Skocz do zawartości
chwialek

Pomoc problem z akwarium 300L

Rekomendowane odpowiedzi

Temat założony i prowadzony przez Amwaj ten post znalazł się tu w wyniku ułomności silnika forum.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

około 7 miesięcy temu przeniosłem się z akwarium 49l na 300l i od tego czasu zaczęły się problemy nie mogę ustabilizować parametrów połowa koralowców niestety nie przeżyła nie wiem co robię nie tak. 

czy ktoś pomoże?

Coś o akwarium:

300l

odpieniacz deltec mce400

filtr seachem tidal 110 w filtrze kulki maxspect 1.5 kg

1x cyrkulator jebao slw-20

1x cyrkulator jebao slw-30

lampa maxspect rsx r5-200w

około 20 kg skały

żywy piasek 15 kg

Parametry:

temp 24.5

ph 8.50

kh 7.4

mg 1500

po40.03

no2 0.25

nh3 0.25

no3 25

zasolenie 1.023

bakterie co dwa tygodnie jedna ampułka biodigest

codziennie preparat red sea na zwalczanie no3 oraz po4 6 ml

Jeśli chodzi o obsadę nie ma co się za wiele rozpisywać ponieważ nie ma tego dużo.

Proszę o pomoc sam nie potrafię sobie z tym poradzić i proszę o wyrozumiałość ponieważ nie jestem doświadczonym akwarystą najlepiej gdyby był ktoś bardziej doświadczony  z okolic Gliwic z kim mógłbym się spotkać i spokojnie wyjaśnić co dalej chętnie się odwdzięczę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Amwaj napisał:

no2 0.25

nh3 0.25

Skałę kupiłeś nową, suchą czy żywą? Jaka to skała?  Spróbuj innych bakterii. Biodigest to dobry produkt, ale u Ciebie może nie chce zaskoczyć.

Robiłeś test ICP?

43 minuty temu, Amwaj napisał:

filtr seachem tidal 110 w filtrze kulki maxspect 1.5 kg

W takim akwa przydaĺby się  sump lub duży panel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Arek77 napisał:

Skałę kupiłeś nową, suchą czy żywą? Jaka to skała?  Spróbuj innych bakterii. Biodigest to dobry produkt, ale u Ciebie może nie chce zaskoczyć.

Robiłeś test ICP?

W takim akwa przydaĺby się  sump lub duży panel.

Skałe kupiłem suchą. wcześniej lałem bakterie microbe lift special blend akwarium bez zmian dlatego zmieniłem na biodigest.

Jeśli chodzi o akwarium bez sumpa sugerowałem się filmikami wystawionymi na youtubie przez Rainbow REEF ma praktycznie taki sam zbiornik z tym samym wyposażeniem i wszystko śmiga jak należy....

jak myślisz słusznie robię że leje ten preparat na zbicie no3 i po4 czy zostać przy samych bakteriach i dać jeszcze więcej czasu żeby wszystko samo doszło?

Wiem że w tym hobby potrzeba dużo cierpliwości ale nie wiem czy moja się powoli nie kończy 7 miesięcy praktycznie bez efektów to powoli za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amwaj tworzysz po raz kolejny temat o tej samej treści.

 

4 godziny temu, Amwaj napisał:

no2 0.25

nh3 0.25

wiesz jak powinien prezentować się ten parametr... i to być może w nim tkwi problem z "parametrami". System nie wyrabia się biologicznie.
Powodem może być za słaba cyrkulacja, lub za słaby filtr przelewowy. Być może odkłada się w baniaku detrytus. Lub wiele wiele innych czynników...
 

Pokaż aktualne zdjęcie baniaka.

 

 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, chwialek napisał:

@Amwaj tworzysz po raz kolejny temat o tej samej treści.

Przepraszam że otworzyłem dwa takie same tematy ale jestem tutaj nowy i nie widziałem że ten pierwszy się dodał dlatego otworzyłem Ponownie.

Proszę o wskazówkę jak zamknąć pierwszy temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amwaj

Proszę pisz tutaj, tamten temat jest zamknięty. 

Staraj się nie dublować tematów.

Powodzenia  :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok Beti będę pamiętał...

A swoją drogą z tego jak czytałem inne wątki na forum widać że jesteś bardzo doświadczoną akwarystką masz może jakąś radę dla mnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Amwaj napisał:

codziennie preparat red sea na zwalczanie no3 oraz po4 6 ml

O jakim preparacie piszesz?

Co podajesz do zbiornika? Ile, czym, jak karmisz? Ponadto 25 NO3 to nie tragedia.

Moim zdanie ta cyrkulacja to za mało. Te pompy dają szeroki strumień, jednak dość słaby. Na pewno nie wymywają detrytusu ze skały i dna. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

norbi2222 preparat o jakim pisałem to Red Sea NO3:PO4-X na zbicie no3 oraz po4 ryby karmie 2 x dziennie rano sypki pokarm pod wieczór jedna kostka artemi oczywiście rozpuszczona w wodzie ro. 

ryby jakie posiadam to:

1x hepatus rozmiar M

3x chromis viridis

1x Chrysiptera parasema 

2x amphiprion clarkii rozmiar s

2x błazenki ocellaris

1x Zebrasoma veliferum

łącznie te cyrkulatory mają 22 tyś l na godzine oczywiście nie mam ich ustawionych na max bo w akwarium będzie wir może w tym jest problem nie wiem  co doradzasz dać je na max czy radzisz wymianę na inny model?

i jak wygląda sprawa z tym detrytusem może w nim jest problem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup bakterie śmierdziuchy, lej zgodnie z instrukcją + cierpliwość to pierwsza sprawa...

Zdjęcie zbiornika ? gdzie...

Resztę dopisał Ci wcześniej @chwialek

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Beti napisał:

Kup bakterie śmierdziuchy, lej zgodnie z instrukcją + cierpliwość to pierwsza sprawa...

Zdjęcie zbiornika ? gdzie...

Resztę dopisał Ci wcześniej @chwialek

 

Beti śmierdziuchy właśnie zamówiłem poniżej dodaje zdjęcie zbiornika

Screenshot_20210519_185528_com.android.gallery3d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Amwaj napisał:

 

filtr seachem tidal 110 w filtrze kulki maxspect 1.5 kg

 

 

Czy tidal chodzi na maksa? I czy oprócz kulek masz tam jakąś watę ? 

Trochę mało tej skały.

A jak ta kostka 49 l.. zaskoczyła i wszytko było ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak filtr działa na maxa w środku trzymam tylko kulki. 

Z kostka przez rok było wszystko ok od czasu przeprowadzki zaczęły się problemy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym ,  ale to @chwialekPiotrek  ma problem w akwa jako autor tematu ?  - Piter zmieniłeś litraż na mniejszy ? :clowning 

 

Co do tematu brakuje w akwa  biologi . 

Skała twoja nowa , czy kupiłeś od kogoś z koralami ? 

Bo wygląda na jakiś "beton "   


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Amwaj napisał:

norbi2222 preparat o jakim pisałem to Red Sea NO3:PO4-X na zbicie no3 oraz po4 ryby karmie 2 x dziennie rano sypki pokarm pod wieczór jedna kostka artemi oczywiście rozpuszczona w wodzie ro. 

ryby jakie posiadam to:

1x hepatus rozmiar M

3x chromis viridis

1x Chrysiptera parasema 

2x amphiprion clarkii rozmiar s

2x błazenki ocellaris

1x Zebrasoma veliferum

łącznie te cyrkulatory mają 22 tyś l na godzine oczywiście nie mam ich ustawionych na max bo w akwarium będzie wir może w tym jest problem nie wiem  co doradzasz dać je na max czy radzisz wymianę na inny model?

i jak wygląda sprawa z tym detrytusem może w nim jest problem.

 

Nie karmisz dużo, chyba że suchego sypiesz "wiadro" . Jednak PO4 raczej wskazuje, że nie sypiesz zbyt dużo. Po zdjęciu widać małą ilość skały. Tak w ogóle to jaka to skała? 

Co ja bym zrobił, to sukcesywnie przy podmianach oczyszczał piasek i odmuchiwał skały. Następnie powoli podnosił ilość lanego NO3:PO4-X. Podnosiłbym go o 10% tygodniowo i sprawdzał efekt. Przy podawaniu węgla lepiej rozwijają się bakterie typu probiotycznego (AF czy KZ). Ponadto proces biologiczny potrzebuje czasu i miejsca gdzie te bakterie będą mogły się rozwijać. 

Jak długo podajesz NO3:PO4-X? W jakiej dawce? Jak ta dawka jest rozłożona w ciągu doby? W moim zbiorniku (głównie używam produktów KZ), to akurat węgiel dla bakterii używam z AF bo lepiej się sprawdza w moim systemie. 

Jeszcze jedno, nic nie napisałeś o filtracji mechanicznej. Coś jest, co pozwala wyłapywać detrytus?

 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, AnT napisał:

Nie żebym ,  ale to @chwialekPiotrek  ma problem w akwa jako autor tematu ?  - Piter zmieniłeś litraż na mniejszy ? 

Nie nie, przełożenie tematu trochę zaszwankowało, system po aktualizacji a coś nie tak ;)Ale wiadomo że temat pisał @Amwaj

 

Następnie @Amwaj nie można mieć dwóch kont, w sobotę pisałeś jako @amwaj1 dzis @Amwaj

Jako że jesteś nowy, małe upomnienie @amwaj1 zablokowane, zostaje jedno konto @Amwaji tego się trzymaj, nie dubluj kont, czytaj regulamin NR.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.