Skocz do zawartości
AnT

Czym się kierujemy przy zakupie lampy w dzisiejszych czasach ?

Rekomendowane odpowiedzi

60 cm plus korona to nie jest może jakiś duża głębokość, ale trzeba ją brać pod uwagę, ja bym kierował się ku mocniejszym lampom, zawsze można skręcić trochę, z pożytkiem dla żywotności i barwy...

31 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Nie zamierzam robić w tym zbiorniku cudów-miekkie i proste LPS.

To ma akurat niewielkie znaczenie gdyż większość korali do życia potrzebuje bardzo podobnego światła, różnice są jedynie w naszym odbiorze i szybkości wzrostu.

38 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Chciałbym zmieścić się do 3tys.

Nic markowego nie przychodzi mi do głowy, za co mógłbym ręczyć że będziesz zadowolony - w tej cenie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Nie zamierzam robić w tym zbiorniku cudów-miekkie i proste LPS.

Tylko pamiętaj, że apetyt rośnie w miarę jedzenia:) Przyjdzie czas, że będziesz chciał mieć kilka patyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie do zakupu lamp przekonało to, że będąc w sklepie, w którym kupuje korale widzę korale pod tymi lampami, widzę jak pięknie wyglądają i podobają mi się takie jakie są... 

Mając takie same lampy i zbliżone ustawienia lub nawet takie same, przekładając korale, tak samo pięknie wyglądają i rosną u mnie. 

Nie ma potem rozczarowania, że pod moim światłem / lampami nie jest już tak cukierkowo oraz tak jak mi się podobało. 

Do tego jak się potem okazało lampy produkowane w Polsce, z polskim wsparciem i gwarancją realizowaną od ręki :)

W testach par w porównaniu do innych znanych producentów wygrywają parametrami lub też mają takie same parametry. 

Nazwy nie będę wymieniał bo z niewiadomego powodu jest fala hejtu od kilku osób, które chyba tego nie sprzedają lub też chyba oczekiwali że dostana te lampy za free w ramach promo... Oraz dalej  zarzucają kółko wzajemnej adoracji... 

Generalnie w tym konstruktywnym wątku - powyżej jest to moje skromne subiektywne zdanie jaka lampa i dlaczego, z którym oczywiście nie trzeba się zgadzać B)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jarzy2001 napisał:

Co sądzicie o Orphek Ocean?

tak jak napisał przedmówca, ładne kolory, solidna jakość i dobre rozwiązania. Pamiętaj tylko że producent podając pole powierzchni jaką lampa obsługuje, kieruje się chyba wyższą matematyką. Ot choćby wspomniane przeze mnie ehtereale - miałem dwie sztuki, niby na 120 cm długości powinny wystarczyć, no i akwarium działało, korale tez rosły. Ale dopiero po dołożeniu trzeciej mogę powiedzieć że jest "wow". 

Jeśli chodzi o orpheki, to gdybym nie musiał brać pod uwagę ceny, kosztów prądu i ilości kabli, skomponował bym sobie lampę z ich belek - tych 120 cm, i co najmniej 5 sztuk, jeśli nie 6.

2 godziny temu, atk napisał:

Mając takie same lampy i zbliżone ustawienia lub nawet takie same, przekładając korale, tak samo pięknie wyglądają i rosną u mnie. 

Nie ma potem rozczarowania, że pod moim światłem / lampami nie jest już tak cukierkowo oraz tak jak mi się podobało. 

Pod warunkiem że masz takie samo otoczenie akwarium. W sklepach często zbiorniki stoją daleko od okien, te zaś są zaklejone reklamami, przez co inna jest scena, no i ten zbiornik jest źródłem światła, natomiast w naszych domach mamy jasne okna, wieczorami tez świecimy...  Myślę że nie tylko ja ten efekt zauważyłem.

2 godziny temu, atk napisał:

Nazwy nie będę wymieniał bo z niewiadomego powodu jest fala hejtu od kilku osób, które chyba tego nie sprzedają lub też chyba oczekiwali że dostana te lampy za free w ramach promo... Oraz dalej  zarzucają kółko wzajemnej adoracji..

Nie wiem dokładnie do czego i kogo pijesz, jeśli do moich uwag na temat firmy PS, to trochę pojechałeś, poza tym, nie mierz nikogo własną miarką, bo są osoby dla których świat nie kończy się na zawartości portfela, którzy nie dostają hemoroidów na myśl że za jakiś czas nie odsprzedadzą z należnym zyskiem starego szrota jako funkiel - nówki. Zwróć uwagę że w moich wypowiedziach są zarówno pozytywy, jak i negatywy, zarówno w stosunku do PS jak i Maxspecta. A zaufaj mi, przez te klika lat mojej aktywności na forum miałem kilka propozycji sprzętu "do testów i opisu". oczywiście grzecznie podziękowałem - z braku kompetencji i mozliwości, zaś odpieniacz Twistmana, mimo że znamy się z Krzysztofem kawał czasu, kupiłem w "coralhousie", inny Jego sprzęt też w okolicznych sklepach. Dlatego, prosił bym, kieruj teorie spiskowe bardziej konkretnie, w innej sytuacji odbiór jest wprost przeciwny, nie koniecznie korzystny dla Ciebie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dale napisał:

Nie wiem dokładnie do czego i kogo pijesz, jeśli do moich uwag na temat firmy PS, to trochę pojechałeś, poza tym, nie mierz nikogo własną miarką,

Dlatego nie podawałem marki produktu, aby nikt nie poczuł się urażony... A napisałem ogólnikowo biorąc pod uwagę hejt na fb i na forach :) zawsze uważałem że fora tak samo fb powinien służyć do wymiany informacji, spostrzeżeń, dzielenia się wiedzą, a nie do hejtu i oczeniania... 

Pocieszę Cię nie miałem na myśli sprzętu PS, tylko zupełnie innego polskiego producenta, który oferuje lampy, pompki dozujące, monitory ph i zasolenia, urządzenia do pomiaru kh i inne "smart" urządzenia... etc... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dale napisał:

Jeśli chodzi o orpheki, to gdybym nie musiał brać pod uwagę ceny, kosztów prądu i ilości kabli, skomponował bym sobie lampę z ich belek - tych 120 cm, i co najmniej 5 sztuk, jeśli nie 6.

Poczekaj chwile jeszcze :)
Ma być obsługa do 6 belek OR z jednego zasilacza a dodatkowo sterowane z aplikacji.
 

1 minutę temu, atk napisał:

Pocieszę Cię nie miałem na myśli sprzętu PS, tylko zupełnie innego polskiego producenta, który oferuje lampy, pompki dozujące, monitory ph i zasolenia, urządzenia do pomiaru kh i inne "smart" urządzenia... etc... :)

Tu zaś wiem o kim mowa i wiele się słyszy ostatnio mimo świetnego marketingu (jak dla mnie topka w te klocki w PL) to coraz częściej słyszę że sprzęt ładnie wygląda ale już nie koniecznie ładnie śmiga :) ogólnie sam miałem propozycje "testowania" ich sprzętu - ale podziękowałem bo cały sprzęt który wybierałem do akwarium to moje prywatne wybory a nie narzut a zobacz jak będzie hulało wszystko od jednej marki.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Jarzy2001 napisał:

@dale Zbiornik 100x60x40 + korona. Chciałbym zmieścić się do 3tys. Najlepiej jedna belka na nóżkach. LED. Fajnie jakby jednak był radiator-boje się że wentylatory będą głośne. Sterowanie jakieś proste. Nie zamierzam robić w tym zbiorniku cudów-miekkie i proste LPS.

Przy poprzednim akwarium miałem podobny dylemat, na konkretne lampy LED przy takiej powierzchni dna i żeby było równomiernie oświetlone nie da rady zamknąć się w markowych lampach w kwocie 3000 PLN. Zostaje t5 i wymiana świetlówek co roku. Możesz dać 4/6x39W plus do tego 2 bary LED. Co do ceny masz na olx używkę ATI i to ściemnianą za 1k PLN plus komplet t5tek na start.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Konrad_Wwa Co proponujesz w takim razie? Zakładając solniczkę miała mieć 70l...teraz 240 XD Zastanawiam się nad Mexpect RSX 200 lub Reef flare L. Nie wystarczy do zbiornika 40cm wysokości z miękkimi? Nie zamierzam bawić się w pompy dozujące, ballinga i inne takie robotyczne duperele. nie chcę,bo to za dużo roboty,więc bardziej wymagające korale odpadają. Ergo mniej światła?

Edytowane przez Jarzy2001 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Zastanawiam się nad Mexpect RSX 200 l

Ja mam RSX 300 nad zbiornikiem 120x58 i jestem zadowolony. Patyki (kupiłem kilka ponad rok temu) rosną, szybciej lub wolniej w zależności od pory roku, LPSy też, a miękkie..... w zależności jakie, np niektóre zoa rosną na potęgę inne nie, capnella, anthelia podwajają swoją objętość co jiesiąc, sinularia rośnie kilka milimetrów w tym samym okresie, ale to nie jest wina lampy. Jeśli chodzi o hałas....ja nic nie słysze w zimie działa tylko na radiatorze, w lecie na "low speed". Więcej mi nie potrzeba:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak RSX, to dołóż dwie świetlówki - są zestawy gotowe i będziesz miał taki wypas, że raczej nie zmienisz.

1 godzinę temu, atk napisał:

Dlatego nie podawałem marki produktu, aby nikt nie poczuł się urażony... A napisałem ogólnikowo biorąc pod uwagę hejt na fb i na forach :) zawsze uważałem że fora tak samo fb powinien służyć do wymiany informacji, spostrzeżeń, dzielenia się wiedzą, a nie do hejtu i oczeniania... 

Pocieszę Cię nie miałem na myśli sprzętu PS, tylko zupełnie innego polskiego producenta, który oferuje lampy, pompki dozujące, monitory ph i zasolenia, urządzenia do pomiaru kh i inne "smart" urządzenia... etc... :)

Wiesz, tylko jeden producent polski reklamuje swoje lampy tak, jak Ty opisałeś:)  A że oberwali wiadrem błota? Nie dziwię się - skoro traktują akwarystów jak debili...

Żeby nie być gołosłownym - zobacz jakie podają pokrycia dla swoich lamp... W praktyce, jak pokryje 2/3 tego w stopniu akceptowalnym, to będzie dobrze, dodatkowo, na pewno nie w takim zakresie energetycznym jak podają.  System "smart", plus cały osprzęt to nic innego jak zlepek gotowców i własnych sztukówek ubranych w jedną aplikację - chyba nikt nie ma wątpliwości jak takie rozwiązania pracują w dłuższym okresie. Zaś co do testów, to myślę że znalazło by się parę osób, które mogło mieć ta wątpliwą przyjemność, tylko, jak widać, nikt nie chciał ryzykować  wchodzić z nimi w takie układy. Ludzie cenią własną twarz.

A że są pozytywne opinie? Niewiele osób przyzna się że kupiło coś, co chętnie sprzeda, a dobra reklama sprawi że na rynku wtórnym, znajdzie się kolejny naiwny.

Słowem, na renomę trzeba uczciwie zapracować, a nie liczyć na marketing i magiczne hasła...

ps. na wskazanych przez Ciebie stronach jest kilka opisów problemów - konkretnych, a to z trzymaniem ustawień, a to z wieszaniem się sprzętu, a to z awariami elektroniki, skoro mi google znalazły, znajdą i Wam, więc nie badzo rozumiem czemu robisz z tej firmy męczennika. No chyba że lokalny patriotyzm zobowiązuje :) Wszak Bydgoszcz jest niedaleko Torunia (wiem bo zwiedzałem oba piękne miasta)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jarzy2001 napisał:

@Konrad_Wwa Co proponujesz w takim razie? Zakładając solniczkę miała mieć 70l...teraz 240 XD Zastanawiam się nad Mexpect RSX 200 lub Reef flare L. Nie wystarczy do zbiornika 40cm wysokości z miękkimi? Nie zamierzam bawić się w pompy dozujące, ballinga i inne takie robotyczne duperele. nie chcę,bo to za dużo roboty,więc bardziej wymagające korale odpadają. Ergo mniej światła?

Jakieś tam sugestie już padły więc masz nad czym się zastanawiać, a jeśłi chodzi o twój zbiornik tylko ty wiesz jak on ma wyglądać i co ma w nim być. Poniżej fotka z forum reef2reef.com, akwarium 120x60x40 mniej więcej i ktoś sobie takie światło założył:

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Jakieś tam sugestie już padły więc masz nad czym się zastanawiać, a jeśłi chodzi o twój zbiornik tylko ty wiesz jak on ma wyglądać i co ma w nim być. Poniżej fotka z forum reef2reef.com, akwarium 120x60x40 mniej więcej i ktoś sobie takie światło założył:

spacer.png

To akwarium wygląda na ledwo zalane, biała skała, biały żwirek. Nie wiadomo, jak to akwarium będzie wyglądać po roku.

2 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Przy poprzednim akwarium miałem podobny dylemat, na konkretne lampy LED przy takiej powierzchni dna i żeby było równomiernie oświetlone nie da rady zamknąć się w markowych lampach w kwocie 3000 PLN. Zostaje t5 i wymiana świetlówek co roku. Możesz dać 4/6x39W plus do tego 2 bary LED. Co do ceny masz na olx używkę ATI i to ściemnianą za 1k PLN plus komplet t5tek na start.

Zgadzam się, nie kupisz lampy LED do akwarium o powierzchni 100x60 za 3000. A już na pewno nie nową i na pewno nie jakąś wypasioną.

Pozostaje ci lampa T5 6-8x39W.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, katani napisał:

To akwarium wygląda na ledwo zalane, biała skała, biały żwirek. Nie wiadomo, jak to akwarium będzie wyglądać po roku.

Ja nie sugeruję, że to jest rozwiązanie do zastosowania 1:1, raczej pokazałem, że można obrać na prawdę różne drogi w zależności co się chce trzymać i jaki ma się pomysł. Sam również wskazałem t5 jako tańszą opcję (przynajmniej na start).

Tutaj akwarium wymiarami identyczne, odmienne podejście i światła w opór ale i korale inne:

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja nie sugeruję, że to jest rozwiązanie do zastosowania 1:1, raczej pokazałem, że można obrać na prawdę różne drogi w zależności co się chce trzymać i jaki ma się pomysł. Sam również wskazałem t5 jako tańszą opcję (przynajmniej na start).

Tutaj akwarium wymiarami identyczne, odmienne podejście i światła w opór ale i korale inne:

spacer.png

Pomijając kwestie ceny tylko wzrost korali i wybarwienie zwłaszcza sps, to w ogóle warto pchać się w oświetlenie T5 zakładając nowy zbiornik ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Jarzy2001 napisał:

Oświetlenie na propsie. Co to za lampy?

To ostatnie zdjęcie? To lampy HQI ;) kiedyś święty grall przy SPS, obecnie wymarły gatunek dinozaura. Chyba nawet z zakupem żarników jest problem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, katani napisał:

To ostatnie zdjęcie? To lampy HQI ;) kiedyś święty grall przy SPS, obecnie wymarły gatunek dinozaura. Chyba nawet z zakupem żarników jest problem.

Zgadza się ;) , akurat to akwarium z LED przeszło na HQI ale to bez znaczenia. Każdy robi jak mu się podoba, nie ma jednego rozwiązania bo każdy chwali swoje i każdemu się co innego podoba. Jedni lubią na niebiesko inni na biało, dla jednych wymiana t5ek raz w roku to katorga dla innych nie itp. itd.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, katani napisał:

To ostatnie zdjęcie? To lampy HQI ;) kiedyś święty grall przy SPS, obecnie wymarły gatunek dinozaura. Chyba nawet z zakupem żarników jest problem.

no dokładnie

liczyłem, że przy ostatniej dyskusji o wyższości oświetlenia HQI pozbede się ostatnich nowych sztuk lamp HQI, ale nie pykło :D

żarniki 150W 20000K ostatnie sztuki też mam jak coś.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, luft napisał:

no dokładnie

liczyłem, że przy ostatniej dyskusji o wyższości oświetlenia HQI pozbede się ostatnich nowych sztuk lamp HQI, ale nie pykło :D

żarniki 150W 20000K ostatnie sztuki też mam jak coś.

Pewnie się znajdą chętni jeszcze. ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, katani napisał:

Pewnie się znajdą chętni jeszcze. ;)

cena metali rośnie, więc poczekam jeszcze chwile zanim na złom pójdzie :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, luft napisał:

liczyłem, że przy ostatniej dyskusji o wyższości oświetlenia HQI pozbede się ostatnich nowych sztuk lamp HQI, ale nie pykło :D

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.