Jump to content

Bocian

Klubowicz
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warka

Recent Profile Visitors

211 profile views
 1. Aktualizacji dawno nie było i będą one rzadkie pewnie do początku listopada (dużo pracy). Jedyne zmiany jakie zaszły to 17.09 do zbiornika trafiło kilka małych miękasów. Sinularia, Sarcophyton, Cladiella i dwie kolonie zoa (jedna nawet bardzo fajna, niebieski środek i czerwona obramówka). Była też skałka z maleńkimi Discosomami, ale ciągle się odklejały i musiałem ich szukać w zbiorniku. Za każdym razem znajdywałem mniej aż w końcu nie mam żadnej. Dodałem też kilka Nassariusów. Sinularia i Sarco zrzucały już raz skórę. W akwarium nadal dużo glonów i bakterii. Na razie nic sobie z tego nie robię czasem tylko zruszę piasek, bo robi się na nim zielony beton. Korale według mnie mają się dobrze. Sinularia po zrzuceniu skóry jest wyraźnie większa i ładnie się pompuje pomimo tego, że jest u mnie trochę ponad tydzień. Zoa które dodałem 09.09 też mają się nieźle. Utter Chaos nie ma więcej polipów, ale te które posiada bardzo urosły za to kolonia zielonych Zoa ma naprawdę sporo nowych główek. Do zbiornika nie było jeszcze nic lane, nic karmione ani nawożone i nie była podmieniana woda. Jakieś sugestie co do tego co robić dalej z wyjątkiem dodawania życia? Czy może nie robić nic z wyjątkiem dodawania życia?
 2. Przyzwyczajenia ze słodkowodnego zbiornika. W każdym razie bie spieszy mi się do podmianek
 3. Nie było aktualizacji, bo niewiele się działo. Tydzień temu w lokalnym zoologu (brak akwarystyki morskiej) zobaczyłem 0,5kg ceramiki Aqua nova. Stwierdziłem, że nie zaszkodzi. Przed czyszczeniem szyb dodałem do filtracji gąbkę by trochę tego syfu wyłapywała. 09.09.2021- wiekopomna data. Do zbiornika trafiło pierwsze życie wielokomórkowe. Około 10 ślimaków Turbo różnej wielkości, jeden Nassarius, dość spora kolonia bardzo tanich i raczej mało ciekawie wyglądających Zoa i para polipów Utter chaos. Po tych kilku dniach czasem widzę jakieś ślimaki więc zakładam, że większość żyje a Zoa zdają się mieć główki większe z każdym dniem. W akwarium nadal jest pełno glonów i chyba bakterii (gdyby był to zbiornik słodkowodny to powiedział bym, że sinice, ale tu nie jestem pewien). Na razie bardzo z tym nie walczę, bo zbiornik ma dopiero trochę ponad miesiąc. Zastanawiam się kiedy zrobić pierwszą podmiankę. Gdzieś czytałem żeby wstrzymywać się z tym jak najdłużej. Akwarium będzie lepiej dojrzewać a miękasy i tak niewiele z wody wyciągają. Jak radzicie?
 4. Zbiornik jest prowadzony na samych podmiankach czy coś dodajesz?
 5. Pustelniki pewnie wylądują w akwarium (jakiś mitrax pewnie też), ale na sam początek ślimaki
 6. Te dwa drzewka są na mojej liście Nie jest przypadkiem tak, że kraby mogą mi polować na ślimaki, bo będą chciały w ten sposób zdobyć ich muszlę?
 7. Przeczyszczę i wpuszczę Turbo, lub Columbella jednak prawdopodobnie zrobię to dopiero pod koniec tygodnia, lub na początku następnego. Jeśli do tego czasu parametry się polepszą, albo przynajmniej nie pogorszą to może zaryzykuję jakiegoś miękasa
 8. Tak właśnie wygląda zbiornik po powrocie z wakacji. testy: NO2- pomiędzy 0 a 0.025 NO3- około 40 PO4- 0.25 Rozumiem, że mogę powoli zacząć wpuszczać życie?
 9. Nie mam zamiaru wtrącać się w dyskusję covidową, ale proszę uważać na to co mówi ten pan. Widziałem kiedyś jego filmik na temat ilości stosowanych środków ochrony roślin przez Polskę i resztę unia gdzie mówił jak to my trujemy ludzi a reszta uni robi zdrowe jedzenie. Wystarczy 30 sekund, aby znaleźć oficjalne badania unijne z których wynikach, że chwalone przez tego pana takie kraje jak np. Belgia czy Holandia używają kilka razy więcej środków ochrony roślin niż Polska. Do tego jesteśmy klasyfikowani jako elita jeśli chodzi o ilość pozostałości środków ochrony roślin w owocach. Reasumując jak dla mnie nie jest to osoba wiarygodna.
 10. Kolejny update (z 19 sierpnia). W tym tygodniu pojawiło się sporo glonów. Na piasku głównie zielone, na górnych częściach skały również brązowe. No2 spadło do poziomu 0,5-0,75 (ciężko u mnie z kolorami) gdzie 14.08 miałem wrażenie, że wynik nie mieścił się w skali. Jadę na urlop więc następny update będzie około 30 sierpnia. Do tego czasu liczę na dalsze spadki No2.
 11. Mały update. W zbiorniku nic się nie dzieje. Po tym jak zobaczyłem glony na piasku byłem już przygotowany (psychicznie) na wielki syf w akwarium a dwa dni później glonów prawie nie widać. Jedyne co mnie zastanawia to jeden kawałek skały. Jest na nim kilka skupisk glonów które są praktycznie czarne. Wygląda to jakby ktoś węglem skałkę pomazał. Czy takie kolorki to coś normalnego?
 12. Bocian

  Lampa 49l

  Czyli gorąco polecasz RS 90? Na papierze ta lampa wygląda rewelacyjnie, takie ReefLed 90 za pół ceny.
 13. Coś zaczyna się dziać. Równo 10 dni po zalaniu zbiornika.
 14. Podobnież ma łatwiej i taniej, ale w sumie nie wiem jak było kiedyś. Możliwe, że j ma łatwiej przez łatwiejszy dostęp do wiedzy. Czy jest więcej powalających baniaków to nie wiem, ale na pewno jest więcej baniaków. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię to jest to temat na dyskusję w stylu "czy 1w Led świeci mocniej niż 1w T5"
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.