Jump to content
Sign in to follow this  
BlackCat

Jakie tworzywo na panel ?

Recommended Posts

Dzień dobry

Zapytuję z jakiego tworzywa buduje się panel filtracyjny, żeby był bezpieczny dla życia ? Bo są rodzaje tworzyw, które reagują z słoną wodą.

19 minut temu, BlackCat napisał:

Dzień dobry

Zapytuję z jakiego tworzywa buduje się panel filtracyjny, żeby był bezpieczny dla życia ? Bo są rodzaje tworzyw, które reagują z słoną wodą.

Ja mam komin ze szkła  czarnego antisolu. Widziałem że robili ze spienionego PCV. Druga opcja dwie zwykle szyby a w środek czarna plexa żeby zrobić tło. Innych materiałów raczej bym Ci nie polecał jak np czarny lacobel. Bo jednak jest to lakierowane i kiedyś może coś oddać do wody. 

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Giesemann Matrix II 8x39W  |  Pompa Jebao DCP 3500  2x JVP-132   Auael Heater 300W

A no właśnie, tylko kto mi wytnie grzebień w czarnym szkle ? Ewentualnie otwór na wylot z pompy.. Bo zamierzam sobie sam zrobić panel. Ceny sklepowe są nie do akceptacji. 

Tak, wiem, to drogie hobby, ale jeśli coś może być o połowę tańsze, to sorry, nie będę przepłacał.

A w dzisiejszym filmie na kanale Podwodne Światy Aqua Test gość opowiada o niedużym zbiorniku właśnie z panelem z lacobelu. (?) Niby wszystko bezpieczne.

Godzinę temu, BlackCat napisał:

A no właśnie, tylko kto mi wytnie grzebień w czarnym szkle ? Ewentualnie otwór na wylot z pompy.. Bo zamierzam sobie sam zrobić panel. Ceny sklepowe są nie do akceptacji. 

Tak, wiem, to drogie hobby, ale jeśli coś może być o połowę tańsze, to sorry, nie będę przepłacał.

A w dzisiejszym filmie na kanale Podwodne Światy Aqua Test gość opowiada o niedużym zbiorniku właśnie z panelem z lacobelu. (?) Niby wszystko bezpieczne.

Grzebień kupujesz z plastiku. W szkle wycinasz tylko taki prostokącik żeby ten grzebień wkleić. Poszukaj sobie zdjęć jak to wygląda :)

Co do wylotu  pompy. Możesz dać kolanka i wyprowadzić ponad szkło górą. 

Co do lacobel. Jest kilka rodzai. Przeważnie najtańszy i najczęściej wybierany jest lakierowany. Chyba, że znajdziesz gdzieś z masy albo foliowany. 

u354_1487765048_thumb.jpg.fc51591766f3540c72dfca4229e87a13.jpg

IMG_20220216_180203.thumb.jpg.f9adeb3f0ba7b96dcd7c702ba0eb0996.jpg

Edited by Aquaman (see edit history)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Giesemann Matrix II 8x39W  |  Pompa Jebao DCP 3500  2x JVP-132   Auael Heater 300W

Aaa to zmienia postać rzeczy. Dzięki za fotki. Ale wylot to wolę pod wodą, chociaż o takim rozwiązaniu tez myślałem. 

24 minuty temu, BlackCat napisał:

Aaa to zmienia postać rzeczy. Dzięki za fotki. Ale wylot to wolę pod wodą, chociaż o takim rozwiązaniu tez myślałem. 

W zwykłym szkle dziury zrobisz samemu otwornicą. W lacobel nie bardzo bo to jednak hartowane. 

Możesz też użyć zwykłej szyby i wysmarować od tylnej strony czarnym silikonem. Ktoś tak robił i ładne czarne tło wyszło. 

Bedziesz przerabial akwarium jakies? Czy musisz zamowic zbiornik?

Jesli musisz zbiornik kupowac to Ci powiem ze ja za zbiornik full optiwhite i panel ale bez przegrod bo tali chcialem dalem niecale 500pln + grzebien plastikowy chyba 50pln

10 minut temu, kokomag napisał:

Bedziesz przerabial akwarium jakies? Czy musisz zamowic zbiornik?

Jesli musisz zbiornik kupowac to Ci powiem ze ja za zbiornik full optiwhite i panel ale bez przegrod bo tali chcialem dalem niecale 500pln + grzebien plastikowy chyba 50pln

Zawsze można kupić używane :) Ja za 250L szkło VIV dałem 500 zł. Są też już gotowce z panelami. Warto poszukać. 

Chodzilo mi o to ze mozna kupic nowy zbiornik w rozsadnych pieniadzach, a skoro mowa o panelu to raczej zbiornik nie bedzie gigantyczny:)

11 godzin temu, Aquaman napisał:

W zwykłym szkle dziury zrobisz samemu otwornicą. W lacobel nie bardzo bo to jednak hartowane. 

Możesz też użyć zwykłej szyby i wysmarować od tylnej strony czarnym silikonem. Ktoś tak robił i ładne czarne tło wyszło. 

Od kiedy lacobel jest hartowany? domyślnie masz zwykłe szkło. Są panele hartowane ale to do zastosowania np. tam gdzie masz kuchenkę gazową jeśli chodzi o kuchnie

13 godzin temu, BlackCat napisał:

Co do ceny za panel, płaciłem jakieś 120 PLN więcej, niż za akwarium bez panela. Teraz sobie policz:

silikon, otwornica do szkła, sam lacobel docięty na wymiar, przegrody i pewnie suma wyjdzie niewiele niższa niż byś zamówił i to przy założeniu że wszystko pójdzie zgodnie z planem:)

20 godzin temu, kokomag napisał:

Chodzilo mi o to ze mozna kupic nowy zbiornik w rozsadnych pieniadzach, a skoro mowa o panelu to raczej zbiornik nie bedzie gigantyczny:)

Nie będzie gigantyczny, boi w klitce w bloku nie mam na takie miejsca. Cóż, rozejrzę się za gotowcem, a jak nie, to zamówię.

Pozdrawiam.

12 minut temu, BlackCat napisał:

Nie będzie gigantyczny, boi w klitce w bloku nie mam na takie miejsca. Cóż, rozejrzę się za gotowcem, a jak nie, to zamówię.

Pozdrawiam.

Też mieszkam w bloku :) Niecałe 50m. Takie akwarium 250L jak moje odziwo dużo miejsca nie zajmuje. 

Lacobel nakleja sie na zwykłą szybę i wtedy lakier nie ma kontaktu z wodą.

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Ja w pierwszym akwarium mam panel ze szkła do tego przyklejona czarnym silikonem czarna pleksa z  wyciętym grzebieniem i otworem na powrót. W drugim akwarium  komin też z takim rozwiązaniem.

IMG_3660.jpg

IMG_3661a.jpg