Skocz do zawartości
Nemoaqua

Propozycja koralowca do nano

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam bardzo małe akwarium 25 litrów. Lubię małe akwaria. Mam w nim Xenie, Duncana, Caulastrea, Pseudogorgonie, Rhodactisa. Chciałbym dodać koralowce, które nie będą trudne dla początkującego. Zoa nie chce. Chciałbym aby to był koralowiec na ostatni plan czyli w moim przypadku na tył z pseudogorgonia. Zależy mi również aby różnica wielkości nie była znaczna miedzy gatunkami np. aby stopa koralowca nie była większa od całego Duncana, który byłby obok. 
 

Czy możecie coś poradzić? Czytałem dość dużo na ten temat ale może u Was jakieś ciekawe propozycje uzyskam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jakieś stylophory, seriatopory. małe szczepki, łatwe w kontroli wzrostu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zdjęcia akwarium by pomogły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem Lobophytona i Sarcophythona zielonego. Osiągaja duże rozmiary ale z tego co czytałem łatwo się je tnie. Na szczepce jeszcze była gratis chyba Anthelia i niestety Aptazja. Ale trudno już je mam w akwarium i w sumie się nie rozrastają. Jak Koralowce się rozrosną, to je rozsadzę a fragment z Aptazja wyrzucę.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.06.2023 o 11:08, Nemoaqua napisał:

Jak Koralowce się rozrosną, to je rozsadzę a fragment z Aptazja wyrzucę.

Zanim się koralowce rozrosną to aiptasia się rozmnoży i będzie problem. Reaguj puki masz jej mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 6/11/2023 at 3:29 PM, chris_ek said:

Zanim się koralowce rozrosną to aiptasia się rozmnoży i będzie problem. Reaguj puki masz jej mało.

Dzięki za ta radę. Poczytałem chwile jak się pozbyć Aiptasji. To bardzo łatwe. Do strzykawki nabrałem trochę soku z cytryny i podałem przy wyłączonym filtrze w okolice otworu gębowego. Po kilku minutach było po niej. Wyglądała jak kleszcz martwy a do dzisiaj ją chyba wieloszczety wyjadły. Wbrew temu co jest często opisywane, że powinno się igłe wsadzić do otworu gębowego, nie jest to prawdą, ponieważ Aiptasia nie ma możliwości przestać zasysać i wypuszczać wodę więc sok z cytryny  mocno skoncentrowany zassała. 

Edytowane przez Nemoaqua (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Nemoaqua napisał:

Dzięki za ta radę. Poczytałem chwile jak się pozbyć Aiptasji. To bardzo łatwe. Do strzykawki nabrałem trochę soku z cytryny i podałem przy wyłączonym filtrze w okolice otworu gębowego. Po kilku minutach było po niej. Wyglądała jak kleszcz martwy a do dzisiaj ją chyba wieloszczety wyjadły. Wbrew temu co jest często opisywane, że powinno się igłe wsadzić do otworu gębowego, nie jest to prawdą, ponieważ Aiptasia nie ma możliwości przestać zasysać i wypuszczać wodę więc sok z cytryny  mocno skoncentrowany zassała. 

Tak jest, działa natychmiast nie tylko sok z cytryny ale też ocet i kalkwasser. Jednak z tych szczątek na które się rozpada będziesz miał po kilku miesiącach dziesiątki małych, nowych, zdrowych aiptasii. Poza tym sok z cytryny obniża ph wody.

Edytowane przez Janusz81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, Janusz81 said:

Tak jest, działa natychmiast nie tylko sok z cytryny ale też ocet i kalkwasser. Jednak z tych szczątek na które się rozpada będziesz miał po kilku miesiącach dziesiątki małych, nowych, zdrowych aiptasii. 

Ale raczej można powiedzieć, że w ten sposób można kontrolować populacje Aiptasji i nie doprowadzę do eksplozji populacji tego ukwiała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, sam tak robiłem tylko co z resztą która sie rozsieje w niedostępnych miejscach. Najlepszy sposób to jednak zwierzak który sie tym żywi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

17 minutes ago, Janusz81 said:

Tak, sam tak robiłem tylko co z resztą która sie rozsieje w niedostępnych miejscach. Najlepszy sposób to jednak zwierzak który sie tym żywi.

 

To racja. Może kiedyś kupię. Z ciekawości pytanie. Krewetki np Wundermanii są dość małe do 4cm. Nie zabije je wlot do filtra lub pompa? W morskim moc filtrów jest większa niż w słodkowodnym. Te krewetki nie są o wiele większe niż słodkowodne Red Cherry a te filtr a tym bardzie pompa by je przemieliły.

  •  
Edytowane przez Nemoaqua (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

tak jak inni pisza - to sie rozsiewa, gdy tylko poczuja sie zagrozone. Mialem 3 aiptasie srednich rozmiarow 3-4cm. Pomyslalem, ze zaraz je ubije na starcie. Uzylem preparatu JoesJuice. Solidnie je "nakarmilem". Otworzylem tym samymn puszke Pandory. Na skalkach zaczely wyrastac jak grzyby po deszczu malenkie ukwialki. Zaprzestalem jakichkolwiek dzialan. Kupilem dwie krewetki Wundermanii (wiem,ze powinno byc stadko). Krewetki sa troche niesmiale i za dnia raczej siedza w swojej jamce. Po miesiacu ani sladu po malych aiptasiach. Ostaly sie te 3 najwieksze sztuki. Niech sobie zyja. Krewetki wyjadaja swieze pokolenie. Moze kiedys dokupie wiecej, to rozprawia sie z duzymi okazami. Natomiast zawsze jest ryzyko, ze przywleczesz cos na skalce ze swiezym nabytkiem.

Edytowane przez pilot (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.