Skocz do zawartości
Oleksandrov

Pierwsza kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu wystartowałem mojego pierwszego morszczaka, którego po krótce tu opisze. 
 

Start 24 grudnia 2020r 

Akwarium 40x40x40

Filtracja Seachem Tidal 75 wypełniony Siporaxem z działającego zbiornika, matrixem i wata na samej górze. 

Falownik Koralia Nano 1600

Oświetlenie koło 45 W na diodach CREE (tymczasowe)

Sucha skała 6,5 kg, żywy piasek 

Sól AF Reef Salt 

Do tej pory lałem tylko bakterie Microbe - lift Special Blend

Zmierzylem dzisiaj No2 (testem Colombo ) i wyszło 0,25 

Zasolenie 1,024

Narazie pojawiają się okrzemki/dino chociaż zauważam ze z czasem jest ich coraz mniej. 
 

I co teraz ? Kiedy można wpuszczać jakieś pierwsze życie ? Jakie polecacie ciekawe korale na początek ? 
 

EABFFBD6-B51B-4EF2-83C1-2B9C4C75B5A5.thumb.jpeg.754f35e93112a0ba1d4452b1a8348901.jpegE546A227-8B80-4EF4-90FC-B2C81CD06F2A.thumb.jpeg.837768c0a58f34f05486e415908dd5af.jpeg

 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Oleksandrov napisał:

I co teraz ? Kiedy można wpuszczać jakieś pierwsze życie ?

A masz jakieś mikrożycie w akwa? Rurówki, drobny plankton gąbki itp?

25 minut temu, Oleksandrov napisał:

Jakie polecacie ciekawe korale na początek ? 

Duncanosoma, sarcopython, briareum, capnella, anthelia (wg mnie piękny koral), zoa, pseudogorgonia, montipora talerzowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Arek77 napisał:

A masz jakieś mikrożycie w akwa? Rurówki, drobny plankton gąbki itp?

Nie, nic nie mam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz kogoś w okolicy, kto dałby ci syfku z akwa bądź sumpa przy podmianie wody?

Tak najlepiej zaszczepić drobne życie.

Wpuszczać "pierwsze życie" (np opisane przez Arek77 ) możesz dopiero jak NO2 wyzerujesz i utrzymasz sensowne ( poniżej 25) NO3


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, montymick napisał:

Nie masz kogoś w okolicy, kto dałby ci syfku z akwa bądź sumpa przy podmianie wody?

Tak najlepiej zaszczepić drobne życie.

Wpuszczać "pierwsze życie" (np opisane przez Arek77 ) możesz dopiero jak NO2 wyzerujesz i utrzymasz sensowne ( poniżej 25) NO3

Średnio z tym będzie :) bez tego się nie obejdzie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj "co nagle to po diable" :devil:

Po za tym "śmierdziuchy" to nienajlepsze startowe bakterie. Polecam Bio S Aquaforest i do tego pożywkę.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Oleksandrov napisał:

Średnio z tym będzie :) bez tego się nie obejdzie ? 

Obędzie się.... ale trochę wolniej i jak dla mnie mniej ciekawie:). I tak to wszystko przywleczesz z pierwszymi szczepkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, w takim razie jeszcze trochę poczekamy :) i trzeba będzie się zaopatrzyć w więcej testów bo jak narazie to tylko No2 mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Oleksandrov napisał:

Okej, w takim razie jeszcze trochę poczekamy :) i trzeba będzie się zaopatrzyć w więcej testów bo jak narazie to tylko No2 mam

Przez najbliższe tygodnie będzie Ci potrzebny test na NO3 i PO4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.01.2021 o 21:57, montymick napisał:

(...)

Po za tym "śmierdziuchy" to nienajlepsze startowe bakterie. Polecam Bio S Aquaforest i do tego pożywkę.

Niby dlaczego? :) Stawiam orzechy przeciw kasztanom, że najwięcej zbiorników wystartowało na tych bakteriach+ ewentualnie Nine Out. Przynajmniej na tym forum. Sam też na nich startowałem, po czym przeszedłem na zmianę co paczka to bakterie innego producenta. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro będzie mijać miesiąc od kiedy kostka wystartowała. 

Zmierzylem dzisiaj parametry: 

NO2 ( Colombo ): 0

NO3 ( Colombo ) : 0

PO4 ( Salifert ) : 0 

Zasolenie dalej takie same 1.024

Co myślicie o tych parametrach, można już coś wrzucać ? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Oleksandrov napisał:

Jutro będzie mijać miesiąc od kiedy kostka wystartowała. 

Zmierzylem dzisiaj parametry: 

NO2 ( Colombo ): 0

NO3 ( Colombo ) : 0

PO4 ( Salifert ) : 0 

Zasolenie dalej takie same 1.024

Co myślicie o tych parametrach, można już coś wrzucać ? 

 

 

Widać jakieś glony na piasku i skale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

Widać jakieś glony na piasku i skale?

Jeszcze coś jest, chociaż trochę mniej niż na ostatnim zdjęciu które tu wrzucałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wrzuć proste miękasy i LPS-y. Zastanawiałeś już się nad rybkami jakie chcesz mieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

To wrzuć proste miękasy i LPS-y. Zastanawiałeś już się nad rybkami jakie chcesz mieć?

Myślałem nad jakaś parka błazenkow + jakaś ekipa czyszcząca ale tutaj nie mam pomysłu. Polecasz coś ? :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwszymi mieszkańcami byli krab pustelnik (nie polecam) i pseudogorgonia. Potem doszły korale dunka i zoa. Z ryb miałem parkę błazenków i ślizga Escenius bicolor (polecam). Miałem też kraba percona i krewetkę czyszczącą. Potem doszly inne korale - euphyllia, montipory teleżowe capnella i clavularia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Arek77 napisał:

U mnie pierwszymi mieszkańcami byli krab pustelnik (nie polecam) i pseudogorgonia. Potem doszły korale dunka i zoa. Z ryb miałem parkę błazenków i ślizga Escenius bicolor (polecam). Miałem też kraba percona i krewetkę czyszczącą. Potem doszly inne korale - euphyllia, montipory teleżowe capnella i clavularia.

Dzięki :) ja pewnie tez w coś podobnego pójdę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważył bym też babkę symbiotyczną i krewetkę pistoletową..... bardzo fajna parka do oglądania tylko jest jedno ale.... niektóre krewetki głośno strzelają i chyba trochę zamale akwa.

Planujesz ukwiała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Arek77 napisał:

Rozważył bym też babkę symbiotyczną i krewetkę pistoletową..... bardzo fajna parka do oglądania tylko jest jedno ale.... niektóre krewetki głośno strzelają i chyba trochę zamale akwa.

Planujesz ukwiała?

Jakiegoś ukwiała tez chciałbym mieć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci ukwiał? W takim maleństwie zajmie 1/3 skały. Szybko urośnie i będzie parzył resztę obsady, a nim urośnie zrobi kilka wycieczek i też podrażni innych mieszkańców. 

Ukwiały są fajne w akwariach ukwiałowych albo w większych zbiornikach powiedzmy 200+ gdzie można mu zrobić sporo miejsca. Błazny chętnie mieszkają w Sarko, Sinulariach, Euphylliach. 

Sam przerobiłem 2 ukwiały w tym jednego dosłownie falownikiem, drugi nie mógł usiedzieć od początku w jednym miejscu i trafił docelowo do innego zbiornika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Oleksandrov napisał:

Jakiegoś ukwiała tez chciałbym mieć 

U mnie ukwiał w baniaku 300l łaził ponad trzy tygodnie zanim znalazł sobie miejsce - obecnie ma ponad 30cm średnicy - nie bardzo sobie go wyobrażam w kostce 40x40. Ale jak chcesz mieć ukwiała to polecam dywanowego (ctucifex czy coś takiego) - nie rośnie duży i prawie się je przemieszcza (przynajmniej u mnie). A błazenki powinny sobie jakiegoś korala zaadoptować - tak jak pisał kolega sarco, euphylię, a nawet dunkę lub zoa ( widziałem ostatnio parkę błazenków w kępce zoa). Choć z błazenkami to różnie bywa.... mogą olać nawet ukwiała i mieszkać np pod kaskadą... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Oleksandrov napisał:

Jakiegoś ukwiała tez chciałbym mieć 

Cribrinopsis Crassa będzie pasował. W 50l nawet można trzymać razem z błazenkami.

 

  

Godzinę temu, Ejdzej88 napisał:

Po co Ci ukwiał? W takim maleństwie zajmie 1/3 skały. Szybko urośnie i będzie parzył resztę obsady, a nim urośnie zrobi kilka wycieczek i też podrażni innych mieszkańców. 

 

46 minut temu, Arek77 napisał:

U mnie ukwiał w baniaku 300l łaził ponad trzy tygodnie zanim znalazł sobie miejsce - obecnie ma ponad 30cm średnicy - nie bardzo sobie go wyobrażam w kostce 40x40

Rozumiem, że piszecie o Quadricolorze. Ale są też inne ukwiały chyba ;)

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klossowski napisał:

Rozumiem, że piszecie o Quadricolorze. Ale są też inne ukwiały chyba ;)

Tak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.