Skocz do zawartości
Czarny_rybak

Projekt akwarium 135L z sumpem

Rekomendowane odpowiedzi

WItam, interesuję się akwarystyką morską od kilku tygodni. Chciałbym skompletować swoje pierwsze akwarium. Jego powstawanie jak i proces nauki chciałbym dokumentować tutaj na forum :) Dzisiaj przychodzę do was z planem/listą zakupów, aby prosić was o pomoc w wyborze.

 

1 - akwarium o wymiarach 60x50x45(135L) z kominem - co myślicie o takim wymiarze?

2 - szafka pod akwarium DIY pod wymiar akwarium - miałem trochę do czynienia z robieniem mebli z płyty meblowej, mam też narzędzia do tego. Czy taka szafka z plecami z płyty 18mm, podwójną płytą po bokach oraz poprzeczką od przodu zda egzamin? Widziałem, że dużo osób tutaj posiada takie szafki.

3 - sump 45x45x45(91L) - mniej więcej taki maksymalnie zmieści się do szafki. 10cm szerokości chciałbym przeznaczyć na dolewkę (20L). Sump miałby 3 komory:
- spływ z odpieniaczem i grzałką
- filtracja biologiczna

- pompa powrotna

Czy robić jeszcze wąską komorę w razie gdybym chciał dodać jakiś rodzaj filtracji mechanicznej? Czy ew. skarpeta na spływie wystarczy?

4 - oświetlenie - dużo dobrego na zagranicznych forach czytałem o Noopsyche NP K7 Pro V3. Będzie można je wyrwać w bardzo dobre cenie na black friday. Co myślicie o tej lampce?

5 - Odpieniacz myślałem o RedStarfish SQ-90

6 - Piasek i sól aquaforest.

7 - Jebao DCP-2500 2500l/h - czy nie będzie za słaba?

8 - Testy salifert.

 

Brakuje mi jeszcze bakterii do rozkręcenia zbiornika, moglibyście polecić coś co wam się sprawdziło? W akwarium planuje trzymać 2 błazenki, krewetkę i może inną małą rybkę. Co do korali to nie mam ambicji na bardzo wymagające, więc będą to raczej miękkasy, LPSy i proste SPSy.

 

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, witaj na forum, polecam dużo czytać i się douczać, to naprawdę pomaga.

Ad 1. Jeśli masz miejsce na takie akwarium to powinno być OK. Ja bardziej lubię akwaria długie i węższe ale to kwestia gustu.

Ad 2. Takie małe akwarium nie waży dużo, więc w miarę sensowna szafka z płyty 18mm styknie.

Ad 3. Ja jestem fanem prostych sumpów. Sam na początku nakombinowałem różne p[rzejścia uchwyty itd a potem po kolei wycinałem. 3 komory stykną.

Ad 4. Nie znam tej lampy, nie doradzę.

Ad 5. Odpieniacza nie używam, nie doradzę.

Ad 6. Ok. Pisaek to kwestia gustu.

Ad 7. Hm... ja wolałbym silniejszą, ale to małe akwarium, może i starczy. Ktoś kto ma małe akwarium musi się wypowiedzieć.

Ad 8. Salifert ma dobre testy.

Bakterie ja za każdym razem kupuję inne. Rotacja się sprawdza. Najlepsza jest woda z istniejącego, zdrowego, dojrzałego zbiornika.

Co do korali to przy dzisiejszej technice większość osób może hodować większość korali o ile dbają o akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź, bardzo to doceniam. Też wolę takie wymiary akwarium, myśląc o tym rozmiarze chciałem być w stanie oświetlić akwarium jedną lampą, co znacząco obniża koszt. Myślisz, że 60x40x40 mógłby wyglądać lepiej? Wspomniana przeze lampa według specyfikacji efektywnie doświetla właśnie na szerokość 60cm.

 

Jakie media filtracyjne polecasz i w jakiej ilości? Myślałem o kulkach Maxspect. Czy 1kg wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Czarny_rybak napisał:

Dzięki wielkie za odpowiedź, bardzo to doceniam. Też wolę takie wymiary akwarium, myśląc o tym rozmiarze chciałem być w stanie oświetlić akwarium jedną lampą, co znacząco obniża koszt. Myślisz, że 60x40x40 mógłby wyglądać lepiej? Wspomniana przeze lampa według specyfikacji efektywnie doświetla właśnie na szerokość 60cm.

Wybierz taki rozmiar jaki ci siępodoba i pasuje do miejsca.

1 godzinę temu, Czarny_rybak napisał:

Jakie media filtracyjne polecasz i w jakiej ilości? Myślałem o kulkach Maxspect. Czy 1kg wystarczy?

Ni używam żadnych mediów filtracyjnych, nie podpowiem. Wcześniej miałem zasypany 7l filtr przepływowy: 5l life bio fil i ponad litr kulek. Po zlikwidowaniu zero efektów - moim zdaniem to nie działało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.11.2023 o 00:12, Czarny_rybak napisał:

4 - oświetlenie - dużo dobrego na zagranicznych forach czytałem o Noopsyche NP K7 Pro V3. Będzie można je wyrwać w bardzo dobre cenie na black friday. Co myślicie o tej lampce?

Cześć,

Miałem tę lampę przez kilka dni, całkiem dobrze świeci. U mnie wisiała nad akwarium 60x40 podstawy i myślę, że akwa było dobrze ośwetlone, a nie wchodziłem na więcej niż 60% mocy (oczywiście subiektywne odczucie, bo nie mierzyłem nic ani nie użytkowałem dłużej). Lampa lekka, uchwyt solidny, wiatrak włącza się co jakiś czas, chociaż jak będzie rozkręcona na 100% to będzie chodził częściej.

Uprzedzając pytania, wróciłem do t5 jakoś te bliki z LED mi nie podchodzą, a u mnie są dodatkowo widoczne z uwagi na brak piachu i białe dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Konrad_Wwa dzięki za odpowiedź. Szarpnąłem się i kupiłem 2 takie lampy. Z okazji Black Friday udało się wyrwać po 550PLN za sztukę. Zobaczymy jak się będą sprawowały. 

 

Kupiłem też cyrkulator typu cross-flow Jebao ECP-90M (szeroki na ok. 30cm). Ciężko mi było znaleźć jakieś porównanie między takim a klasycznym, który działa punktowo. Wydaje mi się, że w takim łatwiej uniknąć martwych stref?

Z zakupów jeszcze wyrwałem dolewkę levelautomatic eye. Z elektroniki została tylko pompa obiegu. Widziałem, że zasada kciuka jest taka aby liczyć moc przepływu jako 10x objętości akwarium z uwzględnieniem słupa wody. Wezmę pewnie coś Jebao 3000/3200l/h.

Edytowane przez Czarny_rybak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Czarny_rybak napisał:

zarpnąłem się i kupiłem 2 takie lampy. Z okazji Black Friday udało się wyrwać po 550PLN za sztukę. Zobaczymy jak się będą sprawowały. 

Wow, dobra cena, rozumiem, że to kwota netto bez VAT i cła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Wow, dobra cena, rozumiem, że to kwota netto bez VAT i cła?

To już ze wszystkim cena, VAT, cło i dostawa. 2 lampy i ten cyrkulator wyszło 1367 w sumie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Czarny_rybak napisał:

To już ze wszystkim cena, VAT, cło i dostawa. 2 lampy i ten cyrkulator wyszło 1367 w sumie.

Masz to już w rękach czy tyle zapłaciłeś na Ali? :P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sith114 napisał:

Masz to już w rękach czy tyle zapłaciłeś na Ali? :P

Tyle zapłaciłem na Ali. Dam znać jeżeli każą dopłacić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Czarny_rybak napisał:

Tyle zapłaciłem na Ali. Dam znać jeżeli każą dopłacić ;)

Podeślij namiar na priv, może wezmę na zapas:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, z racji dwóch lamp projekt awansuje i będzie 90x40x40 (144l) plus sump. Jaki odpieniacz polecacie do takiej objętości? Fajnie jakby nie był super głośny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Czarny_rybak napisał:

Ok, z racji dwóch lamp projekt awansuje i będzie 90x40x40 (144l) plus sump. Jaki odpieniacz polecacie do takiej objętości? Fajnie jakby nie był super głośny.

Jesteś pewny 40 głębokości. Po posiadaniu 50 55, a teraz 70cm stwierdzam ze najważniejszy wymiar :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, sith114 napisał:

Jesteś pewny 40 głębokości. Po posiadaniu 50 55, a teraz 70cm stwierdzam ze najważniejszy wymiar :D

Jak masz budżet na takie akwa to też jak kolega wyżej dałbym 90x50 lub 55cm podstawy i wysokość zostawił 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 90x40x40. Faktycznie za wąskie. 
co do odpieniacza mam Aqua medic evo 500. Jest właściwie niesłyszalny. Ja brałem ze względu na wysokość, większy by się nie zmieścił 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra przekonaliście, będzie 90x50x40. Co do odpieniacza, strasznie drogie urządzenia. Będę polował na używkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci Kolega Elespero radzi:) dawaj bez odpieniacza, zawsze Możesz dołożyć poźniej, i następna sprawa nie kupuj używki naprawdę nie warto. Ja mam np baniak 160l z panelem filtracyjnym zasypany skala i tyle, odpieniacza nie mam i miec nie bede

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Pany, kupiłem pompę Jebao 5000l/h i okazyjnie odpieniacz w dobrym stanie, Deltec 400i za 350zł. W takiej cenie szkoda mi było go nie kupić, najwyżej nie będę używał i odsprzedam.

 

Ze sprzętu mam chyba wszystko oprócz akwarium, sumpa i szafki. Przy takim litrażu już chyba pójdę w stelaż i fronty na magnesy dla łatwego dostępu.

 

Polecacie komin zewnętrzny czy wewnętrzy? Czy ma to jakieś inne konsekwencje niż tylko estetyczne?

Edytowane przez Czarny_rybak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2023 o 16:11, sith114 napisał:

Masz to już w rękach czy tyle zapłaciłeś na Ali? :P

Tak z ciekawości ile wynosi cło i vat przy zakupach poza unią?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, katani napisał:

Tak z ciekawości ile wynosi cło i vat przy zakupach poza unią?

z tego co sie orientuje bo nie pamietam kiedy kupowałem coś innego niż PCB z chin to płaciłem 23% vatu + opłatę celnoskarbową i coś za obsługę tego bałaganu przez kuriera.

Z tego co mi znajomy fan aliexpress powiedział to w cenę produktu vat itd są wliczone wiec może faktycznie to jest cena "brutto" dla nas.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, sith114 napisał:

z tego co sie orientuje bo nie pamietam kiedy kupowałem coś innego niż PCB z chin to płaciłem 23% vatu + opłatę celnoskarbową i coś za obsługę tego bałaganu przez kuriera.

Z tego co mi znajomy fan aliexpress powiedział to w cenę produktu vat itd są wliczone wiec może faktycznie to jest cena "brutto" dla nas.

Dokładnie, odkąd wszedł obowiązkowy VAT na wszystkie paczki spoza UE Aliexpress już podaje cenę z VAT. Kiedyś to była loteria czy paczka wpadnie do clenia czy nie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem, że na stronie Orphek icon kosztuje 3444zł,  w PL 5700. x23% VAT, to daje 4200. nie wiem ile cło, to daje i tak dużo taniej niż w PL.

Oczywiście w PL też zapewne dałoby się cenę negocjować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, akwarium odbieram w poniedziałek. W końcu stanęło na 100x50x50 z kominem wewnętrznym, więc tytuł tematu się trochę zdeaktualizował :D

Próbuję zaprojektować sumpa. Chciałem przerobić jakieś tanie gotowe akwarium. W szafce powinno zmieścić się 80x35x40. Co myślicie o takim projekcie?

image.thumb.png.6c47ec124156a70537da7f6216a4f989.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Czarny_rybak napisał:

Hej, akwarium odbieram w poniedziałek. W końcu stanęło na 100x50x50 z kominem wewnętrznym, więc tytuł tematu się trochę zdeaktualizował :D

Próbuję zaprojektować sumpa. Chciałem przerobić jakieś tanie gotowe akwarium. W szafce powinno zmieścić się 80x35x40. Co myślicie o takim projekcie?

image.thumb.png.6c47ec124156a70537da7f6216a4f989.png

Podobnego sumpa co do rozmiaru robiłem w 2022 roku ;P Jesteś pewny ze te 20cm wystarczy Ci na odpieniacz i roller? na media filtracyjne zostawiles duzo miejsca ;)
W sklepie czy na olx szukasz takiego akwa to typowa 112 ze slodkiego u szklarza zamow sobie pare przegród w obi dostaniesz silikon akwarystyczny i lecisz ;) Ja tam uważam ze zawsze coś da się lepiej zrobić, a po czasie może okazać sie, że chcesz coś zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.