Skocz do zawartości
PawelM

Morska kostka 42l by Baweu

Rekomendowane odpowiedzi

No to mała aktualizacja bo po zmianach trochę poogarniałem termat. Po pierwsze to wyleciała lampka AquaEl i wleciała Aqua Medic Qube 30 która z pomocą mojego Fluvala pilnuje teraz oświetlenia. Różnica kolosalna. Zmieniłem też sól z Aquaforest Reef Salt na Tropical Marine Power Reef Salt. Tu też pojawił się problem bo dawno nie badałem zasolenia i odkryłem, że mam 1.029 wg hydrometru Sera (ten spławik z malutką podziałką) więc na dzień dzisiejszy zszedłem na 1.028 i nie wiem czy mam czekać do następnej podmiany (za tydzień) czy stopniowo odlewać i dolewać RODI.

Sinularia fluo coś się buntuje od kilku dni. Po zmianie oświetlenia w końcu zaczęła wyglądać ładnie i zdaje się że od czwartku jak kleiłem kilka korali coś się stało niedobrego. Czas pokaże :<

Glony są, ale kij, nie będę wariować, gdzieniegdzie nawet pozwalam im rosnąć - skoro musza być to lepiej tam gdzie nie przeszkadzają. Nie wiem czy to dobra logika. 

326082886_1231539797571447_6688442493813605367_n.thumb.jpg.1a1d146a8c5be9600c502ccf600365eb.jpg

325906235_593482422589578_1624187117331551652_n.thumb.jpg.b9b8e816d9b798a3a29965415551a356.jpg

Mam nadzieję, że to w końcu doprowadzę do ładnego akwarium z zdrowymi koralami.
PS. Rybki są i żyją ale lubują się w siedzeniu w kącie pod filtrem i wychodzą tylko na jedzonko. Czasem mam myśli, że dodał bym jeszcze jakąś rybkę, żeby to ożywić, ale za bardzo nie wiem co mógłbym bezpiecznie dodać.

Rok temu na początku lutego (2022) kupiłem pierwsze szczepki korali, w tym piękną Montipore ,,Bali Pink Samarensis" i niestety po wsadzeniu do akwarium stopniowo padała... Podejrzenia mam takie iż źle ją zaaklimatyzowałem, a druga sprawa że akwarium było bardzo młode i po prostu jej się nie udało. No i górne zdjęcie na kolarzu w załączniku pokazuje jak wyglądała. Trup. Martwy kawałek wapiennego szkieletu i już puste dziurki po polipach gdzie już nikt nie mieszkał bo jego mieszkańcy byli martwi.
Smutno mi było, jak zawsze gdy tracę zwierzę. Ah ta próżność ludzka, ryzykują życie zwierząt żeby z próżnych pobudek trzymać je w swoim prywatnym akwarium.
Uznałem, że póki co szkielet zostaje niczym niemy pomnik mojej porażki. To była dobra decyzja. Nie wiem kiedy się zorientowałem, ale minęły miesiące aż spod glonów zauważyłem kolor pomarańczowy. Stopniowo co podmianę/serwis usuwałem ostrożnie glony i cyjano którego miałem od groma swojego czasu. Było tam na krawędzi podstawki kilka żywych polipów! zmartwychwstały kurde! Zacząłem dbać by niczym nie zarastały i delikatnie dokarmiać co tydzień. Po 11 miesiącach wygląda tak jak na załączonym zdjęciu ʕ•ᴥ•ʔ Za chwilę będzie elegancki krzak! Takie uratowanie korala dale mi mega satysfakcję i strasznie się cieszę!
325091162_2354975361330131_4097327997857780469_n.thumb.jpg.8164838feba2b40b9de8840001141a43.jpg

Edytowane przez PawelM (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu Ci mówię wywal ten splawik i kup refraktometr. Też mierzyłem tym na początku. Co chwilę mi pokazywał 1.024. Refraktometr przyszedł i się okazało, że jest 1.029


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Aquaman napisał:

Od razu Ci mówię wywal ten splawik i kup refraktometr. Też mierzyłem tym na początku. Co chwilę mi pokazywał 1.024. Refraktometr przyszedł i się okazało, że jest 1.029

Dobry spławik nie jest zły;). Sprawdzony spławik nie trzeba kalibrować i przy odrobinie szczęścia może być precyzyjnym i trwałym urządzeniem pomiarowym.

Ja miałem inny problem, u mnie refraktometr przekłamywał mimo kalibracji płynem referencyjnym. 

Jednak najlepszym sposobem, moim zdaniem, jest okresowe dokonywanie pomiarów dwoma różnymi urządzeniami/metodami. Sam co tydzień używam refraktometru (bo wygodniej), ale raz na 4-6 tygodni sprawdzam zasolenie spławikiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2023 o 22:54, ArturNano napisał:

@PawelM i jak zbiornik wygląda po roku czasu ?

Otóż tak:

340150381_234225845779684_8859954446605540518_n.thumb.jpg.59207222d4f9098a67f8de9213127f1f.jpg

 

wszystko supcio bez problemów z dwoma wyjątkami....

Sinularia Fluo widoczna na środku rośnie jak by chciała a nie mogła, jej długi trzpień psuje efekt bo chciałem elegancki krzak a tu d*pa.
No i nabyłem chromisa. Niestety od 2 tygodni jest ciągle przestraszony. Przestał jeść i ciągle chowa się za skałą. Na początku jeszcze po zgaszeniu światła pływał przy przedniej szybie, ale teraz siedzi cały czas z tyłu i odmawia jedzenia. Innych widocznych oznak chorób brak. 
Błazenki spoko, na fotce ich nie widać po po prostu mają alergie na aparat ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 hours ago, PawelM said:

Otóż tak:

340150381_234225845779684_8859954446605540518_n.thumb.jpg.59207222d4f9098a67f8de9213127f1f.jpg

 

wszystko supcio bez problemów z dwoma wyjątkami....

Sinularia Fluo widoczna na środku rośnie jak by chciała a nie mogła, jej długi trzpień psuje efekt bo chciałem elegancki krzak a tu d*pa.
No i nabyłem chromisa. Niestety od 2 tygodni jest ciągle przestraszony. Przestał jeść i ciągle chowa się za skałą. Na początku jeszcze po zgaszeniu światła pływał przy przedniej szybie, ale teraz siedzi cały czas z tyłu i odmawia jedzenia. Innych widocznych oznak chorób brak. 
Błazenki spoko, na fotce ich nie widać po po prostu mają alergie na aparat ;) 

no i pięknie ;) 

Filtracja to jak rozumie zmiana włókniny co kilka dni ?
Podmiany robisz co jaki czas ?

Sorki za pytania ale moja kostka ma 2 miesiące i tak z ciekawości po prostu bo mamy bardzo podobny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany z żelazną dyscypliną raz na tydzień 5l wody. Watę przyznam szczerze że czasem mi się nie chce wymieniać i tak sobie jest tam kilka tygodni :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, PawelM said:

Podmiany z żelazną dyscypliną raz na tydzień 5l wody. Watę przyznam szczerze że czasem mi się nie chce wymieniać i tak sobie jest tam kilka tygodni :P

a pamietasz kiedy od zalania zacząłeś podmieniać wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, ArturNano napisał:

a pamietasz kiedy od zalania zacząłeś podmieniać wodę?

Hm. Po miesiącu jak akwarium się kręciło to wpuściłem pierwsze korale i następny tydzień już jechałem z podmianami w myśl, że są zwierzęta to trzeba działać. Ale z perspektywy czasu widzę że mogłem jeszcze trochę wstrzymać się z podmianami bo miałem bardzo długo niemal sterylne akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jeszcze jedna aktualizacja bo fajnie to wygląda przy tych ustawieniach aparatu :P
Wszystko spoczko, ale szkoda że ta sinularia na środku rośnie jak by chciała a nie mogła. Marzył mi się tam fajny taki krzaczek a ona jedyne co robi to trzonek wydłuża zasłaniając seriatopore :<

338609372_3396961970551675_4863219600896243204_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.04.2023 o 05:36, mazmaciek napisał:

A czy przypadkiem chromisów nie musi być kilka? Jest to ryba ławicowa i może w tym problem

kurcze... może faktycznie to jest to :<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładną masz tą kostkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Państwu

Chwilę temu wleciała podmiana wody i kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz takich zwykłch jak dziobanie glonów pesetą, odsysanie wirków (z jednej do drugiej plagi eh xd), wymiana waty i węgla w filtrze to też ciachnąłem capnelle. Za duża była wariatka ale i tak smutno jak tak teraz leży smutna zraniona:<

Rozważam jeszcze co zrobić z tą skałką z briareum po lewej. Obrosło już wszystko i boje się że się zacznie rozsiewać czy coś. A tam by było fajne miejsce na jakiegoś LPSa może.

 

346143137_241592695222663_2543214401169270275_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze obok tej caulastrea co masz dał jeszcze drugą fluo. 
na briareum faktycznie ten zbiornik za mały, ja kiedyś zaklejało skalę bo się rozsiała. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mazmaciek napisał:

Ja bym jeszcze obok tej caulastrea co masz dał jeszcze drugą fluo. 
na briareum faktycznie ten zbiornik za mały, ja kiedyś zaklejało skalę bo się rozsiała. 
 

W sensie że przeniosło się z osobnej skały na główną? Tego się boje tylko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeniosła się. Możliwe ze gdzieś przy pracach coś się oderwało i będzie rosło byle gdzie. 
ostatnio znalazłem xenia pod skałka, też się oderwała, na chwasty trzeba uważać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj to coś czuje że szykuje się eksmisja.... Tam by jakiś fajny LPS się zmieścił z którym będę mógł spać spokojnie (w sensie nie dosłownie spać z nim, wiecie o co chodzi) :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam chwast... u mnie Briaerum porasta sporą część skały - a że mam wersję "fluo" to wygląda pod aktyniką mega :) i często one pierwsze zwraca uwagę ogladających..... na dodatek wlazło na boczną szybę tworząc naturalne tło - szkoda że nie chce wejść na tylną....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i szlak, mój falownik Aqua Nova wyzionął ducha... trochę więcej niż rok ciągnął. Teraz w środku biedny Fluval... Ktoś poleci coś fajnego w sensownej cenie do takiego akwarium 42l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już 1,5 roku tej kostki.
Z newsów, walną falownik (jak już wspomniałem) i teraz dmucha tam Fluval ze swoim biednym 1000l/h ale może będzie git.
Ostatnio systematycznie spadało kh a podmiany 5l nie dawały poprawy. Dziś zrobiłem 10l podmiany i widzę, że kh podniosło się, więc chyba muszę co tydzień 10l wymieniać bo nie chce mi się bawić w balingi.

352558799_774381380730783_4467509086368874198_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiąc tak dużą podmianę skok kh nie będzie  zbyt duży? 
bardzo zacnie to wygląda.

ja na początku podawałem balinga ze strzykawki, na przykład ati pro jest dość dobrze skoncentrowana, nazbierasz w strzykawkę 20 ml i po 1 co dziennie. 
Robiłeś może icp? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.