Skocz do zawartości
SHARK_2

Pierwsza solniczka w obiegu ok 500l

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie wygląda jaki wymiar takiego sterowania wyszedł?  Nie myślałeś o takim typowym main bordzie do lampy z wbudowanym juz sterowaniem. Tez mam coś we wstepnej fazie projektu. Ale czasu nie ma zeby skonczyc...

W pierwszym podejściu 12x17cm ale jest jeszcze pole do optymalizacji. Sterowanie „wszystkim” chcę mieć z centralnego punktu podłączonego po netu dlatego nie chcę robić „main board’a” dla samej lampy.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszej optymalizacji wyszło 15x12cm (akceptowalnie :) ) 

spacer.png


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne podeście do optymalizacji i wyszło 14,5 x 9,5cm

spacer.png


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne "w międzyczasie" :D 

Rollermat i obudowa do lampy zaprojektowane i wysłane do wyceny:

spacer.png

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze nowe nabytki już się zjawiły:

2x Euphilia Paraancora Zielona

download

 

download

 

Galaxea zielona:

download

 

Rhodactis zielony:

download

 

Zoa Purple Bee:

download

 

A to taka mała przestroga i potwierdzenie dlaczego aklimatyzacja i „dip’owanie” jest tak istotne:

Pasażerowie na gapę:

download

 

download

 

Gdyby nie dip’owanie to do zbiornika razem z Rhodactis’em trafiłyby wirki.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, SHARK_2 napisał:

 

download

 

Gdyby nie dip’owanie to do zbiornika razem z Rhodactis’em trafiłyby wirki.

I zabiłeś żywy pokarm dla Hexateni lub Chrysusa;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I zabiłeś żywy pokarm dla Hexateni lub Chrysusa[emoji6]

Tak wiem ale ryb obecnie w zbiorniku brak i pewnie przez najbliższe 3 miesiące nie będzie.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie klejenie/sadzenie :)

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są i nowe puzzle do poskładania :)
download

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytki (PCB) sterowników lamp już dotarły default_).gif

download

 

Nawet daje się lutować:

download

 

Coś tam się udało nawet zrobić, teraz pozostaje czekać na graty potrzebne do dokończenia.

 

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że w projekcie PCB v1.0 jest babol i, że jak się okazało układ nie do końca był przemyślany, powstała wersja v2.0 :)

download

Tym razem zamawiam wraz z montażem elementów :) (za małe toto a nie chce mi się inwestować w kolejne lutownice itp dla kilku płytek).


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobny projekt do mojego, fajnie się ogląda jak ktoś już coś zrobił bo zawsze jest jeszcze czas na zmiany we własnym ;)
Poszedłem w gotowe sterowniki RCD-24/PL firmy Recom aby zminimalizować lutowanie smd, ale same sterowniki nie są najtańsze, teraz się zastanawiam czy taniej nie będzie robić to twoim sposobem. Widzę u ciebie, że wentylatory masz podpięte bezpośrednio do lini 12V z opcją PWM, czyli w planach sterowanie obrotami pod czujniki temperatury?? Sprawdzałeś może czy wentylatory nie piszczą na tym PCA9685??


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bouli napisał:

Bardzo podobny projekt do mojego, fajnie się ogląda jak ktoś już coś zrobił bo zawsze jest jeszcze czas na zmiany we własnym ;)
Poszedłem w gotowe sterowniki RCD-24/PL firmy Recom aby zminimalizować lutowanie smd, ale same sterowniki nie są najtańsze, teraz się zastanawiam czy taniej nie będzie robić to twoim sposobem. Widzę u ciebie, że wentylatory masz podpięte bezpośrednio do lini 12V z opcją PWM, czyli w planach sterowanie obrotami pod czujniki temperatury?? Sprawdzałeś może czy wentylatory nie piszczą na tym PCA9685??


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jak zobaczyłem cenę 1 szt. tego RCD-24/PL to zdecydowanie nieopłacalne w moim przypadku, bo taki jest koszt mniej więcej całego mojego sterownika. Tak wentylatory będą na linii 12V ze sterowaniem którego przyznam szczerze, że dokładnie nie testowałem (ale dotychczasowe moje zabawy z PCA9685 nigdy nie doprowadziły do piszczenia czegokolwiek). Tak mają też być sterowane względem temperatury odczytywanej z DS18B20 który to też znajduje się na płytce. 

3 godziny temu, Raff 2020 napisał:

Podziwiam 

Podziwiać to dopiero będzie można jak skończę i koralowce będą pod tym rosnąć bo dopiero wtedy będzie można uznać, że było warto. Ale dziękuję za miłe słowo. 

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja PCB 2.0 dotarła, jak poprzednio wykonanie pierwsza klasa:

download

A tak będzie wyglądać z przetwornicą na 12V:
download

Teraz tylko dodać PCA9685 i PT4115 (niestety w fabryce nie mieli i nie planują wprowadzać na stock - jest ogromny problem z dostępnością podzespołów) i płytka będzie gotowa.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCA9685 sprawdź na conrad.pl ,  a drivery w AVT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marijo napisał:

PCA9685 sprawdź na conrad.pl ,  a drivery w AVT

Wielkie dzięki za podpowiedź. 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam odnośnie ustalania adresu I2C dla PCA9685, piny od A0 do A5 muszą być zwarte do masy lub do zasilania układu, u ciebie lecą przez rezystory (niepotrzebne moim zdaniem ;) ) na zworki gdzie możesz sobie ustawić stan wysoki, teraz się zastanawiam czy układ będzie działał poprawnie w przypadku gdy nie masz stanu wysokiego na którymś pinie, czy jak pin "wisi w powietrzu" to czy dla układu to jest stan niski??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie mam odnośnie ustalania adresu I2C dla PCA9685, piny od A0 do A5 muszą być zwarte do masy lub do zasilania układu, u ciebie lecą przez rezystory (niepotrzebne moim zdaniem [emoji6] ) na zworki gdzie możesz sobie ustawić stan wysoki, teraz się zastanawiam czy układ będzie działał poprawnie w przypadku gdy nie masz stanu wysokiego na którymś pinie, czy jak pin "wisi w powietrzu" to czy dla układu to jest stan niski??

Jeśli żaden z pinów nie jest zwarty (stan niski na A0…A5) to otrzymujesz adres 0x40

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem co się dzieje jak na pinach jest stan niski ;) ja pytam czy taki stan jest na pinie który nie jest do niczego podpięty, w nocie katalogowej jest napisane „ must be pulled HIGH or LOW”


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Bouli napisał:

Rozumiem co się dzieje jak na pinach jest stan niski ;) ja pytam czy taki stan jest na pinie który nie jest do niczego podpięty, w nocie katalogowej jest napisane „ must be pulled HIGH or LOW”

Ale ze mnie dzban... :banghead . Oczywiście wziąłem stary projekt w którym zrobiłem ten błąd i zleciłem jego wykonanie. A miałem przygotowaną już wersję z poprawką (tak to jest jak wysyła się zlecenia o 3 nad ranem). 

spacer.png

spacer.png

Masz oczywiście rację, PCA9685 ma adres 0x40 gdy piny od A0 do A5 są połączone z masą poprzez rezystory wtedy mają stan niski. I jeśli chcemy chcemy zmieniać adresy musimy zmieniać ich stany na wysokie. Do 3 razy sztuka (gdy człowiek się spieszy diabeł się cieszy) :D, teraz sprawdzę 3 razy zanim wyślę zlecenie na płytkę. Stare płytki oczywiście da się użyć jako pojedyncze sterowniki do pojedynczych lamp, zakładając zworki na wszystkich pinach i podając im stan wysoki (i jeśli zajdzie potrzeba wylutować te 6 rezystorów i zrobić w ich miejscu zworki).


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz pociągnąć masę kabelkiem do jednego styku goldpina, kto tam będzie patrzył na dodatkowe kabelki ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zawsze możesz pociągnąć masę kabelkiem do jednego styku goldpina, kto tam będzie patrzył na dodatkowe kabelki ;).gif' alt='default_;).gif' alt=';)'>.gif'>


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dokładnie tak :)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne „w międzyczasie” odebrane :D pozostało posklejać i poczekać aż przyjdą teflonowe rolki.
download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze „w międzyczasie” skończone, zaraz robimy wodowanie :D

download

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.