Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

W końcu znalazła się chwila czasu i zacząłem przygotowania ze szkiełkiem,  będzie to już moje trzecie akwarium morskie , poprzednie z różnych powodów musiałem zlikwidować, pomiędzy mialem jeszcze muszlowce ale jednak ciągnie do słonej wody :)

w obecnej chwili mogę pozwolić sobie tylko na akwarium 112L (80x35x40) i pokrótce opisze moje plany

 

Akwarium: Diversa 112L (80x35x40) z panelem 15cm (3 komory)

Pompa obiegowa: Jebao DCP-2500

Pompa cyrkulacyjna: Jebao OW-10

Lampa: Al Prime HD

Odpieniacz: Tunze 9004

Ogrzewanie: Aquael UltraHeater 75W

Dolewka: Aqua Trend Levelautomatic + Aqua Medic SP 3000

Skała: Real Reef Rock - 12kg

A więc, wczoraj wkleiłem czarne tło i panel z przegrodami, natomiast wylot z pompy chciałbym zrobić dosyć nisko (ok 12-15cm od dna) i rozdzielić go trójnikiem dla poprawienia cyrkulacji w dolnej partii akwarium - czy ktoś stosował takie rozwiązanie i podzieli się uwagami ?

 

W panelu w pierwszej komorze na spływie planuję dać watę oraz odpieniacz z grzałką,

w drugiej komorze jako medium planuję wykorzystać grys koralowy mam ok 4,5 kg 10-29 mm i dołożyć do tego Siporax lub kulki Maxpecta lub coś innego,

trzecia komora to pompa i czujnik dolewki

 

20210131_203845.thumb.jpg.88d2a5bea889fabd54f62e3133c080e2.jpg

Edytowane przez rodzyngit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wylotem, to sprawdzałeś czy uda ci się wyjść z pompy na tak niska wysokość? Ja u siebie poszedłem w 2strone i wylot robi ruch tafli wody. U mnie pompa 3000l/h idzie na maksa ale akwarium 3 razy większe. Przy panelu nie ma strat na podnoszeniu wody, także możesz mieć dobry młyn jak ustawisz na 100% i woda będzie leciała góra a nie grzebieniem:)

Fajnie się zapowiada, ja jestem dużym fanem paneli także kibicuję!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompe do wylotu chce podlaczyc poprzez karbowany elastyczny waz do oczek wodnych wiec ograniczac bedzie mnie jedynie wysokosc pompy 

Co do ruchu tafli wody, pompa obiegowa bedzie chodzila na nizszych obrotach a na tafle wody chciałem skierowac cyrkulacyjną ale teraz tak sobie myslę, czy nie ogarnac tego tylko na obiegowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, rodzyngit napisał:

ale teraz tak sobie myslę, czy nie ogarnac tego tylko na obiegowej

Przytnij ścianę panelu o ten centymetr, żeby w razie czego (np przytkanie się czymś kratki) woda mogła popłynąć górą do panela zamiast przez krawędź na podłogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Słony leszcz napisał:

Przytnij ścianę panelu o ten centymetr, żeby w razie czego (np przytkanie się czymś kratki) woda mogła popłynąć górą do panela zamiast przez krawędź na podłogę.

Wlasnie tak jest zrobione :)

moze na zdjeciu tego nie widac ale panel jest nizszy od akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak chcesz ogarnąć cyrkulację obiegiem to może zrob tak jak ma krzysiekob, czyli panel jednokomorowy, grzebień na całej szerokości akwarium i 2 wyloty z pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie Tobie to wyszło, a jescze bardziej ciekawe jest zastosowanie panelu jednokomorowego na odpieniacz i pompę obiegową grzałkę i media.. Wylot z pompy obiegowej będziesz miał loc line podwójny ? bo to chyba by dużo rozwiązało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

To jak chcesz ogarnąć cyrkulację obiegiem to może zrob tak jak ma krzysiekob, czyli panel jednokomorowy, grzebień na całej szerokości akwarium i 2 wyloty z pompy?

widziałem to rozwiązanie ale jakoś do mnie to nie przemawia, po drugie panel już wklejony więc nie będę go ruszał

natomiast chyba ukradnę rozwiązanie z trójnikiem na wylocie, pierwotnie chciałem dać trójnik od strony akwarium a teraz myślę, żeby zrobić jak u krzysiekkob tylko, że w pionie - wylot np na 10 i 30 cm od dna

Godzinę temu, MichałAsia napisał:

Ciekawie Tobie to wyszło, a jescze bardziej ciekawe jest zastosowanie panelu jednokomorowego na odpieniacz i pompę obiegową grzałkę i media.. Wylot z pompy obiegowej będziesz miał loc line podwójny ? bo to chyba by dużo rozwiązało 

dzięki za miłe słowo, nigdy nie miałem i raczej nie będę inwestował w lockline, wyloty z pompy chce zrobić na rurkach fi16/20 (kupiłem fi25 ale wydają mi się za duże) więc może zegnę na końcu kawałek rurki w kształt dyszy

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, rodzyngit napisał:

panel już wklejony więc nie będę go ruszał

natomiast chyba ukradnę rozwiązanie z trójnikiem na wylocie, pierwotnie chciałem dać trójnik od strony akwarium a teraz myślę, żeby zrobić jak u krzysiekkob tylko, że w pionie - wylot np na 10 i 30 cm od dna

A dziur w panelu nie masz? Jak to będziesz podłączał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, klossowski napisał:

A dziur w panelu nie masz? Jak to będziesz podłączał?

Dziury dopiero bede wiercil, panel jest z ABS 4mm wiec nie bedzie problemu z wierceniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

A jak masz podzielone te komory, ile na grzebień, ile na pompę?

1 - 15x15 - splyw, odpieniacz, grzalka

2 - 8x15 - media filtracyjne

3 - 12x15 - pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, rodzyngit napisał:

1 - 15x15 - splyw, odpieniacz, grzalka

2 - 8x15 - media filtracyjne

3 - 12x15 - pompa

Pompę masz już u siebie, zmieści się w takiej komorze? U siebie mam model 3000 i takie 18cm to absolutnie minimum żeby weszła z koszykiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Pompę masz już u siebie, zmieści się w takiej komorze? U siebie mam model 3000 i takie 18cm to absolutnie minimum żeby weszła z koszykiem

Mam juz pompę i z koszykiem wchodzi prawie na styk, tzn jest 2 cm luzu ale musze albo podgiac kabel albo skrocic koszyk, zeby nigdzie nie dotykalo do scianek i nie rezonowalo

20210202_175215.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście na styk, nie wiem jak masz przelot przez panel ale jeśli kolankiem możliwe, że będziesz musiał obrócić pompę aby odsunąć od ściany panelu wylot z pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i chyba jest pierwsza skucha ... ponieważ albo zrobiłem za małą komorę na pompę albo kupiłem za dużą pompę ;)

mój plan z podwójnym wylotem stoi pod znakiem zapytania, bo żeby było wygodnie i praktycznie rurki muszą być od środka akwarium co trochę zaburza moje poczucie estetyki (z drugiej strony z czasem pewnie uda się to zakryć skałą i koralami)

żeby rurki zamontować od strony panelu nie zostanie za wiele miejsca na manewry i może być problem z wyciąganiem pompy :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby były od strony panelu to musiałbyś to tak zrobić ze wyjmujesz całą konstrukcję czyli pompę z rurkami ale też może być ciasno

No pompę masz mocną wg mnie będzie mocno skręcona bo na 15cm spiętrzy ci wodę ponad grzebień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, krotko po napisaniu zapadla jednak decyzja i rurki poszly od srony akwarium, jesli patent sie nie sprawdzi pozostanie jeden wylot w polowie wysokosci panelu :)

 

mam nadzieje, ze dzisiaj uda mi sie zalac akwarium i przetestowac 

20210203_232050.jpg

 

Mały update: zalałem akwarium i uruchomiłem pompę, przepływ przez panel jest dosyć spory a woda z grzebienia chlupocze jak na Niagarze, ale bedzie koszyczek na wate wiec ten problem zniknie

Przy polowie mocy pompy woda spietrza sie do 2/3 wysokosci grzebienia i ok 1,5-2 cm nad przegrodą do komory z pompą

Dla bezpieczeństwa chyba poszerze kilka otworow w grzebieniu, obecnie maja ok 3,5mm szerokosci na 35mm wysokosci

 

Ciekawi mnie czy komora wypelniona grysem i kulkami znacznie ograniczy przeplyw wody bo wtedy pompa na pewno okaze sie za mocna :(

 

Troche martwi mnie silikon na laczeniu szyb, poniewaz dopiero po zalaniu ukazaly sie małe pecherzyki powietrza :/

 

 

 

20210204_181542_copy_751x1947.jpg

Edytowane przez rodzyngit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest progres, wczoraj kupilem całe akwarium z zyciem ,  z czego póki co przelozylem samo zycie

skala to nowka sztuka 12kg RRR (wydaje mi sie, ze jest jej ok 2-3kg za duzo)

woda z odzysku + z podmianki od znajomego

 

Pompa po testach nawet na najwyzszym biegu nie robi wirowki w akwarium, jedynie przelew nie wyrabia, tzn wyrabia ale juz zaczyna chlupac i siorbac

Obecnie skrecona i chodzi na 5 biegu (z 7) ale musze dklozyc jeszcze cyrkulacyjną

20210213_154817_copy_1036x1842.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update 

Minął tydzien po przeprowadzce, powoli coś tam się kręci, poki co nic złego sie nie dzieje ale jestem przygotowany mentalnie, ze pierwsze pol roku moze byc ciężkie, chociaż mam taką skromną nadzieję, ze pojdzie gładko :)

 

20210221_191943_copy_1152x648.jpg

20210221_191929_copy_1152x648.jpg

20210221_192011_copy_648x1152.jpg

20210221_192021_copy_1152x648.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.