Skocz do zawartości
wally

Czas i poprawa oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam pytanie do bardziej doswiadczonych osób. Jaki powinien być prawidłowy czas włączenia lampy w akwarium. W akwarium 70x50x40h mam maxspect rsx r5-150. I chińska belke led 54w. Papierowo mocy dużo a zeczywistosc jest inna maxspect pobiera 61w a chińska belka 20w. Na chwilę obecną mam ustawione 9:30 do 10 wschód. Od 10 do 18 "pelna moc" czyli to moje 80w kanal A 60% B i C 90% D 45% i belka led. Od 18 do 20 schodze z kanału A i D do zera poto żeby od 20 byl efekt fluo. Od 20 do 22 jest samo światło niebieskie i o 22:30 zapada noc. Co sądzicie za długo świece? Zdaje sobie sprawy ze mało W i musze cos pokombinować z ustawieniami. Dlatego dokupiłem chińska belke żebym mógł podkręcić bialy kanal (A). Na żywo akwarium jest mniej niebieskie.826f37136b4078fa05c5ee906deca861.jpg82f63269fb53cf23590f30c0c3dcf3ea.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, wally napisał:

Witam wszystkich. Mam pytanie do bardziej doswiadczonych osób. Jaki powinien być prawidłowy czas włączenia lampy w akwarium. W akwarium 70x50x40h mam maxspect rsx r5-150. I chińska belke led 54w. Papierowo mocy dużo a zeczywistosc jest inna maxspect pobiera 61w a chińska belka 20w. Na chwilę obecną mam ustawione 9:30 do 10 wschód. Od 10 do 18 "pelna moc" czyli to moje 80w kanal A 60% B i C 90% D 45% i belka led. Od 18 do 20 schodze z kanału A i D do zera poto żeby od 20 byl efekt fluo. Od 20 do 22 jest samo światło niebieskie i o 22:30 zapada noc. Co sądzicie za długo świece? Zdaje sobie sprawy ze mało W i musze cos pokombinować z ustawieniami. Dlatego dokupiłem chińska belke żebym mógł podkręcić bialy kanal (A). Na żywo akwarium jest mniej niebieskie.

Problem rzeczywistego vs. realnego poboru mocy poruszał nawet Jake Adams z Reefbuilders, sugerując, że wiele lamp pobiera mniej energii niż deklarują producenci. Co jest rzecz jasna oszustwem.

Mam pytanko najpierw odnośnie Maxspecta.

Nie wiem, co który kanał oznacza i za jaki % ogólnej mocy lampy odpowiada. Czy te 61W pobierane przez Maxspecta to jest przy ustawieniach twoich kanałów? Czy wtedy, kiedy ustawisz go na 100%? Zakładam, że przy twoim ustawieniu. Wyobrażam sobie, że lampa, która ma 150W w teorii, to w praktyce jest jest jej pobór prądu a nie moc świetlna, coś tam jest pobierane przez zasilacz, coś przez elektronikę, chłodzenie i reszta przez element świecący. Co za tym idzie maxspect RSX 150 pewnie ma jakieś 100-120W mocy świetlnej. Ustawiony wszystkie kanały Max. Jak ma mniej to niezły przekręt. @luftmoże się fachowo wypowiedzieć.

W przypadku chinki znacznie mniejszy pobór mocy jest standardowy. Było o tym wiele razy.

Ponownie, zakładając, że teraz twój pobór mocy to jest 80W, i ciągle to jest całkowity pobór mocy, to w pewnym sensie sam sobie odpowiadasz na pytanie i ilość światła. Kiedyś jak były HQI, to każdy pisał, 1W na litr. Potem jak się pojawiły świetlówki, to każdy pisał, 1W na litr. A potem pojawiły się drogie LED i nagle pojawiło się 0.5W na litr. Nie wiadomo skąd. Tzn teoretycznie nie wiadomo, bo w praktyce od producentów, którzy wiedzieli, że za drogo będzie 1W na litr w LED. 

Ty masz 81W lamp, na 140l, z tego 81 rzeczywiście świeci jeszcze mniej.

Co do świecenia. Ja zaczynam o 10, do 10.10 rośnie do mojego "max", to 20 świeci max, do 21 słabiej i z przewagą niebieskiego, i do 21.30 wyłącznie niebieski ledwo, ledwo.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie szukania zastępstwa lampy t5 bo właśnie mam za dużo światła, wychodzi ok 2w/l, a przy obsadzie miękkich i kilku ukwiałów to trochę bez sensu tak palić ale jak czytam te wszystkie wątki o lampach LED (pomijam chińskie black boxy) to trochę się zastanawiam czy nie zmienić jednego statecznika z 2x24 na 1x24 w i palić 3 świetlówkami a nie 4 zamiast iść w LED bo to same problemy

Edytowane przez Konrad_Wwa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

Problem rzeczywistego vs. realnego poboru mocy poruszał nawet Jake Adams z Reefbuilders, sugerując, że wiele lamp pobiera mniej energii niż deklarują producenci. Co jest rzecz jasna oszustwem.

Tak i nie :)

Tzn. jeśli producent deklaruje, że lampa zużywa 100W, a lampa w praktyce zużywa mniej, to:

1) oczywiście producent podaje nieprawdziwą informację

2) jest idiotą, bo po co miałby coś takiego robić? ;)

To podobnie jak z mocą boomboxów, które mają moc podawaną po kilkaset W i zasilacze o mocy 30W ;) Myk polega na definicji tej "mocy". W przypadku lamp zapewne działa to podobnie do "żarówek" LED. Podają zwyczajowo odpowiednik mocy tradycyjnej żarówki. I dostajesz coś w stylu 10W - odpowiednik 100W.

Nie chcę bronić tego procederu, ale prawdopodobnie 150W tej lampy LED (pobierającej 60W energii) to odpowiednik 150W żarnika HQI.

Mam nadzieję, że zostanę dobrze zrozumiany :)

Konrad - bez przesadyzmu. Technologia LED jest dla ludzi. Zresztą sam sobie poniekąd odpowiedziałeś :) Mając lampę LED niczego nie musiałbyś przerabiać. Zwyczajnie ustawiłbyś mniejszą moc świecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Jestem na etapie szukania zastępstwa lampy t5 bo właśnie mam za dużo światła, wychodzi ok 2w/l, a przy obsadzie miękkich i kilku ukwiałów to trochę bez sensu tak palić ale jak czytam te wszystkie wątki o lampach LED (pomijam chińskie black boxy) to trochę się zastanawiam czy nie zmienić jednego statecznika z 2x24 na 1x24 w i palić 3 świetlówkami a nie 4 zamiast iść w LED bo to same problemy

Właśnie miałem zaproponować, żeby świecić mniejszą ilością świetlówek.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanal A biali B i C niebieski D zielony czerwony. 61 w jest przy obecnych ustawieniach. Przy wszystkich kanałach na 100% lampa pobiera 145w bez włączonych wentylatorów czyli powiedzmy tyle ile deklaruje producent. Chyba musze tak się pobawić ustawieniami kanałów żeby wyciągnąć z maxspect 100w68506dcf06372ff7e289d01f52e15781.jpg8ef49ac19528e24262c6dce66a4f24e8.jpg305fca36b63ad9ca34e24539fad25fe3.jpgd52fd3a3ff9eb0b38b5abad365fbfb80.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wally napisał:

 

Witam wszystkich. Mam pytanie do bardziej doswiadczonych osób. Jaki powinien być prawidłowy czas włączenia lampy w akwarium. W akwarium 70x50x40h mam maxspect rsx r5-150. I chińska belke led 54w. Papierowo mocy dużo a zeczywistosc jest inna maxspect pobiera 61w a chińska belka 20w. Na chwilę obecną mam ustawione 9:30 do 10 wschód. Od 10 do 18 "pelna moc" czyli to moje 80w kanal A 60% B i C 90% D 45% i belka led. Od 18 do 20 schodze z kanału A i D do zera poto żeby od 20 byl efekt fluo. Od 20 do 22 jest samo światło niebieskie i o 22:30 zapada noc. Co sądzicie za długo świece? Zdaje sobie sprawy ze mało W i musze cos pokombinować z ustawieniami. Dlatego dokupiłem chińska belke żebym mógł podkręcić bialy kanal (A).

 

Maxspect RSX oznaczone 50, 100, 150, 200 i 300 to oznaczenia danych modeli by łatwo było zapamiętać model. Proszę spojrzeć na tabelę http://csfrey.pl/rsx.html

przeczytać można w niej, że lampa RSX 150 ma moc 160W. Lampa ma 4 kanały czyli przypada 40W na kanał. Jak liczę na kalkulatorze procentowość (60% B i C 90% D 45%) kanałów to wychodzi mi 66W. Różnica 5W matematycznie wynikać może z wielu czynników (pomiar, obliczenia etc). 

Natomiast linia Maxspect MJL165 jest pierwszą, która wg producenta ma gwarantować 63-65W mocy znamionowej lampy bez względu na to czy wybierze sie w apce np 14 czy 20 000K

A tak to prywatnie porażony jestem tym co dzieje się w ostatnich czasach. Do dyspozycji hobbysty jest coraz więcej narzędzi i wiedzy do przyswojenia. To bardzo pomocne narzędzia w rękach profesjonalisty. Dla początkującego morszczaka nierzadko powoduje to więcej krzywdy niż pożytku. Brak chęci zrozumienia podstaw, pęd za wynikiem czyt. piękne kolory i przyrosty jak najmniejszym nakładem sił i chęci skutkuje najczęściej awersją i porzuceniem hobby. Gdy zaczynałem swoją przygodę z morszczyzną długo zajęło mi np zrozumienie pracy odpieniacza w praktyce oraz czego można oczekiwać od tego urządzenia. Nałóżmy na to obecne czasy: redox, icp, pary, pury etc. - kto to jest w stanie przyswoić i nie popełnić błędu w interpretacji i z powodzeniem przenieść na sukces w swoim akwarium? W standardzie od nowych posolonych słyszę, że spotykają się z wzajemnie wykluczającymi informacjami na dany temat. Odpowiadam jedynie, że warto trzymać się na początku jednego "doradcy" by przyswoic daną wiedzę nim zbuduje się własne doświadczenie. Gdy, ktoś przychodzi do mnie o porade z jakimiś tabelkami zwłaszcza jesli chodzi o Waty w oświetleniu ledowym to mu grzecznie wyjaśniam by nie panikował i że wcale to nie jest tak jak mu sie wydaje :) 

Jeśli chodzi o producentów, dystrybutorów, sklepy i serwisantów to wszyscy chcemy sprzedawać. Ważne żeby marketing oparty był o jakąś uczciwość. A tak to musimy nierzadko czekać latami by jakaś prawda ugruntowała się na rynku sprzedaży. To są lata świetlne dla tego hobby w którym rządzi się sezonowość (jednego sezonu lampe kupuje Marek, którmu nie wyszło i w kolejnym na jego sprzęcie jedzie Felek, a w trzecim kusi się na taki sprzęt kusi się Stefan, który coś się zna na morszczyźnie, ale np wcześniej nie mógł sobie pozwolić na cenę nówki - jesli lampa nie jest zajechana to potrafi być zadowolony/osiągnąć satysfakcję i odwrotnie). 

 

Godzinę temu, katani napisał:

. @luftmoże się fachowo wypowiedzieć.

Dzięki Tobie mogłem zobaczyć rozmowę. Warto w powyższy sposób wywoływać do tablicy danego użytkownika

pozdro!

29 minut temu, wally napisał:

 Chyba musze tak się pobawić ustawieniami kanałów żeby wyciągnąć z maxspect 100w
 

Od czasów, gdy lamp Maxspect Razor, które miały tylko 2 kanały podpowiadam prostą rzecz w praktyce.

1. Ustawić świecenie pod rytm życia hobbysty (start i koniec pracy)

2. W skrajnych godzinach, gdy przebywa się w domu ustawić kolory tak jak się podoba dla oka, a w gdy jesteśmy w pracy otworzyć bardziej widmo by koralowce dostały to co potrzebują. 

 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, luft napisał:

Maxspect RSX oznaczone 50, 100, 150, 200 i 300 to oznaczenia danych modeli by łatwo było zapamiętać model. Proszę spojrzeć na tabelę http://csfrey.pl/rsx.html

przeczytać można w niej, że lampa RSX 150 ma moc 160W. Lampa ma 4 kanały czyli przypada 40W na kanał. Jak liczę na kalkulatorze procentowość (60% B i C 90% D 45%) kanałów to wychodzi mi 66W. Różnica 5W matematycznie wynikać może z wielu czynników (pomiar, obliczenia etc). 

Natomiast linia Maxspect MJL165 jest pierwszą, która wg producenta ma gwarantować 63-65W mocy znamionowej lampy bez względu na to czy wybierze sie w apce np 14 czy 20 000K

A tak to prywatnie porażony jestem tym co dzieje się w ostatnich czasach. Do dyspozycji hobbysty jest coraz więcej narzędzi i wiedzy do przyswojenia. To bardzo pomocne narzędzia w rękach profesjonalisty. Dla początkującego morszczaka nierzadko powoduje to więcej krzywdy niż pożytku. Brak chęci zrozumienia podstaw, pęd za wynikiem czyt. piękne kolory i przyrosty jak najmniejszym nakładem sił i chęci skutkuje najczęściej awersją i porzuceniem hobby. Gdy zaczynałem swoją przygodę z morszczyzną długo zajęło mi np zrozumienie pracy odpieniacza w praktyce oraz czego można oczekiwać od tego urządzenia. Nałóżmy na to obecne czasy: redox, icp, pary, pury etc. - kto to jest w stanie przyswoić i nie popełnić błędu w interpretacji i z powodzeniem przenieść na sukces w swoim akwarium? W standardzie od nowych posolonych słyszę, że spotykają się z wzajemnie wykluczającymi informacjami na dany temat. Odpowiadam jedynie, że warto trzymać się na początku jednego "doradcy" by przyswoic daną wiedzę nim zbuduje się własne doświadczenie. Gdy, ktoś przychodzi do mnie o porade z jakimiś tabelkami zwłaszcza jesli chodzi o Waty w oświetleniu ledowym to mu grzecznie wyjaśniam by nie panikował i że wcale to nie jest tak jak mu sie wydaje :) 

Jeśli chodzi o producentów, dystrybutorów, sklepy i serwisantów to wszyscy chcemy sprzedawać. Ważne żeby marketing oparty był o jakąś uczciwość. A tak to musimy nierzadko czekać latami by jakaś prawda ugruntowała się na rynku sprzedaży. To są lata świetlne dla tego hobby w którym rządzi się sezonowość (jednego sezonu lampe kupuje Marek, którmu nie wyszło i w kolejnym na jego sprzęcie jedzie Felek, a w trzecim kusi się na taki sprzęt kusi się Stefan, który coś się zna na morszczyźnie, ale np wcześniej nie mógł sobie pozwolić na cenę nówki - jesli lampa nie jest zajechana to potrafi być zadowolony/osiągnąć satysfakcję i odwrotnie). 

Mądrego przyjemnie posłuchać.

26 minut temu, luft napisał:

Dzięki Tobie mogłem zobaczyć rozmowę. Warto w powyższy sposób wywoływać do tablicy danego użytkownika

pozdro!

Taki był mój zamysł, do usług ;)

27 minut temu, luft napisał:

1. Ustawić świecenie pod rytm życia hobbysty (start i koniec pracy)

2. W skrajnych godzinach, gdy przebywa się w domu ustawić kolory tak jak się podoba dla oka, a w gdy jesteśmy w pracy otworzyć bardziej widmo by koralowce dostały to co potrzebują. 

Pod tym się można podpisać. Jak ktoś wychodzi z domu o 10 i pracuje do 23 to bez sensu jest świecić od 10 do 20, bo ta osoba nigdy własnego akwarium nie będzie oglądać.

Dlatego też ja od 20 świecę bardziej niebiesko, bo wtedy w 95% dni jestem w pobliżu akwarium. A w środku dnia jest więcej białego, dla korali.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft dziekuje bardzo za odpowiedź. I wszystkim którzy się udzielają w temacie. To jeśli mogę jeszcze poprosić o sugestię jak występować kanały w czasie gdy mnie nie ma w domu? Podkrece bardziej bialy kanal i kanal D i zobaczymy jak to będzie:)

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę w temacie a trochę obok, czy są na rynku lampy LED gdzie kupuje lampę wkładam wtyczkę, mam program/programy producenta i nie muszę nic ustawiać? Nie chodzi mi o takie programy jak ma hydra czy prime, że użytkownik coś udostępnił tylko takie sprawdzone pod względem spektrum oto przez producenta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, ATI Straton mają predefiniowane profile (LPS, aklimatyzacja, SPS, SPS plakativ, itd.). Po włączeniu lampy nie musisz niczego ustawiać, jeśli kolory, moc i czas świecenia Ci odpowiadają. Obawiam się jednak, że nie ma czegoś takiego jak "uniwersalne spektrum". Tzn. można by naśladować słoneczne na określonej głębokości, ale są precież jeszcze kwestie estetyczne. A te są indywidualne. Ja np. nie lubię niebieskiego, a większość znanych mi osób lubi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxspect rsx ma 4 gotowe programy. Czas włączenia wyłączenia i moc poszczególnych kanałów. W zależności od tego co masz w akwarium. Zobacz sobie instrukcje sa tam diagramy. Ja ustawiłem po swojemu bo mi kolory nie odpowiadały i ciekawe czy to nie był błąd:p ale to zobacze za jakiś czas.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.