Skocz do zawartości
Tadoris

Mój wycinek oceanu - 400l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Rok przygody z kosteczką 64l i wreszcie zapadła decyzja - zmiana na większe :)

Skompletowanie całości pewnie chwilę potrwa i nie obejdzie się bez Waszych cennych rade, ale do rzeczy:

 

Dziś poszło zamówienie na szkło, stelaż i sump:

Szkiełko 130x55x55 - przednia szyba i boczne OW, komin wew. z lewej strony (przygotowany pod hydraulikę 2x32mm i 1x25mm)

Stelaż aluminiowy 130x55x85

Sump 80x45x40(h) - 3 komory dodatkowo z przepływami (spływ i odpieniacz - refugium - pompa + kulki Maxpect)

Osobny zbiornik na dolewkę 20x45x45

 

Co do reszty sprzętu temat jeszcze można powiedzieć otwarty, zanim przyjedzie szkło pewnie już zapadnie decyzja co konkretnie kupić.

 

Jednego jestem pewny - lampy. Będzie ATI 8x54W, do tego planuję dorzucić (raczej za jakiś czas od startu) 2x Orphek OR3 120 cm Blue Plus lub 2x Reef flare bar L 120 cm.

 

Co do reszty sprzętu mam pewne typy, ale o tym za kilka dni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Tadoris napisał:

Rok przygody z kosteczką 64l i wreszcie zapadła decyzja - zmiana na większe :)

Szedłem tą samą drogą - rok kostka 40x40 teraz mam ciut mniejsze od Twojego. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę fotek z projektu samego akwarium oraz sumpa :)

akwarium projekt.jpg

sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Tadoris napisał:

3 komory dodatkowo z przepływami (spływ i odpieniacz - refugium - pompa + kulki Maxpect)

Rozumiem, że pompa powrotu będzie po prawej.... czy tu na pewno chcesz mieć przepływ dołem? I czy w tym miejscu potrzebne są dwie przegrody? 

U siebie mam pojedynczą przegrodę z gòrnym przepływem i na niej jest umocowany pływak od dolewki grawitacyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2021 o 22:52, Tadoris napisał:

2x32mm i 1x25mm

Zawsze mnie zastanawia skąd rodzą się pomysły o fi25 do powrotu jak rozumiem przy takim akwarium 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Arek77 napisał:

Rozumiem, że pompa powrotu będzie po prawej.... czy tu na pewno chcesz mieć przepływ dołem? I czy w tym miejscu potrzebne są dwie przegrody? 

U siebie mam pojedynczą przegrodę z gòrnym przepływem i na niej jest umocowany pływak od dolewki grawitacyjnej.

Tak to świadoma decyzja.

Jeżeli chodzi o dolewkę to będzie automatyczna - osobny zbiornik 20x45x45 na dolewkę stanie obok sumpa - właśnie od strony pompy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już wspomniałem powoli trzeba myśleć o sprzęcie jaki będzie obsługiwał akwarium.

Na pierwszy rzut idzie:

1. Pompa obiegowa - tu pojawia się dylemat co wybrać:

a) Jebao DCP-8000M WiFi

b) AQUA NOVA N-RMC 7000 lub 9000

c) Newa Jet 8000

2. Cyrkulacja

a) 2x AQUA NOVA NWM-13000 Z KONTROLEREM 

b) 2x JEBAO SOW-15

c) 2x MAXSPECT MJ-GF4K

Przy opcji a i b dodatkowo (może nie od razu dołożyłbym Tunze WAVEBOX 6208)

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Tadoris napisał:

1. Pompa obiegowa - tu pojawia się dylemat co wybrać:

a) Jebao DCP-8000M WiFi

b) AQUA NOVA N-RMC 7000 lub 9000

c) Newa Jet 8000

Newa Jet nie ma kontrolera przepływu.... ja bym wolał mieć kontrolę nad obiegiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Arek77 napisał:

Newa Jet nie ma kontrolera przepływu.... ja bym wolał mieć kontrolę nad obiegiem.

Dlatego najbardziej jakoś skłaniam się ku AQUA NOVA N-RMC 9000, Jebao i 12 mc gwarancja to trochę słabo. 

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Tadoris napisał:
Godzinę temu, Tadoris napisał:

 

2. Cyrkulacja

a) 2x AQUA NOVA NWM-13000 Z KONTROLEREM 

b) 2x JEBAO SOW-15

c) 2x MAXSPECT MJ-GF4K

Przy opcji a i b dodatkowo (może nie od razu dołożyłbym Tunze WAVEBOX 6208)

 

Nie wiem czy z waveboxem i pełną opaską nie będzie problemu. Z tego co widziałem to najlepsza fala jest jak wystaje tyle, że waliłby w opaskę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupię waveboxa może najwyżej uda się od kogoś pożyczyć do testu i wówczas zapadnie decyzja.

Dzięki za cenną uwagę, bo faktycznie może tu być problem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli sprzęt się kompletuje. Dziś przyszła reszta skały i nareszcie zbiornik, stelaż, sump, zbiornik na dolewkę.

Teraz tylko jeszcze płyta na dół stelaża i zabudowa, którą planuje zrobić z płyt MDF mocowanych na zatrzaski magnetyczne. Tył będzie przykręcony na stałe z opcją "otworu na całej długości około 20 cm do wentylacji lub kilku otworów wywierconych o średnicy 5 cm.

Półki ze skały Fiji od tygodnia moczą się już w pojemniku 50 l z wodą RO - dmucha w nie Jebao SOW-15 :)

IMG_20210825_222513.jpg

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co by nie próżnować skała już się moczy.

Pólki przyszły trochę wcześniej więc już prawie 2 tygodnie w ro :)

Bryły doszły trochę później, więc zanim dołączą do reszty płukają się w pojemniku :)

 

Na weekend lub początek kolejnego tygodnia jest plan na rozpoczęcie klejenia konstrukcji - wiaderko cx-5 już czeka 

 

skała ro 2.jpg

Skałą ro.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Tadoris napisał:

 

 

skała ro 2.jpg

 

Co to są za płaskie kamienie? Takie kupiłeś czy ciąłeś z większych brył. Na zdjęciu widać jak by to były zbite kawałki bez .....porowatości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co jest w akwa to:

1. Ta ciemniejsza skała to Fiji - 12 kg - jest koło 15 szt

2. te jaśniejsze płaskie to Marco rocks gotowe cieniutki pólki grubości około 2 cm, one faktycznie są mniej porowate - takich pułek wziąłem na spróbowanie 2 kg (wyszło około 14 szt)

3. Bryły Marco rocks - 3 szt - łącznie około 2 kg (kupiłem na próbę celem zobaczenia porowatości etc.

 

W pojemniku jest:

 - Bryły Marco rocks - kupiłem większe i częściowo ciąłem a częściowo poszedł młotek w ruch :D - 23 kg

 

Liczyłem, że w erybce uda mi się coś wybrać z brył, ale wybór był średni. Skała DD jakoś nie wzbudziła mojego zaufania, więc decyzja padła na bryły Marco rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tadoris napisał:

Na weekend lub początek kolejnego tygodnia jest plan na rozpoczęcie klejenia konstrukcji - wiaderko cx-5 już czeka 

Masz już jakąś koncepcję jak to na wyglądać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Masz już jakąś koncepcję jak to na wyglądać?

Koncepcja jest, zobaczymy jak wyjdzie w praktyce. Będę starał się zrobić w miarę "lekką" konstrukcję z dużą ilością zakamarków.

Raczej w formie 2-3 elementów, które ustawione w akwarium koło siebie będą stanowiły spójną całość. 

Półek jest sporo więc miejsca na stawianie korali powinno być pod dostatkiem.

 

Mam tylko nadzieje, że efekt końcowy po klejeniu będzie zadowalający. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tadoris napisał:

Raczej w formie 2-3 elementów, które ustawione w akwarium koło siebie będą stanowiły spójną całość. 

Właśnie. Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć, aby nie robić jednej dużej kostrukcji tylko kilka mniejszych - można je oprzeć o siebie i będą się trzymać i stanowić jedną całość. Ja zrobiłem trzy główne konstrukcje, ktòre obecnie są poodwracane w poròwnaniu z pierwszym ułożeniem. Nieraz po obróceniu sklejonej konstrukcji o 90, 180 stopni lub nawet postawieniu jej do góry nogami wygląda to o wiele lepiej niż w pierwszej wersji. 

A i tak, po pewnym czasie zabraknie Ci miejsca dla korali;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

A i tak, po pewnym czasie zabraknie Ci miejsca dla korali;)

Pewnie tak, ale jedno to kwestia budżetu - postawienie tego akwa to już spory wydatek - gdyż całość na nowym sprzęcie.

Po drugie nie bardzo, jest miejsce na większe w mieszkaniu.

Kiedyś może zrealizuje projekt pod nazwą dom, wówczas pomyślę o większym. Przy okazji i innych udogodnieniach pod to, które można wykonać podczas budowy domu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z piątku na sobotę w nocy udało się wreszcie zalać akwarium solanką. Dwa dni robienia RO i mieszania solanki, ale wreszcie się udało.

Dziś z rana jeszcze trochę porządków z kablami, jeszcze parę drobiazgów muszę kupić, aby kable były ułożone jak należy 

Teraz czas na dojrzewanie - wlane 12 l wody z kosteczki (zabieg będzie powtarzany co około 5 dni), za tydzień przełoże jeszcze pół kg kulek Maxspect z kaskady w kostce (miesiąc temu celowo dołożyłem je dodatkowo do kaskady, aby bakterie się w nich produkowały).

 

IMG_20210919_123102_compress62.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma już równy miesiąc. Po niecałych dwóch tygodniach był ostry wysyp okrzemek, które zeszły w 4 dni.

Jednocześnie zaczęły się delikatnie pojawiać glony zielone włoskowate. 

10 dni temu weszła ekipa czyszcząca i po 3 dniach trochę zoasow.

Przed tym weekendem przerzuciłem parę błazenków. Przełożyłem też pierwsze LPS z kostki - Dunka, Caulastrea, Acana.

Póki co wyglądają na zadowolone.

Poniżej fotka Dunki

 

IMG_20211017_131751_compress30.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie nie było, ale teraz planuje trochę dynamiczniej wchodzić z nowym życiem to może będzie co pokazywać :) 

Jak co niedzielę tak i dziś były testy (kropelkowe, chodź kolejny pomiar po4 będzie już Hanna):

Temperatura 26
Zasolenie 1,025
PH 8,2
NO3 2,5
PO4 0,03
KH 8
Ca 445
Mg 1500
Jod

0,05

W akwarium  już jest trochę życia:

- parka błażenków

- parka Pteropogonów Kauderni

- 3 krewetki Lysmata amboinensis

- 3 krewetki Lysmata debelius (doszły 2 sztuki w piątek, wcześniej jedna była już od około miesiąca)

- Labroides dimidiatus (doszedł w ten piątek)

- malutki Paracanthurus hepatus (doszedł w ten piątek)

- rozgwiazda piaskowa

- wężowidło Ophiolepis superba

- różnego rodzaju ślimaki

 

Był też Salarias fasciatus, ale niestety skończył swój żywot na zwiedzaniu curkulatora :( miałem ustawione 2x sow-15 na naprzemienne dmuchanie i musiał wejść jak akurat stał. Szkoda mi go strasznie bo była to póki co moja ulubiona rybka z obecnych, z ciekawością obserwowałem jego działania w akwarium. 

 

Z korali póki co to co miałem w kostce 64l i doszło jedynie kilka:

- euphylia divisa

- euphylia paraancora green tip

- goniopora red (mała szczepka)

- acropora tumida (mimo bardzo świeżego systemu daje rade i powoli przyrosty są)

- stylophora "milka" - z nią miałem  pewną przygodę bo wcześniej u znajomego stała pod ledami, gdzie tego światła było mniej niż u mnie. Zaczęły jaśnieć polipy i zrobiły się prawie białe, wyłączyłem na kilka tygodni jedną sekcję i świeci obecnie 6x54w przez 12 h, wcześniej było podobnie plus przez 6h było łącznie 8x54w. Powoli polipy zaczynają odzyskiwać kolor. 

 

Glony jeszcze jakieś są co tłumaczy niskie no3 i po4 - ale to obecnie głównie tył akwarium, Hepatus powoli zaczyna je wyjadać :) A wraz z jego wpuszczeniem włączyłem UV i chodzi 24h asekuracyjnie, aby go ospa nie dopadła, przy okazji pomoże też na glony częściowo. Najwięcej ich jest w kominie, ale nie przeszkadza mi to robią za naturalny alge scrubber :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś tak spontanicznie kilka fotek 

 

Briareum.jpg

zoa sunny d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z filtrem zaszalałeś, ale grunt, że coś rośnie ;) 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2021 o 14:05, katani napisał:

Z filtrem zaszalałeś, ale grunt, że coś rośnie ;) 

Masz rację, ale wcześniejszy telefon robił tragiczne fotki przy niebieskim świetle. Udało się zmienić  a nowy i jest o wiele lepiej.  Poniżej fotka wczoraj nabytych glabr oraz acry tumidy która już jakiś czas jest w akwarium - przyrosty póki co małe ale cieszą (ta mała odnoga obok to efekt ostatniego miesiąca).

Zdjęcia beż filtrów w trybie pro

20211219_143655.jpg

20211219_144215.jpg

Mała aktualizacja:

Parametry od kilku tygodni podobne:

 

Zasolenie 1,025

PH 8,2

NO3 1

PO4 0,02

KH 7,7

Ca 440

Mg1500

Jod 0,05

na początku grudnia zmierzyłem ph z rana i było na poziomie 7,8. Postanowiłem, więc zrobić małe refugium około 20 l z glonami spaghetti które jest w komorze razem z żywą skałą - oświetlane po zgaszeniu światła. Dodatkowo cyrkulacja delikatnie na powierzchnie wody i dziś przy porannym pomiarze wynik 8,2 - ostatnio był ten samo poziom ale mierzone po południu.

Z dalszych zmian od około tygodnia leje po 80-100 ml fito - efektem czego powoli widzę więcej drobnego życia w akwarium. Glony odpuściły i powoli również tylna szyba robi się czysta - systematycznie wyjadają je Hepatus oraz Borsuk (który w Mikołajki trafił do zbiornika). Wczoraj jeszcze dodatkowo doszła Gramma Loreto (na początku schowała się w skale, ale powoli zaczyna coraz śmielej wypływać). 

Przy testach w zeszły weekend no3 było niewykrywalne co również sygnalizowały korale - od wczoraj zacząłem podawać preparat a Fauna Marine celem podbicia NO3, większa ilość karmienia nie przynosiła rezultatu - cel jest aby trzymać w granicy około 2. Póki co podnoszę o 0,5 dziennie dzieląc na dwie dawki. Po jednym dniu już widzę, że Goniopora czerwona zaczyna wystawiać dłuższe polipy.

Z preparatów od tygodnia również podaję 4 ml AF Elixir - pewnie za jakiś miesiąc będzie można coś wiecej powiedzieć 

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.