Skocz do zawartości
Jacek87

Duży zbiornik - obciążenie wzmocnionego stropu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim ^_^

Ma ktoś doświadczenie ze stawianiem dużych zbiorników w blokach w nowym budownictwie? Wiem, że temat był już wałkowany, ale tu kwestia jest nieco inna. Mam możliwość postawić w nowym mieszkaniu akwarium morskie do 1200l, ale pytanie, czy strop to wytrzyma. W ramach zmiany lokatorskiej deweloper wzmocnił strop do 3,5kN/m2 w miejscu na akwarium, jednak pełny zbiornik tych rozmiarów z sumpem, szafką itd. może dawać obciążenie nawet do 9kN/m2. Nośność pozostałej części pomieszczenia to standardowe 1,5kN/m2. Akwarium niestety nie będzie stało przy ścianach nośnych, tylko na środku obszaru między nimi. Deweloper nie chce mi udostępnić dokładnego planu przebiegu zbrojenia, tłumacząc, że nie ma tego w zwyczaju i brakiem czasu.

Ma ktoś doświadczenia z podobnymi sytuacjami? Zastanawiam się jaki największy zbiornik mogę postawić, żeby nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się dokładnie na przewidywaniu potencjalnych katastrof budowlanych związanych z akwarium, ale życie podpowiada też niezłe odpowiedzi.

Przemyśleć można taki epizod: Robisz imieniny. Przychodzi z 16 osób. W tym np. 6 kolegów po 100kg, 4 wujków po 100kg, itd.. Niech średnio każdy waży 80kg. Razem ważą 1280kg. Waga jednak rozłożona jest na pomieszczenie. Wszyscy na pewno choćby w trakcie wieczerzy siedzą przy stole. Stół za zwyczaj jest na środku pomieszczenia. W chwili "kielicha" za twoje zdrowi pewnie wszyscy wstają - obciążenia są skupione bardziej pionowo - siły tnące. Kiedy wszyscy siedzą, to każdy z reguły ma stołek. Stołek ma 4 nogi. Rozłożenie na te 4 nogi wagi 80kg to po 20kg na nogę siły tnącej na powierzchni podstawy nogi stołka. Czyli ok. 2x2 cm. Można przeliczyć.

Z jednej strony jest obciążenie bliżej środka. Z drugiej są obciążenia punktowe.

Idźmy dalej. Po wielu kielichach zakładając, że nikomu się jeszcze "nie zmarło" i nie przybił "gwoździa" odsuwacie stół. Zapuszczasz muzykę. Zaczyna się impreza w rytmie... (i tutaj nie będę podawał, bo w zależności od tego, jaki styl, to przegonią mnie ci drudzy przeciwnicy i odwrotnie. Trochę jak Lady Pank grał: "Gonili jedni drugich z z całych sił (...) Hip hip i hura hura, My tak całą reszta zła..."). W każdym razie na pewno w pewnym momencie jest co najmniej mocno w podłogę. Dodajmy podskoki. I takie tam...

Idźmy dalej. Znaczy nie z imprezą, bo się skończy, ale z obciążeniem. Bo masz w tym pomieszczeniu dokoła albo przynajmniej w połowicznie jeszcze meble, w tym szafy, powypełniane wszystkim. Fakt, z reguły są pod ścianą, czyli ściany nośne najprędzej, ale to jest dodatkowe 1,5 tony jak nic.

Konkludując nie słyszałem o tym, żeby się coś stało złego ostatnio z powodu akwarium oprócz zalania czy innych typów tragedii. Mocne obciążenie widać czasami piętro niżej spękaniem wzdłuż, ale najpewniej tak to się objawia gdy jeszcze blok schnie.

Strop moim zdaniem mógłby się zawalić tak samo z powodu tego 1200 kg akwarium jak i z powodu wspomnianych imienin... ;)

P.S.

Jak piszesz coś, to spróbuj jakoś przełączyć to białe tło, bo się źle to czyta jakoś...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak stawiają przy budowaniu palety z materiałem i pustakami to jakoś strop wytrzymuje :) Więc taki zbiorniczek to jest nic. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, mufti napisał:

Jak piszesz coś, to spróbuj jakoś przełączyć to białe tło, bo się źle to czyta jakoś...

Zrobione! Jakiś bubel mi się poprzednio musiał wkraść <_<

Mufti! Masz tak obrazowy sposób pisania, że powinieneś zastanowić się nad wydaniem własnego zbioru opowiadań! :D Serio! Czyta się to świetnie. 
I na logikę jest dużo racji w tym co piszesz. Dostałem też już feedback od właściciela akwarium większego niż moje planowane, że nic się nie wydarzyło. Choć z drugiej strony jeden akwarysta morski będący kierownikiem budowy odradza tak duże obciążenie. Mówi, że obecnie oszczędza się na materiałach i z tego powodu mogą być kłopoty. Mam więc jedną opinię posiadacza dużego zbiornika na tak, jedną opinię znawcy branży na nie i kilka opinii teoretyków i... zgłupiałem :blink: (jak zwykle bywa w takich sytuacjach). Wspomniany kierownik budowy - morszczak zaproponował, bym skontaktował się z projektantem budynku i poprosił o wyliczenie możliwego obciążenia. Jest to wydaje się dobry pomysł, o ile uda się do niego dotrzeć i zgodzi się na taką usługę. 

Zgadzam się z tym co piszesz - mi też się tak wydaje. Przyznam jednak trochę, że boję się w tej sytuacji kierować tylko takim przeświadczeniem. Wolałbym mieć większą dozę pewności. 

 

20 godzin temu, Chrusciik napisał:

Jak stawiają przy budowaniu palety z materiałem i pustakami to jakoś strop wytrzymuje :) Więc taki zbiorniczek to jest nic. 

To też prawda :) tylko, że paleta stoi na krótki czas i znika, a zbiorniczek jednak będzie stał trochę dłużej. Pytanie, czy nie ma tu znaczącej różnicy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, dowolna osoba z uprawnieniami budowlanymi Ci zrobi odpowiednie wyliczenia (wraz z wykresem naprężeń, itd.) ale musisz dostarczyć kilka podstawowych informacji na temat konstrukcji i wykonania budynku. Jakie zbrojenia, jak rozłożone belki, itp. Bez tego to wróżenie z fusów i wszelkie porady, które dostałeś, są tak naprawdę o kant d..y potłuc. Nie zawali się, bo u kogoś się nie zawaliło, bo podczas przyjęcia na 16 osób się nie zawaliło, itp. To są takie bajania "na chłopski rozum". I są OK, ale jeśli chcesz faktycznie sprawdzić, czy to NA PEWNO bezpieczne, to MUSISZ dostarczyć odpowiednie informacje odpowiedniej osobie (jeśli wykonawca Ci ich nie chce dostarczyć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Robin_PL napisał:

Jakie zbrojenia, jak rozłożone belki, itp.

Dostałem właśnie odpowiedź od dewelopera, że nie udostępnią mi planów konstrukcji ze względu na prawa autorskie projektu i by "mieszkańcy nie obciążali stropów do wartości granicznych". Bezpośrednio od projektanta też planów nie uzyskam, bo to wewnętrzna firma projektowa dewelopera. Zastanawiam się, czy ich takie postępowanie jest w ogóle zgodne z prawem. 
Jedyne czym dysponuję to plan mieszkania z podziałem na strefy dopuszczalnego obciążenia wyrażonego w kN/m2. 
Bardzo chciałbym móc komuś zlecić takie wyliczenie tylko nie mam w tej sytuacji skąd wziąć potrzebnych danych. 

 

46 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Z ciekawości, jaki wymiar planowanego akwarium, że obciążenie  9kN/m2?

Planowałem 220x80x60 plus sump, ale w tej sytuacji bezpiecznie nie będę mógł tyle postawić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Jacek87 napisał:

Zastanawiam się, czy ich takie postępowanie jest w ogóle zgodne z prawem.

To dobre pytanie. Poszedłbym tym tropem na Twoim miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja z tych teoretyków: jak masz akwarium 220x80, to jakbyś dał pod akwarium płytę 220x200cm to obciążenia zmniejszą ci się ze 2 razy. Kwestia jak tą płytę zamocować aby była na równi z posadzką. Może zamiast ganiać dewelopera za dokumentacją techniczną, lepiej zapytać kogoś  kto się zna jak to obciążenie lepiej rozłożyć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Jacek87  Chcesz postawić akwarium  na środku pokoju ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Chcesz postawić akwarium  na środku pokoju ?

Cześć Jerzy, 

Chcę postawić w rogu pokoju, ale ściany mojego mieszkania nie pokrywają się ze ścianami nośnymi niższych kondygnacji - nietypowy projekt budynku, więc wypada to na środku między ścianami nośnymi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Jacek87 napisał:

Chcę postawić w rogu pokoju, ale ściany mojego mieszkania nie pokrywają się ze ścianami nośnymi niższych kondygnacji - nietypowy projekt budynku, więc wypada to na środku między ścianami nośnymi. 

A masz w mieszkaniu (poza ścianami nośnymi) słupy nośne w okolicach środka mieszkania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Jacek87 napisał:

Cześć Jerzy, 

Chcę postawić w rogu pokoju, ale ściany mojego mieszkania nie pokrywają się ze ścianami nośnymi niższych kondygnacji - nietypowy projekt budynku, więc wypada to na środku między ścianami nośnymi. 

Wiesz jaki układ mieszkania ma sąsiad niżej ? Na jakim piętrze mieszkasz ? 
Jeśli sąsiad niżej ma jakieś ścianki działowe pod Twoim miejscem na akwarium to Ja bym się niczym nie martwił.
Jesteś pewien, że ściana nośna u sąsiada jest inaczej umiejscowiona niż u Ciebie ? :D 
Trochę siedzę w budownictwie i jakoś sobie tego nie wyobrażam. Przecież na tych ścianach opiera się cały blok. 
Jeżeli masz tyle wątpliwości to dlaczego nie zasięgniesz porady jakiegoś inspektora ? Wszystko Ci wytłumaczy bez żadnych planów.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Arek77 napisał:

A masz w mieszkaniu (poza ścianami nośnymi) słupy nośne w okolicach środka mieszkania?

 

37 minut temu, Aquaman napisał:

Wiesz jaki układ mieszkania ma sąsiad niżej ? Na jakim piętrze mieszkasz ? 

Zamieściłem plan z zaznaczeniem gdzie ma stanąć akwarium z zaznaczeniem ścian i słupów nośnych piętra niżej. Moje mieszanie jest na najwyższym piętrze z tarasem zewnętrznym, stąd przesunięcie ścian mojego pokoju względem mieszkania niżej. Jak widać na załączonym planie mój róg pokoju z akwarium wypada mniej więcej w połowie odległości między ścianami nośnymi niższej kondygnacji. 

 

41 minut temu, Aquaman napisał:

Jeżeli masz tyle wątpliwości to dlaczego nie zasięgniesz porady jakiegoś inspektora ? Wszystko Ci wytłumaczy bez żadnych planów.

No właśnie rozmawiałem ze znajomym architektem i brakowało mu planu zbrojenia do wyliczeń, a tego dokładnego planu ostatecznie nie dostanę <_< Ale ma jeszcze jeden pomysł (wczorajsze natchnienie) i może coś ruszy w temacie. Inspektor budowlany? Nie pomyślałem o tym. Dzięki za podpowiedź :)

akwa i strop.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Jacek87 napisał:

 

Zamieściłem plan z zaznaczeniem gdzie ma stanąć akwarium z zaznaczeniem ścian i słupów nośnych piętra niżej. Moje mieszanie jest na najwyższym piętrze z tarasem zewnętrznym, stąd przesunięcie ścian mojego pokoju względem mieszkania niżej. Jak widać na załączonym planie mój róg pokoju z akwarium wypada mniej więcej w połowie odległości między ścianami nośnymi niższej kondygnacji. 

 

No właśnie rozmawiałem ze znajomym architektem i brakowało mu planu zbrojenia do wyliczeń, a tego dokładnego planu ostatecznie nie dostanę <_< Ale ma jeszcze jeden pomysł (wczorajsze natchnienie) i może coś ruszy w temacie. Inspektor budowlany? Nie pomyślałem o tym. Dzięki za podpowiedź :)

akwa i strop.jpg

Ok czyli już wiadomo o co chodzi :)
Ja sobie to tak wyobrażam, że jeśli jesteś na ostatnim piętrze to sąsiad wyżej nie obciąża Twojego stropu. Pod Tobą jest tam jakiś słup więc już ten ciężar się tak nie rozkłada.
Ja bym stawiał.

Tak jak mówię: inspektor :) Architekci właśnie mają to do siebie, że potrzebują wyliczeń. Inspektor bierze wszystko z praktyki/doświadczenia... Oczywiście chodzi mi prawdziwego inspektora a nie o takiego co odbiór robi tylko przez "podpis" heh


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Aquaman napisał:

Architekci właśnie mają to do siebie, że potrzebują wyliczeń. Inspektor bierze wszystko z praktyki/doświadczenia...

O tym właśnie pisałem :)

Chcesz mieć faktyczne potwierdzenie wytrzymałości poparte odpowiednimi wyliczeniami wykonanymi na bazie prawidłowych danych albo chcesz czyjejś opinii na podstawie "bo podobne wizualnie konstrukcje nie uległy uszkodzeniu". Wykonawca nie chce udostępniać planów, bo wraz ze wzrostem obciążenia wzrasta ryzyko pękania tynków, itp. Ludzie będą to natychmiast zgłaszać w ramach reklamacji. Plany składa się do odpowiedniego urzędu - możesz jeszcze tą drogą spróbować do nich dotrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Robin_PL napisał:

O tym właśnie pisałem :)

Chcesz mieć faktyczne potwierdzenie wytrzymałości poparte odpowiednimi wyliczeniami wykonanymi na bazie prawidłowych danych albo chcesz czyjejś opinii na podstawie "bo podobne wizualnie konstrukcje nie uległy uszkodzeniu". Wykonawca nie chce udostępniać planów, bo wraz ze wzrostem obciążenia wzrasta ryzyko pękania tynków, itp. Ludzie będą to natychmiast zgłaszać w ramach reklamacji. Plany składa się do odpowiedniego urzędu - możesz jeszcze tą drogą spróbować do nich dotrzeć.

No niestety wykonawca nigdy nie udostępni takich danych. Nie oszukujmy się... Wiadomo jak teraz wygląda budownictwo i odbiór przez inspektorów.
Wszystko na tak przysłowiową "flaszkę". Potem, że wszystko pęka, w mieszkaniu wilgoć itp itd... Oby jak najszybciej postawić, oddać i na kolejną budowę :D 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na długość wejdzie  w klatce? U mnie maks 220 cm mogłem. No chyba, że dźwigiem albo pokleisz na miejscu/..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Aquaman napisał:

No niestety wykonawca nigdy nie udostępni takich danych. Nie oszukujmy się... Wiadomo jak teraz wygląda budownictwo i odbiór przez inspektorów.
Wszystko na tak przysłowiową "flaszkę". Potem, że wszystko pęka, w mieszkaniu wilgoć itp itd... Oby jak najszybciej postawić, oddać i na kolejną budowę :D 

No i tu małe sprostowanie.

Jako, że robię w budowlance... w dzisiejszych czasach takich rzeczy nie załatwia się "za flaszke", bo każdy się boi.

Tynki pękają, owszem, bo deweloper buduje szybko i nie czeka, aż budynek osiądzie. Zrobi tynk, budynek osiada i później są pęknięcia na ścianach.

Wilgoć... jak wyżej. Czas to pieniądz.

To jakiś mit, stereotyp, że deweloper tylko kombinuje na każdym kroku jak tylko na wszystkim zaoszczędzić (nie mówię o patodeweloperach). Powiem więcej, deweloperzy z którymi współpracuje nawet wolą zapłacić więcej, żeby mieć zrobione lepiej, żeby już nigdy nie wracać do tematu. Wiadomo, że gdzieniegdzie mogą oszczędzić, ale nie oszukujmy się... nie na konstrukcji budynku.

 

Co do tematu autora...

Nie przejmowałbym się stropem tylko bardziej posadzką, bo strop to wiadomo, że wytrzyma. Na stropie ustawiamy i po 5 palet papy obok siebie, gdzie 1 paleta waży jakieś 1200kg.

A posadzka to już inny temat, masz strop, na strop jest położony styropian o różnej gęstości, a na to masz zazbrojoną siatką posadzkę z mixokreta. I tu jest punkt kulminacyjny, jeśli styropian wytrzyma nacisk to nie ma problemu. Ja u siebie w miejscu gdzie kieeeeeedyś może stanąć akwarium +/- 1000L dałem twardszy/gęstszy styropian.

Gdzieś kiedyś się spotkałem z problemem, że komuś po długotrwałym nacisku na posadzkę pod obciążeniem akwarium podłoga usiadła o jakieś 3cm, ale to też efekt wieloletniego nacisku.

Jeśli masz lokal w stanie surowym/deweloperskim to zawsze możesz wykuć w posadzce otwory i nogi akwarium postawić bezpośrednio na stropie.

Edytowane przez Jajnik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2022 o 11:41, jar2789 napisał:

A na długość wejdzie  w klatce? U mnie maks 220 cm mogłem. No chyba, że dźwigiem albo pokleisz na miejscu/..

Planowałem zlecenie klejenia na miejscu. 

23 godziny temu, Jajnik napisał:

Jeśli masz lokal w stanie surowym/deweloperskim to zawsze możesz wykuć w posadzce otwory i nogi akwarium postawić bezpośrednio na stropie.

Mieszkanie już wykończone, więc zrywanie posadzki odpada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.