Jump to content
Sign in to follow this  
MayFly

DSB na sterydach

Recommended Posts

Dobry dzień, zastanawiam sie jak mogę wspomóc cykl azotowy w moim mega obciążonym morskim akwarium i wpadłem na dziwny pomysł. Pewnie zastanawiacie sie czemu ten temat nie jest w metodach ale tu wchodzi siarka cała na biało. Czy ktoś myślał żeby połączyć DSB z reaktorem siarkowym? W sensie żeby warunki były bardziej kontrolowane dać do jakiegoś pojemnika powiedzmy 1l drobnego piasku argonitowego  i na samo dno dodać kilkanaście g siarki elementarnej żeby dodatkowo ulepszyć denitryfikacje. 

Przy okazji sie zapytał czy metoda probiotyczna jak np vsv wyklucza się z reaktorem siarki? 

Jak chcesz szybko wyzbyć się azotanów to odpal reaktor glonowy. Dsb to super sprawa ale zanim zaskoczy, reaktor glonowy rozwiąże już problem. Co do dsb to trzeba o niego bardziej dbać niż o zbiornik zasadniczy. Ja go osobiście nie polecam, ale spełnia swoją rolę w dłuższej perspektywie czasu. 

Z DSB jestem bardzo zadowolony. Jak już ruszyło jest bezobsługowe. Muszę tylko usuwać część spagetti pływające nad DSB - raz na dwa tygodnie 

Ok chcesz wsypać siarkę  ? 

Jak działa siarka ? Taki granulat , jak ma się rozpuści i co wydziela . ? 

I w jakim celu przysipieez żwirkiem/ piaskiem argonitowym ? 

Edited by AnT (see edit history)

Najgroźniejszym dla korali czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

.......Mówisz, że płyniesz pod prąd, a Ty taplasz się tylko w kałuży. Myślisz, że życie to rzeka, a siedzisz w bagnie po uszy. Wiatr czasem mocniej zawieje i rzuci garść nowych sensacji, a Ty niczym dziecko przez szybę liżesz cukierek abstrakcji!  .......

Zbiornik - https://aqua-reef.pl/topic/3860-ant-kropla-oceanu/

2 godziny temu, AnT napisał:

Ok chcesz wsypać siarkę  ? 

Jak działa siarka ? Taki granulat , jak ma się rozpuści i co wydziela . ? 

I w jakim celu przysipieez żwirkiem/ piaskiem argonitowym ? 

Nie no siarka ma sie nie rozpuścić a elementarna siarka jest pożywką dla niektórych bakterii beztlenowych i pomyślałem że zamiast robić typowy reaktor siarkowy można dać troszkę siarki do DSB. A wiadomo w DSB warunki beztlenowe zachodzą w warstwach głębokiego piasku i tam bakterie konsumowały by siarkę i redukowały no3.  Ogólnie nie stosuje się już samej siarki ponieważ za bardzo obniża ona ph wody i do  reaktorów siarkowych sypie sie aragonit żeby reagował z kwaśną siarką i neutralizował jej ph. Stąd piasek w takim dsb miałby działanie:
1-rozproszenie tlenu żeby w jedno dolnych warstwach powstała strefa beztlenowa dla bakterii 
2-stanowiłby neutralizator dla kwaśnej siarki i oddzielałby ją od kolumny wody 
3-w jego porach znajdowała by sie przestrzeń dla bakterii.

https://reefs.com/2016/01/25/sulfur-nitrate-reators/

Pytanie zadałbym inne. Dlaczego nie chcesz zrobić refugium lub ewentualnie algae scrubbera? To najlepsze, w moim mniemaniu i wg. mojego doświadczenia, rozwiazanie, które nie tylko pomoże kontrolować parametry, ale też ograniczyć rozrost mikro alg na szybie, a także stworzy bogatsze i bliższy naturze ekosystem. Niektóre związki z wody może wyciągać, inne, również bardzo korzystne, oddawać.