Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wymiary: 100x60x40 optiwhite z kominem na dalszym, krótszym boku. Akwarium w zamyśle widoczne z 3 stron.

Sump: ok.130l. Obecnie ok. 300l w obiegu.

25kg Marco Rock. W przyszłości +10kg skały do sumpa 

Obieg: Jebao DCP 8000

Światło: póki co brak. 

Cyrkulator: jedyny słuszny,czyli Gyre 

Odpieniacz: sump planowany pod Twistman 150. Poza tym skarpeta filtracyjna zrobiona z pończochy (XD). Jak będzie trzeba to rollermat.

Sól: Red Sea zwykła. 

Piasek: Happet Aragonit 2mm. Wolałbym 1mm,ale nie chciało mi się już go zwracać.

Zbiornik ruszył 20.03. Zasolony 21.03. Następnie zaszczepiony bakteriami Seachem Stability,bo akurat takie miałem i chyba pociągnę temat. Dodatkowo szambo z pienidła kolegi oraz kilka ślimaków.

 

 

 

 

 

 

  

IMG_20220320_112100.jpg

IMG_20220320_132301.jpg

IMG_20220320_132313.jpg

IMG_20220320_132446.jpg

IMG_20220320_132604.jpg

IMG_20220321_224011.jpg

IMG_20220320_182211.jpg

IMG_20220320_212729.jpg

Nie wiedzieć czemu, post wyszedł mi w paski :/ 

Kilka pytań na początek:  czy salimetr pływakowy wystarczy czy koniecznie muszę kupić refraktometr? 

-Szukam belki LED montowanej na nóżkach na szkle. Najważniejsze cechy: nie za wielka, najlepiej jedna, pod max proste LPSy, cenowo tak do 2tys? Ostatnio wychwalano światła Reef Flare...

-Podłoże. wyszło mi go nieco za mało,bo raptem 1cm grubości. Zastanawiam się nad dokupieniem aragonitu frakcji 1mm lub nieco mnieszego. A może dokupić jakiś lepsiejszy piasek niż Happet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory z offtop ile cie kosztowala szafka + szklo i gdzie robiles planuje podobny wymiar i układ a  chcialbym miec jakies odniesienie.


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Kilka pytań na początek:  czy salimetr pływakowy wystarczy czy koniecznie muszę kupić refraktometr? 

Ze spławikowych ktoś na forum polecał ale taki duży ( o ile dobrze pamiętam kosztował ok 140 zł) te mniejsze zdaję się, że nie za bardzo dokładne; albo refraktometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Jarzy2001 napisał:

Kilka pytań na początek:  czy salimetr pływakowy wystarczy czy koniecznie muszę kupić refraktometr? 

 

Ja mam zwykły za 20 zł i sprawuje się bardzo dobrze :)


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę, że ta korona nachodzi prawie cała na szybę ?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Aquaman napisał:

Dobrze widzę, że ta korona nachodzi prawie cała na szybę ?

Dobrze widzisz. Akwarium celowo jest dość niskie. Dzięki temu niepotrzebna będzie wymyślna lampa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Jarzy2001 napisał:

Dobrze widzisz. Akwarium celowo jest dość niskie. Dzięki temu niepotrzebna będzie wymyślna lampa :)

Ciekawe rozwiązanie. To jest plexi, pcv? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquamanSzczerze powiedziawszy to nie wiem. Muszę zapytać wykonawcy. Jedno wiem na pewno - lacobel jako obudowa jest nie wart zachodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

Dodatkowo szambo z pienidła kolegi

A w jakim celu? W takim urobku z odpieniacza raczej nie będzie bakterii korzystnych dla ekosystemu akwarium. Tam będą głównie bakterie gnilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

A w jakim celu? W takim urobku z odpieniacza raczej nie będzie bakterii korzystnych dla ekosystemu akwarium. Tam będą głównie bakterie gnilne.

A skąd one się tam biorą ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Sagerrak1 napisał:

A skąd one się tam biorą ? ;)

Z wody, powietrza.....w kubku panuje  inne środowisko niż w odpieniaczu..... nie neguję tej metody wzbogacania mikrobiologii w akwarium, ale pierwszy raz z tym się spotykam.... syfek z sumpa działającego akwarium owszem, sam tak robiłem, ale z odpieniacza....pewnie nie zaszkodzi, ale czy coś wniesie? Być może tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

Póki co cykl nie ruszył,bo brak skoku NH3. 

Zmierz NO3. Nieraz skok NH3 może być bardzo krótki i niezauważalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

@Arek77 Nie mierzyć NO2 po drodze? Przy 240l skok NH3 może nie być zauważalny?

Ja tak miałem w akwa 300 litrowym. Miałem test NH3 - robiłem co drugi- trzeci dzień i pokazywał zero. Po 8-9 dniach zrobiłem NO3 I wyszło.... chyba z 10 mg/l.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Jarzy2001 napisał:

@Arek77Nieśmiało zapytam - ile powinno być NO3?

He he... temat rzeka. Dla jednego 0,1 mg w litrze będzie dużo, dla innego normą będzie ok 10, a poniżej jednego będzie azotany dozował. Jeśli chcesz mieć typowo SPS-owe akwarium z delikatnymi pastelowymi kolorami korali to będziesz dążył do niewykrywalnych nutrienów. Jeśli planujesz akwarium na miękko gdzie główną rolę ozdobną mają pełnić falujące korale i piękne dywany z zoanthusów to będziesz się starał utrzymać NO3 w przedziale 10-20 mg/l i PO4 w okolicy 0,05-0,15. 

Ja mam obsadę mieszaną i NO3 staram się utrzymać w przedziale  5-15 mg w litrze a PO4 ok 0,1. Z azotanami nie nam problemów, fosforany muszę "zwalczać" -obecnie w akwa mam adsorber PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 Dzięki za wytłumaczenie. Przy 15ppm NO3, 0.1ppm PO4 powinno wysiewać glonem. Wynika to z zaburzenia stosunku Redfielda. Czy się mylę? Moje plany są miękkie choć i LPS nie jeden pewnie zagości.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Przy 15ppm NO3, 0.1ppm PO4 powinno wysiewać glonem

Wg tabelki Redfielda tak. Przy NO3 w stężeniu 10 mg/l musiałbym mieć fosforany pow. 1 mg co wg mnie byłoby zabójcze dla moich kilku akropor. Jak na razie, przy moich parametrach, glonów w akwarium nie mam.

Nie znam nikogo z tego forum aby przy utrzymywaniu parametrów przestrzegał proporcje Redfielda.... no chyba, że w tych najniższych zakresach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 Z Redfieldem to tak teoretycznie. Prawda może być zupełnie inna. Gdzieś czytałem,że ten współczynnik jest od 1:10 do 1:32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienidło: sump zaprojektowany pod Twistmana 150. Jest jakaś tańsza alternatywa?

Światło: belka na nózkach, niewielkich gabarytów. Cenowo tak do 2tys? Raczej nie lampki na statywie z uwagi na dzieciaki.

Cyrkulatory: myślałem o Gyre,ale zwesząd ida opinie,że nie są najlepsze: a to silnik się psuje, a to łopatki zapychają się. Wyborem będą chyba Jebao.

Rollermat: kolega gorąco namawia. Jaki polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Pienidło: sump zaprojektowany pod Twistmana 150. Jest jakaś tańsza alternatywa?

 

19 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Rollermat: kolega gorąco namawia. Jaki polecacie?

Zmieszczą się w sumpie te oba urządzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.