Jump to content

Bocian

Klubowicz
 • Content Count

  43
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warka

Recent Profile Visitors

416 profile views
 1. Jak masz mało komór to zawsze możesz zrobić refugium w wiadrze i postawić je obok sumpa.
 2. Bocian

  Nowe sole od AF

  Nie wiem czy to miał być przytyk, ale z tego co widzę na grupach to sole af słyną z nietrzymania parametrów
 3. Bocian

  Nowe sole od AF

  5 różnych soli to imo sporo zwłaszcza, że 3 starsze mają przypisane do siebie metody prowadzenia zbiornika (nie mówię, że dobre czy złe tylko, że istnieją). Liczyłem, że z nowymi też zrobią coś w tym stylu zwłaszcza z solą o KH12.
 4. Większość korali miękkich. Nie można z niczym parzącym jak ukwiały czy euphylie. Z lpsami ogólnie robi się problem, bo mogą nie tylko parzyć, ale niektóre mogą nawet zjeść konika. Ogólnie został bym przy miękkich.
 5. Starałem się to zrobić gdy miałem problem z glonami. Zacząłem wtedy sporo karmić płatkami, bo bardziej brudzą wodę. Po trzech tygodniach glony zostały wyparte przez cyjano. Uznałem, że to przez suchy pokarm, bo podnosi on bardziej fosforany niż azotany a nadmiar fosforanów prowadzi do cyjano. Dlatego dodałem phoseguard a 90% pokarmu jaki podaje to mrożonki.
 6. Pora dać jakiś znak życia. Przez jakieś 3 miesiące walczyłem z glonami włosowatymi. W końcu zaczęły zanikać a ich miejsce przejęły cyjanobakterie. Tak wygląda zbiornik przed cotygodniowym czyszczeniem (zwykle czyszczę w środę w tym tygodniu wyjątkowo w czwartek). Tępo w jakim plaga się rozwija jest niesamowite. Czasem gdy wyczyszczę zbiornik trochę wcześniej piasek potrafi robić się zielonkawy jeszcze tego samego dnia. No3 robione dwoma testami=0 Po4 robione dwoma testami na jednym jest niewykrywalne a drugi pokazuje jakieś 0,25, ale to salifer. Używam węgla i po przeczytaniu artykułu "spokojnie to tylko cyjano" od dwóch tygodni również phoseguard. Blasto zostało zaduszone już dawno temu, jedna skałka z zoa również, sinularia też od tygodni jakaś "zwiędnięta". O dziwo jednak niektóre koralowce wyglądają dużo lepiej niż podczas inwazji glonów jak np. dunca (do zdjęcia się schowała), acana czy favia (gdy ją kupiłem myślałem, że to acana) puściły ostatnio po kilka główek. Mało karmię pokarmem suchym i skupiam się na mrożonkach. Jakieś rady i sugestie?
 7. Ja nic nie pisze, ale walczę ze swoim i mam ochotę na następne. Czy tu chodzi o to, że ludzie rezygnują z prowadzenia zbiorników czy po prostu uciekają z forum? Bardzo mnie ciekawi czy ogólna liczba solniczek rośnie czy maleje.
 8. Bocian

  Mierniki PH

  Mam od wielu lat podobny tani miernik pH (używałem go zanim założyłem morszczaka, służył mi do innych celów) i do akwarium nie polecam. Odczyt pokazuje różny nawet gdy jest świeżo po kalibracji. Za to z tego co się orientuje TDS nawet najtańszy spełni swoje zadanie. Btw. jakbym miał wydać 300+ na miernik pH do wolałbym trochę dołożyć i kupić jakiegoś pH bota. Chyba, że potrzeba do kilku zbiorników
 9. Minął prawie miesiąc więc najwyższa pora na aktualizację. W połowie listopada do zbiornika trafiło trochę życia: -2x Paguristes cadenati -2x Trochus spp. (swoją drogą super ślimak! Cały czas czyszczą i widać jak się ruszają) -Nemateleotris magnifica -Ecsenius midas (najciekawsza w obserwacji ryba) -Pictichromis porphyrea (wahałem się przed zakupem, ale gdy zobaczyłem na żywo to mnie zauroczyła. Oczywiści bandyta, co ciekawe całkowicie ignoruje błazenki podczas gdy z innymi rybami ma cały czas zatargi. Całe szczęście podczas karmienia całkowicie ignoruje inne ryby.) Ryb mam razem 6 sztuk. Domyślam się, że w przyszłości gdy ryby podrosną będzie trochę przerybiony. Tego samego dnia dokupiłem też jedną świetlówkę aktyniczną. Pod koniec listopada dokupiłem kilka małych korali. -Sinularia brassica -Rhodactis -Stylophora milka (wygląda najlepiej ze wszystkich twardych jakie kupiłem, ładnie się pompuje i ma wyraźny kolor) -Pavona (słyszałem, że agresywna więc przykleiłem z boku skały) -Montipora digitata (dość brzydka szczepka, trochę biała u góry a do tego spora część koralowca to już tylko skała. T co było żywe nadal jest) -Montipora tależowa (w weekend zaczęła mi bieleć i widać na niej jakby rurki) Zrobiłem już kilka podmianek i zmieniłem sól na AF Reef Salt (była na niej jedna podmianka). Sprawdziłem starą i nową sól na stronie gdzie mają testy ICP danej parti. Ciekawe dla mnie jest, że sól na której zacząłem nie miała w sobie wcale jodu (wiem, że to akurat mniej ważne) i strontu (to już chyba ważniejsze). Teraz coś bardziej aktualnego. W sobotę i niedzielę nie było mnie w domu i to co zobaczyłem po dwóch dniach nieobecności Gdy korale "zniknęły" widać, że z tyłu skałki jest chyba aiptasia, ale ona by chyba w dwa dni nie zabiła całej kolonii? Inne korale bez zmian z wyjątkiem wspomnianej wcześniej Montipory.
 10. Bocian

  NO3:PO4-X od Red Sea

  Zrobię jak radzisz. Ewentualnie wznowię temat w styczniu jeśli nic się nie zmieni. Dzięki! Btw. będę musiał zaktualizować trochę wątek mojego zbiornika, bo troszkę się zmieniło
 11. Pozdrowienia! Glony w akwarium mocno atakują. Przednią szybę trzeba czyścić każdego dnia, skały i piasek całe zielone. No3 niecałe 2 a Po4 niewykrywalne. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że całe No3 i Po4 są na bieżąco zjadane przez glony. I tu moje pytanie. Czy w takiej sytuacji stosowanie ww preparatu ma sens i czy osłabi on ataki glonów czy daje on coś tylko przy większych stężeniach No3 i Po4? btw. wiem, że wódka i VSV to to samo i taniej
 12. Pomimo faktu, że od dawna nic nowego nie wkładałem do akwarium zobaczyłem dziś nowych lokatorów. Domyślam się, że to pierwsze to asteria. Co do drugiego to nie mam zielonego pojęcia, ale jest bardzo małe (w tle kawałek discosomy wielkości 10groszy). Trzecie to ślimak w fajnych kolorach, niestety też nie wiem jaki.
 13. Zapomniałem o kilku rzeczach. -w akwarium pokazuje mi się sporo rurówek co mnie bardzo cieszy. Przyszły na skałce z pierwszym koralowcem a teraz znajduje pojedyncze w całym zbiorniku. -co to te małe "małże" na zdjęciu i czym jest to czarne coś na skale? Było na skałce z sarco i wydaje mi się, że się rozrasta. -czasem widzę też jak z piachu wystają długie i cienkie bezbarwne macki. Również nie wiem co to jest.
 14. Mam nadzieję, że w przyszłości część tego tła zakryje coś w stylu Briareum/Anthelia/Xenia.
 15. Jak mówiłem dodaję zdjęcia. Tak wyglądał zbiornik 6.10. A tak wygląda teraz. Zdjęcia są robione innym telefonem. Nie było mnie dwa dni i widzę, że nawet Pseudogorgonia zaczęła grymasić, ale możliwe, że tylko "zrzuca skórę". Ogólnie widać, że glony umierają, ale koralowce też nie mają się najlepiej. Jakiś wzrost widzę tylko na Cladielli i może trochę na Sinularii. A tu coś z bliska, bo połowy pewnie nawet nie znaleźliście na zdjęciu.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.