Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,95-8,40 - sonda hydromet

Zasolenie  = 35,8 elektroniczny tester zasolenia

KH = 8,15 - test Salifert (było 8,75)

Ca = 450 - test Salifert (było 465)

Mg = 1500 - test Salifert (było 1365)

PO4 = 0,06 - test Hanna (było 0,08)

NO3 = 5 - test Salifert (było 5)

Wężyk na pompie NaOH się zapowietrzał bo pękł i zrobiła się mała szczelinka przez którą zasysało powietrze. To już drugi element, który psuje się na elementach podających NaOH (wcześniej to było łączenie przy głowicy) i zastanawiam się czy to nie skutek reakcji z mocną zasadą. Jak do tej pory obyło się bez szkód, ale może być różnie.

Poziom Mg - użyłem nowego testu a na dodatek w nowej formule i nie wiem które wskazania są prawdziwe (bo nie zakładam, że poziom tak skoczył).

A jak jestem przy poziomach rożnych pierwiastków to czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co powoduje taki kolor zoa Sunny D?

809763449_sunnyd2.thumb.jpg.a21a2d8d794c89a5424c124eca4d3fe4.jpg

Zrobiłem też zdjęcie przy tych samych ustawieniach innych zoa żeby nie było, że to wina aparatu.

zoa2.thumb.jpg.e1da55638ce9bb1279bbcc5996ea485c.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie dużo za wysokie, max 35

Zobacz dokładnie instrukcje od testu na Mg, też miałem problem z nim za pierwszym razem. Dozujesz do zmiany koloru i później znów dozujesz do zmiany na pierwszy kolor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, elespero napisał:

Zasolenie dużo za wysokie, max 35

Pomyłka, już poprawione na 35,8

18 minut temu, elespero napisał:

Zobacz dokładnie instrukcje od testu na Mg, też miałem problem z nim za pierwszym razem. Dozujesz do zmiany koloru i później znów dozujesz do zmiany na pierwszy kolor.

Na pewno mówimy o tym samym teście? Moja instrukcja pokazuje tak.

mg.thumb.jpg.701e2f6bf749cc1cad44ab449dce6533.jpg

Zmiana jest tylko w odczynnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,66 - sonda hydromet

Zasolenie  = 36,7 elektroniczny tester zasolenia

KH = 10,9 - test Salifert (było 10,2)

Ca = 435 - test Salifert (było 440)

Mg = 1455 - test Salifert (było 1470)

PO4 = 0,23 - test Hanna (było 0,19)

NO3 = 10 - test Salifert (było 10)

Trochę się nawyprawiało, ale po kolei.

Zasolenie: zrobiłem kalibrację miernika i okazało się, że przekłamuje o 1,5 ppt więc zamiast 35,5 miałem 37ppt w akwarium. Powoli odlewam po szklance dziennie żeby dojść do okolic 35.

Poziom pH: zrobiłem także kalibrację sondy pH i wczoraj w "szczycie" miałem zaledwie 7,7. Dzisiaj rano tylko 7,66 - a ja się zastanawiałem dlaczego mi KH rośnie :banghead

Fosforany: od miesiąca zacząłem trochę więcej dokarmiać i PO4 zaczęło rosnąć. Nie chcę zmniejszać karmienia bo korale ładnie na to zareagowały. Rowy, ani innych tego typu specyfików, wolałbym nie stosować - zostaje zwiększyć ilość dozowanej pożywki dla bakterii i większe podmiany.

Mimo wszystko w akwarium jest jakby trochę lepiej - kłania się powiedzenie lepsze złe warunki ale stabilne niż idealne ale rozchwiane - mam nadzieję, że moje zmiany nie wyjdą bokiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do KH to obecnie wolę trzymać nieco niżej: używam Red Sea Salt, a jej poziom alkaliczności to około 8,00 więc przy podmianach robię niepotrzebne skoki.

Przy podmianie przestawiałem trochę szczepki i montipory łamały mi się przy lekkim nacisku - dlatego chciałbym fasforany trzymać w okolicach 0,1 ppm.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,77 - sonda hydromet

Zasolenie  = 37 elektroniczny refraktometr

KH = 10,75 - test Salifert (było 10,9)

Ca = 425 - test Salifert (było 435)

Mg = 1440 - test Salifert (było 1455)

PO4 = 0,04 - test Hanna (było 0,23)

NO3 = 2,5 - test Salifert (było 10)

Trochę nawyprawiałem. Chciałem podnieść pH więc dla testu wstawiłem najmniejszy odpieniacz Tunze plus dla obniżenia nutrientów zwiększyłem dawkę pożywki dla bakterii. W efekcie nutrienty zjechały do minimalnych wartości i to w ciągu tygodnia. Tempo spadania na minus, natomiast mogę teraz więcej karmić korale - to na plus. Niestety nadal nie udało mi się podnieść pH przynajmniej w okolice 8 - najbardziej  prawdopodobna przyczyna to zbyt duża koncentracja CO2 w pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,79 - sonda hydromet

Zasolenie  = 38 elektroniczny refraktometr

KH = 9,3 - test Salifert (było 10,75)

Ca = 420 - test Salifert (było 425)

PO4 = 0,20 - test Hanna (było 0,04)

NO3 = 10 - test Salifert (było 2,5)

Zdaje się, że znów zafundowałem koralom huśtawkę. Zmniejszyłem dawkę pożywki dla bakterii i właściwie nutrienty mam na poziomie sprzed dwóch tygodni. Trochę zbyt pochopnie najpierw zwiększyłem dawkę o 10 kropli a potem o tyle samo zmniejszyłem.

Przyszły wyniki ICP.

1197877212_Zrzutekranu2024-01-14095250.thumb.png.6a9474306b9870965b582734946aba39.png

Nie jest najgorzej, ale parę kluczowych parametrów trzeba wyprostować - przede wszystkim Stront ale też Jod, dobrze byłoby trochę podnieść Bor i Wanad.

Tym razem mocno się różnią moje pomiary co do Ca i Mg i jak z magnezem to zawsze miałem problem to wapń raczej bardzo się nie różnił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,71 - sonda hydromet

Zasolenie  = 37 elektroniczny refraktometr

KH = 9,05 - test Salifert (było 9,75)

Ca = 440 - test Salifert (było 450)

Mg = 1380 - test Salifert (było 1440)

PO4 = 0,11 - test Hanna (było 0,16)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2,5)

Znalazłem o co chodzi z tym testem Mg w nowej formule. W instrukcji opisane jest "dodawać po kropli reagentu ..... do momentu, aż kolor zmieni się na szary lub niebieski (którykolwiek zostanie pierwszy zaobserwowany)" . Natomiast na instrukcji obrazkowej nadal jest zmiana z różowego na niebieski więc ja dodawałem aż całość była niebieska.

Zbierał mi się film bakteryjny na powierzchni więc dodałem do odpieniacza skimer z kompletu. Powierzchnia jest czysta ale dodatkowy efekt jest taki, że w akwarium jest mnóstwo mikroskopijnych bąbelków powietrza a piana jest tak "sztywna", że podnosi wieczko kubka. Niestety pH nadal niziutko i zaczynam teraz myśleć o scrubberze CO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, chris_ek napisał:

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,71 - sonda hydromet

Zasolenie  = 37 elektroniczny refraktometr

KH = 9,05 - test Salifert (było 9,75)

Ca = 440 - test Salifert (było 450)

Mg = 1380 - test Salifert (było 1440)

PO4 = 0,11 - test Hanna (było 0,16)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2,5)

Znalazłem o co chodzi z tym testem Mg w nowej formule. W instrukcji opisane jest "dodawać po kropli reagentu ..... do momentu, aż kolor zmieni się na szary lub niebieski (którykolwiek zostanie pierwszy zaobserwowany)" . Natomiast na instrukcji obrazkowej nadal jest zmiana z różowego na niebieski więc ja dodawałem aż całość była niebieska.

Zbierał mi się film bakteryjny na powierzchni więc dodałem do odpieniacza skimer z kompletu. Powierzchnia jest czysta ale dodatkowy efekt jest taki, że w akwarium jest mnóstwo mikroskopijnych bąbelków powietrza a piana jest tak "sztywna", że podnosi wieczko kubka. Niestety pH nadal niziutko i zaczynam teraz myśleć o scrubberze CO2.

Musisz popracować nad tym pH. Generalnie prawidłowy poziom to zawsze duży booster dla zbiornika. Jeśli mogę coś doradzaić to jak lejsze Ballinga to rozrabiaj z wodorotlenkiem. Najłatwiejsza, najbardziej skuteczna i najtańsza metoda kontroli pH. Przerobiłem wszystkie i zawsze coś nie grało. Na Ballingu w mikście z wodorotlenkiem wreszcie uzyskałem stabilność pH w zakresie w jakim chciałem. Koralowce Ci za to podziękują. Dla mnie oprócz Kh, pH to najważniejszy parametr w morszczaku. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomko napisał:

Musisz popracować nad tym pH. Generalnie prawidłowy poziom to zawsze duży booster dla zbiornika. Jeśli mogę coś doradzaić to jak lejsze Ballinga to rozrabiaj z wodorotlenkiem. Najłatwiejsza, najbardziej skuteczna i najtańsza metoda kontroli pH. Przerobiłem wszystkie i zawsze coś nie grało. Na Ballingu w mikście z wodorotlenkiem wreszcie uzyskałem stabilność pH w zakresie w jakim chciałem. Koralowce Ci za to podziękują. Dla mnie oprócz Kh, pH to najważniejszy parametr w morszczaku.

Gdyby to tylko było takie proste.. od chyba dwóch lat już używam tylko NaOH w metodzie Ballinga, rozbiłem nawet dozowanie na dwie dawki co pół godziny żeby zmniejszyć skoki, akwarium małe, stoi w dość dużym pokoju, jest nad nim działająca kratka wentylacyjna - i wszystko z marnym skutkiem jak widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chris_ek napisał:

Gdyby to tylko było takie proste.. od chyba dwóch lat już używam tylko NaOH w metodzie Ballinga, rozbiłem nawet dozowanie na dwie dawki co pół godziny żeby zmniejszyć skoki, akwarium małe, stoi w dość dużym pokoju, jest nad nim działająca kratka wentylacyjna - i wszystko z marnym skutkiem jak widać.

Jest tu jedno ograniczenie .... Jak lejesz mało płynów w Ballingu, to niestety pH nie podbijesz. Więc metoda jest uzależniona od konsumpcji. W tak małym zbiorniku wapno sodowane by się sprawdziło, o ile używasz odpieniacza albo podłączysz kostkę napowietrzającą do sumpa. Tyle, że to dodatkowy grat w akwarium.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,79 - sonda hydromet

Zasolenie  = 37 elektroniczny refraktometr

KH = 8,75 - test Salifert (było 9,05)

Ca = 425 - test Salifert (było 440)

PO4 = 0,04 - test Hanna (było 0,11)

NO3 = 1 - test Salifert (było 5)

Ponieważ kilka tygodni temu wstawiłem jednak odpieniacz to podłączyłem zasys powietrza do pojemnika z wapnem sodowanym. Rewelacji nie ma, ale z tego co zauważyłem to pH obecnie waha się pomiędzy 7,80 a 8,00. Sytuacji nie poprawia dozowanie pożywki dla bakterii ponieważ obniża ona poziom pH.

Następny problem: valonia. Kilka tygodni temu wpuściłem mitraxa ale albo nie jest zainteresowany jedzeniem valonii albo jest jej tyle, że trzeba by armii tych krabów żeby zobaczyć jakieś efekty. W związku z tym postanowiłem spróbować jeszcze z Microbacter Clean  od Brightwell Aquatics - rzekomo ma też pomagać w walce z tym glonem jednak praktycznie brak jakichś udokumentowanych przykładów (przynajmniej ja nie znalazłem). Chciałem kupić Continuum Aquatics BacterClean M bo o ich działaniu widziałem ze dwa filmy ale niestety nie są dostępne. Czytając opisy tych dwóch specyfików to wygląda na to, że mają bardzo zbliżony skład i praktycznie tę samą metodę dozowania. Dziś poszła pierwsza dawka uderzeniowa tego preparatu i przez tydzień będę go codziennie dozował zgodnie z zaleceniami producenta.

Fotka na szybko w białym świetle w celu dokumentowania.

20240211_165650.thumb.jpg.b82af13730345450e81a2bba87f2d76a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio przepłukałem piasek, część przeszła przez sitko i zostało z pół cm, moim zdaniem aż za dość. Za skalą bez piachu. Łatwiej jest utrzymać czystość. 
na jednej acroporze  pojawiła się biała kropka, po czyszczeniu piachu i kilka dni temu zacząłem ponownie dozować fito,i kropka zaczyna zanikać, a już myślałem że zbieleje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,81 - sonda hydromet

Zasolenie  = 36 elektroniczny refraktometr

KH = 8,45 - test Salifert (było 8,75)

Ca = 445 - test Salifert (było 425)

Mg = 1380 - test Salifert (było 1380)

PO4 = 0,07 - test Hanna (było 0,04)

NO3 = 2,6 - test Salifert (było 1)

Pierwszy tydzień stosowania Microbacter Clean za mną. Efektów żadnych nie widać oprócz tego, że przy wyłączanym na 4 godziny odpieniaczu z pochłaniaczem CO2 pH spada poniżej 8,00.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek miło się go czyta. Jestem ciekaw jaki masz sposób na uzupełnianie pierwiastków. Dajesz je w balingu? Podajesz z ręki? Bo pewnie podmianki nie wystarczają. Patrząc na Twoje Icp to nie masz zbyt wielu braków. I ostatnie pytanie ilu składników robisz baling, w sensie ile masz płynów? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, akwa144 napisał:

Jestem ciekaw jaki masz sposób na uzupełnianie pierwiastków. Dajesz je w balingu? Podajesz z ręki? Bo pewnie podmianki nie wystarczają. Patrząc na Twoje Icp to nie masz zbyt wielu braków. I ostatnie pytanie ilu składników robisz baling, w sensie ile masz płynów? 

Obecnie leci balling dwuskładnikowy z receptury "New DIY Two Part Recipes with Higher pH Boost by Randy Holmes-Farley" więc teoretycznie dwa płyny, tylko żeby zmniejszyć skoki pH przy podawaniu NaOH to podaję z dwóch pojemników w odstępie pół godzinnym. Obecnie jednak skłaniam się bardziej do ballinga z trzema płynami według "Second New DIY Two Part Recipe with Higher pH Boost by Randy Holmes-Farley" gdzie trzecim płynem byłby roztwór Reef Mineral Salt od AF.

Pierwiastki natomiast podaję z ręki używając Trace Colors A|B|C|D od RedSea plus oddzielnie Mangan, Cobalt i Vanad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, chris_ek napisał:

Obecnie leci balling dwuskładnikowy z receptury "New DIY Two Part Recipes with Higher pH Boost by Randy Holmes-Farley" więc teoretycznie dwa płyny, tylko żeby zmniejszyć skoki pH przy podawaniu NaOH to podaję z dwóch pojemników w odstępie pół godzinnym. Obecnie jednak skłaniam się bardziej do ballinga z trzema płynami według "Second New DIY Two Part Recipe with Higher pH Boost by Randy Holmes-Farley" gdzie trzecim płynem byłby roztwór Reef Mineral Salt od AF.

Pierwiastki natomiast podaję z ręki używając Trace Colors A|B|C|D od RedSea plus oddzielnie Mangan, Cobalt i Vanad.

https://reefkeeping.com/issues/2006-02/rhf/index.php#22 znalazłem taki opis nie wiem czy dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, akwa144 napisał:

znalazłem taki opis

Na forum reef2reef poczytaj trochę w wątku

https://www.reef2reef.com/threads/randy-recommended-diy-two-part-recipes.984604/

Obecnie używam tego przepisu z zastosowaniem NaOH tylko w większym rozcieńczeniu

https://www.reef2reef.com/threads/new-diy-two-part-recipes-with-higher-ph-boost.344500/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja .

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

pH = 7,79 - sonda hydromet

Zasolenie  = 36 elektroniczny refraktometr

KH = 8,75 - test Salifert (było 8,30)

Ca = 445 - test Salifert (było 440)

PO4 = 0,09 - test Hanna (było 0,06)

NO3 = 10 - test Salifert (było 5)

Cztery tygodnie stosowania Microbacter Clean za mną. Od dwóch tygodni zwiększyłem dawkę dzienną dwukrotnie. Tydzień temu część kulek zrobiła się taka biało-przezroczysta i myślałem, że zaczyna przynosić skutki. Niestety te kulki zostały zastąpione nowymi więc żadnych postępów na razie nie widzę. Dzisiaj kończę z dozowaniem tego preparatu do akwarium i wątpię, żeby pojawiły się jeszcze jakieś rezultaty z jego stosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.