Skocz do zawartości
MarcinH

Balling w proszku, jakiej firmy i który jest najbardziej wydajny?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam ballinga w proszku, której firmy najlepiej wybrać? Poczytałem w necie i ilu ludzi tyle opinii, jedni twierdzą, że jeden jest bardziej wydajny od drugiego, jeden rozpuszcza sie lepiej, drugi gorzej. Czy faktycznie tak jest, że niby to samo a jeden jest bardziej wydajny od drugiego? Od razu mówię, zależy mi na firmowym ballingu w proszku a nie na ballingu czad ze względu na moje małe doświadczenie w tej materii. Jak ogarnę temat to może kiedyś będę się bawić w czad, teraz szukam firmowego rozwiązania. 

Proszę o opinię co wybrać by było tanio i dobrze :D

Pozdrawiam Marcin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MarcinH napisał:

Witam, szukam ballinga w proszku, której firmy najlepiej wybrać? Poczytałem w necie i ilu ludzi tyle opinii, jedni twierdzą, że jeden jest bardziej wydajny od drugiego, jeden rozpuszcza sie lepiej, drugi gorzej. Czy faktycznie tak jest, że niby to samo a jeden jest bardziej wydajny od drugiego? Od razu mówię, zależy mi na firmowym ballingu w proszku a nie na ballingu czad ze względu na moje małe doświadczenie w tej materii. Jak ogarnę temat to może kiedyś będę się bawić w czad, teraz szukam firmowego rozwiązania. 

Proszę o opinię co wybrać by było tanio i dobrze :D

Pozdrawiam Marcin 

A czym sie różni czda od firmowego poza ceną? Miesza się tak samo, w kieszeni zostaje sporo grochu ;) Prosty przepis mogę wysłać!

A BTW z całą pewnością, akwaryatyczny balling powstaje z najtańszych składnikow.

Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2024 o 13:40, tomko napisał:

A czym sie różni czda od firmowego poza ceną? Miesza się tak samo, w kieszeni zostaje sporo grochu ;) Prosty przepis mogę wysłać!

A BTW z całą pewnością, akwaryatyczny balling powstaje z najtańszych składnikow.

Pozdr., tomko

Wiem, czytałem o tym, że faktycznie tak jest ale jakoś i tak zanim nabędę wprawy chciałbym jakiś czas pojechać na jakiejś tam konkretnej marce tylko jakiej? Wg informacji z neta niby wszystko to samo ale jedne rozpuszczają się lepiej, inne gorzej, jeszcze inne zaś zostawiają dużo osadu. Będę naprawdę wdzięczny jeśli ktoś coś podpowie na zasadzie miałem, było oki, weź, będziesz zadowolony  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, MarcinH napisał:

Wiem, czytałem o tym, że faktycznie tak jest ale jakoś i tak zanim nabędę wprawy chciałbym jakiś czas pojechać na jakiejś tam konkretnej marce tylko jakiej? Wg informacji z neta niby wszystko to samo ale jedne rozpuszczają się lepiej, inne gorzej, jeszcze inne zaś zostawiają dużo osadu. Będę naprawdę wdzięczny jeśli ktoś coś podpowie na zasadzie miałem, było oki, weź, będziesz zadowolony  :D

Nie rozumiem o co chodzi z tą wprawą ale ok. Gotowca firmowego też musisz rozmieszać wg przepisu na ulotce. Kup Aquaforesta, jechałem na nim z 2,5 roku. Jest ok.

7a.thumb.jpg.2636aabe6b7579cc9f63350a1aff3ef3.jpg

Tak wyglądał mój baniak na Aquaforeście

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2024 o 20:37, tomko napisał:

Nie rozumiem o co chodzi z tą wprawą ale ok. Gotowca firmowego też musisz rozmieszać wg przepisu na ulotce. Kup Aquaforesta, jechałem na nim z 2,5 roku. Jest ok.

7a.thumb.jpg.2636aabe6b7579cc9f63350a1aff3ef3.jpg

Tak wyglądał mój baniak na Aquaforeście

Wow, super baniak, mój ulubiony bo trójstronny, zawsze o takim marzyłem :)

Dziękuję za konkretną odpowiedź, już zamawiam. Mam jeszcze pytanie, używał Pan pełnego ballinga z aquaforestu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym pisałem wyżej :) Pozdr.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2024 o 13:40, tomko napisał:

A czym sie różni czda od firmowego poza ceną? Miesza się tak samo, w kieszeni zostaje sporo grochu ;) Prosty przepis mogę wysłać!

A BTW z całą pewnością, akwaryatyczny balling powstaje z najtańszych składnikow.

Pozdr., tomko

ja z chęcią bym poprosił o przepis, jak mogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę:

Cacl2 bezwodny czda 277g/5l - HadronScientific, Stanlab, Analab, Warchem, Biospace - allegro, biorę co jest i co tańsze, wszystkie wypróbowane, bez znaczenia który

NaHCO3 czda 400 g / 5l  np. Stanlab, allegro

Sól mineralna obojętnie jaka, kiedyś brałem AF Mineral salt teraz reefflowers ionic salt 125g / 5l.

Pozdr., tomko

Jak chcesz podbić pH, możesz zastosować wodorotlenek sodu zamiennie z wodorowęglanem - 40 g NaOH, zastepuje 80g NaHCO3. Utrzymując te proporcje możesz lać mix albo jedno albo drugie w zalezności jak bardzo potrzebujesz podbić pH. Ja w tej chwili stosuje 160g NaHCO3 / 120 g NaOH. 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, tomko napisał:

Jak chcesz podbić pH, możesz zastosować wodorotlenek sodu zamiennie z wodorowęglanem - 40 g NaOH, zastepuje 80g NaHCO3. Utrzymując te proporcje możesz lać mix albo jedno albo drugie w zalezności jak bardzo potrzebujesz podbić pH. Ja w tej chwili stosuje 160g NaHCO3 / 120 g NaOH. 

Nie wiem dlaczego stosujesz NaHCO3 skoro on obniża pH, nie lepiej Na2CO3 który jest pod tym względem neutralny? A 60 g to tyle samo co 80 g NaHCO3. Chyba, że masz zbyt wysokie pH.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Nie wiem dlaczego stosujesz NaHCO3 skoro on obniża pH, nie lepiej Na2CO3 który jest pod tym względem neutralny? A 60 g to tyle samo co 80 g NaHCO3. Chyba, że masz zbyt wysokie pH.

Zdaje się na wodorowęglanie opiera się klasyczna metoda Ballinga. A zapytam gdzie Ty kupujesz Na2CO3? Pierwszy raz słyszę o zastosowaniu takiego związku w metodzie Ballinga. Nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia. Od zawsze stosowałem  wodorowęglan. O ile pamiętam z chemii wodorowęglan jest dobrym buforem, dającym bardziej stabilne warunki. Sam stosujesz węglan sodu?

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, tomko napisał:

Pierwszy raz słyszę o zastosowaniu takiego związku w metodzie Ballinga

No zaskoczyłeś mnie. Poszukaj w amerykańskim internecie hasła "soda ash", nawet sklepy to sprzedają. Z resztą, jest to skkadnik wielu buforów kh i ph. A i na tym forum temat Na2CO3 pojawiał się wielokrotnie i od lat.

Dostępne na alegro w tych samych sklepach, gdzie kupujesz NaHCO3, jeszcze tańsze. Na litr dajesz 53g, zamiast 84g NaHCO3 lub 40g NaOH. Rozpuszcza się dużo lepiej niż wodorowęglan, nie tworzy się żadna skorupa na końcówce wężyka od dozownika itd... Lekko podbija ph (roztwór Na2CO3 ma ph ciut ponad 10). Trzeba podawać w silny nurt wody, bo może powodować lokalne strącanie węglanu wapnia. Ale jak stosujesz NaOH, to masz to ogarnięte. Ogólnie, plusy dominują. Stosuję to od kilku lat, i nie tylko ja.

A na koniec niespodzianka. Skoro mieszasz NaHCO3 z NaOH, to jak najbardziej masz doświadczenie z Na2CO3, bo właśnie taki roztwór powstaje z Twojej mieszanki

A w ogóle, to gratuluję zbiornika. Gdzieś mi mignął niedawno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

No zaskoczyłeś mnie. Poszukaj w amerykańskim internecie hasła "soda ash", nawet sklepy to sprzedają. Z resztą, jest to skkadnik wielu buforów kh i ph. A i na tym forum temat Na2CO3 pojawiał się wielokrotnie i od lat.

Dostępne na alegro w tych samych sklepach, gdzie kupujesz NaHCO3, jeszcze tańsze. Na litr dajesz 53g, zamiast 84g NaHCO3 lub 40g NaOH. Rozpuszcza się dużo lepiej niż wodorowęglan, nie tworzy się żadna skorupa na końcówce wężyka od dozownika itd... Lekko podbija ph (roztwór Na2CO3 ma ph ciut ponad 10). Trzeba podawać w silny nurt wody, bo może powodować lokalne strącanie węglanu wapnia. Ale jak stosujesz NaOH, to masz to ogarnięte. Ogólnie, plusy dominują. Stosuję to od kilku lat, i nie tylko ja.

A na koniec niespodzianka. Skoro mieszasz NaHCO3 z NaOH, to jak najbardziej masz doświadczenie z Na2CO3, bo właśnie taki roztwór powstaje z Twojej mieszanki

A w ogóle, to gratuluję zbiornika. Gdzieś mi mignął niedawno.

Ja to mawiał Anżej D. człowiek cały czas się uczy ;) Thx za info. Wyznaje zasadę, że lepsze jest wrogiem dobrego więc pewnie się nie przerzucę, głównie z tego powodu, że wiem jak sterować w moim baniaku pH,  stosujęc wodorowęglan i wodorotlenek. Musiałbym to rozkminiać od nowa. Ale pewnie przyjdzie czas i na to. Pozdr.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.