Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, robię aktualnie projekt akwarium żebym mógł wysłać do firmy Myciok, i tutaj moje pytania:

- Jeżeli kupuje https://allegro.pl/oferta/przelot-przez-szklo-szczelny-32-mm-9676050101?order=p&stan=nowe&offerTypeBuyNow=1# to w tym momencie otwór w szkle w kominie powinien być średnicy 32mm?

- Czy kupić właśnie taki przelot, czy coś innego polecicie?

- Co do powrotu to jak najlepiej go zrobić wychodzący ponad kominem czy dziura w kominie a w to wkręcona dysza?

(Wiem, że pytam dość podstawowych i oczywistych rzeczy lecz wolę być pewniejszy niż żeby później pojawiły się jakieś problemy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Onlyafailure napisał:

- Jeżeli kupuje https://allegro.pl/oferta/przelot-przez-szklo-szczelny-32-mm-9676050101?order=p&stan=nowe&offerTypeBuyNow=1# to w tym momencie otwór w szkle w kominie powinien być średnicy 32mm?

Otwór w szkle powinien byćwiększy. Przelot powinien mieć podane, jakiego otworu wymaga.

Na przykład:

https://twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-32-mm-KWKZGZ/107

28 minut temu, Onlyafailure napisał:

- Czy kupić właśnie taki przelot, czy coś innego polecicie?

Będzie OK.

29 minut temu, Onlyafailure napisał:

- Co do powrotu to jak najlepiej go zrobić wychodzący ponad kominem czy dziura w kominie a w to wkręcona dysza?

Z reguły się puszcza przez komin. Tak jest praktyczniej i bardziej estetycznie. Jeśli puszczasz wężem to może iść poza kominem. Wtedy trzeba wymyślić, jak zamontować wąż, żeby nie spadł i nie zalał mieszkania.

W sensie nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Normalnie powrót daje się przelot przez otwór w kominie i dalej rurami.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, katani napisał:

Otwór w szkle powinien byćwiększy. Przelot powinien mieć podane, jakiego otworu wymaga.

Na przykład:

https://twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-32-mm-KWKZGZ/107

A no właśnie widziałem że tu jest podane i jeszcze pod tym innym ale spytałem teraz sklepu jaki powinien być czekam aż odpiszą.

33 minuty temu, katani napisał:

Z reguły się puszcza przez komin. Tak jest praktyczniej i bardziej estetycznie. Jeśli puszczasz wężem to może iść poza kominem. Wtedy trzeba wymyślić, jak zamontować wąż, żeby nie spadł i nie zalał mieszkania.

W sensie nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Normalnie powrót daje się przelot przez otwór w kominie i dalej rurami.

O to chodziło właśnie dzięki za pomoc

https://www.aquario.pl/pl/srednica-32-mm/1020-przelot-przez-szklo-vdl-32mm-srubunek-kw-kz-gz-5905280160480.html

Tu znalazłem coś podobnego to będą te same wymiary?

 

Mniej więcej tak to rozrysowałem w paincie później zrobię chyba w tinkercadzie żeby jakoś to wyglądało

Akwarium.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Onlyafailure napisał:

produkt niedostępny, ale wg opisu podobne. Pomiędzy otworami powinno być dosyć miejsca, żeby śrubunki się zmieściły.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

dukt niedostępny, ale wg opisu podobne. Pomiędzy otworami powinno być dosyć miejsca, żeby śrubunki się zmieściły.

Znaczy ja ogólnie będę miał komin 40 cm szerokości, także miejsce między nimi będzie tak to wygląda na tym rysunku jedynie bo tak na szybko dość robiłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pod 32mm otwór 45mm. Mam te przeloty od Twistman.

pod hydraulikę 25mm też 36mm powinno być OK. Pytanie jaką głowicę do otwornicy ma Myciok. Najlepiej w mailu napisz, że chcesz taki, a taki przelot i odpowiednią hydraulikę. Myciok dużo akwariów robi, będzie kumał o co chodzi.

ja w mailu do Akwarium Szczecin pisałem tak:

komin wewnętrzny w tylnym prawym rogu - wymiary wewnętrzne 30x15cm, z ciemnego szkła wysokość 5cm mniej niż, wewnętrzna wysokość akwarium. Otwory muszą być odsunięte min 6cm od tylnej i prawej bocznej ściany (stelaż z profilu 40x40x3mm), aby przeloty nie wypadły na stelaż. 

3 Otwory w kominie
2 x 60mm pod poniższy przelot (spływ i rewizja):
http://twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-40-mm-KWKZGZ/108
1 x 45mm (powrót):
http://twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-32-mm-KWKZGZ/107

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin wewnętrzny w Twoim przypadku to będzie tylko źródło frustracji. Pomiędzy kominem a szybami tylko 9cm miejsca oraz zabiera BARDZO dużo miejsca więc będzie optycznie zmniejszał cały zbiornik. 

Albo wewnętrzny ale w rogu albo zewnętrzny "balkonik". Pod hydraulikę 32 otwory muszą mieć 45mm... Ale napisz Myciokowi jaką chcesz hydraulikę to sam Ci to ogarnie, to profesjonalista. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, dadario napisał:

Komin wewnętrzny w Twoim przypadku to będzie tylko źródło frustracji. Pomiędzy kominem a szybami tylko 9cm miejsca oraz zabiera BARDZO dużo miejsca więc będzie optycznie zmniejszał cały zbiornik. 

Albo wewnętrzny ale w rogu albo zewnętrzny "balkonik". Pod hydraulikę 32 otwory muszą mieć 45mm... Ale napisz Myciokowi jaką chcesz hydraulikę to sam Ci to ogarnie, to profesjonalista. 

Dadario ma rację. Jeśli chcesz zrobić akwa typu pennisula to wygrodz komin po całości . Wtedy możesz umieścić w szybie po 2 powroty i będzie to wyglądało estetyczniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma która wykonuje akwaria powinna znać wymiary pod dany przelot. Podaj jakie przeloty i oni zrobią odpowiednie otwory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, dadario napisał:

Komin wewnętrzny w Twoim przypadku to będzie tylko źródło frustracji. Pomiędzy kominem a szybami tylko 9cm miejsca oraz zabiera BARDZO dużo miejsca więc będzie optycznie zmniejszał cały zbiornik. 

Ogólnie to racja też chciałem na początku komin zewnętrzny, ale po długich przemyśleniach (kwestie bezpieczeństwa, wysunięcia od ściany, przelania, itp.) pomyślałem że wolałbym jednak wewnętrzny również myślałem żeby w kominie bądź po bokach dać mangrowce, żeby trochę zasłaniały komin. Też w sumie ten w rogu ma duży sens, na początku myślałem też żeby dać komin jakby po środku z tyłu bo akwarium będzie widziane głównie od przodu, lecz po dłuższych przemyśleniach pomyślałem że będzie wtedy trudniejsze doprowadzenie hydrauliki i o wiele łatwiej zrobić komin po boku i za razem też bezpieczniej bo  rury będą nad sumpem. Ale nadal ta kwestia, że w rogu ma sens jeszcze to muszę przemyśleć. A i jednak 34cm komin na szerokość będzie bo popatrzyłem po temacie który wcześniej robiłem i tak to wymiarowo wyglądało.

Taki komin też mi wcześniej zaproponowali w Mycioku, też wygląda dość dobrze w sumie.

image.png

Chyba że mogę machnąć mniejszy komin wewnętrzny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co obawiać kominów zewnętrznych, ryzyko przelania jest takie samo jak przy wewnętrznym, plusem jest ilość miejsca w zbiorniku, estetyka, oraz zwykle mniejsza pojemność co powoduje łatwiejsze wyciąganie ryb/brudu (nie musisz sięgać do dna), ale też zmniejsza ilość "wody spadającej awaryjnie" do sumpa w przypadku wyłączenia pompy obiegowej. No i bez problemów wystarczy komin o szerokości 10cm i długości 20 (dla pompy około 5tyśL/h czyli dla tego zbiornika z zapasem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak komin zewnętrzny jest  ok,  jedyna wada  to , że w to miejsce można zrobić dłóższy zbiornik.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

Tak komin zewnętrzny jest  ok,  jedyna wada  to , że w to miejsce można zrobić dłóższy zbiornik.

Pozdrawiam 

Robisz dłuższy zbiornik a wygibasy w akwarium związane z kominem wewnetrznym zostają jedyny plus to ciut więcej litrów wody. 
 

Troche wody upłynęło zanim postawiłem 1 akwarium z sumpem wcześniej jechałem na kaskadach. Ale oglądając zbiorniki innych wybór był prosty komin zewnętrzny na krótkim boku na cała szerokość zbiornika. Grzebień długi wiec nie ma problemu z pompa, w akwarium nie ma żadnych wygibasów. Polecam komin zewnętrzny. 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sith114 napisał:

Robisz dłuższy zbiornik a wygibasy w akwarium związane z kominem wewnetrznym zostają jedyny plus to ciut więcej litrów wody.

Też mam komin zewnętrzny na całej szerokości zbiornika. Ale nie neguję  wewnętrznych np. trójkątny  w narożniku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w przypadku awarii rur to woda chyba może wypłynąć na zewnątrz, a jak będzie nad sumpem to nie wypłynie albo żadna albo mniej (tak to mniej więcej rozumiem, dokładnie się nie znam)

I pytanie jak zrobić dobry powrót przy kominie zewnętrznym

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Onlyafailure napisał:

 

I pytanie jak zrobić dobry powrót przy kominie zewnętrznym

 

Bardzo proste , sump z komorą pompy  pod kominem , u mnie jeden łuk 90' i jeden łuk 45' załatwiły  powrót.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dadario napisał:

dla pompy około 5tyśL/h czyli dla tego zbiornika z zapasem)

Znaczy ogólnie to mam pompę jebao mdp 3500

Teraz, JerzyB napisał:

Bardzo proste , sump z komorą pompy  pod kominem , u mnie jeden łuk 90' i jeden łuk 45' załatwiły  powrót.

Czyli zasada taka jak komin wewnętrzny? Czy bardziej że wychodzi nie z samego komina a z innego miejsca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Onlyafailure napisał:

A w przypadku awarii rur to woda chyba może wypłynąć na zewnątrz, a jak będzie nad sumpem to nie wypłynie albo żadna albo mniej (tak to mniej więcej rozumiem, dokładnie się nie znam)

I pytanie jak zrobić dobry powrót przy kominie zewnętrznym

 

Jaka awaria rur? Musiłbyś czymś uderzyć, naciąć. Te rury są klejone i ścianka jest gruba. 
Jak skręcisz dobrze przeloty to nie ma prawa nic ciec, tam nie ma ciśnienia aby mogło coś się stać. nie dawaj silikonów ani innych rzeczy, na uszczelkach będzie trzymać dobrze. 
Czy zrobisz komin wewnętrzny czy zewnętrzny jest to obojętne, będzie tak samo działać. Jak wewnętrzny to w którymś rogu, nie dawaj na środku. Jak zewnętrzny to po całej długości i przedłużyć szafkę i na kominie zrobić zabudowę taką jak szafka. 

4 minuty temu, Onlyafailure napisał:

Znaczy ogólnie to mam pompę jebao mdp 3500

Czyli zasada taka jak komin wewnętrzny? Czy bardziej że wychodzi nie z samego komina a z innego miejsca

Minimum 5 tys, 3,5 będzie za mało.  
powrót z komina i ja bym przeciągnął rurę na drugi koniec akwa aby był lepszy obieg. Jeżeli będzie jakaś korona. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, elespero napisał:

Minimum 5 tys, 3,5 będzie za mało.

Znaczy z tego co ustaliłem na innym poście to generalnie na spokojnie będzie wystarczało nawet na 80%, ogólnie u mnie będzie musiało podnieść wodę na wysokość około 100 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Onlyafailure napisał:

Znaczy z tego co ustaliłem na innym poście to generalnie na spokojnie będzie wystarczało nawet na 80%, ogólnie u mnie będzie musiało podnieść wodę na wysokość około 100 cm

To źle ustaliłeś, 250l w obiegu i jest pompa 5000. Podnosi na 130cm, szału nie ma z przepływem. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rur to ja zapomniałem skleić kolanko na rewizji i działało tak przez pół roku. Czasami pokazywała się kropelka wody. Jak by nie zaschło sól to nawet bym nie wiedział. 
skleiłem dopiero przy pierwszym czyszczeniu hydrauliki i tylko dlatego że w rurze wyrosła mi aiptazja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, elespero napisał:

To źle ustaliłeś, 250l w obiegu i jest pompa 5000. Podnosi na 130cm, szału nie ma z przepływem. 
 

Bez przesady, może szału nie będzie ale od ruchu wody jest cyrkulacja a nie obiegówka. Obieg jest potrzebny do filtracji, próba "wspomagania" cyrkulacji pompą obiegową się nie opłaca. Taka pompa zużywa bardzo dużo energii. Wolę dodać jeden cyrkulator  5tyś l/h który będzie pobierał 6W  niż kupować przewymiarowaną pompę obiegową która będzie pobierała 60W.

Poza powyższym trzeba zaznaczyć, że pompa pompie nierówna. Deklarowane 5tyś L może znacznie się różnić pomiędzy producentami.

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dadario napisał:

Bez przesady, może szału nie będzie ale od ruchu wody jest cyrkulacja a nie obiegówka. Obieg jest potrzebny do filtracji, próba "wspomagania" cyrkulacji pompą obiegową się nie opłaca. Taka pompa zużywa bardzo dużo energii. Wolę dodać jeden cyrkulator  5tyś l/h który będzie pobierał 6W  niż kupować przewymiarowaną pompę obiegową która będzie pobierała 60W.

Poza powyższym trzeba zaznaczyć, że pompa pompie nierówna. Deklarowane 5tyś L może znacznie się różnić pomiędzy producentami.

A gdzieś napisałem aby pompa obiegowa miała robić za cyrkulację? Bo ja jakoś nic takiego nie napisałem. 
Aby uzyskać dobrą filtrację to pompa powinna być x20 a nie x10 jak to tu po forum się wala. Woda musi zapie**alać a nie płynąć spokojnie. To podstawa dobrej filtracji, wymiany wody akwarium - sump. 
Ja mam dodatkowo jeszcze mały cyrkulator w sumpie aby nie było martwych stref. 
W większości problemów z filtracją wystarczy zwiększyć przepływ i cyrkulację. 
Ja nie wiem jak można szczędzić na tak ważnej kwestii. Zwłaszcza jak to nie są jakieś duże pieniądze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy czytając forum czy to czy zagraniczne czy grupy zauważyłem że minimum wacha się w przedziale 5x-10x objętości akwarium dlatego tutaj poleciałem z zapasem 12x/13x. 

No i ogólnie też napisałem kiedyś posta gdzie ludzie zalecili mi taki rozmiar pompy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak uważasz, ja znam to z doświadczenia swojego i kilku akwarystów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.