Skocz do zawartości
Darek duzinek

Zwinięta euphilia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Potrzebuje porady od dwóch dni mam zwinięta euphilia szczepke kupiłem 4 dni temu. Na początku piękne się pompowała a teraz taka marna.

Trochę o zbiorniku

40 litrów, filtr kaskadowy tidal 75, temperatura 25 stopni, zasolenie 1,024 , podmiana solanki 10 procent co 5 dni, zbiornik ma miesiąc.

Inne koralowce miękkie jak briarerum, capnella, sarcopyton,w porządku.

Calustrea fluo ok, xenia pulsuje.

Testy

No3- 20

PO4 - 0,01

KH -8

Ca - 450

Mg - 1350

Zauważyłem że zaraz po podmianie wody eufilia ładnie się pompowała.

Teraz marnieje

Coś źle robię, jakieś porady?

Z góry dziękuję 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak aklimatyzowałeś? To może być jeszcze efekt szoku po zmianie parametrów wody (przełożenie ze zbiornika sklepowego do Twojego akwarium). Azotany też masz ciut wysokie, ale powinna dać radę. Daj jej kilka dni i zwróć uwagę, czy nie cofa się tkanka w miejscu styku ze szkieletem. Jeżeli będzie się cofała i będzie się odsłaniał biały szkielet to jest to zły znak. W przeciwnym razie po prostu bym czekał i obserwował. Daj jeszcze znać, w jakim miejscu stoi i czym świecisz.
U mnie Euphyllia też czasem "marnieje" i mniej się pompuje, ale to z reguły wynika z wahnięć KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecę chinką z Ali 35 W światłem mieszanym, może przejść tylko na niebieskie? Teraz widzę że troszkę się rozwinęła minimalnie a może za duży prąd woda z kaskady?

Ale reszta korali super

Daje jodu kroplę dziennie i aquaforest elixir 0,3 ml dziennie wczoraj zaczelem dozować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Darek duzinek napisał:

Daje jodu kroplę dziennie

A mierzysz ten jod że tyle podajesz i jakiego preparatu używasz? Moim zdaniem przy tak świeżym akwarium nie potrzeba go uzupełniać, tym bardziej że robisz podmiany co 5 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyn Lugola kupiony w aptece na bazie wody.

Faktycznie stężenia nie mierzę ale odkąd zacząłem to capnella się podniosła a xenia zaczęła pulsować więc nie wiem co robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój zbiornik ma zaledwie miesiąc a Ty robisz podmiany co 5 dni. Nie rób ich wcale i to przez dobre 2-3 miesiące. Pozwól żeby zbiornik na dobre się rozkręcił, absolutnie nie dolewaj żadnego jodu ani nic innego. Pilnuj poziomu wody i w zasadzie nie rób nic więcej. Raz na kilka dni możesz nakarmić korale jakimś fitoplanktonem. Wszystko przed tobą więc się nie zniechęcaj. Ale nie rób podmian, wiem co mówię. Bardzo zaburzasz parametry zbiornika i samo dojrzewanie. 

Edytowane przez Danonek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danonek dziękuję za porady są one dla mnie bardzo cenne.

Zastosuje wskazówki choć w sklepie gość mi dorodzal żeby jednak robić podmiany i już zgłupiałem...

Ale jak narazie wszystko w miarę ok ze zbiornikiem.

A mam jeszcze jedno pytanie odnośnie światła.

Czy świecić strikto niebieskim czy mixem bo mam możliwość wyboru kanału w lampie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Darek duzinek napisał:

Danonek dziękuję za porady są one dla mnie bardzo cenne.

Zastosuje wskazówki choć w sklepie gość mi dorodzal żeby jednak robić podmiany i już zgłupiałem...

Ale jak narazie wszystko w miarę ok ze zbiornikiem.

A mam jeszcze jedno pytanie odnośnie światła.

Czy świecić strikto niebieskim czy mixem bo mam możliwość wyboru kanału w lampie?

W tym hobby nie słuchamy gości w sklepie :) zapamiętaj 

 

mix to znaczy jaki? Jakie proporcje białego do niebieskiego? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danonek używam sól aquaforest reef salt i robiłem podmiany co pięć dni 10 procent.

Jeśli chodzi o lampę to jest to chińczyk z Ali 35 W z możliwością święcenia niebieskim, białym albo mix 60 procent białe.

Jak najlepiej świecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Darek duzinek napisał:

Płyn Lugola kupiony w aptece na bazie wody.

Faktycznie stężenia nie mierzę ale odkąd zacząłem to capnella się podniosła a xenia zaczęła pulsować więc nie wiem co robić...

Czytaj, sprawdzaj, weryfikuj.... masz sporo wiedzy do ogarnięcia. Masz świeżutkie akwarium i z tego co widzę w innym wątku to problem z dino a wsadzasz dość wymagający koral - moim zdaniem nie tędy droga i niecierpliwość może Cię tu drogo kosztować. Ja Cię rozumiem, że chciałbyś mieć jak najszybciej piękne akwarium z zachwycającymi koralowcami ale na to potrzeba czasu i tu nie za bardzo można iść na skróty. Nie chcę Cię zniechęcać - wręcz przeciwnie, chciałbym żebyś w tym hobby został na jak najdłużej ale potraktuj je jak maraton a nie sprint.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej używa się światła w proporcji 2:1 niebieskiego do białego lub 3:1. Z czego moc białego najczęściej ustawia się na ok 20-30% a niebieskie na 80-90%. Nie wiem jakie masz opcje na swojej lampie, czy masz możliwość osobno dobrać czas świecenia niebieskim i osobno białym, w takim razie polecałbym 12h dziennie niebieskie i do tego 4-5h białego jakoś w środku dnia. Jeśli nie, no to powinieneś mieć zachowany ten wspomniany stosunek. Ja mam maxspect gdzie świecę jednym ustawieniem przez 12h, i najbardziej mam podkręcone niebieskie (2 rodzaje), kilka diod fioletowych i reszta białych. 
 

 

 

polecam:

https://www.reef2reef.com/threads/blue-and-white-light-percentages.797070/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy.

Wczoraj robiłem testy i wyszło

No3 - 1

Po4- 0,01

KH - 8.4

Ca - 450

Mg- 1110

To chyba dobre parametry prawda,czy to znaczy że już się wszystko stabilizuje bo będzie niecały miesiąc od zalania?

Swoją drogą zmieniłem filtr na tidal 110 który wypełniony jest siporaxem, co drugi dzień leję bakterie scorpionfish 1 ml.

Szkło 40 litrów

Obsada 3 blazenki i korale miękkie.

Wszystko jak narazie ok.

Jakieś jeszcze sugestie z waszej strony,? będę wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Darek duzinek napisał:

To chyba dobre parametry prawda,czy to znaczy że już się wszystko stabilizuje bo będzie niecały miesiąc od zalania?

Spójrz na zmierzony poziom Mg a na zalecany zakres dla tego pierwiastka, powtórz pomiar żeby mieć pewność.

Bakterie wystarczy jak będziesz lał co tydzień po podmiance, no i przy takiej obsadzie koralowej to nutrienty trzymałbym trochę wyżej.

Do stabilizacji dużo wody musi jeszcze upłynąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

Spójrz na zmierzony poziom Mg a na zalecany zakres dla tego pierwiastka, powtórz pomiar żeby mieć pewność.

Bakterie wystarczy jak będziesz lał co tydzień po podmiance, no i przy takiej obsadzie koralowej to nutrienty trzymałbym trochę wyżej.

Do stabilizacji dużo wody musi jeszcze upłynąć.

No3 praktycznie nie wykrywalne, powtórzyłem test.

Jest możliwość podniesienia jakimś preparatem lub inny prosty sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Darek duzinek napisał:

No3 praktycznie nie wykrywalne, powtórzyłem test.

Jest możliwość podniesienia jakimś preparatem lub inny prosty sposób?

Chodziło mi raczej o Mg.

A co do nutrientów to wystarczy jak będziesz trochę więcej karmić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, chris_ek napisał:

Chodziło mi raczej o Mg.

 

Zrobię testy jeszcze raz i dwa znać.

A co może być przyczyną nie do końca rozwiniętej eutyli i papaya?

Inne koralowce w porządku, xenia pulsuje capnella briarerum ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Darek duzinek napisał:

A co może być przyczyną nie do końca rozwiniętej eutyli i papaya?

Inne koralowce w porządku, xenia pulsuje capnella briarerum ok.

Nie znam na tyle Twojego akwarium żeby odpowiedzieć - powodów może być mnóstwo poczynając od parametrów wody, cyrkulacji, światła, jak długo jest w akwarium... kończąc na tym czy ich czasem coś nie podrażnia. Dodatkowo euphylie to dość wymagające LPS a clavularia papaya to dość grymaśny miękas (u mnie otworzyła się dopiero po dwóch tygodniach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę o moim zbiorniku.

Szkło niecałe 40 litrów

Parametry mierzone dzisiaj to

No3-1

Po4-0,01

KH -8,4

Zasolenie 1,024

Temperatura 25

Sól aquaforest reef salt, podmiana solanki 10 procent co 4 dni

Sprzęt

Filtr tidal 110 zasypany siporaxem i włóknina filtracyjna

Odpieniacz białek resun sk

Cyrkulator 1000 l/g

Lampa chinka 35 w, świece 14 godzin

Obsada

3 blazenki

Briarerum, capnella, sarcopyton,xenia,szczepka zoa

Briarerum ok, capnella ok, xenia pulsuje tylko ta papaya i eufilia jakiś nie do końca otwarte, akwarium ma prawie miesiąc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Darek duzinek napisał:

Zrobię testy jeszcze raz i dwa znać.

A co może być przyczyną nie do końca rozwiniętej eutyli i papaya?

Cześć,

Co do papayi się nie wypowiem, ale jeśli chodzi o euphylie to z pewnością - moim zdaniem, są to Twoje parametry wody.

Jak rozmawialiśmy ostatnio to miałeś jeszcze nutrienty na poziomie 10 z hakiem NO3 i PO4 w okolicach 0,5 o ile pamiętam. Euphylie nie przepadają za wyzerowaną wodą, a Twoja już się do takich zalicza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ci już wyżej pisał byś na tym etapie nie robił podmian a ty jednak je robisz;)

Akwa masz założone na świeżych "elementach" tzn. woda, skała i piasek? Jeśli tak to czy ono w ogóle już dojrzało . Od kiedy dokładnie robisz podmianki? Podejrzewam ,że od samego początku ;). Przed daniem życia zrobiłeś chociaż testy na nh3 i no2 . Musisz pamiętać ,że tutaj wszystko robisz bez pośpiechu i mieć dużo cierpliwości. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.