Skocz do zawartości
Leo-Mia

Krewetki odeszły na wielka rafe.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Po przeczytaniu wielu postow w podobnym temacie, niestety nie udało mi sie nic wywnioskowac, a przezywam wlasnie zalobe. Dzisiaj rano odeszly dwie moje krewetki. Mialam je od prawie 3 miesiecy i mialy sie swietnie. Zrzucaly wylinki jak szalone, byly wesole, zarloczne i bardzo towarzyskie. Wczoraj robilismy z mezem podniane wody. Parametry przed i po praktycznie bez wiekszych zmian poza Kh - ktore wzroslo o 0,8 jednostki. 
Mamy pewne podejrzenia ale nie wiem czy slusznie. Mianowicie maz rozrobil wode do podminki tydzien temu, ja nie zaczajona tym faktem nawet nie zwrocilam uwagi i wyszlo po fakcie. Ale czy to naprawde moglo miec zwiazek? Sol AF Sea salt. Poza tym wczoraj dodawalismy tez pierwszy raz Af Build oraz Af Bio S. 
 

parametry. 
no3 - 10

po4 - 0,025

ph - 7,7

mg - 1200

ca - 510

zasolenie - 1024

temperatura - 25st

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moja solanka czeka nieraz na podmianę trzy tygodnie i nic się nie dzieje . Więc to na pewno nie ta przyczyna.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

Moja solanka czeka nieraz na podmianę trzy tygodnie i nic się nie dzieje . Więc to na pewno nie ta przyczyna.

Pozdrawiam 

Naprawde? Sugerowałam sie troche zaleceniami producenta zeby jednak nie trzymac solanki dluzej niz 5dni.. ale moze to tylko taki chwyt marketingowy zeby niewykorzystana wylac, zluzyc i kupic nowa (:

Edytowane przez Leo-Mia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka woda była użyta do podmiany? 
Skorupiaki są bardzo wrażliwe na miedź, wysłać icp i będzie wiadomo co. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, elespero napisał:

Jaka woda była użyta do podmiany? 
Skorupiaki są bardzo wrażliwe na miedź, wysłać icp i będzie wiadomo co. 

Woda RODI z sola AF sea salt. Niestety nie mam juz tej solanki bo calosc poszlo do akwarium. Podmienione bylo tylko 5%. Wczesniej podmienialiśmy juz i nie bylo problemow, zastanawia mnie czy mozliwe wogole zeby ta woda byla jakas „zlezana”. Moze ze zaszkodzil ktorys z preparatow.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używam preparatów od af i nie znam ich składu. Wysłać wodę z akwarium do badania. 
Napisz również co to za krewetki. Z krewetkami jest problem że ciężko kupić dobrej jakości. Jak są z odłowów to z reguły padają i to z dnia na dzień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Leo-Mia napisał:

Moze ze zaszkodzil ktorys z preparatow.

Jeżeli używałas zgodnie z zaleceniami producenta to nie.

1 godzinę temu, Leo-Mia napisał:

maz rozrobil wode do podminki tydzien temu

A czy w tzw międzyczasie nie dodał ktoś czegoś do tej wody, nawet przez przypadek?

1 godzinę temu, Leo-Mia napisał:

Parametry przed i po praktycznie bez wiekszych zmian poza Kh - ktore wzroslo o 0,8 jednostki. 

Podmienione bylo tylko 5%

Może i niewielkie wahnięcie, ale patrząc, że podmieniane było 5% to poziom w podmiance mógł być dużo wyższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, elespero napisał:

Nie używam preparatów od af i nie znam ich składu. Wysłać wodę z akwarium do badania. 
Napisz również co to za krewetki. Z krewetkami jest problem że ciężko kupić dobrej jakości. Jak są z odłowów to z reguły padają i to z dnia na dzień. 

Aa ok, z akwarium. Takie testy widzialam chyba na allegro do kupienia, czy masz inne zrodlo do polecenia gdzie najlepiej je wykonac?

krewetki to Lysmata amboinensis oraz Lysmata debelius, wydawaloby sie ze sa z pewnego zrodla. Mam u siebie fajny sklep, chlopaki z pasja i pewnie dalabym sobie za nich palca uciac . Jeszcze wczoraj wieczorem po podmiance widzialam jak czyszczaca latala po calym zbiorniku jak opetana, nawet mnie to troche zdziwilo ze jest az tak aktywna bo raczej poruszala sie z gracja i po swoim terenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie, jakiej wielkosci byly krewetki? Mogłybyć dosyś stare, ja bym wykluczyl solanke czy preparaty od af chyba ze bardzo dużo zostało wlane, inna sprawa że krewetki to tak często maja przy wylinkach, chyba że nowa solanka nie była dobrze przygotowana?

Edytowane przez kokomag (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chris_ek napisał:

Jeżeli używałas zgodnie z zaleceniami producenta to nie.

A czy w tzw międzyczasie nie dodał ktoś czegoś do tej wody, nawet przez przypadek?

Może i niewielkie wahnięcie, ale patrząc, że podmieniane było 5% to poziom w podmiance mógł być dużo wyższy.

Wszystko zgodnie z zaleceniami, a nawet ciut mniej. 
Mysle ze nikt nic nie dodal, aczkolwiek maz ma pamiec jak ta Dori wiec kto wie.. xD

ostatnio przeszlam na troche ubozsza sol bo mialam dosyc wysokie paranetry, kh z reguly kolo 9, ostatnio spadlo do 8,7 a po podmiance wskoczylo na 9,5

 

nie wiem czy to moze miec znaczenie ale maz miesza wode pompa i byc moze ona tam chwile lezala w tej wodzie. Ostatnio chyba sie mieszalo cala noc..

5 minut temu, kokomag napisał:

Pierwsze pytanie, jakiej wielkosci byly krewetki? Mogłybyć dosyś stare, ja bym wykluczyl solanke czy preparaty od af chyba ze bardzo dużo zostało wlane, inna sprawa że krewetki to tak często maja przy wylinkach, chyba że nowa solanka nie była dobrze przygotowana?

Czyszczaca byla juz dosyc spora. Kupilam ja to mila moze z 3cm, urosla do jakis 5cm a ta druga - perlowa miala jakies 3cm. Tutaj wydaje mi sie ze napewno byly w roznym wieku, jesli wiek idzie w parze z wielkoscia. Solanka byla przygotowana tak jak zawsze, wazymy wszystko na wadze wiec co do grama sie zgadza, natomist tak jak wspomnialam wyzej, maz miesza solanke pompa, to jego patent ktory sobie wymyslil zeby byc wygodnym, nie wiem czy slusznie. 
a co masz na mysli mowiac ze krewetki tak maja przy wylince? Ze moga odplynac na wieczny spokoj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Leo-Mia napisał:

Solanka byla przygotowana tak jak zawsze, wazymy wszystko na wadze wiec co do grama sie zgadza

Ale mierzycie zasolenie skalibrowanym refraktometrem przed wlaniem tej wody?


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Leo-Mia napisał:

 Zrzucaly wylinki jak szalone

To ile było tych wylinek przez te "prawie trzy miesiące"??


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, andzior70 napisał:

Ale mierzycie zasolenie skalibrowanym refraktometrem przed wlaniem tej wody?

Tak mierzymy zawsze stezenie w solance i pozniej w akwarium. Troche zawsze podnosze ten poziom bo zazwyczaj spada do 1023, solanka ma 1025 a po zmierzeniu w akwarium takie niespelna 1024. Refraktometr kalibrowany woda rodi 

1 godzinę temu, Ironista napisał:

To ile było tych wylinek przez te "prawie trzy miesiące"??

Szczerze to nie liczylam ale mysle ze okolo 5-6 razy zrzucila ta czyszczaca, a ta mniejsza moze 3-4 razy. Nie wiem czy to duzo czy nie ale ogolnie uwazam ze dobrze im bylo u mnie wczesniej przed popelnieniem jakiejs strasznej gafy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr nie kalibruje się na rodi ale na płynie kalibracyjnym. 
dużo tych wylinek jakoś było, lejesz jod do akwarium? Duże stężenie tego pierwiastka może stymulować wylinki, a zbyt duże jest toksyczne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, mazmaciek napisał:

Refraktometr nie kalibruje się na rodi ale na płynie kalibracyjnym. 
dużo tych wylinek jakoś było, lejesz jod do akwarium? Duże stężenie tego pierwiastka może stymulować wylinki, a zbyt duże jest toksyczne 

A to ciekawe bo w instrukcji refraktometra bylo napisane ze kalibruje sie woda RODi… no ale sam refraktometr jest synchronizowany z tym co maja nasi dostawcy ze sklepu wiec trzymam sie tych wartosci. 
jodu nie leje, nie leje wlasciwie nic oprocz bakterii i tego wlasnie specyfiku ktory dolalam po ostatniej podmiance (af build). Tez mialam wrazenie ze czesto te wylinki ale chlopaki mowili ze to bardzo dobrze swiadczy. To teraz juz nie wiem nic. Wypadalo by chyba jakis test zrobic co z tym jodem?

 

EDIT. Okej, przypomnialo mi sie ze w skladzie AF Buil sa jodki, czy to mozliwe w takim razie ze zwiekszyl mi sie znaczaco poziom jodu po jednej kropelce specyfiku?  

Edytowane przez Leo-Mia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej za mało tego specyfiku, ja lałem po 3 krople jodyny tygodniowo jak miałem niedobory + colors abcd też z jodem i nawet niewiele przedawkowałem, a dawałem tak ze 3 miesiące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, mazmaciek napisał:

raczej za mało tego specyfiku, ja lałem po 3 krople jodyny tygodniowo jak miałem niedobory + colors abcd też z jodem i nawet niewiele przedawkowałem, a dawałem tak ze 3 miesiące

No to zdecydowanie mozna wykluczyc Af build moze ze juz w wodzie byl poziom na granicy krytycznym i ta kropla to byl gwozdz do trumny xd 

zostaje zrobic testy i zobaczyc co w wodzie piszczy. O ile juz nie zostalo przefiltrowane, ogolnie ryby i korale maja sie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod nie jest tu winny, szybko się ulatnia i ciężko przedawkować, lecz się da. Miałem 5 razy przekroczona normę jodu i wszystko było wporzadku. Jod jest bardzo potrzebny krewetka i koralowca. 
Ja stawiam na miedź, możliwe że rodi była felerna lub woda do podmiany miała styczność z metalowymi rzeczami. 
Mamy za mało informacji o twoim akwarium aby móc coś więcej stwierdzić. Zero zdjęć akwarium ani sumpa, sprzętu itp. 
Testy ICP są z różnych firm, w PL chyba najlepsze jest z AF, jeszcze jest z reef Factory ale jakoś nie przekonał mnie, miał duże rozbieżności z moimi domowymi i innym icp. 
To że chłopaki ze sklepu są fajne i robią coś z pasji nie znaczy że zaopatrują się w hodowlane krewetki, są droższe niż z importu. A im chodzi o zysk w głównej mierze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, elespero napisał:

Jod nie jest tu winny, szybko się ulatnia i ciężko przedawkować, lecz się da. Miałem 5 razy przekroczona normę jodu i wszystko było wporzadku. Jod jest bardzo potrzebny krewetka i koralowca. 
Ja stawiam na miedź, możliwe że rodi była felerna lub woda do podmiany miała styczność z metalowymi rzeczami. 
Mamy za mało informacji o twoim akwarium aby móc coś więcej stwierdzić. Zero zdjęć akwarium ani sumpa, sprzętu itp. 
Testy ICP są z różnych firm, w PL chyba najlepsze jest z AF, jeszcze jest z reef Factory ale jakoś nie przekonał mnie, miał duże rozbieżności z moimi domowymi i innym icp. 
To że chłopaki ze sklepu są fajne i robią coś z pasji nie znaczy że zaopatrują się w hodowlane krewetki, są droższe niż z importu. A im chodzi o zysk w głównej mierze. 

Chlopakom ufam bo prowadza nasze akwarium bardzo dobrze, niejednokrotnie nie sprzedali nam czegos co nam sie zamarzylo, bo akurat nie bylo odpowiednie do naszego zbiornika, wiec wiem ze kasa to drugoplanowa rzecz. Natomiast nie mam pewnosci skad krewetki, byc moze faktycznie z niepewnego zrodla. Bedziemy u nich w piatek to napewno zapytam. 
Tak jak wspominalam woda miala stycznosc z pompa, ktora mieszala solanke, byc moze cos z tej pompy „wylazlo” zwlaszcza ze przez nasz wyjazd na swieta zostala w solance na dluzej niz zwykle. Jesli preparaty na 100% nie zaszkodzily, to napewno winna jest solanka, cos co w niej bylo a nie powinno. Zbyt duzy bylby to zbieg okolicznosci ze akurat dwie krewetki w tym samym czasie padly po podmianie wody, zeby winowajca byl kto inny.  
Swoja droga to czy jak chcialabym wprowadzic nowa krewetke to musze jakies testy zrobic czy ta miedz nadal jest w zbiorniku? 
Dzieki za polecenie IpC, widzialam wlasnie je na allegro, bede musiala je zrobic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcia akwarium. Jaki sprzęt to wtedy będziemy mogli więcej powiedz. 
Powiedz do to za sklep to się wyjaśni czy są ok. 
Jaka pompa mieszała tę solankę? 
Może jakaś pompa z akwarium puściła coś do wody. 
Powtórzę jeszcze raz, mamy za mało informacji o zbiorniku aby stwierdzić co było problem. A drugie, że z tego co widać, sama masz małe pojęcie i sugerujesz się chłopakami ze sklepu, co niekoniecznie wpływa dobrze na twój portfel i akwarium. Oczywiście nie chcę cię w żaden sposób obrazić, każdy z nas zaczynał. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otoz to, kazdy zaczynal i napewno nikt odrazu nie mial profesora z akwarystyki morskiej. Wole miec swojego mentora zeby nie popelnic za wiele bledow, zwlaszcza ludzi ktorzy maja ogromne doswiadczenie. Przez ostatnie pol roku przejrzalam troche watkow na tym forum i czasem mam wrazenie ze im wiecej czlowiek czyta tym mniej wie. xD chodzilo mi raczej o luzna dyskusje bo zaraz bedzie diagnoza mojego akwarium i sie okaze ze wszystko musze wymienic lacznie z chalupa. Przepraszam ale jestem dosyc ostrozna, tutaj na forum -zdarzylam zauwazyc- sa grube ryby, ktore moga zjadac takie male plotki jak ja na pierwsze sniadanie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze sklepy często nie są dobrymi mentorami. Uwierz, nie jeden akwarysta morski ci to powie. 
Masz rację, im więcej informacji tym człowiek mniej wie. 
Dlatego załóż temat o swoim akwarium, opisz sprzęt, obsadę i będzie można coś więcej powiedzieć. 
Jestem ciekaw co te chłopaki ze sklepu powiedzą na padnięte krewetki. 
Temat krewetek przerabiałem , kupowałem z 6 różnych doświadczonych sklepach i dopiero z 7 przeżywają. Kosztują 5€ za sztukę więcej ale nie padają, w poprzednim akwa żyły z tego źródła 3 lata i poszły dalej z akwarium. Teraz mam pół roku nowe i żyją elegancko. 
Wiedzę musisz sama przesiewać, każde akwarium jest inne i u niektórych to cuda wianki się dzieją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, elespero napisał:

Tylko ze sklepy często nie są dobrymi mentorami. Uwierz, nie jeden akwarysta morski ci to powie. 
Masz rację, im więcej informacji tym człowiek mniej wie. 
Dlatego załóż temat o swoim akwarium, opisz sprzęt, obsadę i będzie można coś więcej powiedzieć. 
Jestem ciekaw co te chłopaki ze sklepu powiedzą na padnięte krewetki. 
Temat krewetek przerabiałem , kupowałem z 6 różnych doświadczonych sklepach i dopiero z 7 przeżywają. Kosztują 5€ za sztukę więcej ale nie padają, w poprzednim akwa żyły z tego źródła 3 lata i poszły dalej z akwarium. Teraz mam pół roku nowe i żyją elegancko. 
Wiedzę musisz sama przesiewać, każde akwarium jest inne i u niektórych to cuda wianki się dzieją. 

No tak, wiadomo ze gloqny cel dzialalnosci sklepu jest zarabiac ale czasem wlasnie dyplomatyczne podejscie daje wieksze owoce. To tez na dluzsza mete sie oplaca. Widac to zreszta po ruchu u chlopakow, tam sie czeka w kolejce jak na zakupach w Biedrze xD 

Kiedys padla nam babka od nich, ewidentnie  jakis problem z przyjmowaniem pokarmow i dostalismy druga za darmo mimo ze chcielismy normalnie za nia zaplacic. Mysle ze krewetka zaszkodzilismy i tutaj wina lezy po naszej stronie, bo czy w innym wypadku odeszly by w tym samym czasie ? Moze ze faktycznie byly „slabsze” i potrzeb im bylo tylko malego impulsu. 
a Ty masz to zrodlo oglono dostepne? W sensie, czy to jest jakis sklep, tudziez prywatna osoba sprzedajaca? Chcialabym jeszcze krewetki wprowadzic do zbiornika, smutno bez nich. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to mały prywatny piwniczany sklepik, znajduje się w Niemczech 30km od Frankfurtu. Szczerze powiem ze nie spotkałem się z taką jakością ryb i bezkręgowców jak tam. A zjeździłem już sporo sklepów. 
Powiedz jaka pompa mieszała solankę, bo może ona coś oddała do wody, ro sami robicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, elespero napisał:

Jest to mały prywatny piwniczany sklepik, znajduje się w Niemczech 30km od Frankfurtu. Szczerze powiem ze nie spotkałem się z taką jakością ryb i bezkręgowców jak tam. A zjeździłem już sporo sklepów. 
Powiedz jaka pompa mieszała solankę, bo może ona coś oddała do wody, ro sami robicie?

Oo super jest miec takie pewne zrodelko. 
rodi robimy sami. Zwykla pompa do podmian wody. Wypompowujemy z nia wode z akwarium i wpompowujemy nowa. Nigdy nie bylo problemu. Wlozona do solanki miesza wode z sola, przez co fajnie sie wszystko rozpuszcza ale po 10-15 min jest wyjmowana z wody. Ostatnio w zamieszaniu przed wyjazdem na swieta, maz rozrabial wode i zapomnial wyjac pompy z wody. Podejrzewam ze mogla cos oddac, w koncu jest tam jakas elektronika . Moze ze faktycznie ta woda byla jakas zlezana i zepsuta. Raz mialam taka sytuacje ze uzylam do solanki soli ktora nam troche zamokla, w sumie woda wyschla sol sie troche zbrylila i myslalam ze to nic takiego, po czym wywalilo mi w akwarium NH3. Nie wiem czemu ale od razu wpadlam na pomysl i zrobilam test tej solanki, okazalo sie ze jest w niej amoniak :/ dla pewnosci robiliam tez na zwyklej wodzie Rodi i testy zerowe. Sol do kosza a ja nadal sie nic nie nauczylam, bo znowu podobny blad popelniam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.