Skocz do zawartości
Prusak

Podłączenie refugium<->główny zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem początkujący w akwarystyce morskiej i mam dylemat. Jak podłączyć akwarium refugium, aby było krążenie wody do zbiornika głównego.

Zbiornik główny jest małym akwarium 53l (wysokość 35cm). Mam miejsce, aby obok głównego akwarium dostawić akwarium 25l (wysokość 25cm), które służyłoby mi jako refugium i miałbym miejsce, aby jakiś odpieniacz włożyć. Chciałbym za pomocą glonów naturalnie obniżyć NO3, które u mnie jest obecnie na wysokim poziomie 25ppm (test marki Salifert) i przy okazji mieć więcej wody w obiegu. 

Miejsce na akwarium mam niestety tylko obok mojego głównego akwarium (akwarium na refugium jest o 10cm niższe od głównego zbiornika). I tutaj rodzi się pytanie jak zorganizować wymianę wody. Gdybym wziął 2 najmniejsze pompki obiegowe, to gdy by jedna przestała działać była by powódź mieszkania (jedna by cały czas przecież działała i przelewała któreś akwarium). Nie mam możliwości wiercenia dziur w akwarium. Główne akwarium działa od lutego 2021, nie myślałem że będę dostawiał sumpa/refugium. 

 

Moje obecne parametry wody:
PH= 8.0/8.5 (Test marki "Tropical Aqua Care")
NO2= 0 (Test marki "Salifert")
NO3= 25mg (Test marki "Salifert")
KH= 7.7 (Test marki "Salifert")
Zasolenie wody= 1.025 (mierzone Salimetrem skalibrowanym)
CA = 425mg (Test marki "Colombo)
MG= 1230mg (Test marki "Colombo")
PO4= 0.01 lub 0.03 (trudno stwierdzić kolor, Test marki "Salifert")
NH3 = <0.15 (Test marki "Salifert")
Lampa Fluval Nano Marine Led 3.0 bluetooth
Filtr Aquael FZN3 (która tworzy cyrkulację wody w akwarium, nawet najmniejszy falownik Jebao SOW 5M na najniższych obrotach był zbyt silny, ponieważ moja Xenia Pulsująca się cała zestresowała i zmniejszyła. Obecnie powoli się odbudowuje)

 

Ma ktoś jakiś patent jak zrobić obieg wody między dwoma akwariami postawionymi obok siebie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi do głowy to można połączyć akwarium na zasadzie naczyń połączonych - np aktywne pompowanie wody do mniejszego akwa i powrót coś a'la u -rurką. Można to zabezpieczyć czujnikami poziomu wody wyłączającymi pompę na wypadek zatkania się tej rurki...... może nie do końca rurki tylko coś na kształt pudełka przelewowego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem postaw nowe szkło z panelem filtracyjnym , wbrew pozorom to będzie najtańsze i najbardziej estetyczne rozwiązanie przy małym zbiorniku.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem cyrkulacja będzie zbyt słaba , po za tym zbiornik masz od lutego więc młody jest . Napisz jeszcze co masz w kaskadzie i jak możesz daj zdjęcie akwaria . I wiem że napisałeś o zanikającej xenii przez cyrkulację , ale może po prostu się kurczy , a nie zanika . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ariel napisał:

Moim zdaniem cyrkulacja będzie zbyt słaba , po za tym zbiornik masz od lutego więc młody jest . Napisz jeszcze co masz w kaskadzie i jak możesz daj zdjęcie akwaria . I wiem że napisałeś o zanikającej xenii przez cyrkulację , ale może po prostu się kurczy , a nie zanika . 

W kaskadzie mam gąbkę standardową dołączoną do filtra. A w drugiej komorze mam ceramike siporax. Na "górze" koszyczków mam położoną uwel bioPad wata filtracyjna Bioflow 8.0 / XL (wycięta tak, aby pasowała na górę). Watę mam, aby wyłapywała ewentualne drobne nieczystości (dzisiaj założyłem). 

Czytałem, że Xenia może zanikać na skutek silnego stresu. Widać, że obecnie następuje poprawa.  Przez 2 dni miałem włączony cyrkulator JEBAO SOW-5M na prędkości 400l/h (wycelowany w taflę wody). Postaram się jutro zrobić zdjęcia, aby były świeże. Dzisiaj mój telefon nie wyłapie w ciemności :)

 

Miałem włączony falownik poza testami (właśnie na te 2 dni), ponieważ wydarzyła się katastrofa w akwarium. Dodałem rybkę bez kwarantanny po mojej stronie do zbiornika i najwidoczniej musiała być chora (nie chciała jeść, była chuda). Po pięciu dniach odeszła na wieczną rafę, a dzień po jej odejściu zobaczyłem martwego błazenka. Drugi błazenek był w stanie agonalnym, ale po tygodniu odzyskał siły. Został jej niezidentyfikowany bąbel na ciele. Stworzyłem temat Bąbel przezroczysty na błazenku - Szpital - nano-reef.pl ale chyba nikt nie ma pomysłu co to może być ;\ 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie kombinowania z refugium i na razie wymyśliłem,że pompka wtłoczy wodę do refugium a powrót grawitacyjny przez otwór w boku szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, inmar napisał:

Jestem na etapie kombinowania z refugium i na razie wymyśliłem,że pompka wtłoczy wodę do refugium a powrót grawitacyjny przez otwór w boku szyby.

A jak byś "zaizolował" dziurę w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Prusak napisał:

A jak byś "zaizolował" dziurę w akwarium?

Wpisz sobie w wujka aquafuge lub refugium wieszane . Jest kilka różnych , podobne robił znajomy . Odpływ był zabezpieczony kratką restrową by się nie zapchał . Podobnie można zrobić z akwariami nie jest to jakiś problem przeloty przez szkło załatwią sprawę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Prusak napisał:

A jak byś "zaizolował" dziurę w akwarium?

Normalny przelot przez szybę jak w kominie na przykład no i koniecznie jakieś rozwiązanie przed zapchaniem się tego przelotu.Na pewno zabezpieczyłbym poziom wody czujnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Prusak napisał:

Ma ktoś jakiś patent jak zrobić obieg wody między dwoma akwariami postawionymi obok siebie?

Po pierwsze wysokość obu zbiorników musi być taka sama czyli musisz to mniejsze postawić na 10 cm podstawce. Do mniejszego akwarium wstawiasz pompę (nie powiem Ci dokładnie jaką - metoda prób i błędów, dobrze jakby miała regulację przepływu) a wypływ z niej dajesz do większego zbiornika. Powrót realizujesz na zasadzie U rurki tylko ramiona muszą sięgać przynajmniej do połowy zbiorników. Jak już masz to zestawione to trochę problemem jest zalać U rurkę tak żeby nie było w niej w ogóle powietrza, wsadzić jeden koniec do jednego a drugi do drugiego akwarium i uruchomić pompę. Z czasem trzeba trochę wyregulować no i pilnować, żeby U rurka się nie zapowietrzyła.

Swego czasu miałem takie rozwiązanie w słodkowodnym z tym, że to mniejsze "akwarium" było zrobione na wzór panela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były stosowane takie patenty w słodkim,ja zamontowałem w "U" rurce odpowietrznik w typie wklejonego zaworka i co jakiś czas go odkręcałem.W moim refugium mam łatwiej bo będzie stało wyżej od głównego więc mogę zrobić rurkę przelewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc w wymyślaniu jak zrobić przepływ wody. Na pewno jest nad czym myśleć i w czym wybierać (o Wasze pomysły mi chodzi :D )

Zdjęcie akwarium: Zdjęcie akwarium , Refugium chciałbym dodać po jego prawej stronie (tam gdzie jest kaskada).

Edytowane przez Prusak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, chris_ek napisał:

To lustro z tyłu ma potęgować efekt głębi?;):lol:

:D Lustro było już przed pojawieniem się akwarium. Wbudowane w komodę. Ale przyznam, że pomaga w czyszczeniu akwarium i ogólnych oględzinach zbiornika.:scub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.