Skocz do zawartości
seku69@adres.pl

wyniki -jak interpretować

Rekomendowane odpowiedzi

niestety nie ma pewnej metody poza restartem , a tego wolał bym uniknąć. Myślałem że morze ktoś z tym walczył.

razem z tymi pojawiły się też takie małe z dwoma wąsami. Morze ktoś wie jak to się  nazywa?Bardzo trudno zrobić foto.

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, seku69@adres.pl napisał:

zrobiło się też pełno takich stworków.Wyglądają jak malutkie kuleczki steropianu -starałem się zrobić zdjęcie przez szkło powiększające.

IMG_20220101_164020.jpg

toto przez szkło

Screen Shot 01-01-22 at 04.52 PM.PNG

 

Godzinę temu, Tomek1987 napisał:

Malzoraczki

Czy aby ba pewno małżoraczki? Mnie to wygląda na ruròwki spirobis.

https://pl.reeflex.net/kategorie/68.html#spirorbis

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to są te rurówki to zagrożenie z ich strony polega na tym, że zarastają cyrkulatory i mogą zmniejszać ich wydajność. Po za tym są to pożyteczni filtratorzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badaj sobie częściej wode, sprawdzaj no3,po4,kh,ph, zasolenie, temperatura, ca i mg, poczytaj troche o wspolczynniku redfielda, bardzo pomaga w zrozumieniu tego co na szybach, na dnie i piachu, jak bedziesz mial ustabilizowane parametry to wszystko powinno ruszyc, oczywiscie jak nie spierd... czegos po drodze, wszystkie plagi mina, a na drobne naloty to juz zwierzeta pomoga

Stabilne parametry to klucz do sukcesu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no3,po4,kh,ph, to jedynie w testach wysyłkowych moge Test ICP. Staram sie raz na miesiącbo to jednak ponad 100 żł. ,teraz bede wysyłął.Mam też na szybie ten test. Zasolenie staram się utrzymać na poziomie 1024,do 1025 .Temperatura stała grzałka przelotowa 25 st. Kupiłem teraz FOSSIL CLEAR WKŁAD NA FOSFORANY I KRZEMIANY 250ml umiescze go w filtrze przepływowym i zobaczymy.

IMG_20220108_170749.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, seku69@adres.pl napisał:

no3,po4,kh,ph, to jedynie w testach wysyłkowych moge Test ICP

Nie rozumiem.?? Kupujesz testy kropelkowe NO3,  PO4, KH.... I robisz sam. Za 100 zł masz testów na kilka miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem nic o testach kropelkowych.Pytałem kilku akwarystów i stwierdzili że te testy do domowego odczytu , paskowe czy inne nie są miarodajne więc wysyłam do marin lab i tyle.Kilka postów wyżej są wyniki . Ale tak jak mówie teraz swięta a wcześnień robiłem restart akwarium więc dopiero w poniedziałek wyśle. A jeśłi to są dobre testy i trzeba je robić to poprosze o nazwe i sobie kupie.

Edytowane przez seku69@adres.pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, seku69@adres.pl napisał:

nie wiem nic o testach kropelkowych.Pytałem kilku akwarystów i stwierdzili że te testy do domowego odczytu , paskowe czy inne nie są miarodajne więc wysyłam do marin lab i tyle.Kilka postów wyżej są wyniki . Ale tak jak mówie teraz swięta a wcześnień robiłem restart akwarium więc dopiero w poniedziałek wyśle. A jeśłi to są dobre testy i trzeba je robić to poprosze o nazwe i sobie kupie.

Ciekawe co za akwarystów pytałeś.

Może i faktycznie testy kropelkowe nie są super dokładne.... jeśli chodzi NO3 (którego i tak nie ma w ICP - a to dość ważny parametr) to jeszcze jestem w stanie odczytać w miarę dokładnie wyniki ale przy PO4 już nie. Ale robiąc testy np co tydzień, jestem w stanie poznać czy PO4 wzrasta czy nie, tak samo z NO3 a to jest najważniejsze. Tak samo przy kH - jeśli na teście wyjdzie mi 7 to nawet przy tolerancji 15% I tak mniej więcej wiem jaką mam twardość węglanową wody i jak ona się zmienia w czasie. Testy ICP robię raz na trzy miesiące I to nie aby poznać ile mam PO4 czy jakie kH tylko jaki jest poziom poszczególnych pierwiastków.

 

A jeśli faktycznie nie chcesz robić testów kropelkowych to zainwestuj w fotometry Np Hanna, zamiast wysyłać próbki wody co miesiąc - zakup zwróci Ci się w ciągu roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie o to chodzi że nie chce tylko nikt nic o tej metodzie nie wiedziałem. Skoro masz takie doświadczenie to morze polecisz mi jakiś konkretny model czy firme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, seku69@adres.pl napisał:

nie wiem nic o testach kropelkowych.Pytałem kilku akwarystów i stwierdzili że te testy do domowego odczytu , paskowe czy inne nie są miarodajne więc wysyłam do marin lab i tyle.Kilka postów wyżej są wyniki . Ale tak jak mówie teraz swięta a wcześnień robiłem restart akwarium więc dopiero w poniedziałek wyśle. A jeśłi to są dobre testy i trzeba je robić to poprosze o nazwe i sobie kupie.

Testy o ktorych pisalem wyzej kupisz od saliferta, ja ich uzywam i badania robie raz w tygodniu, chyba ze widze w zbiorniku ze cos sie dzieje wtedy robie po zauwazeniu np. Cos sie nagle nie otwiera i pozostaje przez dlugi czas, czy pojawiaja sie naloty w wiekszej ilosci, wtedy wiadomo ze cos jest zaburzone (patrz wspolczynnik redfielda), zacznij regularnie robic podmianki, rob testy, ale dopiero co zalales akwarium wiec nie potrzeba robic podmianek, musi sie zamknac cykl azotowy

I nie wysylaj wody do badan bo to strata kasy... przeciez dopiero co odpaliles zbiornik... wiadomo ze testy wyjda do przyslowiowej d*py

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, seku69@adres.pl napisał:

nie o to chodzi że nie chce tylko nikt nic o tej metodzie nie wiedziałem. Skoro masz takie doświadczenie to morze polecisz mi jakiś konkretny model czy firme.

Większość firm produkujących artykuły dla akwarystyki morskiej ma w swojej ofercie testy kropelkowe: Salifert, Colombo, Aquaforest, JBL... Ja używam Saliferta i Aquaforest. Wpisz w Google "akwarystyka morska test NO3"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby kupować gotowych zestawów. Na początek kup sobie testy kH, NO3 I PO4 np Saliferta. Potem dokupisz Ca, i Mg. Ewentualnie pH. Więcej testów Ci nie będzie potrzebna. Wpusz sobie w google lub allegro "salifert po4" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyszły mi takie wyniki :

KH/ALK na małej strzykawce 0,3. (nie wiem czy trzeba liczyć wszystkie kreski czy tylko te grube.)

NO3 -wyszło wg skali barw 3 a nawet morze mniej.

PO4 -wyszło 0  woda jest całkiem przezroczysta.

to chyba dobrze?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, seku69@adres.pl napisał:

witam ponownie otrzymałe kolejne wyniki , czy morze ktoś pomóc mi je zunterpretować , co mam zrobić.

ostatnie wyniki  ro(3).PNG

ostatnie wyniki  ro(4).PNG

ostatnie wyniki (1).PNG

ostatnie wyniki (2).PNG

Czy jesteś pewny, że dobrze podłączyłeś instalację odwróconej osmozy? Używasz żywicę demi za membraną? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na mierniku który był w zestawie razem z instalacją pokazuje na początku kilka minut 2 potem jedynke i potem już zero , czyli leci czysta.Zrobie jescze zdjęcie instalacji.i może wtedy coś się wyjaśni.Wcześniej pierwsze wyniki kiedy brałem kupną wode demi to niektóre pierwiastki też były przekroczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, seku69@adres.pl napisał:

na miedż cuprisorb a co na cyne i cynk?

Zwiększone podmiany na czystej wodzie. Nie są to ilości, które mogą zatruć organizmy, ale w dłuższym czasie mogą uszkadzać zwierzęta.

 

W dniu 31.01.2022 o 12:04, seku69@adres.pl napisał:

wyjaśni.Wcześniej pierwsze wyniki kiedy brałem kupną wode demi to niektóre pierwiastki też były przekroczone.

Czy ilość tych metali, w porównaniu z poprzednimi wynikami, jest mniejsza czy większa?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwiastek                było                                   jest woda RO                  akwarium

Ba                                03730                                     0.0                               0,0853

fe                                  0,0408                                  0,0                                 0.0024

cu                                  0,1550                                 0,0024                           0.123

AL                                  0,100                                   0,0                                 0.1650

SN                                 0,1190                                 0,0012                            0.1200

Zn                                  1,2860                                0,0040                              0,0177

Na                                 13078                                 08680                              10786

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.