Skocz do zawartości
Jarzy2001

Pierwsza solniczka - ok. 250l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forum! Przymierzam się od bardzo długiego czasu do założenia pierwszego morskiego. Plan mniej więcej mam. Całość planowana pod miękkie, może jakieś proste LPSY. Ma być z założenia łatwo i niepodatnie na błędy.

Obsada: przede wszystkim skorupiaki typu jeżowce, wężowidła, rozgwiazdy, rurówki itd. Do tego kilka ryb - jakie? Jestem otwarty na sugestii. Najlepiej,żeby ryby wspierały utrzymanie ekosystemu np. jedząc glony.

Zbiornik: 200-240l.  Wymiary: 100x60x40. Czy lepsze dla początkującego będzie coś a'la kostka? Wysokość 40cm,żeby nie było problemów z oświetleniem.  Komin zewnętrzny na węższej ścianie. Jakich szklarzy polecacie? Pisałem do kolegi ze Szczecina - termin na kwiecień. Reefgarage- styczeń. Aqua Medic - olali mnie. Erybka jedynie w miarę szybko.

Sump: jaki litraż będzie dobry? Coś ok.70l? Dzielić go na komory? Planuję odpieniacz i chyba tyle z "dodatkowych" sprzętów.  Myślę nad refugium,bo sam koncept wydaje mi się interesujący. Rozważałem nad DSB,ale to raczej zły pomysł.

Obieg: MDC 5000 lub 6000, bo sterowalny przepływ i przycisk do karmienia. Cyrkulacja: SLW-10M sztuk 1 na początek. Chyba,że od razu dać 2 słabsze na przeciw siebie?

Światło: tu ogromny zgryz. LED czy T5?  Przede wszystkim światło musi być montowane na akwarium, co raczej eliminuje T5. Z uwagi na brak miejsca w domu zbiornik musi stać w miarę centralnie w salonie. Zawieszenie w tym miejscu światła spod sufitu będzie wyglądało po prostu źle. Myślałem o ECOTECH RADION XR15 G5 PRO. Nie ukrywam,że chciałbym troszkę mniej kosztowną lampę i najlepiej taką,która obejmie cały zbiornik. Rozważałem jeszcze ATI Sunpower. Może AI Prime Hd 16 x2? W grę wchodzi też DIY - może znacie kogoś, kto robi dobre belki LED?

 

 

 

 

Edytowane przez Jarzy2001 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

Obsada: przede wszystkim skorupiaki typu jeżowce, wężowidła, rozgwiazdy, rurówki itd. Do tego kilka ryb - jakie? Jestem otwarty na sugestii. Najlepiej,żeby ryby wspierały utrzymanie ekosystemu np. jedząc glony.

Temat rzeka. Przejrzyj dostępne gatunki i napisz na forum konkretne nazwy - myślę, że forumowicze opowiedzą o swoich doświadczeniach w kontekście danej rybki.

Kolega @katani w innym temacie wkleił fajny link https://www.liveaquaria.com/category/15/marine-fish

3 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

Zbiornik: 200-240l.  Wymiary: 100x60x40. Czy lepsze dla początkującego będzie coś a'la kostka? Wysokość 40cm,żeby nie było problemów z oświetleniem.  

Trudno powiedzieć... ja zaczynałem od kostki 40x40, a obecnie mam 120x55x56.

3 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

Sump: jaki litraż będzie dobry? Coś ok.70l? Dzielić go na komory? Planuję odpieniacz i chyba tyle z "dodatkowych" sprzętów.  Myślę nad refugium,bo sam koncept wydaje mi się interesujący. Rozważałem nad DSB,ale to raczej zły pomysł.

Największy jaki się zmieści pod sztawką......jeśli chodzi o ilość komór...ja mam trzy komorowy i dla mnie jest ok. 

3 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

Obieg: MDC 5000 lub 6000, bo sterowalny przepływ i przycisk do karmienia. Cyrkulacja: SLW-10M sztuk 1 na początek. Chyba,że od razu dać 2 słabsze na przeciw siebie?

Obieg na poziomie 5000/6000 l/godz. wystarczy. Jeśli chodzi o cyrkulację to dużo zależy od ilości i ułożenia skały- najlepiej mieć dwa sterowalne i próbować różnych ustawień,

3 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

Światło: tu ogromny zgryz. LED czy T5?  Przede wszystkim światło musi być montowane na akwarium, co raczej eliminuje T5. Z uwagi na brak miejsca w domu zbiornik musi stać w miarę centralnie w salonie. Zawieszenie w tym miejscu światła spod sufitu będzie wyglądało po prostu źle. Myślałem o ECOTECH RADION XR15 G5 PRO. Nie ukrywam,że chciałbym troszkę mniej kosztowną lampę i najlepiej taką,która obejmie cały zbiornik. Rozważałem jeszcze ATI Sunpower. Może AI Prime Hd 16 x2? W grę wchodzi też DIY - może znacie kogoś, kto robi dobre belki LED?

Ja zaczynałem od trzech używanych tzw. chinek 165W, obecnie mam Maxpect rsx 300. Przy wyborze kierowałem się głòwnie ceną (koszt zakupu 1W) - jestem zadowolony z wyborów.

Powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

Światło: tu ogromny zgryz. LED czy T5?  Przede wszystkim światło musi być montowane na akwarium, co raczej eliminuje T5. Z uwagi na brak miejsca w domu zbiornik musi stać w miarę centralnie w salonie. Zawieszenie w tym miejscu światła spod sufitu będzie wyglądało po prostu źle. Myślałem o ECOTECH RADION XR15 G5 PRO. Nie ukrywam,że chciałbym troszkę mniej kosztowną lampę i najlepiej taką,która obejmie cały zbiornik. Rozważałem jeszcze ATI Sunpower. Może AI Prime Hd 16 x2? W grę wchodzi też DIY - może znacie kogoś, kto robi dobre belki LED?

Jeżeli chcesz iść w proste korale to Radion moim zdaniem to trochę przerost formy nad treścią. Są to super lampy, ale uważam, że nie wykorzystasz ich potencjału.

Co do linek od sufitu miałem podobne stanowisko. Akwarium też mam w salonie w centrum uwagi. Na dodatek otwierając drzwi zew. od razu rzuca się w oczy akwarium w salonie. Uwierz mi, że mimo jeszcze dość pustego zbiornika (kilka rybek, krewetek i korali przełożonych z 64 l, jeszcze nikt nie zwrócił uwagi na linki. One są naprawdę cienkie. Małżonka też na początku była przeciwna aby coś wisiało od sufitu, a jak pokazałem jej same linki w sklepie to zmieniła zdanie i lampa jest na linkach.

Ja ustawiam się głównie pod SPS oraz raptem kilka LPS więc wybór padł na ATI Sunpower 8x54w. Choć w planach jest dołożenie jeszcze 2 belek led, ale to za jakiś czas jako dołożę korali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

Zbiornik: 200-240l.  Wymiary: 100x60x40. Czy lepsze dla początkującego będzie coś a'la kostka? Wysokość 40cm,żeby nie było problemów z oświetleniem.

Pod taki wymiar polecam t5 ze względu na rozłożenie światła , ATI ma też możliwość zamocowania na akwarium . 

 

7 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

Sump: jaki litraż będzie dobry? Coś ok.70l? Dzielić go na komory? Planuję odpieniacz i chyba tyle z "dodatkowych" sprzętów.  Myśl

Dziel , bo najpierw coś syfek powinno zatrzymać . 

 

7 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

Obieg: MDC 5000 lub 6000, bo sterowalny przepływ i przycisk do karmienia. Cyrkulacja: SLW-10M sztuk 1 na początek. Chyba,że od razu dać 2 słabsze na przeciw siebie?

Obieg dobry , a cyrkulacja lepiej mieć 2 mocniejsze pompy i skręcone niż jedną na maksa. Chodzi mi między innymi o ciszę i słabnące cyrkulatory .

linki z sufitu do lamp nie rzucają się w oczy . 
Ps : lampe Radion do prostych korali musiał byś mieć wysoko podwieszoną jeśli myślisz o jednej . Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak przerost formy nad treścią , bo nasze założenia się zmieniają . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77O kostkę pytam w kontekście cyrkulacji. Jako leszcz chciałbym mieć jak najmniej pod górkę. Odnośnie sumpa taki np. BRStv podsuwa rozwiązanie bezprzewodowe. No i sump szerokości szafki zeruje dostępność miejsca dla innych fantów :( Ten Rsx piekielnie drogi ;)

@Tadoris

Kłopot z ustawieniem akwarium jest taki,że będzie stało centralnie w salonie, za kanapą. Jeżeli na środku salonu walnę wielkie ATI na linkach będzie to wyglądało karykaturalnie :/ Cały czas gryzę się z myślami czy prostokąt czy kostka. Akwa będzie widoczne z 3 stron tak czy inaczej. Chciałem nawet z 4 ,ale wtedy kłopot z kominem.

 

@Ariel Jeśli się nie mylę to można zrobić grodzie z gąbki a'la hamburg? Kwestia cyrkulatorów jest taka,że na start 1 a potem w razie potrzeby drugi. Lampy szukam na tyle uniwersalnej żeby mieć 1 a nie 2-3 mniejsze pyrtki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jarzy2001 napisał:

Jeśli się nie mylę to można zrobić grodzie z gąbki a'la hamburg?

Można , ale nie polecam . Gąbka będzie się syfić i zalepiać , a co za tym idzie będziesz często czyścił . 

 

Godzinę temu, Jarzy2001 napisał:

Lampy szukam na tyle uniwersalnej żeby mieć 1 a nie 2-3 mniejsze pyrtki ;)

Ciężko jest małą i zgrabną lampą oświetlić 100cm , musi wisieć wysoko a i tak jak korale porosną to boki będą zacienione . Jak nie chcesz jednej dużej lampy to bierz 2 mniejsze z mocowaniami na baniaku , zawsze to lżej będzie wyglądać . Ja mam teraz nad baniakiem 75x65x55 185W Led i 4 x 24W t5 lampa wisi na linkach i zakrywa  prawie całą powierzchnie akwaria i wyglada to dość dobrze , ale jak wisiała sama lampa Led to było ładniej . Zaleta u mnie jest taka , że mam całą powierzchnie oświetloną i jak mnie pokusi o korale to nie będę miał problemów z oświetleniem nawet jak porosną .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Erybce mają 100x50x50 do wzięcia ze wszystkim. Haczyk w tym,że zbiornik ma komin na całej dłuższej ścianie.  Jaki ma to sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Jarzy2001 napisał:

W Erybce mają 100x50x50 do wzięcia ze wszystkim. Haczyk w tym,że zbiornik ma komin na całej dłuższej ścianie.  Jaki ma to sens?

Jeszcze zależy od otworów , ale jeśli rury są odpowiednie można użyć mocniejszej pompy obiegowej i nie będzie problemów z podnoszeniem się wody na grzebieniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

@Ariel Czyli jest to dobre rozwiązanie? Problem w tym,że to komin wewnętrzny :/

Daj link na pw . Jeśli ma 50 głębokości i komin jest wewnątrz to bym nie brał ze względu , że potem będziesz miał niecałe 40 cm miejsca do dyspozycji a to mało . Moje ma 65 i komin jest wewnątrz po środku tylnej szyby i już jest dużo więcej miejsca i ładniej wyglada . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ariel Dlatego pytam. Moje akwa ma mieć docelowo 50-60 głębokości. Tutaj taka ciekawostka.  Może miało być wystawowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Jarzy2001 napisał:

@Ariel Dlatego pytam. Moje akwa ma mieć docelowo 50-60 głębokości. Tutaj taka ciekawostka.  Może miało być wystawowe.

I tak ktoś kupi , ale jeśli możesz mieć 60 to lepiej . Będziesz bardziej zadowolony i łatwiej o aranżacje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.