Skocz do zawartości
Suchy19

Początek z akwarystyką morską

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, akwarystyka zajmuje się od 8 lat i jak do tej pory nie próbowałem z akwarystyką morską. Im więcej czytam to tym bardziej jestem przekonany, że akwarystyka słodkowodna i morska ma wspólnego ze sobą tyle, że do obu potrzebna jest woda i akwarium...

 

Akwarium jeszcze nie zamówiłem ale w planach mam zamówić 60x40x40cm 96l

Nie wiem jeszcze czy zamówić z kominem i robić sump (jeśli tak to jak go zaprojektować i ile litrów powinien mieć do owego zbiornika), swoją drogą jest sens pakować gąbki ceramikę itp do sympatyczna pod morskie?

Opcja numer 2 - kupić kaskadę fzn3

 

Jak to jest z odpieniaczem? Czy wystarczy tylko on i tak naprawdę filtr jest nie potrzebny?

I czy na ten litraż wystarczy taki na kostce lipowej.

 

Oświetlenie będę robił sam na ledach, w akwarystyce roślinnej liczy się wartość lumenów na litr wody, w przypadku morskiej 0,5w na litr tak? Czytałem trochę już o tym i chyba najlepiej zmontować ową na diodach royal Blue, niebieskich i zimnych białych powyżej 10k kelvinów.

 

Jaka obsada będzie dokładnie to jeszcze nie wiem do końca, napewno błazny i ukwiał a jeśli da radę to jeszcze babkę symbiotyczną do pistoletu plus ekipa sprzątająca i korale, nie wiem jeszcze czy same miękkie czy może też jakieś lps, muszę doczytać w tej kwestii ale na to będę miał czas po starcie zbiornika

 

Planuje wystartować wszystko na żywej skale z lub bez dołożenia sztucznej (też muszę jeszcze dużo doczytać) i żywym piasku.

 

Wszelkie sugestie i porady jak i linki do ciekawych tematów mile widziane :)

Mam nadzieje, że z pomocą doświadczonych forumowiczów uda mi się założyć pierwsze morskie bez większych wpadek

 

Pozdrawiam, Janek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz dwie opcje:
Sump typowo pod morskie akwa. Ma to plusy, ale tez może być dla kogoś początkujacego bardziej skomplikowane.

Morskie na kaskadzie można wystartować praktycznie w 1 dzień no bo bierzesz zwykłe akwarium ze sklepu kupujesz kaskade wkładasz skałe zalewasz solankę i rozpoczyna się cykl życia Twojego akwarium.

 

Ja sam zaczynałem na kaskadzie po zmianie szkła na ciut większe dalej kaskada. I tak z jednej strony mogłem już iść w sumpa, ale nie chciałem inwestować w sprzęt po prostu wymieniałem szkło na opti i lekko poprawiałem wymiar ;)

Co do lampy masz dział diy załóż swój temat coś tam Ci podpowiemy ;) Nie jeden tu lampe robił nawet masz całe tematy odnośnie lamp niektórych użtkowników. Sam zamierzam robić kolejną lampe także zapraszam do działu DIY :D
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie sumpa bo coraz bardziej skłonny jestem ku niemu, co do odpieniacza właśnie czytam wątek o tym że jest nie potrzebny przy dobrym biologu, lepiej pójść w refugium czy sporo ceramiki/grysu koralowego?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednej właściwej drogi. Odpieniacz jest zbędny i niezbędny jednocześnie :) Refugium jest fajne i nie gryzie się z odpieniaczem, ale nie jest bezobsługowe jak się niektórym wydaje i może wyciągać mikro ze zbiornika. Ceramika według jednych działa, według innych zajmuje tylko miejsce w sumpie żywej skale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczytałem się w temat na reefclub o akwarium na biologu bez odpieniacza i chyba już zdecydowałem, zastanawiam się teraz ile i czego wrzucicić do 2 komory, czy siporax czy może grys koralowy, do pierwszej wleci gąbka i wata. Nie wiem tylko ile litrów ten sump... myślicie że 30l starczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu się tak boisz odpieniacza?, jak zobaczysz ile to urządzenie syfu wywala to zmienisz zdanie. Na pierwsze zbiornik to jednak bym dał odpieniacz.  Skimmer działa od razu a nie jak refugium, dsb czy siporax.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Suchy19 napisał:

Nie wiem jeszcze czy zamówić z kominem i robić sump (jeśli tak to jak go zaprojektować i ile litrów powinien mieć do owego zbiornika), swoją drogą jest sens pakować gąbki ceramikę itp do sympatyczna pod morskie?

Opcja numer 2 - kupić kaskadę fzn3

 

7 godzin temu, Suchy19 napisał:

Jak to jest z odpieniaczem? Czy wystarczy tylko on i tak naprawdę filtr jest nie potrzebny?

I czy na ten litraż wystarczy taki na kostce lipowej.

 

5 godzin temu, Suchy19 napisał:

lepiej pójść w refugium czy sporo ceramiki/grysu koralowego?

 

29 minut temu, Suchy19 napisał:

czy siporax czy może grys koralowy, do pierwszej wleci gąbka i wata. Nie wiem tylko ile litrów ten sump... myślicie że 30l starczy?

Na powyższe pytania otrzymasz dziesiątki różniących się odpowiedzi niekiedy całkowicie sprzecznych ze sobą :D - np w sprawie odpiemiacza, siporax vs. żywa skała, oświetlanie akwa podczas pierwszych tygodni dojrzewania. Większość odpowiedzi będzie dobra bo dojść do dojrzałego i dobrze funkcjonującego ekosystemu w akwa można na wiele sposobów i każdy forumowicz będzie opisywał i obstawiał za swoją drogę do "sukcesu".

Miałeś akwa słodkowodne i mimo różnic, podstawy są te same..... to co wrzucisz do akwa w postaci jedzenia i suplementòw musi być wbudowane w tkankę organizmów i pozostać w akwa (Ca=szkielety korali) lub zostać usunięte - podmiany, nadmiar glonów z refugium, piana z odpieniacz, brudna wata,  N2 z DSB itp....

Sam musisz wybrać poszczególne elementy systemu analizując go od początku do końca. Po przeanalizowaniu podpowiedzi od forumowiczów dobrze jest wybrać forumowicza/forumowiczów prowadzących akwa w podobny sposób i ich się trzymać, trzy to będzie z czy bez odpieniacza, czy na siporaksie peletaach czy bez....wybrać jedną drogę i konsekwentnie się jej trzymać. 

Też jestem akwarystą, który kilkanaście lat przerabiał różne biotopy słodkie wg mnie z fajnym skutkiem, a od kilkunastu miesięcy bawię się solniczką. 

A teraz kilka zdań o mojej drodze. 

Dla mnie podstawą do startu była naturalna skała koralowa (obecnie droga i trudno dostępna) - nie koniecznie żywa. Startowałem na ok 2/3 naturalnej (poddanej sterylizacji)  i 1/3 sztucznej skale..... 

Pierwsze życie wprowadziłem z wodą i mułem z działającego zbiornika - w ten sposób wprowadziłem do akwa bakterie i mikrożycie - mysis, ruròwki, wężowidĺa, kiełże itp).

Ekosystem u mnie opiera się na następujących zasadach:

filtracja biologiczna

-Rozkład substancji organicznych - naturalna  skała plus porowate media w sumpie (ok 2 kg mix -live bio fil i ceramika typu siporax) 

- DSB - dla pozbycia się azotanòw

- Refugium dla pozbycia się związków przemiany materii zwierząt

filtracja mechaniczna 

- skarpeta filtracyjna 

- odpieniacz (do akwa do 100 litrów polecam odpieniacz na kostkę lipowa...miaĺem w akwa kostce 64 litry i działał super)

Filtracja chemiczna

- od czasu do czasu węgiel aktywny (ok 3tyg z/2 miesiące bez)

- absorber fosforanów - wedle potrzeb.

Dla mnie bardzo ważną rzeczą jest silna cyrkulacja w akwa w 400 litrach mam pompę 6500 l/godz. ustawioną na 90% plus dwa mocne cyrkulatory w akwa.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czemu się tak boisz odpieniacza?, jak zobaczysz ile to urządzenie syfu wywala to zmienisz zdanie. Na pierwsze zbiornik to jednak bym dał odpieniacz.  Skimmer działa od razu a nie jak refugium, dsb czy siporax.

Nie boje się, czytałem o wadach i zaletach, skoro odpieniacz jest filtrem mechanicznym i wyłapuje drobne zanieczyszczenia to można go zastąpić gąbką i watą. Tak jak wspomniałem czytałem cały długi wątek na ten temat i doszedłem do wniosku, że skoro odpieniacz zabiera także pożyteczne składniki dla korali a usuwa tylko do 30% nie porządnych składników i po czasie jest zwykłym napowietrzaczem a i tak zaleca się używanie waty żeby wyłapać resztę syfu, to według mnie warto spróbować od początku bez niego w oparciu o dobrą biologię i watę. Wiem, że biologia musi się wykształcić ale od tego jest właśnie proces dojrzewania. W razie czego mogę zawsze odpieniacz dołożyć :)

W każdym razie, postanowiłem, że filtrację oprę o watę i biologię, mógłby mi ktoś pomóc z zaprojektowaniem sumpa i komina? Czy założyć oddzielny temat w innym dziale? Szczerze mówiąc, nigdy sumpa nie robiłem bo całe życie na kubłach, kaskadach i wewnętrznych miałem akwaria. Myślałem w pierwszej chwili o kuble, ale niestety do morskich jest to średni pomysł ze względu na ryzyko skiśnięcia wody i wybicia całej obsady w razie awarii prądu...
I czy sump umieszczony w drewnianej szafce nie narobi szkód?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Suchy19 napisał:

mógłby mi ktoś pomóc z zaprojektowaniem sumpa

A zastanawiałeś się co chciałbyś tam umieścić? Refugium planujesz?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A zasranawiałeś się co chciałbyś tam umieścić? Refugium planujesz?

Myślałem o wacie, gąbkę i siporaxie, ale chyba jednak będzie tylko gąbka i wata bo wychodzi na to, że żywa skała będzie odpowiednia do filtracji biologicznej przy moim litrażu, aż w ogóle zacząłem się zastanawiać czy aby napewno nie wystarczy żywa skala i kaskada z watą

 

Refugium raczej odpuszczę, aczkolwiek jeszcze nie zgłębiłem tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz w akwa naturalną skałę koralową to ja bym zrobił sump trzy- komorowy... w pierwszej spływ potem dwie przegrody i pomiędzy nimi stojak z kratki rastrowej na watę (pierwsza przegroda tak aby woda przepływała górą, przez watę i dołem do drugiej komory. Druga komora największa....Na refugium i trzecia komora na pompę- oddzielona przegrodą - przepływ górą.

Ewentualnie zamiast waty na spływie skarpeta filtracyjna (ja tak mam).

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na szybko, znalazłem żywą skalę dosyć tanio koło poznania a będę tam przejazdem za tydzień. Jednak ma na sobie apitasie, bać się jej czy można sobie z nią poradzić? Jak przeliczyłem to potrzebuje około 30kg skały do baniaka...

I jak długo może stać w wodzie bez ruchu wody bo mieszkam w Szwecji i będę startował wszystko za 3 tygodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30kg chyba trochę dużo do akwarium 100l,chyba że chcesz użyć jako wkład do sumpa. Ja bym kupił na miejscu, jak już będziesz gotowy albo suchą wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Suchy19 napisał:

znalazłem żywą skalę dosyć tanio

Żywą sztuczną czy naturalną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że zalecane jest 0,3kg na litr stąd taka ilość, problem w tym, że nie mam pojęcia jak to będzie wyglądało objętościowo... zastanawiam się jeszcze nad naturalna suchą skałą i dołożeniem do niej żywej, wtedy z czasem sucha też się zrobi żywa jak się nie mylę ;) mógłby ktoś doradzić ile skały do takiej wielkości akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Suchy19 napisał:

mógłby ktoś doradzić ile skały do takiej wielkości akwarium?

Tak aby było ładnie w akwarium;). Ja mam w akwa 400 l ok 45 kg w tym ok 35 kg naturalnej i ok 10 sztucznej. Zależy jaki układ kamieni Tobie się podoba.... albo wyspa ze skały albo lekka ażurowa konstrukcja z półkami na korale.

Pooglądaj sobie zdjęcia różnych zbiorników i podpasuj coś dla siebie. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba jak korale zakrywają tylna ścianę akwarium taki jakby przekrój rafy, powiedzmy, że już wiem jak chcę to mniej więcej ułożyć.W takim razie chyba użyje maksymalnie 15kg skały, zastanawiam się jeszcze czy poleciec 100% na żywej czy użyć też suchej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "żywa skała" czy naturalna, czy ożywiona. 

Ja do swojego kupiłem naturalną żywą skałę z działającego zbiornika..... i ją "zabiłem" poprzez kąpiele w wybielaczu bo była na niej aiptasia. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa czyli z bakteriami, wężowidłami naturalna koralowa itd, a naturalna sucha to z rafy wysuszona i oczyszczona, bynajmniej to miałem na myśli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze nie czytałeś to zerknij na to

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak jeszcze nie czytałeś to zerknij na to
 

Odrobiłem lekcje, skały myśle że użyje 10kg więc kupię żywą Fiji bo nie chce sztucznej rafki a żywa też ułatwi dojrzewanie zbiornika.
Jeśli chodzi o kwestie sumpa, będzie miał 3 komory, spływ i gąbki plus wata, glony i komora pompy z grzałką. Z czasem pewnie dołożę automatyczną dolewkę
Myślicie, że 30l sump starczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się uda to w poniedziałek będę jechał po akwarium z sumpem
Akwarium 60x40x40
Sump 55x30x30
Jaką pompę obiegową zamontować do takiego zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Suchy19 napisał:

Jaką pompę obiegową zamontować do takiego zestawu?

Ja bym dał min 3000l/godz. ze sterowaniem. A najlepiej 4000l na godz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakąś konkretną może polecacie? Cichą i sprawdzoną?
I pytanie numer dwa, jeśli chodzi o suplementację to czy muszę uzupełniać coś po za magnezem i wapniem? I czy można to jakoś zautomatyzować tak żeby samo pilnowało parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Suchy19 napisał:

Jakąś konkretną może polecacie? Cichą i sprawdzoną?
 

Ja mam Hsbao 6500 l/godz. i jak dla mnie jest niesłyszalna... ale z chińszczyzną to jak na loterii - zależy jaki egzemplarz trafisz. 

5 minut temu, Suchy19 napisał:

pytanie numer dwa, jeśli chodzi o suplementację to czy muszę uzupełniać coś po za magnezem i wapniem? 

Węglany i mikroelementy - czyli sól bez soli - met. Bllinga.

6 minut temu, Suchy19 napisał:

czy można to jakoś zautomatyzować tak żeby samo pilnowało parametrów?

Można kupić kupić komputer kH i połączyć z pompą dozującą - dawkowanie makro i mikro na podstawie spadku kH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.