.

Nurtuje mnie jedno pytanie, co gdyby wystratować w taki sposób.

Skała włożona i zalewamy wszystko nową solanką jak bóg przykazał. Lejemy bakterie ( Ja używam microbe lift specjal blend)

 Odpalamy algeascrabber, roller i wszystkie media ( u mnie matrix, siporax i węgiel ). Cały sump pracuje tak jak normalnie tylko że, NO I TU TERAZ ZMIANA- akwarium zaciemniamy przez około miesiąc ( to tylko taki przykład nie znam dokładnego czasu)- zero świecenia.

 Role dojrzewacza przejmuje algeascrubber. U mnie z 4 siatkami 15x 27 cm. Czyszczone po 2 naprzemiennie. No i lejemy bakterie.

Czy może się to udać? Czy cykl azotowy może się zamknąć w ten sposób. Chodzi o to że bez światła. Ten miesiąc to tylko taki przykład. 

Co wy na to? Nie śpieszy mi się z odpaleniem i mam chęć spróbowania takiego rozwiązania.

Po jakimś czasie- obserwacja algeascrubbera i badaniu wody delikatne uruchomienie światła aż do docelowej ilości.

Poproszę o wypowiedz starych wyjadaczy, mam tu kilku na myśli lecz nie będe pisał o kogo chodzi.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co miałoby żywić algeascrabber i wlewane bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Felix napisał:

Co miałoby żywić algeascrabber i wlewane bakterie?

Dobre pytanie. Odpowiem w ten sam sposób. A co żywi na początku algeascrabber i bakterie, jak startuje na suchej skale z tym że z oswietlonym akwarium?

Nie znam odpowiedzi dlatego pisze i pytam.

Edytowane przez Margolee
Text (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz lał bakterie to cykl azotowy się zamknie - bakterie się namnożą z tego co odda skała. Ale przy zaciemnieniu i braku dodatkowego pokarmu ( odchodów ryb ) na bank algeascrabber nie porośnie glonami. Pytanie po co chcesz zaciemniać akwarium? Staraj się świecić docelowym światłem na "pół gwizdka" i tylko przez część dnia. Później wydłużaj cykl świecenia oraz jasność.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie dawno też posoliłem moje nowe akwa. Nie świecę , leję bakterie i czekam , aż dojrzeje .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Margolee napisał:

Role dojrzewacza przejmuje algeascrubber. U mnie z 4 siatkami 15x 27 cm. Czyszczone po 2 naprzemiennie. No i lejemy bakterie.

A co dla Ciebie znaczy "dojrzewanie akwarium"? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77  Ty nie wiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Arek77 napisał:

A co dla Ciebie znaczy "dojrzewanie akwarium"? 

 

Zamkniecie się cyklu azotowego i spadek no3 przypuszczalnie do 10. No2, po4- niewykrywalne.

23 minuty temu, montymick napisał:

Jak będziesz lał bakterie to cykl azotowy się zamknie - bakterie się namnożą z tego co odda skała. Ale przy zaciemnieniu i braku dodatkowego pokarmu ( odchodów ryb ) na bank algeascrabber nie porośnie glonami. Pytanie po co chcesz zaciemniać akwarium? Staraj się świecić docelowym światłem na "pół gwizdka" i tylko przez część dnia. Później wydłużaj cykl świecenia oraz jasność.

Chcę zminimalizować ryzyko wystąpienia plag takich jak cyjano i dino. Przecież nie wpuszcze ryb po miesiącu żeby się dojrzewanie ruszyło. Jakby tak było to można by w pierwszym dniu wrzucić całą obsade- bo przecież szybciej dojrzeje.

Wiem że ilość bekteri i złoża na których się osiadają głównie zależą od obsady. Mamy większą obsade musimy mieć wydajniejszy system filtracji. Mamy skromną to wystarczy odpieniacz i tyle. Więc nie wiem czemu tu nie miałby się ruszyć cykl azotowy. 

To takie moje luźne myślenie. Z tym że algeascrubber może nie porosnąć- no może tak być choć nie do końca.

Edytowane przez Margolee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Margolee napisał:

Zamkniecie się cyklu azotowego i spadek no3 przypuszczalnie do 10. No2, po4- niewykrywalne.

Jeźeli skala będzie mala w sobie na tyle materii organicznej aby stać się poźywką dla bakterii to super, Czy masz zamiar użyć naturalną suchą skałę czy coś sztucznego? W tym drugim przypadku moźe być trudno o źrodło pokarmu dla bakterii i ruszenie cyklu azotowego. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Jeźeli skala będzie mala w sobie na tyle materii organicznej aby stać się poźywką dla bakterii to super, Czy masz zamiar użyć naturalną suchą skałę czy coś sztucznego? W tym drugim przypadku moźe być trudno o źrodło pokarmu dla bakterii i ruszenie cyklu azotowego. 

 

Tylko i wyłącznie suchą naturalną plus to co miałem w poprzednim baniaku. Z tym że tą z poprzedniego muszę odgazować bo była wyczyszczona z korali i poprostu zostawiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wg mnie w takich warunkach cykl azotowy powinien się zamknąć. Tylko kojarzy mi się ten sposob postępowania do wychowywania dziecka w sterylnych warunkach a potem wielkie zdziwienie, źe jak dziecko pójdzie do przedszkola to łapie wszystkie infekcje z jakimi ma styczność.

Życzę powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Arek77 napisał:

No to wg mnie w takich warunkach cykl azotowy powinien się zamknąć. Tylko kojarzy mi się ten sposob postępowania do wychowywania dziecka w sterylnych warunkach a potem wielkie zdziwienie, źe jak dziecko pójdzie do przedszkola to łapie wszystkie infekcje z jakimi ma styczność.

Życzę powodzenia:)

No to teraz dałeś mi do myślenia. Mam kuzyna którego mama( moja ciotka) jest pielegniarką i było jak piszesz. Sterylne warunki i cały czas choroby . Jak zaczoł pić i palić to wszystko przeszło jak ręką odjoł. Dobry przykład dałeś Arek77, na prawde dobry.

Edytowane przez Margolee
Text (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.