Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ostatnio mam sporo problemów i zadaje dość sporo pytań aczkolwiek tutaj chciałbym zapytać co do sprzętu do akwarium itp. A więc:

1. Mam aktualnie radiona xr15 g4 i pytanie czy będzie wyrabiał w tym akwarium czy dokupić coś w miarę taniego czy może też t5, co do koralowców to myślę że LPS głównie, lecz strasznie podobają mi się montipory talerzowe i acropory ogółem także nie wiem co zrobić. 
2. Akwarium chciałbym zaprojektować w ten sposób aby formacja skalna znajdowała się idealnie po środku i zajmowała około 60 cm tak aby po obu bokach zostało po 30 cm wolnej przestrzeni. Czy jest to dobry pomysł? Przy okazji chciałbym poprowadzić między dziurami w skale wyloty z  powrotu sumpa.
3. Powiedźcie mi za i przeciw co do doboru ryb:
- 2 Błazenki (już mam aktualnie)
- Salaris Fasciatus

- Halichores Chrysus

- Scopas
- Cryptocentrus cinctus

-Doktorek
- Hepatus albo tominensis 

Na ten moment tyle pytań jak coś mi się przypomni to jeszcze dam znać

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Onlyafailure napisał:

- Halichores Chrysus

Ta ryba nie nadaje się do takiego akwarium. Wyskoczy prędzej czy później.

17 godzin temu, Onlyafailure napisał:

- Hepatus albo tominensis 

Zdecydowanie tominiensis jako przedstawiciel rodziny Ctenochaetus. Świetny glonojad.

17 godzin temu, Onlyafailure napisał:

Mam aktualnie radiona xr15 g4

Jeden XR15 nie ogarnie. Prawdopodobnie musisz dokupić jeszcze jeden/dwa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

Ta ryba nie nadaje się do takiego akwarium. Wyskoczy prędzej czy później.

A ogólnie zapomniałem wspomnieć że będę robił na to pokrywe z moskitiery

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, katani napisał:

Jeden XR15 nie ogarnie. Prawdopodobnie musisz dokupić jeszcze jeden/dwa.

A pytanie czy jakbym wrzucił na boki 2 aquaele a po środku by było jak jest czyli radion to dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Onlyafailure napisał:

A ogólnie zapomniałem wspomnieć że będę robił na to pokrywe z moskitiery

moskitiera się nie nadaje, kup siatkę dedykowaną sumarycznie niewiele więcej wyjdzie i od razu potwierdzam, jeśli chcesz mieć chrysusa przyda się na 100%

9 godzin temu, Onlyafailure napisał:

A pytanie czy jakbym wrzucił na boki 2 aquaele a po środku by było jak jest czyli radion to dobre?

przemyśl, bo na oświetleniu nie warto oszczędzać, jak nie masz $$$ to lepiej dołożyć chyba te chińskie bary z ali lub t5

i jeszcze taka zajawka:) :

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

przemyśl, bo na oświetleniu nie warto oszczędzać, jak nie masz $$$ to lepiej dołożyć chyba te chińskie bary z ali lub t5

Z jednej strony chodzi o pieniądzę a z drugiej strony nie widzę teraz jakiejś fajnej oferty na radiony xr15. Ale chyba i tak w najbliższym czasie nie mam jak kupić bo przypuszczalnie jak kupie akwarium w październiku to listopadem /grudniem skończy mi się dojrzewanie

14 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

jeszcze taka zajawka:) :

Właśnie filmiki od tej osoby mnie zainspirowały z shallow reef tank on jeszcze miał chyba 2 takie z fajnymi akwariami.

15 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

moskitiera się nie nadaje, kup siatkę dedykowaną

A właśnie w sumie jaka tu jest różnica bo jedni piszą że żadna i lepiej samemu zrobić niż przepłacać a na to samo wychodzi. Drudzy zaś pisali że mniej światla przechodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Onlyafailure napisał:

A ogólnie zapomniałem wspomnieć że będę robił na to pokrywe z moskitiery

Zamów sobie NetCovera od Red sea, więcej wydasz na półśrodki niż to warte. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, jkk napisał:

Zamów sobie NetCovera od Red sea, więcej wydasz na półśrodki niż to warte. 

masz też tańszą alternatywę od DD,  miałem w poprzednim akwarium i była ok 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co do światła jakbym chciał domieszać t5 to w jaki sposób? Kupuję t5 i nic nie robie czy kupuje t5 i dostosować do światła od radiona?

Czy jak mam odpieniacz który jest sterowalny ale według producenta jest dla akwariów pomiędzy 500-700 litrów to będzie mi pasował czy lepiej sprzedać i kupić inny?

Czy slaris może być z tominensisem czy wręcz przeciwnie? Przeczytałem tu na forum że raczej nie ma problemu a już na zagranicznym że tominensis zakatuje tego salarisa

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Onlyafailure napisał:

Pytanie co do światła jakbym chciał domieszać t5 to w jaki sposób? Kupuję t5 i nic nie robie czy kupuje t5 i dostosować do światła od radiona?

Czy jak mam odpieniacz który jest sterowalny ale według producenta jest dla akwariów pomiędzy 500-700 litrów to będzie mi pasował czy lepiej sprzedać i kupić inny?

Czy slaris może być z tominensisem czy wręcz przeciwnie? Przeczytałem tu na forum że raczej nie ma problemu a już na zagranicznym że tominensis zakatuje tego salarisa

 

nie wiem jak chcesz je dostosować do radiona, przekalkuluj bo jak dolożysz 2-4 rury to jak policzyć sprzęt i świetówki to może lepiej dozbierać do kolejnego radiona

u mnie tomini wykończył salariasa, nie dawał mu spokoju...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Onlyafailure napisał:

Pytanie co do światła jakbym chciał domieszać t5 to w jaki sposób? Kupuję t5 i nic nie robie czy kupuje t5 i dostosować do światła od radiona?

Poszukaj drugiego radiona używanego i powinno być OK.

3 godziny temu, Onlyafailure napisał:

Czy slaris może być z tominensisem czy wręcz przeciwnie? Przeczytałem tu na forum że raczej nie ma problemu a już na zagranicznym że tominensis zakatuje tego salarisa

Każdy bez wyjątku pokolec z rodziny Ctenochaetus będzie z maniakalnym uporem ganiał Salariasa i prawie każdego innego ślizga. W naturze one konkurują ze sobą i się ganiają. Przy czym w naturze ślizg jest terytorialny i wie gdzie się schować. Pokolec poskubie glony, popłynie dalej i ślizg ma spokój. W akwarium salarias musi mieć dużo kryjówek, żeby nie rzucać się pokolcom w oczy. W zarośniętym akwarium zero problemów, w nowym i pustym - zdecydowanie nie polecam.

Przerobiłem 3 salariasy z dwoma różnymi pokolcami i mimo, że uwielbiam salariasy to szkoda ryby. W dużym akwarium ok. W małym jak planowane twoje - to nie wyjdzie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, katani napisał:

Poszukaj drugiego radiona używanego i powinno być OK.

Każdy bez wyjątku pokolec z rodziny Ctenochaetus będzie z maniakalnym uporem ganiał Salariasa i prawie każdego innego ślizga. W naturze one konkurują ze sobą i się ganiają. Przy czym w naturze ślizg jest terytorialny i wie gdzie się schować. Pokolec poskubie glony, popłynie dalej i ślizg ma spokój. W akwarium salarias musi mieć dużo kryjówek, żeby nie rzucać się pokolcom w oczy. W zarośniętym akwarium zero problemów, w nowym i pustym - zdecydowanie nie polecam.

Przerobiłem 3 salariasy z dwoma różnymi pokolcami i mimo, że uwielbiam salariasy to szkoda ryby. W dużym akwarium ok. W małym jak planowane twoje - to nie wyjdzie.

Potwierdzam słowa przedmówcy  :) 

A czy spotkałeś się Michał  z sytuacją by pokolce z rodziny Ctenochaetus ganiały i męczyły rybki z rodziny Lirowatych ( Mandaryn wspaniały ) ?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Maniekkkkk napisał:

Potwierdzam słowa przedmówcy  :) 

A czy spotkałeś się Michał  z sytuacją by pokolce z rodziny Ctenochaetus ganiały i męczyły rybki z rodziny Lirowatych ( Mandaryn wspaniały ) ?

Miałem mandaryny wspaniałe, i sycoraxy, zero zainteresowania u mnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewie możesz, tylko z tego co się orientuję, to one ciut inaczej świecą, więc lewa część będzie inaczej oświetlona niż prawa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Onlyafailure napisał:

A nie ma szans ustawić je tak żeby świeciły tak samo?

Na wersji blue nie osiągniesz tego co na pro więc musiałbyś pro dostosować do blue, a co za tym idzie bardzo mocno ograniczyć ilość światła z pro (praktycznie wyłączyć kanał biały). Efekt będzie taki, że z blue będziesz miał sporo mocy do wykorzystania a z pro już nie za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, chris_ek napisał:

Na wersji blue nie osiągniesz tego co na pro więc musiałbyś pro dostosować do blue, a co za tym idzie bardzo mocno ograniczyć ilość światła z pro (praktycznie wyłączyć kanał biały). Efekt będzie taki, że z blue będziesz miał sporo mocy do wykorzystania a z pro już nie za bardzo.

Aaa w taki sposób rozumiem, dziękuję bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie czy ten poziom czyli bok jest dobry czy za dużo jest odchylone?

Screenshot_20230915_143730_Gallery.jpg

Bo ten chyba tutaj jest w porządku?

Screenshot_20230915_143923_Gallery.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.09.2023 o 09:42, Konrad_Wwa napisał:

a co tam sprawdzałeś, poziom szafki, akwarium? jak długa poziomica?

poziom szafki długość poziomicy 70cm

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz oczko pomiedzy liniami to jest ok, biez pod uwage rowniez to ze poziomica zawsze moze miec delikatny odchyl, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.