Skocz do zawartości
seku69@adres.pl

wyniki -jak interpretować

Rekomendowane odpowiedzi

dziś idało mi się uruchomić tą stacje demi.Wg. Załaczonego wskażnika woda wyjściowa maczasem2 czasem 6 ppt. miałem troche jescze z poprzedniego zapasu i tam wychodzi powyżej 450.Woda z kranu 240.Woda demi -=kupna 0.Zaóważyłem żeby uzyskać jak najlepszą wode demi z tego układu to trzeba bardzo wolno puszczać wode zasilającą. Jak jest na ful to pokazuje około 20ppt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może źle dobrany jest ogranicznik do tego zestawu.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc nie wiem gdzie miałby być ten ogranicznik. poprostu powpinałem tak kolory wężyków jak w filmie na yt. i tyle jak leci powoli to jest o.k. sprawdziłem tym chińskim i wyniki się potwierdzają.Ja wcześniej żle na tym hińskim odczytywałem np.20  a było200 . poprostu niewidziałem przecinka.Natomiast z pływakowego zrezygnuje. mam jescze taki Milwake EC59 ale trzeba go skalibrować i chyba dla mnie za skomplikowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, seku69@adres.pl napisał:

szczerze mówiąc nie wiem gdzie miałby być ten ogranicznik.

Otwórz link z Allegro który wstawiłeś , jest na drugim zdjęciu z lewej strony podłączony czerwonym wężykiem . A teraz się zapytam : przepłukałeś prefiltry ? I membranę ? Osobno oczywiście i bez demi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieByły zapakowane w folie,tylko membranae trrzeba było zamoczyć w wodzie..Niebyło tego w instrukcji.Co mam teraz zrobić. 

czerwony wężyk jest do scieków.i tam jest obejma do rury , ja tego nie musze urzywać bo mam poprostu kratke sciekową dostępną.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, seku69@adres.pl napisał:

nieByły zapakowane w folie,tylko membranae trrzeba było zamoczyć w wodzie..Niebyło tego w instrukcji.Co mam teraz zrobić. 

Normalnie to podłączyć trzeba osmozę , potem przepłukuje się każdy prefiltr osobno na rozłączonych wężach by usunąć konserwanty z membrany , syf z prefiltra z węglem itp . Niektóre firmy piszą w instrukcji ile czasu , lub ile godzin trzeba membranę przepłukiwć . Kiedyś też było na forum , że dobrze jest membranę moczyć przed podłączeniem . 
Ale jak podłączyłeś wszystko i puściłeś wodę by leciała to cały syf z węgla siedzi w membranie a ta jeszcze ze względu że musi się dobrze namoczyć nie działa tak jak powinna , dodatkowo jest zakonserwowana i też swoje musi oddać . Na twoim miejscu puki wszystko nowe przepłukał bym wszystko tak jak powinno się to robić  , a membranę wyciągną z korpusu i również przepłukał w wodzie korpus też jeśli jest tam syfek . Potem złożył bym wszystko do kupy i puścił wodę niech leci z 20l do ścieków ( tylko bez żywicy ) . Powinno pomóc . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepłukuje wsię w urządzeniu, czy jakoś w misce.Mam wszystko zapasowe -moge poprostu powymieniać i tyle. Ale z tym przepłukiwanień to musze zaznaczyć że nic nie ma w instrukcji. tylkożeby moczyć mem brane 30min. w zimnej wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, seku69@adres.pl napisał:

przepłukuje wsię w urządzeniu, czy jakoś w misce.Mam wszystko zapasowe -moge poprostu powymieniać i tyle. Ale z tym przepłukiwanień to musze zaznaczyć że nic nie ma w instrukcji. tylkożeby moczyć mem brane 30min. w zimnej wodzie.

Nic nie wymieniaj , bo jest sprawne . ten filmik trochę tobie rozjaśni . Poszukaj podobnych nie tylko z dokładnie twoim filtrem ale popatrz też na komentarze , filtr masz nowy i pewnie jest sprawny . Tylko trzeba popatrzeć o co chodzi .

Ps : tu na filmiku nie jest przepłukany Filtr z węglem . Facet powinien to zrobić . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie troche inny , ma wyjścia z przodu.ale poszukam  jUż jutro , bo dzisiaj pużno.Chyba z wodą jeden dzień nic mu nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania ogranicznika , samej membrany i prefiltrów jest taka sama . Takie filtry różnią się od siebie zaworami , niektóre mają pompy , czy manometrem , lub przepływem . Ale jak załapiesz o co chodzi to już będzie z górki . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okazało się że niewłożyłem tej REVERSE OSMOSIS MEMRANE. Jest ten pojemnik poziomy na samej górze.Mysłałem że jak wszystko jest zapasowe to i to też i że jest na miejscu.

Przeleciało tak bez tego około 100 l. wody chyba to nic nie zniszczyło.

Teraz wydaje się wszystko O.K.

Edytowane przez seku69@adres.pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś otrzymałem wyniki nowej wody z akwarium jest tam tylko piasek i czysta skałka.

Robiłem z roztworu ATI ,Niestety nie zaóważyłem że w jednym baniaku skłądowym substancja się skrystalizowała , więc z ubytkiem to mogło być coraz mocniejsze i mieszanka z wodą demi troche za mocna.Soli jest mniej celowo bo chciałem sprawdzić urządzenia pomiarowe, dodać zawsze moge. Co powinienem teraz zrobić -prosze o sugestie.

wyniki woda grudzień2021.PNG

czy jeśli uzupełnie sól to ta woda nie będzie zabójcza dla życie w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz dosolić do poziomu 35 ppt, wtedy wszystkie makroelementy powinny wylądować w okolicach normy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie urządzenie do mierzenia zasolenia polecacie mi, tak aby wynik był miarodajny.Mam kilka  za kilka stów i każdy pokazuje co innego. tylko zero jest zawsze przy wodzie demi.

może to:

tylko troche drogo.Jak ktoś uzywa to prosze o recenzje.

https://diolut.pl/chy391-miernik-zasolenia-chy-p-8637.html

Edytowane przez seku69@adres.pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, seku69@adres.pl napisał:

jakie urządzenie do mierzenia zasolenia polecacie mi, tak aby wynik był miarodajny.Mam kilka  za kilka stów i każdy pokazuje co innego. tylko zero jest zawsze przy wodzie demi.

może to:

tylko troche drogo.Jak ktoś uzywa to prosze o recenzje.

https://diolut.pl/chy391-miernik-zasolenia-chy-p-8637.html

Jak masz kilka to pewnie masz też refraktometr. Do tego dokup tylko płyn kalibracyjny saliferta (SALIFERT REFRACTO CHECK 10ML), skalibruj do 35ppm i tyle. Nie patrz na to że może źle wskazywać zero, jeżeli skalibrujesz do 35, to tego się trzymaj i sól do 35. Ja tak robię od lat.

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

refraktometru akurat nie mam . słabo widze dlatego raczej z wyświetlaczami, kupiłem teraz płyn do milwaukee ec 59 zobacze jak to pokaże.Na wynikach jest oopisane 28 a na jednym z moich 17 , na tym od stecjii demi to juz wogole kosmos.wysyłać co chwile do badania ...no to są koszty.

Edytowane przez seku69@adres.pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, seku69@adres.pl napisał:

refraktometru akurat nie mam . słabo widze dlatego raczej z wyświetlaczami, kupiłem teraz płyn do milwaukee ec 59 zobacze jak to pokaże.Na wynikach jest oopisane 28 a na jednym z moich 17 , na tym od stecjii demi to juz wogole kosmos.wysyłać co chwile do badania ...no to są koszty.

To może coś od Hanny? Raczej sprawdzone są. HANNA-HI98319 - sam myślałem nad jego zakupem. 


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pewnie dlatego on pokazuje bardzo wysokie wartości, mam jescze to.

miernik milukee.jpg

i jescze to.

analizator wody.PNG

tera dokupiłem jescze to.

salimetr.PNG

no i mam jeszcze pływakowy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwa są do zasolenia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ,ale właśnie pisałem że ten wyżej pokazuje mi 17.0    a wyniki badania próbki (kilka ostów wyżej) pokazują 28.Nie wiem jak to skalibrować, bo wode demi mierzy na 0.

A ten do badania zasolenia nie nadaje się?

mier.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że i tak nie odpuścisz ;)

Jeszcze do niedawna motałem się z tym zasoleniem podobnie jak Ty, aż @JerzyB podpowiedział mi taki przyrząd: https://allegro.pl/oferta/tropic-marin-hydrometr-precyzyjny-9298221295 

Jest naprawdę dokładny, a jego pomiary pokrywają się z testami ICP i nie trzeba go kalibrować, jak inne elektroniczne salimetry.

Niestety nie nadaje się do wszystkich zbiorników, ponieważ jego długość, to 35cm. I ma jedną wadę; jest bardzo delikatny

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Raff 2020 napisał:

Jeszcze do niedawna motałem się z tym zasoleniem podobnie jak Ty, aż @JerzyB podpowiedział mi taki przyrząd: https://allegro.pl/oferta/tropic-marin-hydrometr-precyzyjny-9298221295 

Jest naprawdę dokładny, a jego pomiary pokrywają się z testami ICP i nie trzeba go kalibrować, jak inne elektroniczne salimetry.

Taki salimetr jest dla nas najgorszym, możliwym rozwiązaniem.  Dlaczego? z dwóch powodów:

- wynik jest zależny od temperatury, już pomiar w 24 lub 26 stopniach rzeczywistych da nam odchyłkę, a skąd wiadomo jaka jest temperatura dokładnie? nasze termometry, nawet cyfrowe mają różne tolerancje i różne wartości.

- jest to pomiar gęstości wody. jeśli robisz solankę, ok da nam wynik poprawny, ale teraz weźmy dwie sole o różnej zawartości wapnia i magnezu, rozpuść je i według zalecanej wagi i zmierz zasolenie takim pływakiem, a potem refraktometrem lub elektrodą. Inny skład jonowy, inna gęstość. Proste :)

A teraz weź wodę z akwarium do której dozujesz jeszcze inne płyny, gdzie żyje plankton itp.

To wszystko pokazuje że rozbieżność o jeden czy nawet dwa stopnie, może wynikać z bardzo różnych powodów i nie powinna nikogo prowadzić do bezsenności. Grunt to stabilność i trzymanie tego samego parametru.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.