Skocz do zawartości
wierzbi

Wysokie NO3, niskie PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Na podczątek metryczka początkującego:

Wymiary akwarium - 80x40x50, 160 litrów

Kaskada Tidal 110 z Life bio fil 1200g oraz kulki 100g i 100g węgla , Odpieniacz - Tunze 9004, Lampa - Radion X15 G5, Cyrkulacja - 2x Jebao SOW-5

Obsada  - Sarcopython, Rhodactis, Claviella, 2 x Discosoma, Anthella, 3 x Zoa , 10x ślimaków turbo.

Ryby - 2 x Chromis , 2 x Błazenek, 1 x Babka Sexguttata, karmię codziennie 1/2 mrożonki Artemia lub Mysis

Sól - AF Reef Salt, podmiana 10 % co 2 tygodne

Podaje bakterie Nitribiotic - 1 ml/tydzień. co kilka dni 5 kropli AF Phyto mix i nie stosuję już innych suplementów.

Nie stosuję ozonu, nie stosuje metody priobiotycznej

Testy Salifert - NO2 = 0, NO3 = 20 (mocno różowe) , PO4 = 0 (biało), KH = 7,9 , Ca, Mg nie znam.

Zbiornik wystartował w czerwcu 2022 - przebyłem etap glonów brązowych, zielonych, mineły już cyano.

 

Jak widać mam problem z wysokim NO3, którego nie mogę zbić a chcę zdecydowanie obniżyć przed dodaniem korali LPS

Z glonami już od około miesiąca spokój, kolejne plagi przeszły, podaje tylko pół kostki mrożonki, filtracja kaskady chodzi na maksimum,

odpieniacz tunze, raz na tydzień opróżniam kubek, podaję bakterie Nitribiotic.

 

Jestem po lekturze, że przy zerowym PO4 nie spadną NO3 ale nie znam przyczyny , obawiam się dodania PO4 z zewnątrz ponieważ obecnie sytuacja akwarium jest dość stabilna.

Z góry dziękuję za wszelkie porady i sugestię.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 można zredukować na przykład refugium  i nie trzeba do tego PO4. Można użyć  kulek maxspecta albo innych mediów z wysoką porowatością aby bakterie miały gdzie się osiedlać. 
Gdzieś  czytałem ze testy kropelkowe na PO4 często pokazują bzdury ale sam nie sprawdzałem. 
u mnie od samego startu fosforany zerowe według saliferta. 
Jaką masz skalę w akwarium ?

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich parametrach możesz spokojnie wrzucać LPSy a nawet proste SPSy. Korale też pobierają azotany i fosforany.

Problem zerowego NO3 / PO4 przy rosnącym drugim parametrze jest znany i zazwyczaj wymaga dodawania tego składnika, którego brakuje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test kropelkowy np. saliferta na po4 pokazuje ok zera (woda prawie czysta) a fotometr Hanna 713  2,5. Tzn. podejrzewam, że jest więcej ale ta mała hannka ma skalę do 2,5;). Test kropelkowy colombo pokazuje ok 0,03 a hannka 0,00.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, wierzbi napisał:

Testy Salifert - NO2 = 0, NO3 = 20 (mocno różowe) , PO4 = 0 (biało),

Tak dla pewności.... zrób test saliferta w jednej fiolce a do drugiej nalej 10 ml czystej wody z akwa (np,do fiolki z testu na NO3). Porównaj obie próbki na tle białej kartki papieru. Jeśli obie próbki są faktycznie przeźroczyste i na białym tle nie widać różnicy, to faktycznie PO4 jest w stężeniu niewykrywalny dla testu Saliferta (poniżej 0,03), jeśli jednak jest jakakolwiek różnica i zobaczysz niebieskawy odcień w jednej z próbek to prawdopodobnie stężenie fosforanów w wodzie jest ok 0,1 lub więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jesli PO4 masz  napewno 0 to za zadne skarby nie zbijesz no3, karm wiecej, podbij po4 i zacznij podawac vsv. Napewno podziala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 9/29/2022 at 7:34 PM, Arek77 said:

Tak dla pewności.... zrób test saliferta w jednej fiolce a do drugiej nalej 10 ml czystej wody z akwa (np,do fiolki z testu na NO3). Porównaj obie próbki na tle białej kartki papieru. Jeśli obie próbki są faktycznie przeźroczyste i na białym tle nie widać różnicy, to faktycznie PO4 jest w stężeniu niewykrywalny dla testu Saliferta (poniżej 0,03), jeśli jednak jest jakakolwiek różnica i zobaczysz niebieskawy odcień w jednej z próbek to prawdopodobnie stężenie fosforanów w wodzie jest ok 0,1 lub więcej.

Arek, zrobiłem testy saliferta vs czysta woda z akwa i mogę zauważyć jedynie minimalnie bardziej szary odcień wody z testu PO4. Zdecydowanie nie ma tu błękitu, czyli mogę założyć, że wartości poniżej 0,03.

Kokomag, jeśli dobrze rozumiem zasady to przy minimalnych wartościach PO4 , podawanie wódki nie da żadnego rezultatu ale kilka artykułów wskazuje, że karmienie Mysis zawierającego PO4 daje dobre rezultaty. Pójdę w tym kierunku.

 

PS. Wyjaśnijcie mi jeszcze proszę czym dla Was jest "nie płukanie mrożonek" ? Czy tu chodzi o to, że kostka Artemii czy Mysis jest prosto z blistra wrzucana w całości do akwa ?

Edytowane przez wierzbi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wierzbi napisał:

PS. Wyjaśnijcie mi jeszcze proszę czym dla Was jest "nie płukanie mrożonek" ? Czy tu chodzi o to, że kostka Artemii czy Mysis jest prosto z blistra wrzucana w całości do akwa ?

Dokładnie.

Żeby zbijać NO3 i PO4 trzeba obu składników. Zerowa wartość jednego blokuje zbijanie drugiego.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie testy kropelkowe na fosforany to można sobie ... Wg testów mialem 0.01 a po badaniu hanką wyszlo 0,6.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.