Skocz do zawartości
chris_ek

Spełniając marzenia - etap 2: 250l plus sump

Rekomendowane odpowiedzi

Najwyższy czas na następny krok na drodze do spełnienia marzeń - tym bardziej, że zestaw stoi już jakiś czas i zdążył się zakurzyć :D

Akwarium  250l: 100x50x50 szyba 8mm z kominem wewnętrznym, przód i boki opti, tył i komin czarny lacobel

Sump:  85x40x40 (na razie)

Oświetlenie: Orphek Atlantik V4 (Gen 2)

Skała: naturalna sucha (to co udało się kupić z drugiej ręki)

Piasek: CaribSea Arag-Alive Special Grade Reef

Filtracja mechaniczna: Rolermat  ClariSea 5000 Automatic G2

Filtracja biologiczna: Matrix, kulki Maxpect, refugium

Ogrzewanie: Aquael Ultra Heater 200W

Pompa: Jebao DCP-6500

Falownik: Glamorca GP-02 (plus uzupełnienie pewnie jakiś Jebao)

Dolewka: Levelautomatic EYE

Sól: Red Sea Salt (niebieska)

W akwarium obecnie planowane głównie pod LPS i zoa (jakieś proste SPS pewnie też będą).

Bezkręgowce w postaci ślimaków, sand dolar lub rozgwiazda do przekopywania piasku, kraby czerwononogie, krewetka Lysmata debelius plus Lysmata amboinensis

Z ryb to jeszcze nie sprecyzowane na 100% ale celuję w: Gramma Loreto, Nemateleotris decora, Ecsenius midas, Synchiropus Splendidus, parka Pseudochrimis fridmani, Ctenochaetus Tominiensis plus trzy sztuki antiasów (nie wiem czy to nie za dużo na taki zbiornik).

Obecnie zestaw prezentuje się tak:

large.522200468_250przod.jpg.c5a8acf0a0f2442049f732947229a7fc.jpglarge.2128740438_250bok.jpg.fe60b86d551c6b4f760dece331ec4372.jpg

large.1443936441_250opaskaikomin.jpg.5c7cf98febc59603211038e9c5ef0ea2.jpg

large.1897761480_250komin.jpg.fdf1f72c0268ea39528fc8d197993fda.jpg

large.2057085445_250elektryka.jpg.99464e7a80159e87686b2f634515042b.jpg

large.2145416984_250sumpzgory.jpg.f9ab14c208a9a5d3d100657995899efc.jpglarge.2062948775_250sump.jpg.42811c1ff5724cf5f9b58dd16f689a9a.jpg

Zestaw kupiony z drugiej ręki i początkowo wydawał mi się prawie gotowy do zalewania. Jednak z czasem, jak zacząłem sprawdzać takie rozwiązania, to pojawiły się pytania i obecnie chciałbym go nieco zmodyfikować. I tu pytania do Was.

1. Po pierwsze czy mogę bez obaw wyciąć tę poprzeczkę pośrodku akwarium głównego? Wydaje mi się, że nie jest potrzebna - w końcu jest opaska dookoła - a ta poprzeczka chyba będzie ograniczała światło i swobodę operowania w zbiorniku.

2. Stelaż - obecnie jest postawiony na macie ale przy takim rozwiązaniu jakiekolwiek rozlanie wody spowoduje jej wcieknięcie pod matę i problem z parkietem. Chyba, że jest jakieś rozwiązanie zabezpieczające przed tym. Jeżeli nie to dojdzie sześć stopek, które podniosą stelaż o jakieś 2 cm. Tylko wtedy muszę jeszcze znaleźć rozwiązanie jak estetycznie podnieść płyty zabudowy bo obecnie po prostu opierają się o podłogę.

3. Hydraulika była tam o średnicy 25mm co chyba mocno ograniczałoby przepływ, zdecydowałem się na wymianę całości na 32mm (otwory w kominie są chyba nawet 45mm) - nie wiem jakie są zalecenia w tym względzie.

4. Część z elektryką - trochę za dużo gniazdek a za mało miejsca na kontrolery, sterowniki itp. Zostawię tylko jeden rząd i dodatkowo dam listwy sterowane przez wi-fi. Chciałbym też zmieścić tu całą elektronikę.

5. Sump - w obecnym na pewno pierwsze przegrody były do przeniesienia ze względu na rollermat, a dodatkowo wchodzi pomiędzy nogi przez co z przodu i z tyłu jest za mało miejsca na cokolwiek a w sam raz żeby robił się tam syf. Dodatkowo kolega zasugerował żeby dolewka była oddzielnie - można wtedy wyciągnąć i wyczyścić. Powstał więc pomysł żeby zamienić go na 80*40*40, przez co będzie można dosunąć go do tyłu a z przodu powstanie miejsce na pojemniki na ballinga. Dolewka stanęłaby wtedy całkiem obok akwarium.

6. Plecy stelaża - zastanawiam się czy dawać tam jakąś płytę (może tylko w części)?

Akwarium z sumpem to dla mnie nowość i chciałbym zasięgnąć Waszych porad w tym zakresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1. coś tam ograniczy ale nie na tyle by to demontować , a dodatkowe wzmocnienie nie zaszkodzi 

2. jeśli mata wygląda estetycznie to objedź dokoła silikonem pod kolor stelażu i będziesz miał święty spokój , chyba że całość wymaga wypoziomowania to zostają tylko nóżki 

3. pod przelotki na rurę 32 mm otwory w szkle powinny wynosić minimum 43 mm ( przy przelotkach producent podaje minimalny wymiar )

5. dolewkę zrobiłbym osobno  

6. bez pleców będziesz miał lepszy obieg powietrza ale może ucierpieć wygłuszenie i będą dochodzić dźwięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie zgadzam sie z przedmowca co do wszystkich podpunktów, jednak mi sie osobiscie to srednio podoba i mozliwe ze bedzie Ci przeszkadzac w operacjach w akwarium, ja bym to usunal, napewno bedziesz musial to systematycznie czyscic zeby Ci kamieniem nie zaszlo, raz widzialem takie cos jak zaroslo i w tamtym miejscu rzucalo duzo cienia w akwarium. Inna sprawa czy wiesz z czego jest deska pod sumpem? Dobrze bybylo jak masz jeszcze czas zeby byla z czegos co nie bierze mocno wody chocby osb. 
 

odnosnie dolewki to bym ja zostawil a pojemniki do balinga pomyslal o jakies polce dodatkowo w srodku np na tylnej sciance stelaza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.09.2023 o 21:06, Maniekkkkk napisał:

1. coś tam ograniczy ale nie na tyle by to demontować , a dodatkowe wzmocnienie nie zaszkodzi

Zdaje się, że szkło bardzo ogranicza (jeżeli nawet całkiem nie pochłania) promieniowanie UV - chciałbym tego uniknąć.

W dniu 25.09.2023 o 07:34, kokomag napisał:

napewno bedziesz musial to systematycznie czyscic zeby Ci kamieniem nie zaszlo, raz widzialem takie cos jak zaroslo i w tamtym miejscu rzucalo duzo cienia w akwarium

No właśnie czyszczenie tego już mi się nie podoba.

W dniu 24.09.2023 o 21:06, Maniekkkkk napisał:

2. jeśli mata wygląda estetycznie to objedź dokoła silikonem pod kolor stelażu i będziesz miał święty spokój

Rozważałem pomysł jakichś uszczelek dookoła, ale jeżeli woda pocieknie w środku stelaża to będzie kicha.

W dniu 25.09.2023 o 07:34, kokomag napisał:

Inna sprawa czy wiesz z czego jest deska pod sumpem? Dobrze bybylo jak masz jeszcze czas zeby byla z czegos co nie bierze mocno wody chocby osb

Wygląda na płytę warstwową, ale według zapewnień poprzedniego właściciela została pomalowana farbą okrętową.

Zastanawiam się czy jeśli zostawiłbym dolewkę taka jak jest to na ile by mi starczyła?

W dniu 24.09.2023 o 21:06, Maniekkkkk napisał:

6. bez pleców będziesz miał lepszy obieg powietrza ale może ucierpieć wygłuszenie i będą dochodzić dźwięki

Na coś się muszę zdecydować teraz bo po postawieniu akwarium nie dam rady tam nic zamontować. Chyba skłaniam się ku plecom ze względu jeszcze na oświetlenie na refugium - bez pleców może być łuna na ścianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie dasz plecow to tak jak mowisz bedzie Ci swiecic po scianie, mozesz zamontowac kratki wentylacyjne, tez swiatlo troche przejdzie ale nie na tyle a i jakas wentylacja bedzie dodatkowa, dolewka to zalezy, ile ma litrow? U mnie np w jednym baniaku 100l dolewka ma 20l pojemnosci i starcza mi nawet do dwoch tygodni, zalezy jaki okres roku, Ty masz wiekszy baniak wiec i wieksza dolewka by sie zdala, zalezy czy chcesz albo czy mozesz miec cos obok baniaka wiekszego. Ja jak jade na wakacje (miesiac mnie nie ma) przerzucam pompe dolewki do beczki 60l, teraz w sierpniu pociaglo mi okolo 40L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, chris_ek napisał:

Zdaje się, że szkło bardzo ogranicza (jeżeli nawet całkiem nie pochłania) promieniowanie UV - chciałbym tego uniknąć.

UV a  których koralowce potrzebują nie jest pochłaniane przez szkło a jak już to w znikomej ilości chociaż wątpię , soczewki w lampach z czego masz zrobione ? pochłaniane przez szkło jest UV b , co do konserwacji tego wzmocnienia to fakt będziesz musiał raz za kiedy przetrzeć od dołu by nie zaszło nalotem czy też solą , ale to chwila moment przy co tygodniowym serwisie .

W każdym bądź razie producent szkła po coś to wzmocnienie tam zastosował , może tylko dmuchał na zimne ..... 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.09.2023 o 06:33, kokomag napisał:

Ja jak jade na wakacje (miesiac mnie nie ma) przerzucam pompe dolewki do beczki 60l, teraz w sierpniu pociaglo mi okolo 40L

Ta dolewka ma brutto 32 litry więc starczy pewnie na jakiś tydzień. Podoba mi się rozwiązanie z beczką na czas urlopu.

W dniu 27.09.2023 o 07:21, Maniekkkkk napisał:

W każdym bądź razie producent szkła po coś to wzmocnienie tam zastosował , może tylko dmuchał na zimne ..... 

W dniu 27.09.2023 o 08:49, Cheilon napisał:

Ja przy tych 8mm i 50cm wysokości zostawiłbym to wzmocnienie.

No właśnie tak przeglądam i wytyczne i gotowe zbiorniki. Przy zbiornikach 100*50*50 grubość szkła to 8mm i wzmocnienia tylko wzdłużne. A u mnie jest opaska dookoła i jeszcze wzmocnienie pośrodku - trochę na wyrost albo o czymś nie wiem :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chris_ek napisał:

No właśnie tak przeglądam i wytyczne i gotowe zbiorniki. Przy zbiornikach 100*50*50 grubość szkła to 8mm i wzmocnienia tylko wzdłużne. A u mnie jest opaska dookoła i jeszcze wzmocnienie pośrodku - trochę na wyrost albo o czymś nie wiem

To środkowe wzmocnienie imo jest na wyrost. Ja bym się wkurzał, gdybym coś takiego miał. A opaska dookoła super. Będziesz zadowolony w trakcie użytkowania.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, chris_ek napisał:

Ta dolewka ma brutto 32 litry więc starczy pewnie na jakiś tydzień. Podoba mi się rozwiązanie z beczką na czas urlopu.

No właśnie tak przeglądam i wytyczne i gotowe zbiorniki. Przy zbiornikach 100*50*50 grubość szkła to 8mm i wzmocnienia tylko wzdłużne. A u mnie jest opaska dookoła i jeszcze wzmocnienie pośrodku - trochę na wyrost albo o czymś nie wiem :unsure:

Generalnie producenci  szkieł o takich wymiarach i grubości szkła mają wzmocnienia wzdłużne , sam oryginalnie takie miałem w swoim opti  secie , ale  użytkownicy z czasem użytkowania  stwierdzali , że delikatnie im się robi środkiem banan ( przy pokrywach to najlepiej widać ) dlatego niektórzy dmuchając na zimne stosują wzmocnienie poprzeczne by uniknąć tego typu sytuacji .

Sam osobiście też z takiego rozwiązania skorzystałem i wkleiłem poprzeczne wzmocnienie .W codziennym użytkowaniu wg mi nie przeszkadza , nawet czasem coś tam kładę gdy coś "majstruje" przy podmianach , jedynie przy wkładaniu skały musisz wziąć pod uwagę że większa bryła może ci nie wejść .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Poprzeczkę wyciąłem i już wiem, że tylko by mnie wkurzała w przyszłości. Stelaż został postawiony na nóżkach a do tego pod spód doszła przeźroczysta mata jaką daje się pod krzesła na kółkach. Hydraulika zmieniona na  32 mm a przeloty w szkle nadal okazały się za duże i trzeba było dawać dodatkowe uszczelki. Co do sumpa to zdecydowałem się jednak na zmianę na 80*40*40 z trzema przegrodami z czarnego plexi. Doszły też plecy z wyciętym otworem dla wentylacji, czas pokaże czy będę musiał wstawiać tu dodatkowy wiatrak.

W takiej formie akwarium zostało zalane kranówką dla sprawdzenia czy nie przecieka i przetestowania działania. Obecnie kręci się już z solanką, dodałem media filtracyjne i bakterie żeby zamknąć przynajmniej cykl azotowy. Teraz zostało mi pokleić skałę w jakąś satysfakcjonującą mnie formę, zmodernizować elektrykę, zrobić dolewkę i zamontować oświetlenie. Sporo prac ale najważniejsze że już się kręci :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 czerwca w końcu włożyłem poklejoną skałę i wsypałem piasek. Tak więc tę datę będę traktował jako start zbiornika.

Tak to wyglądało po wyklarowaniu się wody. Lampa jeszcze leży na zbiorniku więc prawa strona jest niedoświetlona.

large.20240602_163335.jpg.f7166d01a2393c0423fa2e52eb8b1657.jpg

Wczoraj wpadły pierwsze miękasy: anthelia, sarcophyton, briareum i dwa gatunki zoasów. Chciałbym ustrzec się przed przywleczeniem czegoś niepożądanego (typu valonia z kostki) więc przed włożeniem do zbiornika każdy koral odbył kąpiel w dipie z wodą utlenioną (solanka z wodą utlenioną w stosunku 5:1).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim tygodniu dodałem trochę różnorakich robaczków i trochę piasku ze stabilnego zbiornika. W akwarium w końcu widać, że coś się dzieje bo pojawił się brązowy nalot na skałach.

large.20240623_214007.jpg.d994103a26c459dd2e1a502827b59696.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brązowy nalot najpierw pokrył skałę grubą warstwą ale po tygodniu zniknął, jest jeszcze na piasku ale na razie tym się nie przejmuję. Skała pokrywa się teraz zielonym nalotem. Przekładam korale partiami, każdorazowo dipując w wodzie utlenionej i jak na razie bez strat. Zagościły też dwie samice Pseudanthias Squamipinnis, docelowo dojdą jeszcze dwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.