Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

   Po dwuletniej przygodzie z kostka 49l i załapaniu przysłowiowego bakcyla przyszedł czas na troche większe. Przesiadka na 160l opti white (100x40x40)

Filtracja: tidal 110

Media: seachem matrix plus siporax

Oświetlenie: Lampa DIY

W planie dołożenie odpieniacza ( zapomniałem w koronie wyciąć miejsce)

Przesiadka w  jeden wieczór (dojrzała skała 5kg plus nowa sucha 10kg, dojrzałe media plus dolożony seachem matrix plus atm kolony na 95litrow wody. Nic nie padło amoniaku nie wywaliło. Czekam na rozwój sytauacji. Akwarium wystartowało 04.03 2023.

Zdjecie tuz po zalaniu

Screenshot_2023-03-22-23-08-13-573_com_miui.gallery.thumb.jpg.8bacda210eff2ce34f0d28ad15bb758e.jpg

Oraz po 2.5 tyg

 IMG_20230322_180758_1_copy_1600x720.thumb.jpg.bb2a55ee4d4ce718c16700bb573b27d8.jpg

Czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przechodzi małe dojrzewanie. Cjano dokucza i sie trochę rozpanasza. Szczeże powiedziawszy myślałem że po zastosowaniu ATM colony wszystko łagodniej przejdzie. Napewno nie było problemu z cyklem azotowym. Nie wywaliło amoniaku oraz no2 (pod tym względem dojrzałe media skała i atm zrobiły robote). Od kilku dni zacząłem testować produkty reef scorpion fish (F.L.U 86, argenti, power amino, CCS) i sam jestem ciekaw jak to się rozwinie bo w necie wiele pochlebnych opini. Zdaje sobie sprawe, że akwa swieże i system odczuł zmiany przede wszystkim nowa lampa, trzeba  poprostu czasu aby wszystko to  ponownie się przegryzło. 

Parametry:

Ca 410

Mg 1290

kh 7.7

zasolenie 35ppt

no3 0.5ppm

po4 0ppm 

IMG_20230416_133215_copy_1125x2000.jpg

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkmin ciąg dalszy. Minęło 2 miechy jak akwa się kręci. Dalej nie jest tak jak bym chciał. Korale marudzą coraz mniej się pompuja ( euphilia słabiutko), dywan zoantusów który miał się dobrze w 49l tu od dłuższego czasu zamknięty ( coś tam niemrawo próbują się otwierać). Caluastrea fluo od od spodu traci tkanke. Wczoraj zrobiona podmiana 30l i dzisiaj jak by lepiej korale wyglądaja i teraz pytanie rozcieńczyłem jakieś niechciane związki czy uzupełniłem braki? Postawiłem na to pierwsze biorąc pod uwagę co działo mi sie w 49l ( kumulacja cynku i miedzi). Idąc tą drogą został zrobiony drugi baling już bez mikro ( żeby wyeliminować potencialną kumulacje, jeżeli takowa dalej jest). Mętlik mam w głowie bo mikro nigdy nie dawałem zalecanej całej dawki tylko połowe przeliczając na proporcje do balinga. Możliwe, że mimo wszystko połączenie SBS w której też są mikroelementy spowodowały jakiś nadmiar. Można tak zgadywać i po omacku próbować coś rzeźbić ale pod ręką mam icp które chyba wykonam. 

1683466281283_copy_3600x2025.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez icp chyba się nie obędzie. ja jechałem na ati pro i jak się okazało były braki mikro. jak zacząłem stosować red sea abcd to dopiero wszystko ruszyło, niestety też z glonami :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swierze akwarium+suplementacja=proszenie się o problemy. Zero suplementacji czegokolwiek i brak podmian, tego powinieneś się trzymać od początku. Dopiero jak się zacznie konsumpcja kombinuj z dodatkami i na tym etapie olej icp. Strata kasy i nerwów;)

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się icp napewno już da jakiś obraz w którą stronę podążać. Mi nie daje spokoju ten wcześniejszy cynk i miedz. Jak leciałem na samych prochach bez mikro miedzi wogóle nie było. Dlatego tutaj muszę też sprawdzić i porównać w którą strone to idzie. Mógłbym też zresetować wode paroma wiekszymi podmianami ale wówczas dalej bym nie wiedział co było grane. Mikro szło od AF abc 

2 minuty temu, wwo napisał:

Swierze akwarium+suplementacja=proszenie się o problemy. Zero suplementacji czegokolwiek i brak podmian, tego powinieneś się trzymać od początku

Ca mg kh musiało iść od początku. Po zalaniu tydzień nie lałem i byly spadki wiec baling dalej puściłem w takich samych dawkach jak leciał w kostce. Narazie odstawiam mikro tylko Ca Mg kh SBS plus icp w najblizszym czasie i zobaczymy co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, szyman napisał:

 

Ca mg kh musiało iść od początku. Po zalaniu tydzień nie lałem i byly spadki wiec baling dalej puściłem 

Pewnie minimalne i po dodaniu ballinga z sbs na czele;) przesadziłeś, i kibel się zrobił. Icp to proszenie się o kłopoty i bezsensowną stratę kasy co i sam przetlrobiłem, teraz mam to w głębokim poważaniu. Co za dużo, to niezdrowo 

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wwo napisał:

 Icp to proszenie się o kłopoty i bezsensowną stratę kasy co i sam przetlrobiłem, teraz mam to w głębokim poważaniu. Co za dużo, to niezdrowo 

Możesz temat rozwinąć? Wiem że ICP też może mętlik zrobić bo i czytałem takie przypadki że pomiędzy labami wyniki sporo odbiegają ale jeżeli trzymam się jednego to mam jakąś skale porównawczą a głownie chodzi mi o  Zn i Cu czy dalej się znajdują i jedyna myśl dlaczego się znalazły to kumulacja mikro bo tds pilnuje żeby był 0. Dalej patrząc to pierwotna metoda balinga nie uwzględniała dodatkowo mikro tylko w ewentualnych podminach uzupełnianie solą dopiero później producenci to zmodyfikowali. Mi się wydaję że mikro jest głownie pobierane przez patyki i jak ktoś ma ich dużo może być deficyt choć mogę się mylić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szyman napisał:

 

Co tu rozwijać!? Sam się w to wplątałem, ale szybko wyleczyłem. Podstawa to pH do tego kh i w zależności co masz może jeszcze Ca. W icp zawsze coś wyjdzie, ale czy to warto korygować??? Myślę, że to biznes nabił ten trend

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żem nawiwijaj:o aż muszę to zanotować żeby mieć wgląd kiedy to się stało. Właśnie zrobiłem kolejną podmianke ale juz 15l ( 10%) no i wszystko by było pięknie gdybym odłaczył automatyczną dolewke. Jednak tak się nie stało wode z akwa spuściłem w między czasie wyczyściłem szybki i zacząłem dolewać nową solanke i nagle zorientowałem sie, że już mam wode prawie cała dolaną. Szybko refraktometr zobaczyć do ilu spadło ( 32ppt) nagły spadek z 35ppt. No i co zrobiłem... odlałem kolejne 12 litrów z akwa bo tyle mi zostało świeżej solanki, korekta zasolenia według kalkulatora i dosalanie 12litrów do 62ppt bo tyle kalkulator pokazał żeby z powrotem uzyskać 35ppt. Tak więc podsumowując w przeciagu godziny było wachniecie w dól o 3ppt i zaraz do góry. Ciekawe czy nic nie wybuchnie. obawiam sie też o tą wode co dosoliłem bo ta sól już dosypana nie była odstała tylko wymieszana do klarownej wody. Jutro 4 zoantusy przyjezdzają a tu takie cyrki. Jak widać wspólczesna elektronika jest dużym udogodnieniem ale potrafi namieszać jak głowe ma się gdzie indziej. Pamiętajcie wyłaczamy najpierw dolewke później podmianka :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak zrobiłem ale ja mam grawitacyjną to u mnie ze 2 litry się wlało. 
wydaje mi się ze za bardzo się pośpieszyłeś i trzeba było powoli podbijać zasolenie, na przykład dolewać solanki tyle co odparuje wody 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

    Ale zbijajac od razu z 35 na 32 to juz by miały szok i było by kuku. W takie powolne podnoszenie zasolenia bawił bym się jak by spadek był na długiej przestrzeni czasowej. Więc zrobiłem szybką korekte do stałych 35 ktore ciagle utrzymuje z myślą że się nikt nie skapnie. Wczoraj paczucha od koralove dojechała i wpadły zoaski. Robiłem pierwsze zamówionko online i jestem mile zaskoczony. Szybko sprawnie także polecam sklep. Krótka aklimatyzacja wyrównanie temp. I zasolenia i siup do wody.

jpg_20230511_095005_0000.thumb.jpg.ab14174f3b8c5bb77a2f505aa98d67bd.jpg

 

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

01.06... czyli dzien dziecka tradycja musi być. Wjeżdżaja poważne zabawki dla dużych dzieci:D. Zobaczymy czy to takie fajne.

Screenshot_2023-06-01-18-52-47-413_com_miui.gallery-edit.thumb.jpg.c81009f3daef74bf7724eb941611123d.jpg

Tak pozatym to w ostatnim czasie zbiornik nie ma szczęścia. Dolewka z plywakami przeznaczonymi do sumpa przelala 20l. Zasolenie ponownie spadlo do 30ppt. Ale tym razem stopniowo podnosze. Zrezygnowalem z obudowy tych plywakow która zrobiłem z fiolki od testow colombo i to był błąd. Najprawdopodobnie winowajca był slimak ktory zasymulowal niski stan wody. Tak wiec obudowa ponownie wleciała

IMG_20230601_202527.thumb.jpg.8a6b21f77f531c7a3ab1ab2351a2ed20.jpg

i mam nadzieje że w koncu wszystko sie ustabilizuje. Wadą tego typu dolewki w zbiorniku głównym jest to iż chcąc trzymać poziom wody blisko krawędzi ryzykujemy tym iż awaryjny plywak moze nam nie zadzialac  (woda go nie zdązy wyprzeć) dlatego lepiej zdaja egzamin dwa odzielne plywaki ktore mozemy ustawic na tym samym poziomie. Jak jeden nie zadziala mamy drugi. Liczę że fiolka z colombo rozwiąże problem przed kolejnym zalaniem chaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy super, na pewno będą ładnie świecić. Z tymi wszystkimi czujnikami pływakowymi to jest właśnie problem, że jak się zablokuje to się leje. Dobrze, że nie wlało z 200 litrów, bo miałbyś powódź w domu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampki spoko , fajne korale tylko mnie ciekawi jedno ? 

Czemu nie postawiłeś akwa z sumpem ? 

Tak to inwestujesz w wszystkie możliwe  zabezpieczenia by unikną awari . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

 Dobrze, że nie wlało z 200 litrów, bo miałbyś powódź w domu.

Dolewka pojemnik 20l a i tak narobił boruty. Panele dostaly po d*pie. Najbardziej o akwa sie bałem bo szafka na której stoi troche podpuchła. Radionki pierwsze wrażenia i odczucia fajne dobrze zrobione lampiony. Widac roznice w barwie miedzy power led. Tam royal blue i blue maja inna barwe szczegolnie RB idzie mocno w kierunku uv przez co w akwa jest fioletowy odcien (aparat nie ogarnial tego) w Radionach zdecydowanie lepiej to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AnT napisał:

 

Czemu nie postawiłeś akwa z sumpem ? 

 

Bo to była przesiadka na szybko z jak najmniejszymi kosztami. Akwa z sumpem wiadomo wygoda komfort i estetyka. Moze kiedys jak bedzie wieksze o ile sie zdecyduje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja dolewke ( z jednym plywakiem) mam dodatkowo podpieta pod zegar czasowy na 2 min. I skoczył się problem z przelewaniem wody. Nawet gdyby pływak się zawiesił to dolewka doleje tylko 1-1.5 litra  wody więcej niż normalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 88malolat napisał:

Witam. Ja dolewke ( z jednym plywakiem) mam dodatkowo podpieta pod zegar czasowy na 2 min. I skoczył się problem z przelewaniem wody. Nawet gdyby pływak się zawiesił to dolewka doleje tylko 1-1.5 litra  wody więcej niż normalne. 

Przybliż bardziej temat co to za zegar. Rozumie ze on wyczuwa momement wlaczenia sie dolewki i od tego czasu zaczyna odliczanie przez zadany mu czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam dolewke podłączona do sterownika ARMX i ona włącza i wyłącza dolewke o godzinie 7.00, a wyłącza 7.02  I tylko w tym czasie działa dolewka w pozostałych godzinach nawet jak pływa opadnie to dolewka jest nieaktywne. Ale wcześnie używałem zwykłego programator czasowego coś takiego jak z linka poniżej. 

https://allegro.pl/oferta/programator-czasowy-elektroniczny-wyswietlacz-lcd-12907620469?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_budownictwo-dd_pla_pmax&ev_campaign_id=17967348437&gclid=CjwKCAjwpuajBhBpEiwA_ZtfhcYSb8-A1t_7h0Bhzp79fXo-9g4U1Yb3zIGdwqMO2SaWDN6JlZwt7BoCrsQQAvD_BwE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, szyman napisał:

Dolewka pojemnik 20l a i tak narobił boruty.

Za dużą dolewkę masz. jeśli nie masz sumpa to musisz albo zmniejszyć dolewkę, albo obniżyć poziom wody w akwarium, żeby był bufor. Inaczej stawiał dobre piwo, że ci się to przytrafi ponownie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kracz katani:rolleyes: Wiadomo to elektronika i wszytko może się przydażyć. Narazie w dolewce max 5litrow i obserwujemy. Kolega juz od dluzszego czasu ma w tej obudowie i hula a tez mial na poczatku mala powodz ale szybko zareagowal i potwierdził ze slimak ładnie sobie dyndal na plywaku. Albo trzeba stawiac wieksze z sumpem :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.