Skocz do zawartości
suseba

Kostka 125L by Seba

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem to tak, że Balling taki z mikro jest tylko do wyrównania konsumpcji głównie ze względu na to, że na przykład jest też jod itd. więc sobie "przeleje" jakbym dodał do 8kh. 

Dlatego osobno bufor kh do wyrównania do pożądanego poziomu. 

Testy mam Hankę na kh a na Ca i Mg Saliferta. AF kupiłem na próbę żeby mieć jakieś porównanie. 

Solanke mam 35ppt mierzoną ale nie mierzyłem kh w niej. Po podmiance niewielka zmiana kh w akwa. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze w komponencie kh nie bedziesz mial innych pierwiastkow, zazwyczaj to sie znajduje razem z ca i mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W KH jest potas, siarka, jod, fluor, brom, cynk, molibden, lit, kobalt,  nikiel 

W Ca potas, stront, chrom, miedź, bor, srebro rubid, wanad

W Mg selen I bizmut

To informacja z butelek. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli podnoszę KH, sumarycznie wlałem już 40ml KH Plus, na razie tylko ukwiał nie wygląda na zadowolonego z tych zmian. Balling leci po 1ml dziennie każdego komponentu. Dojechały też nowe skromne koralowce "na dno" albo na ściankę. 

NO3 - 1

KH - 7,6 (było 6,7)

Ca - 440 (było 450)

Mg - 1275 (było 1350)

Collage_20230927_191428.thumb.jpeg.76b6508b7e4a2feb2dc242863742f183.jpeg

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się zakończyć podbijanie KH na razie bez żadnych złych oznak, trafione w 8,1. 

Jedynie ukwiał quadri się zdenerwował (ale może inna przyczyna) i zaczął wędrować po akwarium chociaż siedział w miejscu od lipca. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka nie zmieniałeś parametrów z oświetleniem? Czy może zmieniłeś ustawienia pompy, jeśli ci się zatrzymał i odpowiada ci to miejsce spróbuj go karmić do mordki, powinien posiedzieć chyba że ma zamiar się podzielić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie oprócz podawania kh nic się nie zmieniło. 

Dzięki za pomysł, spróbuję podkarmiać go jak wróci na miejsce. Poszedł do środka skały i lekko wystaje z przodu. Wcześniej siedział na tyle i pięknie się rozkładał. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przed podmianka widać, że kh dalej leci pomimo dozowania, więc zwiększam ballinga z 1ml na 2ml. Reszta parametrów stabilnie po dozowaniu. W granicach tego co Red Sea Salt powinna dawać.  

dKH - 7,9 

Ca - 440 

Mg - 1275

NO3 -1 

PO4 - 0,07

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ICP 3 dni po podmiance, widać że trochę Saliferta mi zawyża Ca, realnie mam teraz 427 Mg  prawie idealnie to co wychodziło 1251. dKH wyszło 8.4, muszę zmierzyć bo tamte pomiary były przed podmianka a ICP po.

Płyn kalibracyjny Saliferta do refraktometru też o 1ppt mi zawyza chyba ale to w granicach rozsądku :D

https://aquaforestlab.com/pl/results/U3ZigFh554510

EDIT: albo ICP zawyża dKH bo na dzisiaj Hanka mam 7.8

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, suseba napisał:

muszę zmierzyć bo tamte pomiary były przed podmianka a ICP po

Jak wysyłam próbkę ICP to w tym samym czasie robię własne pomiary - mam wtedy dokładne porównanie.

1 godzinę temu, suseba napisał:

Płyn kalibracyjny Saliferta do refraktometru też o 1ppt mi zawyza chyba ale to w granicach rozsądku

U mnie też zawyżał

1 godzinę temu, suseba napisał:

EDIT: albo ICP zawyża dKH bo na dzisiaj Hanka mam 7.8

Nie ważne czy 8,4 czy 7,8; ważne żeby stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, wychodzi na to że dobrze trzymać to 8dKH na Hance najwyżej będzie 8.5 naprawdę, lub coś pomiędzy, czyli dalej wszystko ok. 

Z tym Salifertem to ostatnie właśnie robiłem test w tym samym momencie co ICP o wychodziło tonów 35ppt, więc może z czasem coś wyparowało i zawyża. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz kupic plyn referencyjny do hanki zeby sprawdzac co jakis czas, ktora hanke masz? Ja mam 755 ze dwa lata, i zawsze pokazywala mi dobrze przy probce referencyjnej, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kokomag napisał:

Mozesz kupic plyn referencyjny do hanki zeby sprawdzac co jakis czas, ktora hanke masz? Ja mam 755 ze dwa lata, i zawsze pokazywala mi dobrze przy probce referencyjnej, 

Mam 772, nowa kupiłem, więc sam reagent też dopiero niedawno otwarty. Kupię ten płyn jak będę zamawiał odczynniki niedługo i sprawdzę z ciekawości. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej kupić płyn referencyjny od ATI. Co prawda jednorazowo większy wydatek ale masz roztwór wzorcowy na Wapń, Magnez, zasolenie, dKH w ilości takiej że pewnie w życiu tego nie zużyjesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemem tych plynow jest to czy to hanka, milwaukee, ati czy inne ze w pewnym momencie przestaja byc do konca wzorcowe i te parametry zaczynaja odbiegac od granicy bledu

a jeszcze jedna sprawa, ze w sumie np hanka ile razy bys nie robil pomiaru raz za razem to zawsze i tak bedzie odchyl, icp tez nie ma sie co tak do konca sugerowac ze jest na 100%, mam znajomego co zajmuje sie takimi testami i z tego co mowil, to jest tak ze z kazda nastepna nowa probka testowana danego dnia wyniki sa coraz mniej dokladne, i tak poprawdzie to icp wydaje mi sie dobre do sprawdzenia jakie mamy wartosci mikroelementow, tych co nie mamy jak w domu zmierzyc sami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomą która pracuje w laboratorium medycznym, mówiła żeby do testów zdrowotnych podchodzić z ostrożnością , bo zdążają się różne historie, 

a co dopiero w akwarystyczny icp 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie nie ma co się przejmować w takim wypadku. Ważne żeby trzymać równo na jednym teście i będzie ok. 

Kupiłem ten płyn ATI tak z ciekawości, ale też właśnie podejrzewałem, że za kilka miesięcy to już nie będzie miał tych samych właściwości po otwarciu. 

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę przesadziłem z dozowaniem ballinga KH bo skoczyło na 8,6 (co wg ICP to już pewnie byłoby  koło 9). Zmniejszam dawkę na 1ml dziennie, a resztę komponentów leje dalej 2ml.

Dzisiaj przed podmianka

dKH- 8,6

Ca - 440

Mg -1250

NO3 -1 

PO4 - 0,06

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak to był jakiś błąd pomiaru bo dzisiaj jest 7.5 dKH czyli taki spodziewany spadek z 7.9 jak zmniejszyłem ballinga. Dość nieprawdopodobne żeby w tydzień spadło aż o 1 dKH w tydzień 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja przed podmianka.

dKH - 7,7

Ca - 440

Mg - 1230 (zmienię na +1ml ballinga) 

PO4 - 0,08

NO3 - ledwo wykrywalne może 0.5

EDIT: Dzisiaj już NO3 po karmieniu 2.5, więc git :)

Edytowane przez suseba (wyświetl historię edycji)

aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie pisałem, akwarium trzyma się świetnie. Pełno mini życia, kiełże, wieloszczety, spaghetti, asteriny. Columbella rozmnaża się jak szalona, tak samo Turbo i nawet Trochus. 

W mediach w końcu nie ma praktycznie nic brudu do wypłukania, większość zjada biologia, pełno gąbek sycon. Wata też praktycznie czysta po 2 tyg a była brązowe zawsze. 

Błazenki (a w sumie samica) zamieszkały w ukwiale, on też sobie znalazł już mam nadzieję stałe miejsce.

Zamontowany scrubber CO2 podniósł mi pH na ponad  8, na początku zimy dość mocno spadło więc w końcu się zdecydowałem.

Rozgwiazda piaskowa wyszła raz na początku kilka miesięcy temu teraz siedzi w piasku cały czas więc ma tam co jeść. Będę niedługo też uzupełniał piasek bo już trochę ubyło i chce mieć grubszą warstwę.

Robię co miesiąc lub dwa ICP i dozuje w miarę potrzeb ballinga ale też na przykład osobno żelazo i bor.

Podmianki zostały co 2 tyg.

Niedługo planuje dorzucić do obsady 4 chromisy i może gobiodiona. To już będzie koniec. 

Parametry w stopce. 


aquarium62780.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.