Skocz do zawartości
Radek-sl

Zaniedbałem mocno baniak 1240l

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, bardzo dawno mnie nie było, ale postanowiłem powrócić;) po rady i po lincz.

 

Zatem po kolei...... akwarium z tego wątka:

Stoi juz bez mała 7 lat z różnymi przebojami, ostatnie 5 lat było bardzo słabo serwisowane, ponieważ się wyprowadziłem bez możliwości zabrania ze sobą, systematycznei były i są karmione jedynie ryby , ja robiłem podmianki wymieniałem filtracje tylko kiedy tu się pojawiałem, czasem raz na tydzień czasem raz na 2-3 miesiące. efekt jest taki że żyją wszystkie ryby, kilka miękkich korali, a skała cała jest pokryta detrytusem, start od nowa odpada, za duże zamieszanie (nie dodałem że wrócilem mieszkam już teraz z rybkami więc serwis będzie systematyczny). 

 Ponieżej mój plan , juz go powoli wdrozyłem efekt jest taki że bardzo powoli, ale się poprawia.

1) Naprawić lampę (wykonane) - mam lampę t5 DIY około 1W/litr świetlówki : 54W łącznie 16 szt 2 x Purple Plus, 4 x Coral Pluis 10 x Blue Plus , beż żadnego ściemniania itp świeci 12 godzin.

2) Skupić się na jednej metodzie, przerobiłem chyba już wszystko, zeo, VSV, probiotyczną AF, zadna nie działała, ZEO w dojrzałym zbiorniku nie zaskoczyło, VSV zabijało wszystkie skorupiaki, AF też nie zaskoczyło, docelowo skupiłem się na marce Microbe Lift, zakupiłem filtry przepływowe i teraz robie tak :

leję Special Blend - pompą dozującą codziennie dawka zgodnie z instrukcją.

stosuję PhosOut4 - co dwa tygodnie wymiana 1l zasypu

stosuję Carbo Pure - co dwa tygodnie wymiana zasypu 1L

stosuję AllInOne BioPellets - dosypuje jak zasypa zmniejszy zawartość o 1/3

sól Microbe Lift podmiana 10% co tydzień

badam Kh, C i Mg, uzupełniam ręcznie bo nie mam masy koralowej żeby lać ballinga.

Metoda zdaje się działać, bo pojawiają sie różowe glony skała powoli nabiera ładnego wyglądu, jeszcze dziś wrzucę trochę zdjęć, jakiś filmik i będę zdawał relację co tydzień o efektach. parametry ze stopki są nieaktualne. Jeśli ktoś ma jakies sugestie i pomysły jak przyspieszyć proces oczyszczania będe mocno zobowiązany.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast lać niewidomo ile chemii zacznij od generalnego sprzątania. Na start sump i sprzęt z sumpa. Później odsysanie piasku, skały. Szczoteczka do zębów i szorujesz jak leci, najlepiej wata albo skarpeta żeby farfocle łapało. Przy każdym z tych zabiegów podmiana wody. Oczywiście nie wszystko w jeden dzień. Podmianami wyrownasz parametry i odświeżysz wodę. 

Skoro korali nie ma to lampa spada na dalszy plan... nie musisz tyle świecić. 

Zaskoczeniem nie będzie fakt, że jeszcze kilka przygód Cię czeka... Będziesz potrzebow czasu aż się to unormuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dadario napisał:

Zamiast lać niewidomo ile chemii ........

A gdzie ja napisałem że leje jakąkolwiek chemię? Uzupełnienie Kh, Ca i Mg to chyba jedna z podstaw, szczoteczka do zębów nie czyszczę, mam twardy pędzel na długim kijku i tym pędzluje, do dna mam 70cm od góry więc musi być kijek bo łapą i tak bym nie sięgnął. Sump jest wysprzątany, a przy każdej podmianie odsysam to co tam przez tydzień się uzbierało, Bakterie leję po to aby rozkładały detrytus - to chyba dobry pomysł. Odpieniacz też wybiera masę detrytusu. staram sie unieśc tego syfu jak najczęściej i jak najwięcej, tak żeby spadło do sumpa. Na ukończeniu mam tez rollermat.

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać coś więcej o zbiorniku? Jakie wymiary? Jaki sprzęt? Jaka pompa obiegowa? Odpieniacz? Jaki program świetlny? Świecisz 12h wszystki belkami czy dwoma? Jaki reaktor do palletek?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Radek-sl napisał:

leję Special Blend - pompą dozującą codziennie dawka zgodnie z instrukcją.

stosuję PhosOut4 - co dwa tygodnie wymiana 1l zasypu

stosuję Carbo Pure - co dwa tygodnie wymiana zasypu 1L

stosuję AllInOne BioPellets - dosypuje jak zasypa zmniejszy zawartość o 1/3

Przepraszam, zbyt ogólnikowo i skrótowo napisałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dadario napisał:

Przepraszam, zbyt ogólnikowo i skrótowo napisałem. 

dadario, ale w tym co zacytowałes nadal nie ma nic o laniu chemii, wszystko to wg mojej wiedzy służy do usunięcia tego co niepotrzebne ;)

3 minuty temu, Steron napisał:

Możesz napisać coś więcej o zbiorniku? Jakie wymiary? Jaki sprzęt? Jaka pompa obiegowa? Odpieniacz? Jaki program świetlny? Świecisz 12h wszystki belkami czy dwoma? Jaki reaktor do palletek?

Oczywiście: Akwarium jest nietypowe bo to nie jest prostokat, a litera L, większa część ma wymiar 170x70x70 mniejsza 40/50/40.

Pompa obiegowa 15000 l/h, cyrkulator w dużej części , Chiński odpowiednik MAXSPECTA Gyre. w mniejszej częśc cyrkulator Jecod 8tysl/h

Odpieniacz 200 mm średnicy od Sebastka(ale chyba już ich nie robi, po moich poprawkach naprawdę fajnie pieni)

reaktor pellet Twistman BPF-VX100, reaktory phosout i carbopure Twistman FP-1

świecę wszystkie świetlówki od 8 do 21, tak mam od zawsze.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zredukował światło tak żeby wszystkie rury świeciły max 7-9h, a dał 4 niebieskie żeby świeciły 12h. Cyrkulacja słaba dołozył bym coś o mocy 15000-20000l/h. Pompa obiegowa chodzi na którym biegu? Jeśli skręcona na połowę to bym zwiększył o 2-3 oczka żeby zwiększyć przepływ przez sump. Co do skały to wiadro z solanką i szczota jak nie poklejona, a jak poklejona to tak jak dadario pisał wyżej.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do światła ok, tak zrobię, tylko muszę zmienic zegar na dwukanałowy, co do cyrkulacji, mam jeszcze jedna pompę Jecod 20000 wetknę ja gdzieś i niech sie kurzy, Obiegówka chodzi na maksa od zawsze, ale musze ją zaraz wyjąc i umyć bo po lustrze widzę  ze spadła wydajność. pompy ogólnie staram się czyścić raz na miesiąc max co 2 miesiące.

 

Steron a co myślisz o metodzie? typowo absorbcyjna, nie chcę już wchodzić w zadne metody wymagające dozowania róznych cudów, a bakterie special Blend sa chyba super.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciekawy rozmiar zbiornika , czekamy na fotki akwarium , jak i maszynerii pod. :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odszedłem od ich stosowania. Zeo nigdy nie miałem. Od jakiegoś czasu stosuję tylko biopaletki i węgiel aktywowany. W sumpie skała, kulki maxpecta i matrix. Długo miałem problem z zerowym PO4 a potem z wysokim NO3. Odkąd zwiększyłem obieg wody sump/akwarium jakoś wszystko fajnie zaskoczyło. Fosforany i azotany utrzymują się nisko a acroporki znowu mają kolory. Powodzenia z wyprowadzaniem baniaka na prostą.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

Ciekawy rozmiar zbiornika , czekamy na fotki akwarium , jak i maszynerii pod. :)

Pozdrawiam

To ten zbiornik :

 

 


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to walczymy ;) , coraz częściej słyszę że nikt już nic nie leje tylko filtracja mechaniczna podmianki i bakterie, też mi się wydaje że dobrze zorganizowany zbiornik musi sobie sam dać radę i tyle, niestety w moim przypadku naprawdę musze mu pomóc i jeszcze trochę czasu mi zejdzie;)

Sprzęty poczyszczone, odmianka zrobiona za tydzień wymiana wkładów i może uda mi sie odpalić juz rollermat. Od przyszłego tygodnia zacznę publikowac parametry.

 

Czy reefstats.net działa ciągle? niby mam w stopce, ale nie odpala mi isę strona.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Znawcą nie jestem, ale w swojemu zbiornikowi zafundowałem niejedną atrakcję, i jakoś go wyprowadziłem na prostą. Jest to dobrze udokumentowane na forum.

Od czego bym zaczął, to od zmiany cyrkulacji. Wybacz, ale 2 małe pompki, na taki baniak to jest 4x za mało. Będzie ci się zbierał syf, będzie ci akwarium gniło, ponieważ woda nie ma siły unosić detrytusu i wysyłać go do sumpa. A to tam masz filtrację.

Ile masz ryb? Jakie to ryby, jakie korale i czy w ogóle chcesz mieć w akwarium?

Z tym doborem świetlówek to tak średnio. Tych purple plus masz za dużo za za mało pozostałych. Kiedy je ostatnio wymieniałeś? Masz piasek? Jaką masz skałę? Nie żebym się czepiał, ale żeby pomóc fajnie by było zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje. Wiem, że nie jesteś początkujący, ale nam będzie łatwiej, jak dostaniemy całe info w jednym kawałku bez dopytywania. Zero złośliwości ;) Są na forum fachowcy, którzy nie jedno bagno na prostą wyprowadzili. Tylko żeby pomogli, to trzeba im pomóc (możesz wyedytować pierwszy post, będzie prosto i przejrzyście).


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Tylko żeby pomogli, to trzeba im pomóc (możesz wyedytować pierwszy post, będzie prosto i przejrzyście).

Bardzo sluszna uwaga, zabiorę się za edycję jak tylko ogarnę obiadek, mam też szalony pomysł żeby przenieść sumpownię do kuchni , mam tam takie fajne miejsce nieużywane, a cisza w salonie będzie przynajmniej i lepszy dostęp do filtracji.

 

Purple plus mam tylko dwie, nie zmniejszę ilości, ale mogę wymienić stateczniki na regulowane i zmniejszyć moc, zresztą mam taki zamiar żeby wszystkie stateczniki dać regulowane w zrobić 3 kanały : Blue, Purple i Coral , do tego sterownik od magu przystosowany do regulacji DALI

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Radek-sl  Nie na temat ale zapytam ,  Magu robi sterowniki do  DALI ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

@Radek-sl  Nie na temat ale zapytam ,  Magu robi sterowniki do  DALI ?

 

robi PWM, ale ma gdzies tez dostawkę do nich, taki konwerter z PWM do DALI 0-10V


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Radek-sl napisał:

robi PWM, ale ma gdzies tez dostawkę do nich, taki konwerter z PWM do DALI 0-10V

Dali nie jest od 0-10V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek rzeczywiscie połączyłem sobie w bani dwa systemy sterowania, DALI w naszym przypadku nie jest potrzebne, a stateczniki do T5 mają ściemnianie 0-10V analogowe i do tego Magu ma przystawkę, zdaje sie że na zasadzie co 1 V , bo nie wiem czy da sie bardziej płynnie, ale nie mieszajmy tematów;)


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Radek-sl napisał:

efekt jest taki że żyją wszystkie ryby, kilka miękkich korali,

 

10 godzin temu, Radek-sl napisał:

badam Kh, C i Mg, uzupełniam ręcznie bo nie mam masy koralowej żeby lać ballinga.

To co konsumuje węglany i makroelementy? Glony wapienne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arku przecież napisałem że uzupelniam ręcznie, wybacz że nie dodałem zwrotu "jeśli potrzeba"


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Radek-sl napisał:

Jurek rzeczywiscie połączyłem sobie w bani dwa systemy sterowania, DALI w naszym przypadku nie jest potrzebne, a stateczniki do T5 mają ściemnianie 0-10V analogowe i do tego Magu ma przystawkę, zdaje sie że na zasadzie co 1 V , bo nie wiem czy da sie bardziej płynnie, ale nie mieszajmy tematów;)

No i wyjaśniłeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, katani napisał:

Od czego bym zaczął, to od zmiany cyrkulacji.

No i efekty widać po 1 dobie, w akwarium pływa pełno syfu oczywiście spływa do sumpa, Odpieniacz wywaliul więcej łajna w 12 godzin niz przez tydzień. Dodatkowo co jakiś czas zamiatam pędzlem skałę.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz też odczepić z uchwytu cyrkulator i omiatać nim z bliska skałę, dobrze działa, bo wydmuchuje detrytus z zakamarków.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

możesz też odczepić z uchwytu cyrkulator i omiatać nim z bliska skałę, dobrze działa, bo wydmuchuje detrytus z zakamarków.

Przyjacielu ja mam do tego maly cyrkulatorek uczepiony na kijku;) tak jak pędzelek ;) , w jednej łapce pędzel w drugiej cyrkulator i ogień)


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.