Skocz do zawartości
AnT

Czym się kierujemy przy zakupie lampy w dzisiejszych czasach ?

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra lampa hqi - w pewnych warunkach jest lepsza niż ledy. Np. w sytuacji gdzie musimy doświetlić duży zbiornik z rybami i podstawowymi koralami, mamy zasłoniętą, wentylowaną, przestrzeń nad baniakiem, ot, takie rekinarium czy inny basenik z murenami. ledy o porównywalnej mocy światła i jego rozproszeniu, były by droższe, trzeba by kombinować kilka rodzajów, mieszać światło itp.  nie wiem nawet czy w takich warunkach ledy były by oszczędniejsze.

Ale w naszych zbiornikach, gdzie liczy się bardziej jakość niż ilość, hqi faktycznie zeszło ze sceny...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, dale napisał:

Dobra lampa hqi - w pewnych warunkach jest lepsza niż ledy. Np. w sytuacji gdzie musimy doświetlić duży zbiornik z rybami i podstawowymi koralami, mamy zasłoniętą, wentylowaną, przestrzeń nad baniakiem, ot, takie rekinarium czy inny basenik z murenami. ledy o porównywalnej mocy światła i jego rozproszeniu, były by droższe, trzeba by kombinować kilka rodzajów, mieszać światło itp.  nie wiem nawet czy w takich warunkach ledy były by oszczędniejsze.

Jeśli jako kryterium "lepszości" bierzesz oszczędność, to ledy zawsze będą lepsze. Co do zasady. Zwyczajnie mniej energii wypromieniowują w postaci ciepła, niż żarnik. Czy byłyby droższe  w zakupie? Zapewne tak. 

To samo stało się na rynku tradycyjnych żarówek, wypartych przez ledowe. Mimo, że te drugie były znacznie droższe. Oczywiście regulacje prawne przyspieszyły ten proces, ale był on nieuchronny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.04.2022 o 10:13, Robin_PL napisał:

Jeśli jako kryterium "lepszości" bierzesz oszczędność, to ledy zawsze będą lepsze. Co do zasady.

Co do zasady, to fajnie czytać wypowiedzi ze zrozumieniem :) Ty piszesz o akwariach, ja o zbiornikach np. na rekiny czy mureny, głębokich. Gdzie trzeba doświetlić np. 3 m od źródła światła. Z tego co wiem, to dopiero niedawno tego typu zbiorniki zaczęły przechodzić na ledy - bo się pojawiły odpowiednie moduły. Weź klasyczny hqi 250W i porównaj chłodzenie analogicznego modułu led - pod względem ilości światła. Poza tym, sama budowa lampy hqi tutaj ma przewagę - tworząc rozproszony snop światła, w odróżnieniu od ledów. Wiem że brzmi to jak z raportu Macierewicza, ale tak mi wyjaśnił znajomy zajmujący się tym tematem :), a lektura internetów tylko potwierdziła.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dale napisał:

Ty piszesz o akwariach, ja o zbiornikach np. na rekiny czy mureny, głębokich. Gdzie trzeba doświetlić np. 3 m od źródła światła. Z tego co wiem, to dopiero niedawno tego typu zbiorniki zaczęły przechodzić na ledy - bo się pojawiły odpowiednie moduły.

OK, ale co to zmienia w kontekście mniejszych strat energii na grzanie w przypadku technologii LED? Kierunek rozwoju jest HQI->LED, nie odwrotnie. Właśnie ze względu na zużycie energii (a raczej na ilość lumenów uzyskiwaną z tej samej mocy elektrycznej). Zakładam, że tego nie podważasz? Czy znowu nie zrozumiałem? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.04.2022 o 07:30, dale napisał:

Doświadczony użytkownik wie mniej więcej jak długo dioda świeci pełnią swoich parametrów, w jakich warunkach powinna pracować by zachować jak najdłużej sprawność. Natomiast widzę że wiele osób wciąż kieruje się zasadą "żeby tylko nie stracić", w efekcie kupują lampy na które w danym momencie jest moda "bo sa profesjonalne, korale rosną i można dostać kawę w sklepie...", oczywiście najtaniej jak się da - znaczy często za małą... świecą nią pełnią mocy, a po trzech latach, tak wypaloną lampę wciskają kolejnemu człowiekowi, jako "full nówka nie śmigana- sprzęt zapasowy - leżak szafowy". Oczywiście taki sprzedawca przez te trzy lata zdążył sprzedać kilka szczepek (kasa musi się zgadzać), jest mniej więcej rozpoznawalny na wszelkiego rodzaju badziewiu typu fejsbuk, ba czasem nawet na forum coś napisze (może znajdzie się klient na szczepkę ze zdjęcia?), więc nowy kupiec, jako osoba nowa w środowisku, ma małą szansę na walkę o swoje, jak uświadomi sobie że kupiła szrota.

Lampa ma spełniać swoje zadanie (od cudów są szpitale i kościoły), ilość światła i zakres musi być dopasowana do zbiornika. Jego moc przewyższać potrzeby - odbije się to na zwiększonym czasie eksploatacji i jakości światła. Serwis też jest ważny. Ale przede wszystkim, ważniejsza jest przemyślana konstrukcja - ot choćby przykład jednego z producentów (nie wskazuję palcem, ale myślę że zainteresowani wiedzą o jaką lampę chodzi) - wypuścił nowy model dużo lepszy od poprzednich, bo diody rozłożone w kilku punktach na lampie (powierzchnia lepiej doświetlona), barwa wymieszana bardzo dobrze, zakres kolorów też robi wrażenie, korale wyglądają pod białym światłem, jak w innych lampach, pod aktyniką - powalają. Ale oczywiście nasz producent nie był by sobą, gdyby zawiódł swojego wiernego wielbiciela i nie strzelił sobie w kolano...

Lampa ma pasywne chłodzenie. Fakt że radiator grubością i powierzchnią przebija kilkukrotnie np. lekkie konstrukcie maxspecta (choćby wspomnianego wcześniej), ale za to osiąga taką temperaturę (w okolicach maksimum swojej mocy), że można na niej jajka smażyć... (dotykałem, można eksperyment powtórzyć bo lampy wiszą w jednym z bardziej znanych sklepów). Nie trzeba mieć super wiedzy, żeby domyślać się jak praca w takiej temperaturze wpłynie na diody.

Na szczęście, każdy użytkownik może sobie założyć, we własnym zakresie wentylator chłodzący radiator, powinno to pomóc zbić temperaturę zauważalnie. Dziwię się, bo wystarczyło zrobić gniazdo na wentylator i osłonę od góry.

:)

Cześć Dale. 

Dzięki za tę część zawierającą kilka miłych słów na temat naszej Alphy(nad którą pracowaliśmy prawie od początku pandemii), dobrze że jest ktoś taki jak Ty bo byśmy nie wiedzieli co zrobiliśmy źle - a tak podane wszystko na tacy - wystarczy przeczytać Twoje wypowiedzi i wszystko jasne. Po co nam dział R&D??  ;-). 

"Producent strzelił sobie w kolano" powiadasz? No to garść szczegółów technicznych aby rozmowa była treściwa i oparta o fakty a nie przypuszczenia.

1. Słowem nie zająknąłeś się na temat ATI Straton czy Philipsów ale martwisz się o chłodzenie w Alphie. To zabawne, bo jeśli porównasz parametr odpowiedzialny za chłodzenie pasywne(zależne od powierzchni czynnej biorącej udział w odprowadzaniu ciepła z obudowy) to Alpha ma ten parametr 2.7 raza wyższy niż ATI Straton i niemal 2 razy wyższy niż Philips.Wystarczy spojrzeć jak wygląda obudowa ATI Straton(płaski kawał aluminium) a jak w Alphie - sam zdrowy rozum podpowiada co będzie chłodziło się lepiej, prawda?

 Co to znaczy dla laika? Ponad dwukrotnie lepiej odprowadza ciepło wytworzone przez układy LED niż wspomniane wyżej konstrukcje - także nie posiadające wentylatorów(!). Temperatura pracy lampy Alpha ustawionej na 100% to około 68 stopni dla Tout 25st oraz 74 stopnie dla temperatury zewnętrznej 30st(czyli w pomieszczeniu). Czy to dużo? Tak, w stosunku do lamp chłodzonych wentylatorami. Nie - w przypadku gdy w tych lampach aktywnie chłodzonych zepsuje się wentylator ;-) Ale na jajka w sam raz - pewnie trzeba potrzymać z 10 minut :)

2. Wszystkie elementy użyte w lampie konstrukcyjnie przeznaczone są do pracy w temperaturach minimum 105 stopni - a niektóre nawet 125 stopni. Dotyczy to mikroprocesorów, układ transmisji i elementów pasywnych. Same diody obsadzone zostały na podłożach zbudowanych aluminium 6061 - o najwyższym współczynniku przewodności cieplnej - czyli ciepło z diod odbierane jest najwydajniej jak się da. Także wspomniane przez Ciebie diody LED - binowane są przez producenta w temperaturze 85 stopni. Tak, producent taki CREE podaje skuteczność świetlną i barwę diody pracującej w temperaturze 85 stopni. Dodatkowo - każdy układ LED ma zaprojektowane specjalne pady chłodzące który nie uświadczysz w konstrukcjach takich jak choćby Kessil - gdzie diody napchane są jedna obok drugiej w formacie HDM(High Density Matrix). Otwórz sobie pierwszą lepszą kartę produktu CREE - jak choćby dla diod XBD i wszystko stanie się jasne.

3. Elementy odpowiedzialne za zasilanie układów LED odseparowane są od diod LED - nie zachodzi więc zjawisko wzajemnego grzania - czy to tranzystorów mocy poprzez diody LED czy też odwrotnie. 

4. Projekt paneli LED został uzgodniony z działem projektów dużego partnera technologicznego Cree - dzięki temu na podstawie informacji które otrzymaliśmy(przewidywanego okresu czasu pracy i degradacji LED spodowanej temperaturą) lampa Alpha posiada 5 letnią gwarancję na panele LED oraz 3 letnią gwarancję na pozostałą elektronikę. Czy możesz wskazać mi choć jednego, innego producenta który oferuje takie warunki swoim Klientom? Nawet jeśli nie takie - to zbliżone. Przypomnę - amerykańscy i chińscy producenci oferują rok gwarancji którą na mocy przepisów EU polscy dystrybutorzy i sklepy muszą wydłużyć do dwóch lat(przejmując niejako na siebie obowiązki gwaranta). Tak zachowuje się producent pewny swojego produktu? A przecież mamy także innych producentów LED - niemieckich, polskich itd. Standard - dwa lata gwarancji.

Wszystkie elementy konstrukcyjne lampy - radiator, specjalna hartowana szyba o wysokiej przepuszczalności światła w zakresie 320-870nm i pokryta glinką rozpraszającą, panele LED czy moduł główny lampy - zostały zaprojektowane i przetestowane  przez nas w okresie niemal 19 miesięcy. Tu nie ma przypadkowych rozwiązań, nie ujmuję żadnemu innemu producentowi doświadczenia, ale część z tych firm kiedy my produkowaliśmy lampy od kilku lat jeszcze nie istniała. Pacific Sun zajmuje się produkcją oświetlenia od 13 lat - i przypomnę tylko że byliśmy prekursorem wielu rozwiązań obecnych dziś na rynku - jak choćby pierwsze lampy hybrydowe (LED + T5) na świecie, czy też lampy wykorzystujące wiele kanałów  LED - w tym od 2015r produkowane lampy które generują światło białe bez użycia diod białych(w dużym uproszczeniu - jak ktoś chce zagłębić temat to zapraszam do obejrzenia cyklu spotkań LIVE na kanale Tropical na FB gdzie z Bartkiem i Witkiem przegadaliśmy na różne tematy niemal 10 godzin).

Dlatego też powiedzieć mogę - chyba w tej chwili nie ma na rynku drugiej takiej lampy, która przy tej mocy(ok. 215W) oferowała by na standardowych ustawieniach(kanały na 100%) taką jakość światła oraz zbalansowany współczynnik oddawania barw i dystrybucji światła co Alpha. Cóż z tego że inni producenci podają że ich lampy mają najwyższy PAR lub mają wyższą moc skoro aby "to jakoś wyglądało" połowę kanałów trzeba skręcić - niektóre nawet do 20-30%?? Tak to jest jak lampy powstają na "oko" a nie wg potrzeb koralowców i akwarystów.

Nie ma także drugiej takiej lampy która przy takiej konstrukcji (brak secondary optics) oferowała by tak równą i szeroką dystrybucję światła bez hot spotów. Dość powiedzieć że 3 Alphy potrafią oświetlić akwarium 250x100cm nad którym wcześniej używane były lampy T5 - w sumie 16 świetlówek po 80W każda(i nadal PAR, wzrost koralowców i ich wybarwienie jest conajmniej tak dobre jak pod T5). Ile należy użyć lamp konkurencji? 5, 6? Pewnie minimum 4. Proszę teraz policzyć koszta oświetlenia nad takiego akwarium - Alpha vs konkurencja.

Reasumując - brak wentylatorów w Alphie to nie "strzał w kolano" a zamierzony, przeliczony cel projektanta. To jest zaleta a nie wada. Niemal 3.5kg radiator(kosztuje więcej niż 0.6kg i wentylator do tego) i przemyślana konstrukcja padów oraz rozmieszczenia diod powoduje że pewnie te lampy popracują może i z 10 lat(trafiają do nas czasem na przeglądy nasze lampy z 2010r - bez przepalonych diod). W ogóle na kilka milionów użytych diod w produkcji odsetek tych które zostały przepalone to  0.07% - od początku produkcji lamp (a nie w okresie gwarancji!)

Czy to nasza najlepsza lampa?

Myślę że to projekt na którym grono ludzi poświęciło mnóstwo czasu a włożone w nią doświadczenie powoduje że kolejne sklepy i Klienci po próbach lamp u siebie decydują się na zmianę oświetlenia. Dla mnie - najlepsza i bardzo cieszę się z napływających opinii od użytkowników. 

Ja jestem osobą którą lubi dyskutować - to pewnie wiesz, w szczególności z Tobą :-)

Mam jednak gorącą prośbę - zanim zaczniesz w jakimś stopniu dyskredytować produkt o którym poza "dotykaniem" nic więcej nie wiesz - poczytaj, zapytaj, zadzwoń - z chęcią pogadam jak tylko będę miał czas. 

W innym wypadku - taka dyskusja nie ma sensu, a wypowiedzi takiej jak Twoja nie tyle dyskredytują produkt co osobę która nie mając niestety wiedzy w temacie o którym pisze - zabiera głos. I moim obowiązkiem będzie reagować, gdyż osoby które także takiej wiedzy nie posiadają a czytają takie informacje powielane jak choćby przez Ciebie - zostają po prostu wprowadzone w błąd. I to jest nie fajne.

pozdrawiam

Przemek

 

 

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.