Skocz do zawartości
goclik

Widłonogi (?) w fito

Rekomendowane odpowiedzi

3 dni temu uruchomiłem własną hodowle fito - pojemnik owinięty taśma Led grow (czerwone i niebieskie ledy) + napowietrzacz. Nawóz f2. Wystartowałem z pół litra fito i pół litra świeżej solanki. 

Drugiego dnia od startu pojawiły się zbite kawałki fito, zapewne z powodu zbyt małego przepływu. Zwiększyłem więc dopływ powietrza. Dzisiaj z kolei patrzę a w fito pływa mnóstwo białych drobinek. Znajdują się również na ściankach pojemnika. W zasadzie identyczne mam na szybach akwarium, gdy nie czysze ich ze dwa dni. Jeżeli dobrze myślę to są to widłonogi. I co teraz zrobić z takim fito? Mogę to dać do akwa za kilka dni, gdy już nie będzie nawozu, oczywiście na kilka razy?

Zapewne będę musiał uruchomić nową hodowle. Jak porządnie zdezynfekowac pojemnik? Octem? 

Kolejne pytanie dotyczy ledów. Kupiłem paski zalane w silikonie i niestety trochę grzeją pojemnik. Nie ma to złego wpływu na fito? 

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W butelce wcześniej była wóda z akwarium albo wężyk napowietrzania był w akwarium ?

Fito po przerobieniu nawozu jak najbardziej do akwarium.

Odkażenie zbiornika wrzątkiem można potraktować.

Co do temperatury to już było, wystarczy poszukać:

 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, montymick napisał:

W butelce wcześniej była wóda z akwarium albo wężyk napowietrzania był w akwarium ?

Pojemnik nowy, potraktowany octem. Wężyka kilka miesięcy temu używałem do odpadu z filtra rodi. W akwarium nie był. Dla pewności też przelałem octem. Jedyny podejrzany to przyssawka, której użyłem do przymocowania wężyka do dna, chociaż ona o ile była w akwarium to baaardzo dawno temu.

Generalnie fito i tak do wylania. Z każdym dniem coraz bielsze (zapewne widłonogi wyjadały) ale i same robaczki wydają się już martwe. Generalnie pierwsza próba nie wyszła.
Zostało mi pół litra fito więc tym razem zrobie z 250 ml coby na trzecią próbę zostało ;) Z tym, że może zrobie proporcje 2:1 (pól litra solanki i 250 ml fito).

Przeleje wszystko octem a potem wrzątkiem. Zobaczymy co z tego wyjdzie :) 

Dzięki za podrzucenie tematu. 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widłonogi wyjedzą fito. Hodowla do restartu. Wystarczy kropla wody z akwarium i mogłeś przenieść. Masz dawkę startową z pewnego źródła? Może ktoś celowo zanieczycił.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, katani napisał:

Widłonogi wyjedzą fito. Hodowla do restartu. Wystarczy kropla wody z akwarium i mogłeś przenieść. Masz dawkę startową z pewnego źródła? Może ktoś celowo zanieczycił.

Wydaje mi się, że źródło pewne - Witold Sosnowski. Specjalnie zamówiłem z drugiego końca polski zachęcony opiniami. Zobaczymy co wyjdzie przy drugiej próbie.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To od Witka to zdecydowanie pewne źródło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do odkażania polecam spirytus a nie ocet . Ja odkazam swój zbiornik na fito mieszanką spirytusu i wody utlenionej . Jaki kolor ledow masz , najszybciej rosną pod czerwonym kolorem . Ja używam lampe od refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witold polecił podchloryn sodu i chyba sobie to zamówię bo drogie nie jest. Spirytusu niestety nie mam, chociaż nie wiem czy do plastiku się nadaje. 

Druga hodowla uruchomiona, pojemnik umyty ocetem, wyparzony i wypłukany rodi. Proporcje 500 ml solanki i 250 ml fito. 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie na spokojnie ten temat. IMHO są mniej drażniące a równie skuteczne środki niż podchloryn sodu.
https://www.piwo.org/forums/topic/14975-mycie-i-dezynfekcja-najpopularniejsze-środki-chemiczne-używane-w-piwowarstwie/

Ja stosowałem nadwęglan sodu ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, VDR napisał:

Przeczytaj sobie na spokojnie ten temat. IMHO są mniej drażniące a równie skuteczne środki niż podchloryn sodu.
https://www.piwo.org/forums/topic/14975-mycie-i-dezynfekcja-najpopularniejsze-środki-chemiczne-używane-w-piwowarstwie/

Ja stosowałem nadwęglan sodu ;)

Dobry temat, dzięki


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.