Skocz do zawartości
Bocian

Pierwszy Słony Baniaczek

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Arek77 napisał:

A jak parametry? pH, Kh, NO3 I PO4?

ph-8,5-8,6
No3- niewykrywalne
Po4- ciężko powiedzieć, ale wydaje mi się minimalnie więcej niż zero
Kh- nie robiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Bocian napisał:

No3- niewykrywalne
Po4- ciężko powiedzieć, ale wydaje mi się minimalnie więcej niż zero

To może zoaski są głodne?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Arek77 napisał:

To może zoaski są głodne?;)

Właśnie zacząłem sporo karmić ryby żeby parametry podskoczyły a do tego nie płukałem solowca, bo czytałem, że jest on również zjadany przez korale. Dlatego gdy karmię mrożonką ryby to wyłączam obiegówkę a cyrkulatory dalej dmuchają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby intensywnie karmione a pomimo tego no3 i po4 dalej tak jak było. W zbiorniku zaczęły mi gwałtownie wymierać cyjano bakterie, po prostu ich połacie nabierają mlecznej barwy i odczepiana się od skał. Żona wygląda tak jak wyglądał. Krewetka po wylince dostała na ciele trochę czarnych plamek, nie wiem czy to normalne. 

Najbardziej jednak martwinie sarcopython. Wiele jego polipów zaczęło czarniec od góry. Wyglądają jak nadpalone zapałki. Nie bardzo wiem co dalej robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.10.2021 o 20:49, Bocian napisał:

Właśnie zacząłem sporo karmić ryby żeby parametry podskoczyły

 

26 minut temu, Bocian napisał:

Ryby intensywnie karmione a pomimo tego no3 i po4 dalej tak jak było. W zbiorniku zaczęły mi gwałtownie wymierać cyjano bakterie, po prostu ich połacie nabierają mlecznej barwy i odczepiana się od skał. Żona wygląda tak jak wyglądał. Krewetka po wylince dostała na ciele trochę czarnych plamek, nie wiem czy to normalne. 

Najbardziej jednak martwinie sarcopython. Wiele jego polipów zaczęło czarniec od góry. Wyglądają jak nadpalone zapałki. Nie bardzo wiem co dalej robić.

Być może za szybko zwiększyłeś karmienie. Sprawdzałeś amoniak i azotyny?

Czy oprócz karmienia ryb wrzucasz coś drobnego dla korali? Przy obfitym karmieniu zbiornika zróżnicowanym pod względem wielkości, pokarmem miękasy nie powinny marudzić bo potrzebne nutrieny będą czerpać z pokarmu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotkę całego zbiornika. Zaspokoisz moją ciekawość i sam będziesz miał pamiątkę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jest właściwie pusty, ale w sumie mogę zrobić kilka zdjęć. Dodam w niedzielę wieczorem, bo dziś nie ma mnie w domu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem dodaję zdjęcia.
Tak wyglądał zbiornik 6.10. 

upiRYaR.jpg

A tak wygląda teraz. Zdjęcia są robione innym telefonem. Nie było mnie dwa dni i widzę, że nawet Pseudogorgonia zaczęła grymasić, ale możliwe, że tylko "zrzuca skórę". Ogólnie widać, że glony umierają, ale koralowce też nie mają się najlepiej. Jakiś wzrost widzę tylko na Cladielli i może trochę na Sinularii.

EShljt4.jpg

A tu coś z bliska, bo połowy pewnie nawet nie znaleźliście na zdjęciu.

dWgvO3Q.jpg
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Bocian napisał:

A tu coś z bliska, bo połowy pewnie nawet nie znaleźliście na zdjęciu.

Oj. Wierz mi..... są tacy co pojedynczą aiptasię na zdjęciu wypatrzą :D.

A możesz wstawić jeszcze fotkę jak to wygląda od strony bocznej szyby - ciekawi mnie szerokość konstrukcji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się dzieje! Brzydkie kaczątko zrzuca bure opierzenie.

Ciekawie wyglada ta skała. Nie przepadam za niebieskim tłem, ale u Ciebie to nawet nieźle wygląda.

Tylko, żeby ten kolor spełniał swoje zadanie musi być często czyszczone, a to upierdliwe;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że w przyszłości część tego tła zakryje coś w stylu Briareum/Anthelia/Xenia.

SwAF33l.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o kilku rzeczach. 

-w akwarium pokazuje mi się sporo rurówek co mnie bardzo cieszy. Przyszły na skałce z pierwszym koralowcem a teraz znajduje pojedyncze w całym zbiorniku.

-co to te małe "małże" na zdjęciu i czym jest to czarne coś na skale? Było na skałce z sarco i wydaje mi się, że się rozrasta.

hYr1n1h.jpg

 

-czasem widzę też jak z piachu wystają długie i cienkie bezbarwne macki. Również nie wiem co to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo faktu, że od dawna nic nowego nie wkładałem do akwarium zobaczyłem dziś nowych lokatorów.

xtyGfOu.jpg

 

Domyślam się, że to pierwsze to asteria. Co do drugiego to nie mam zielonego pojęcia, ale jest bardzo małe (w tle kawałek discosomy wielkości 10groszy). Trzecie to ślimak w fajnych kolorach, niestety też nie wiem jaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął prawie miesiąc więc najwyższa pora na aktualizację.

W połowie listopada do zbiornika trafiło trochę życia:
-2x Paguristes cadenati 
-2x Trochus spp. (swoją drogą super ślimak! Cały czas czyszczą i widać jak się ruszają)
-Nemateleotris magnifica 
-Ecsenius midas (najciekawsza w obserwacji ryba)
-Pictichromis porphyrea (wahałem się przed zakupem, ale gdy zobaczyłem na żywo to mnie zauroczyła. Oczywiści bandyta, co ciekawe całkowicie ignoruje błazenki podczas gdy z innymi rybami ma cały czas zatargi. Całe szczęście podczas karmienia całkowicie ignoruje inne ryby.)
Ryb mam razem 6 sztuk. Domyślam się, że w przyszłości gdy ryby podrosną będzie trochę przerybiony.

Tego samego dnia dokupiłem też jedną świetlówkę aktyniczną.

Pod koniec listopada dokupiłem kilka małych korali.
-Sinularia brassica
-Rhodactis 
-Stylophora milka (wygląda najlepiej ze wszystkich twardych jakie kupiłem, ładnie się pompuje i ma wyraźny kolor)
-Pavona (słyszałem, że agresywna więc przykleiłem z boku skały)
-Montipora digitata (dość brzydka szczepka, trochę biała u góry a do tego spora część koralowca to już tylko skała. T co było żywe nadal jest)
-Montipora tależowa (w weekend zaczęła mi bieleć i widać na niej jakby rurki)

Zrobiłem już kilka podmianek i zmieniłem sól na AF Reef Salt (była na niej jedna podmianka). Sprawdziłem starą i nową sól na stronie gdzie mają testy ICP danej parti. Ciekawe dla mnie jest, że sól na której zacząłem nie miała w sobie wcale jodu (wiem, że to akurat mniej ważne) i strontu (to już chyba ważniejsze).

 

Teraz coś bardziej aktualnego. W sobotę i niedzielę nie było mnie w domu i to co zobaczyłem po dwóch dniach nieobecności


2ZnYdKt.jpg

Gdy korale "zniknęły" widać, że z tyłu skałki jest chyba aiptasia, ale ona by chyba w dwa dni nie zabiła całej kolonii? Inne korale bez zmian z wyjątkiem wspomnianej wcześniej Montipory.

7FQ3dfd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bocian napisał:

Montipora tależowa (w weekend zaczęła mi bieleć i widać na niej jakby rurki)

Te rurki to jej polipy. A to przejaśnienie na brzegu to stożek wzrostu  wg mnie jest ok (przynajmniej tak to interpretuje z tego zdjęcia).

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora dać jakiś znak życia. Przez jakieś 3 miesiące walczyłem z glonami włosowatymi. W końcu zaczęły zanikać a ich miejsce przejęły cyjanobakterie. Tak wygląda zbiornik przed cotygodniowym czyszczeniem (zwykle czyszczę w środę w tym tygodniu wyjątkowo w czwartek).

dyzhGiA.jpg

Tępo w jakim plaga się rozwija jest niesamowite. Czasem gdy wyczyszczę zbiornik trochę wcześniej piasek potrafi robić się zielonkawy jeszcze tego samego dnia.

No3 robione dwoma testami=0
Po4 robione dwoma testami na jednym jest niewykrywalne a drugi pokazuje jakieś 0,25, ale to salifer.

Używam węgla i po przeczytaniu artykułu "spokojnie to tylko cyjano" od dwóch tygodni również phoseguard. 
Blasto zostało zaduszone już dawno temu, jedna skałka z zoa również, sinularia też od tygodni jakaś "zwiędnięta". O dziwo jednak niektóre koralowce wyglądają dużo lepiej niż podczas inwazji glonów jak np. dunca (do zdjęcia się schowała), acana czy favia (gdy ją kupiłem myślałem, że to acana) puściły ostatnio po kilka główek.
Mało karmię pokarmem suchym i skupiam się na mrożonkach.

 

Jakieś rady i sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję zadbać o to, żeby azotany i fosforany były wykrywalne + mocna cyrkulacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starałem się to zrobić gdy miałem problem z glonami. Zacząłem wtedy sporo karmić płatkami, bo bardziej brudzą wodę. Po trzech tygodniach glony zostały wyparte przez cyjano. Uznałem, że to przez suchy pokarm, bo podnosi on bardziej fosforany niż azotany a nadmiar fosforanów prowadzi do cyjano. Dlatego dodałem phoseguard a 90% pokarmu jaki podaje to mrożonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.