Skocz do zawartości
Tobiasz88

Pierwsza nano rafa 20L

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, Ostatnio po długich wahaniach postanowiłem założyć swoją pierwszą piko rafę. akwarium ma wymiary 25x25x30. Jest tam ok 2.15 kg skały marco rocks, Filtracja to FZN-3 wypełnioy ceramiką i gąbką, grzałka 25w, Oświetlenie to 2 lampki, jedna to 3w zetlight m1 z aliexpress a druga to jakaś 5w biała lampka z poprzedniej inkarnacji zbiorniczka. Sól to aquaforest reef salt. Planowana obsada to jedna Chrysiptera parasema i korale miękkie. Akwarium zalałem świeżą solanką w dniu 3.12.2023. Bakterie to seachem stability. Macie jakieś rady na początek? czy obsada jest ok? po jakim czasie można wpuszczać życie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego małego akwarium wsadziłbym tylko jakieś małe krabika, krewetkę i zoanthusy. Żadnych ryb.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Tobiasz88,

fajnie ze mini rafa ma zagoscic w Twoim domu. Dobrze ze sie odezwales na forum.

Jednak opis zbiornika, sprzetu jest dosyc lakoniczny. A co z reszta? Masz RODI? Jak masz zamiar prowadzic zbiorniczek?

Podpytuje delikatnie, bo odnosze wrazenie, ze jeszcze kilka tematow wartoby omowic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale daj zdjęcia koniecznie jak to wygląda! 
Będzie git, ja uwielbiam takie malutkie projekty ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

847090683_unnamed(1).thumb.jpg.c9d80e3d437e4c2fb7422671f820d09f.jpg

Oto zbiorniczek w 5 dniu od zalania, Na razie lampa z diodami niebieskimi nie przyszła, świecę po 6 godzin światłem białym, temperatura 25 stopni, testy i hydrometr już zamówiłem, przyjdą w następnym tygodniu. Planuję tam obsadę głównie z korali miękkich, zoa, xenia, capnella, może jakaś pachyclavularia, Co do obsady rybnej rzeczywiście chyba nie ma sensu w takim litrażu męczyć ryb, ale będzie pretekst do zmiany na większe w przyszłości :). Wodę na razie robię na bazie wody demieralizowanej, ale w przyszłości na pewno zakupię filtr RODI. W akwarium nie będzie odpieniacza, Będę je prowadził na cotygodniowych 20% podmianach. Co się tyczy dolewki to na razie dolewam ręcznie wodę demineralizowaną ale kupię Aqua Medic Refill fix. Zastanawiam się jeszcze nad kupnem żywej skały z erybki, ale słyszałem różne opinie. Ktoś wie, gdzie można kupić skałę z wysyłką albo na podkarpaciu? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parasema to ruchliwa agresywna ryba. Jak koniecznie chcesz rybę to jakis gobiodon najwyzej. 

Wody demi zależą od produkcji, ale często niosą miedź. Daleko nie zajedziesz z koralami w ten sposob .

Tyle dobrze, ze mozna podmiany robic duze na wodzie z czyjejs podmiany. Powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to akwarium miało się całkiem nieźle, w między czasie wpuściłem capnellę i małą hemicyanee, wszystko było ok, parametry na no2 i nh3 na odpowiednim poziomie, ale ostatnio zauważyłem plagę dino, głównie na skale i na dnie. Capnella jest praktycznie w agonii, no2 0,75 nh3 0. Co zrobić żeby ustabilizować parametry?? czy nie lepiej zrobić restart na wodzie z podmiany od kolegi i zacząć "od zera"?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Bardzo ciekawy projekt, ale niestety jak już koledzy wspomnieli będzie baaaardzo trudno prowadzić tak małą solniczkę :(

Nie mam doświadczenia z tak małymi zbiornikami, ale ja w tej sytuacji chyba postąpiłbym następująco. 

1. Odezwał się do Ciebie forumowicz, który zaoferował Ci wodę, skałę i co tylko trzeba ze swojego baniaka.

Podejrzewam, że nawet nie wiesz jakie szczęście Cię spotkało... Dostaniesz od Niego "kawałek" jego akwarium, które nie dość, że jest zapewne dojrzałe to i zgaduję znacznie większe - a w związku z tym - stabilniejsze. 

2. Każda podmiana w tak małym akwarium będzie oznaczała - przynajmniej moim zdaniem praktycznie wyjałowienie wody. 10% to w tym przypadku ledowe 2L świeżej solanki, a wypadałoby podmieniać co najmniej 15-20% -bo planujesz mieć rybkę... Ktoś kiedyś napisał, że na morszczaka 40L to absolutnie dolna granica - chyba nie bez powodu.

3. Ja bym zdecydowanie poszedł na układ z kolegą, który zaproponował Ci "media" ze swojego akwarium. Nie dość, że będą to zawsze stabilne parametry - co w tak małej bańce jak Twoja nie jest, aż tak oczywiste. To jeszcze z pewnością wyjdzie Cię to taniej. Dla kolegi, który chce Ci oddać wodę to ściek. Dla Ciebie to cenna flora bakteryjna. Do tego kolega z pewnoscią spuszcza znacznie więcej wody na raz do podmiany niż Ty posiadasz w swoim systemie. 1 kurs do kolegi - 3 podmianki u Ciebie.

4. Podmianki że świeżej solanki i tak robić będziesz musiał, żeby "przewietrzyć" akwarium. Ale w takim układzie znacznie rzadziej niż to zwykle bywa. 

5. Na koniec życzę powodzenia i szczęścia bo serio - będzie Ci potrzebne. 

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś się mimo wszystko zastanowić nad zmianą szkła. Za troszkę ponad 200 zł masz nową kostkę 64 litry z opti, i to jest moim zdaniem minimum, twój filtr śmiało taki litraż pociągnie, kiedyś bedzieszmusiql zakupić tylko falownik. Ja mimo wszystko jestem zwolennikiem prostokątnych zbiorników i wybrał bym na przykład 60x40x40, ja takie z aquaela, z wyglądu jak nowe, na sumpa kupiłem za100 zł, filtr też na początek wystarczy. Widziałem gościa co 160 litrów z twardymi utrzymywał na dwóch tidalach, światło nad tym miał ponad 200 wat. 
akwarium jak dojrzeje będziesz musiał zmienić światło i masz zbiornik na kilka małych rybek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tobiasz.

Witam w klubie bo mam podobny zbiornik i też wystartowałem 3 tygodnie temu.

Dzisiaj rano robiłem testy i wyszło

KH 7,6

NO3  20

PO4  0,01

U mnie hula tidal 75 zasypany siporaxem i włóknina filtracyjna oraz odpieniacz resun sk 300 umieszczony w kaskadzie, grzałka Aquael ultra heater.

Wszystko się kręci jak narazie.

Życzę powodzenia Tobie i pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_1720-min-min.thumb.jpg.04a0b8e4b29dea7270b928e48607fbe0.jpg

witam, akwarium ma się coraz lepiej, testy na no2 od zooleka które mam są bardzo niedokładne, z ciekawości zmierzyłem testami saliferta kolegi i wyszło bliskie 0, capnella ma się coraz lepiej, a jej skurczenie mogło mieć związek ze wzrostem, zdecydowałem się także na odpieniacz. Wybrałem taki napędzany pompką napowietrzającą. Przyjdzie za jakiś czas. Lampa także się zmieniła i świeci tu aquael leddy actinic&marine. Jutro przyjdzie piasek aragonitowy, myślę tu wsypać tak z 3 cm. zasolenie ok 1.023, temperatura 25 stopni. Zastanawiam się nad kupnem caulastrei miętowej i briareum a z ekipy sprzątającej ślimaki turbo i nassarius. Akwarium wychodzi na prostą

Edytowane przez Tobiasz88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.