Skocz do zawartości
ArturNano

Nemo 200l - bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, jkk said:

Udało mi się ustabilizować ale ja mam 30+ główek.

Dip nic nie da jak to bakteria. A robiłeś jakieś icp?

nie, narazie icp nie robiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jkk napisał:

Udało mi się ustabilizować ale ja mam 30+ główek.

Dip nic nie da jak to bakteria. A robiłeś jakieś icp?

Dokładnie miałem kiedys coś takiego jednak przy 1/2 główkach to jak dziadostwo siedzie to czesto cała euphyllia w piach...
Trzeba szybko hodowac i nie chorować :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to Hellfire poleciała do końca. Nic płukanie nie dało.
W ciągu kilku dni:
Euphyllia Toxic green Australia 
Euphyllia glabrescens 24K
Euphyllia Hellfire

szkielety zostawiać? coś wyczytałem, że mogą po czasie odbudować się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tak, ze przyblakalo mi sie jelly brown, dipowania itd nic nie pomoglo euphylie polecialy tak czy inaczej po kolei niestety, zostawialem szkielty nawet po kilka miesiec ale nic z tego nie bylo, zarastaly szybciej xenia 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, mazmaciek said:

no masz bagienko, co dozujesz?? 

w sumie:
- witaminy dla ryb(jak dostają mrożonki) od AF Fish V
- aminokwasy od AF Amino Mix
- AF Iodum 

z tym jodem to się wstrzymuję bo widzę że grubo.
Po za tym nic innego nie leję.
Karmię z 2|3 razy w tygodniu mrożonkami przepłukanymi + na codzień suche i co jakiś czas zawieszam listek alg.

Przed budynkiem dwa filtry mechaniczny+węglowy. RODI TDS 0.
Podmianki 10% ~20l co 2 tygodnie.

"bagienko" - który parametr jest najbardziej istotny ?

Edytowane przez ArturNano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktuaiizacja:
 

W ciągu dwóch dni zbiłem PO4 do niewykrywalnego (wg Salifetr kolor biały) poziomu dzięki MICROBE-LIFT PHOS-OUT4.
No3 w ciągu tygodnia z ~10 -> ~3 (JBL) dzięki Red Sea NO3PO4X.
Narazie poziom PO4 nie wzrasta, NO3 stabilnie.
Zmieniłem sposób karmienia i mrożonki lecą codziennie (1 kostka rano + 1 pod wieczór) a suche oraz algi sporadycznie.
Watę w prefiltrze wymieniam co 3 dni a podmiana 10% co ~2 tygodnie.

Dołożyłem trzecią lampę także aktualnie posiadam x3 FLUVAL LED MARINE 3.0 46W

Wszystko ładnie pięknie lecz ukwiał Crassa źle zareagował na zmiany i skubany zaczął chodzić.
W ciągu tygodnia z 2 zrobiło się 5 ;( i do tego dwa poszły sobie w ciężko dostępne miejsce za skałami.
Myślałem, że to kwestia światła lecz gdy zacząłem dozować płyny to ukwiał widocznie mniej się pompował także sądzę, że to jest powód wędrówek i dzielenia.
Narazie tylko błazenki cieszą się z tej sytuacji.

Jak sądzicie, zacząć myśleć o eksmisji tego ukwiała?
Narazie tragedii nie ma lecz w tym tempie to za miesiąc będę mieć ich dziesiątki a próba ściągnięcia ich ze skały kończy się porażką.
Skubane tak mocno nogi wkładają w szczeliny skały, że żadne smeranie, chłodzenie czy mizianie nie pomaga.
Czytałem, że część osób używa Red Sea Aiptasia-X lecz kurcze nie wiem czy tak zwierzaki potraktować.

Na jeden skałce z zoa pojawiło się cyjano.
Zostawić i samo przejdzie? czy lepiej jakoś zareagować dopóki jest tylko na skałce?
Na reszcie skał coraz więcej wapiennych.
 

IMG_6837.jpeg

IMG_6838.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wydłużeniem podmianek tak to 2|3 miesięcy i wtedy podmieniać tak z 30l z 200l.
Zakupiłem i podłączyłem dozownik Jebao Doser 3.4 wifi który jak narazie dozuje Red Sea NO3PO4X - dawka zmniejszona do 2ml/d.

Czytałem o ATI Essentials Pro i czy dzięki tym preparatom da się tak prowadzić akwarium ?
Jak rozumie, to podłączam dwie butle, ustalam dawkę i tyle ?

Może jest inny sposób/inne preparaty aby ułatwić sobie życie i wydłużyć okres pomiędzy podmiankami ?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci ze z ati essential pro bedzie ciezko, bo tam masz osobno kh i razem ca i mg, musialbys miec za***iscie stabilne gruzowisko, bo ca i mg czesto sie rozjeżdżają a z ati essential pro nie dasz rady dolac mniej lub wiecej ca lub mg, osobiscie mialem niesprawdzilo sie u mnie, mam zwyklego balinga i jest duzo prosciej. 

Powiem Ci ze z ati essential pro bedzie ciezko, bo tam masz osobno kh i razem ca i mg, musialbys miec za***iscie stabilne gruzowisko, bo ca i mg czesto sie rozjeżdżają a z ati essential pro nie dasz rady dolac mniej lub wiecej ca lub mg, osobiscie mialem niesprawdzilo sie u mnie, mam zwyklego balinga i jest duzo prosciej. 
 

Ps. Ostatnio to jakis bum jest na to zeby nie robic podmianek albo mocno ograniczyc:)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ArturNano napisał:

Zastanawiam się nad wydłużeniem podmianek tak to 2|3 miesięcy i wtedy podmieniać tak z 30l z 200l.
Zakupiłem i podłączyłem dozownik Jebao Doser 3.4 wifi który jak narazie dozuje Red Sea NO3PO4X - dawka zmniejszona do 2ml/d.

Czytałem o ATI Essentials Pro i czy dzięki tym preparatom da się tak prowadzić akwarium ?
Jak rozumie, to podłączam dwie butle, ustalam dawkę i tyle ?

Może jest inny sposób/inne preparaty aby ułatwić sobie życie i wydłużyć okres pomiędzy podmiankami ?
 

No nie jest to takie proste. Rozjazd Ca/Mg/kH dysproporcjonalnie do stosunku stechiometrycznego ballinga wspomniany przez @kokomagto akurat najmniejszy problem. Na podstawie testów można ręcznie korygować. 

Są jednak Mezo i mikroelementy, które zużywane są w innym stopniu w zależności od obsady, tempa przyrostów etc. Żadne zatem ati essentials nie są idealnym rozwiązaniem. Sam używam ATI pro i cenię, że nie przejmuje się potasem, strontem, barem etc. Robię jednak podmiany, a mimo to dolewam osobno jod, fluor, Żelazo inne metale na podstawie icp. Można lać samo essentials i pewnie jakiś czas będzie dobrze. Jednak na dłuższą metę zacznie czegoś brakowac/być za dużo i oby kolorystyka korali była jedynym objawem. 

Żebyśmy się dobrze rozumieli, ja znam swoje akwarium, doszedłem do wprawy z utrzymywaniem parametrów a i tak boję się odpuścić podmiany na długi czas 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie Kolego Sagerrak, mi chodzilo oto ze produktem Ati essentials PRO gdzie sa tylko dwa produkty ciezej bedzie trzymac wszystko w rydzach, Zalozyciel tematu chcialby sobie jak najbardziej uproscic zycie, ale tym ati to tak jak napisales jakis czas byloby dobrze a pozniej cyrki:) tak mialem u siebie, po wyrownaniu parametrow przeszedlem na essential pro, no i jakis czas bylo ok, pozniej zaczelo mi sie wszystko rozjezdzac, aczkolwiek nie powiem ze to jest zly produkt czy cos,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, kokomag said:

Powiem Ci ze z ati essential pro bedzie ciezko, bo tam masz osobno kh i razem ca i mg, musialbys miec za***iscie stabilne gruzowisko, bo ca i mg czesto sie rozjeżdżają a z ati essential pro nie dasz rady dolac mniej lub wiecej ca lub mg, osobiscie mialem niesprawdzilo sie u mnie, mam zwyklego balinga i jest duzo prosciej. 

Powiem Ci ze z ati essential pro bedzie ciezko, bo tam masz osobno kh i razem ca i mg, musialbys miec za***iscie stabilne gruzowisko, bo ca i mg czesto sie rozjeżdżają a z ati essential pro nie dasz rady dolac mniej lub wiecej ca lub mg, osobiscie mialem niesprawdzilo sie u mnie, mam zwyklego balinga i jest duzo prosciej. 
 

Ps. Ostatnio to jakis bum jest na to zeby nie robic podmianek albo mocno ograniczyc:)?

wiesz, no troche upierdliwe jest to podmienianie co tydzień/dwa. Żeby chociaż raz na miesiąc dało się to byłoby coś ;) 
"zwykłego ballinga" - czyli kh+ca+mg, tak?

Jeśli tak, to jakiej firmy specyfiki polecacie bo wolałbym gotowce, które można podłączyć pod dozownik bez rozcieńczania itp

23 minutes ago, Sagerrak1 said:

No nie jest to takie proste. Rozjazd Ca/Mg/kH dysproporcjonalnie do stosunku stechiometrycznego ballinga wspomniany przez @kokomagto akurat najmniejszy problem. Na podstawie testów można ręcznie korygować. 

Są jednak Mezo i mikroelementy, które zużywane są w innym stopniu w zależności od obsady, tempa przyrostów etc. Żadne zatem ati essentials nie są idealnym rozwiązaniem. Sam używam ATI pro i cenię, że nie przejmuje się potasem, strontem, barem etc. Robię jednak podmiany, a mimo to dolewam osobno jod, fluor, Żelazo inne metale na podstawie icp. Można lać samo essentials i pewnie jakiś czas będzie dobrze. Jednak na dłuższą metę zacznie czegoś brakowac/być za dużo i oby kolorystyka korali była jedynym objawem. 

Żebyśmy się dobrze rozumieli, ja znam swoje akwarium, doszedłem do wprawy z utrzymywaniem parametrów a i tak boję się odpuścić podmiany na długi czas 

ok, to czy dozowanie kh+ca+mg + comiesięczne podmianki 15% ma sens ?
Jakiej firmy poleciłbyś gotowce bez rozcieńczania ?

Czy opierać się o test kropelkowe (nie ukrywam, że skale kolorów JBL mało precyzyjne) czy lepiej kontrolnie co jakiś czas ICP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uzywam gotowe produkty teraz z Red Sea KH,CA,MG mi pasuja, odnosnie testow mg i ca testy saliferta, NO3 i PO4 fotometr Hanna, KH - fotometr hanna i kh keeper RF, PH - test hanna, milwaukee i ph meter RF, 

odnosnie upierdliwosci podmian sprawa indywidualna, ja tam wole tak samo robic podmianki, rozne sa szkoly w tej sprawie, ja uzywam osobiscie soli w plynie ATI Absolut Ocean, mi sie sprawdza, mieszanie bajka ale stosunkowo drogo wychodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ArturNano napisał:

wiesz, no troche upierdliwe jest to podmienianie co tydzień/dwa. Żeby chociaż raz na miesiąc dało się to byłoby coś ;) 
"zwykłego ballinga" - czyli kh+ca+mg, tak?

Jeśli tak, to jakiej firmy specyfiki polecacie bo wolałbym gotowce, które można podłączyć pod dozownik bez rozcieńczania itp

ok, to czy dozowanie kh+ca+mg + comiesięczne podmianki 15% ma sens ?
Jakiej firmy poleciłbyś gotowce bez rozcieńczania ?

Czy opierać się o test kropelkowe (nie ukrywam, że skale kolorów JBL mało precyzyjne) czy lepiej kontrolnie co jakiś czas ICP?

Jak masz opcję zrobienia 30% to wg mnie spoko raz na miesiąc. 15% nie wiem jak długo będzie dobrze. 

Essentials są całkiem niezłe, o innych się nie wypowiem bo nie zmienię dobrego w imię innego. 

No3 , KH,  Ca i MG można na salifercie i nie są upierdliwe. PO4 tylko Hanka. ICP to zależy od Ciebie. Zrobione raz na ruski rok mały ma sens bo powie czego brakuje, ale nie jak szybko ubywa. Regularne co 2 msc np warto. Ale z ICP to też szeroki temat bo nie jest superprecyzyjne . Można też nie robić i się nie przejmować ewentualnymi brakami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to musisz sam dojść do tego co najbardziej Ci odpowiada i sie sprawdza w Twojej sytuacji, mi jakby sie essential pro sprawdzal to napewno bym tez nie zmienial, obecnie red sea mi sie sprawdza a co bedzie za jakis czas zobaczymy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, Sagerrak1 said:

Jak masz opcję zrobienia 30% to wg mnie spoko raz na miesiąc. 15% nie wiem jak długo będzie dobrze. 

Essentials są całkiem niezłe, o innych się nie wypowiem bo nie zmienię dobrego w imię innego. 

No3 , KH,  Ca i MG można na salifercie i nie są upierdliwe. PO4 tylko Hanka. ICP to zależy od Ciebie. Zrobione raz na ruski rok mały ma sens bo powie czego brakuje, ale nie jak szybko ubywa. Regularne co 2 msc np warto. Ale z ICP to też szeroki temat bo nie jest superprecyzyjne . Można też nie robić i się nie przejmować ewentualnymi brakami. 

Mam baniak 30l ale niby mam także 60l lecz targanie tego... no i czy na raz taka podmianka nie będzie "groźna".
Kurczę muszę się nad tym zastanowić bo cotygodniowe to szczerze mi się nie chce. Dwa tygodnie także za często.
Spróbuję co 3 te 15% i zobaczymy co z tego wyjdzie i ewentualnie za jakiś czas przypakuję ;) i będę dźwigać tę 60tkę ;) 

Jeszcze jedno pytanie. 
Używaliście może kiedyś Seachem Reef Plus  ?

Aktualnie dolewam aminokwasy AF + V dla ryb ale wolałbym raczej przejść na Seachema bo świetnie sprawdzał się w Malawi.

 

1 minute ago, kokomag said:

Generalnie to musisz sam dojść do tego co najbardziej Ci odpowiada i sie sprawdza w Twojej sytuacji, mi jakby sie essential pro sprawdzal to napewno bym tez nie zmienial, obecnie red sea mi sie sprawdza a co bedzie za jakis czas zobaczymy:)

a zapodałbyś proszę jakie to konkretnie produkty/pełne nazwy ? Spróbuję tak jak mówicie na kh+ca+mg i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do Was :help:

Co to są te bąble z niebieskawą poświatą?
Od jakiegoś czasu widziałem takie małe niebieskie "kropki" na skałach.
Dzisiaj odpaliłem na full białe aby się temu przyjrzeć i mam wrażenie, że jest tego coraz więcej na skałach w dolnych partiach i te "bąble" są coraz większe.
Czy to jakieś jaja ślimaków są ?

Czy to jest to. Wygląda całkiem podobnie lecz jeszcze nie tak baloniaste ;) 

 ?


IMG_6966.thumb.jpeg.3c44824dea0cba0ed1ea10d3abedd230.jpeg

Edytowane przez ArturNano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 11/14/2023 at 10:56 PM, mazmaciek said:

Valonia 

a co byś polecił? Mitraxa? Percona? czy Borsuka? chemia? czy może to samo "przejdzie" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo raczej nie przejdzie. 
ja miałem kiedyś kilka razy ale tylko na jednym kawałku skały, była niewielka więc ją wyciągałem, usówałem delikatnie glona, wkładałem w dipa. 
po kilku takich akcjach przestał się pojawiać. 
mitraxamialem ale nie widziałem zainteresowania z jego strony, o innych sposobach nie mogę się wypowiedzieć, nie próbowałam. 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam borsuka od tego momentu nie mam nic na skałkach. Śmiało mogę polecić Ci tą rybę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.