Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

16 minutes ago, katani said:

Ja od zawsze używałem rolek 20g/m2. Ale zachciało mi się czystszej wody, więc kupiłem na testy 40g. Nie ma różnicy w czystości wody, a zużycie rolki jest wiele razy większe.


spróbuje jak Ty przez jakiś czas na tych zamiennikach polecieć i będę patrzeć jaki ma to wpływ u mnie na parametry i życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Zawsze używałem 40ki z DE i byłem zadowolony . Teraz mam 50kę z PL zużycie większe , przy pompie 12000   rolka 100m starcza na około miesiąc. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, JerzyB said:

Witam 

Zawsze używałem 40ki z DE i byłem zadowolony . Teraz mam 50kę z PL zużycie większe , przy pompie 12000   rolka 100m starcza na około miesiąc. 

 

a pompa leci na full ? znasz przybliżony przepływ przez rolke? chociaż i tak to nie wiele da w obliczeniach bo zależy od ilości karmienia i życia w akwarium.
Ja sobie to tak liczyłem.
Mam pompę 8K i wg producenta traci na podnoszeniu tak:

MJ-DC8k.thumb.jpg.16fd25fa2f972889e955e7907d4f9ff3.jpg

i wg biegów pompy wydajność jest taka (podnoszenie nie uwzględnione wg opisu)
Level   LPH
1          3400
2          3642
3          3884
4          4126
5          4368
6          4611
7          4853
8          5095
9          5337
10       5579
11       5821
12       6063
13       6305
14       6547
15       6789
16       7032
17       7274
18       7516
19       7758
20       8000

pompa u mnie leci na 8 biegu także pi razy oko obstawiam, że mam przepływ na poziomie ~4500l/h (część leci rewizją)
Rolka z RS oryginał wg producenta przepuści 6000l/h

I teraz:
oryginalna rolka 28mb ~64zl ~100cm/d -> ~28dni
zamiennik 25mb 34zl ~50cm/d -> ~50dni przy połowie kasy.

W sumie to nie tylko o kase chodzi ale także parametry które mam bliskie zeru także może więcej syfu podniesie troche NO3.

A może ja mam za duży przepływ ustawiony i niepotrzebnie przepalam rolki? Samo szkło to 343l to wg obliczeń lecę o wiele więcej niż x10 zbiornik, prawda?
W sumie wyloty dmuchają bardzo konkretnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Deltec  E-flow 12 pompa chodzi na max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plaga ślimaków?


IMG_8384.thumb.jpeg.9375a91fbdd21febc8d2b56718cf7c17.jpeg

już nie dziesiątki a setki na skale oraz szybach.
Wypełzają w nocy i jest tego mnóstwo na piachu, skale, szybach.

Wyciągać? czy jak?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Też tak miałem  po czasie jest ich b.malo . Teraz to mam plagę asterin . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam 

Też tak miałem  po czasie jest ich b.malo . Teraz to mam plagę asterin . 

Polecam krewetkę, odkupiłem od innego akwarysty i po miesiącu puściłem dalej w świat. 
Ty masz większe akwarium to może pocieszy oko dłużej. A jest na co popatrzeć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mazmaciek napisał:

Polecam krewetkę, odkupiłem od innego akwarysty i po miesiącu puściłem dalej w świat. 
Ty masz większe akwarium to może pocieszy oko dłużej. A jest na co popatrzeć 

Kupiłem trzy , bo jedzonka mają  na miesiące. Pojawił się problem  , mam kraba Gibbesi i prawdopodobnie je skonsumował , bo ich nie widzę .:banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

Coś tam powoli rośnie. Udaje mi się utrzymać Goniopory różnego koloru co mnie bardzo cieszy. Właśnie czekam na żółtą sztukę i mam nadzieję, że także się przyjmie.

Jak wspomniałem wcześniej mam wielgachne stado ślimorów wypełzających niewiadomo skąd w nocy ;) 
Pamiętam, że wpuszczałem może z 20 a teraz można liczyć w setkach.
Zoaski chowane od pojedyńczych polipów mnożą się wyśmienicie.

Grzybki się dzielą. Parka błazenków (biały + pomarańcz) żyją sobie w zoaskach oraz w Dunce ;) 
SPS które kiedyś włożyłem tak dla testu jakoś sobie powolutku radzą i nabierają kolorów także kto wie, może jeszcze patyki mi się spodobają ;) 

Niestety Euphyllia glabrescens (Jokery, zielone, 24k itp) jakoś u mnie nie chcą żyć dłużej niż kilka tygodni (max z 4m może).
Ładnie się pompują itp i nagle przychodzi dzień, że chowają się i schodzą aż do szkieletu. ICP raczej tragedii nie ma.
Zwykłe Euphylie (nie pamiętam nazw teraz) mam od samego początku i dają rade.

Po za tym raczej wszystko idzie w dobrą stronę. Rybki zdrowe.
Podmianki robię co 2 tyg 50l. Codziennie dodaje RS Energy+. Co tydzień karmię korale Polyp-booster + Polyp Lab Reef Roids.
Codzienne karmienie to z rana suche z automatu i po południu mrożonki (różny set kostek) + sporadycznie z ręki różności.
Szybki czyszczę co drugi dzień bądź na bieżąco.

Oświetlenie - x2 ReefLed 90. Za kilka dni dokładam trzecią sztukę.

Temp w okresie letnim:

temp.thumb.png.0409f2cdfb6052284b4b9362c3b16711.png

 

Przechodzę powoli z soli RS PRO na zwykłą niebieską. KH i tak nie idzie utrzymać tak wysokiego i niepotrzebny skok robie przy podmiance.
Sądzę, że zwykła niebieska od RS da rade i ma KH jak u mnie w okolicach 8/9.

Aktualna obsada:

1869135845_Screenshot2024-08-24at21_47_07.thumb.png.37be810e17edbe751961a64ea65682d4.png

chętnie pozbył bym się Chrisiptera oraz Chromisa lecz za cholerę nie mogę ich złapać. Wstawisz szczepkę to po godzinie potrafi przetargać ją po piachu na drugi koniec akwa albo zrzucać inne ze skał. Bardzo "złośliwe" małe rybsko ;) 

Borsuka kupiłem do walki z Valonią bo Percnon nie dawał sobie rady. Po kilku tygodniach skały czyściutkie. Dzisiaj nie widzę ani jednej kulki.
Zastanawiam się czy go nie odłowić bo w drodze jest Ctenochaetus Strigosus a nie wiem czy już się nie robi powoli ciasno. Chociaż skały mam dość lekko ułożone i miejsca do pływania jest sporo.

Loricula - przepiękna ryba.

Aiptasia - niestety z tym się borykam. 4 krewetki kuekenthali jakoś narazie mało zainteresowane i mało je w ogóle widać. Specyfiki nie rozwiązują problemu.

Ciągle dawkuję RS NO3PO4 + kh+ca+mg oraz z ręki różnie ABCD Trace-colors.

Generalnie akwa jak narazie nie robi większych problemów. Technikalia nie zawiodły do tej pory. Sama biologia wydaje się pracować, korale rosną, nawet SPS podstawki oblewają powoli, ryby zdrowe, parametry w miarę stabilne.

Mam nadzieję, że za kilka miesięcy jak wszystko podrośnie to będę mogł przestawić szczepki w docelowe miejsca na skałach bo jak widać narazie jak w sklepie z warzywami ;) 

Dodaje filmik. Jakość taka sobie bo szczerze to nie mam pojęcia jak nagrać to dobrze telefonem. Mam filtr pomarańczowy lecz tel sobie z taką ilością niebieskiego nie radzi. Oczywiście można dać więcej białego lecz wtedy wiadomo efekt fluo jest gorszy(albo po prostu nie mam pojęcia jak to nagrać dobrze).
Może kiedyś przysiądę do tego na poważnie i się nauczę.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, ArturNano napisał:

Jak wspomniałem wcześniej mam wielgachne stado ślimorów wypełzających niewiadomo skąd w nocy ;) 

Ślimaki to samo dobro. No chyba że masz lokówki Maxspecta, wtedy czasem też wkurzają.

15 minut temu, ArturNano napisał:

Grzybki się dzielą.

Nie chcę być złym prorokiem, ale grzybki ... mogą być problematyczne.

17 minut temu, ArturNano napisał:

Loricula - przepiękna ryba.

Pełna zgoda.

18 minut temu, ArturNano napisał:

Aiptasia - niestety z tym się borykam. 4 krewetki kuekenthali jakoś narazie mało zainteresowane i mało je w ogóle widać. Specyfiki nie rozwiązują problemu.

Mam hipotezę, że one bardziej szkodzą, niż pomagają w walce z aiptasią. Ale to niczym (poza obserwacją własną) hipoteza.

Fajną masz obsadę.

Dobry pomysł z obsadzeniem caulastreą kilku miejsc w akwarium. Z czasem wymienisz ją na inne, a tak akwarium nie stoi puste a caulastrea dobrze robi za pompę NO3/PO4.

19 minut temu, ArturNano napisał:

Generalnie akwa jak narazie nie robi większych problemów. Technikalia nie zawiodły do tej pory. Sama biologia wydaje się pracować, korale rosną, nawet SPS podstawki oblewają powoli, ryby zdrowe, parametry w miarę stabilne.

I o to w tym sporcie chodzi. Jak to mawiał klasyk coco jumbo i do przodu.

21 minut temu, ArturNano napisał:

. Mam filtr pomarańczowy lecz tel sobie z taką ilością niebieskiego nie radzi.

mam to samo, używam starego go pro 5.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, ArturNano napisał:

Przechodzę powoli z soli RS PRO na zwykłą niebieską. KH i tak nie idzie utrzymać tak wysokiego i niepotrzebny skok robie przy podmiance.
Sądzę, że zwykła niebieska od RS da rade i ma KH jak u mnie w okolicach 8/9.

Nie bardzo rozumiem - przecież dozujesz KH to można ustawić taką dawkę żeby nie było skoku przy podmiance.

16 godzin temu, ArturNano napisał:

Loricula - przepiękna ryba.

Nie podgryza Ci korali?

16 godzin temu, ArturNano napisał:

Aiptasia - niestety z tym się borykam. 4 krewetki kuekenthali jakoś narazie mało zainteresowane i mało je w ogóle widać. Specyfiki nie rozwiązują problemu.

Polecam krewetki od SexyKrewetka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, chris_ek said:

Nie bardzo rozumiem - przecież dozujesz KH to można ustawić taką dawkę żeby nie było skoku przy podmiance.

no można, tylko po co utrzymywać 12 ?
Mierzę co jakiś czas i mam w okolicach 8/9 także niebieska sól w zupełności wystarczy no i wahań przy podmiankach nie będzie.
 

4 hours ago, chris_ek said:

Nie podgryza Ci korali?

nie zauważyłem. Wcina mrożonki oraz suche bez problemu także mam nadzieję, że z wiekiem się jej nie zmieni.
 

4 hours ago, chris_ek said:

Polecam krewetki od SexyKrewetka.

poczekam trochę aż te 4 podrosną bo dwie z nich można zauważyć powoli za dnia jak coś tam kombinują na skałach (chociaż nie widziałem aby za róże się brały)



-------

Więcej białego lecz to kompletnie nie to co w realu widać ;) 
Jak znacie jakieś sprawdzone patenty na filmowanie telefonami z jabłuszkiem to dajcie znać.

 

 

Edytowane przez ArturNano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2024 o 18:36, ArturNano napisał:

no można, tylko po co utrzymywać 12 ?
Mierzę co jakiś czas i mam w okolicach 8/9 także niebieska sól w zupełności wystarczy no i wahań przy podmiankach nie będzie.

Wyższe poziomy wspomagają szybszą kalcyfikację - myślałem, że dlatego wybrałeś tę sól. Jeśli obecnie utrzymujesz niżej to faktycznie nie ma to sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, chris_ek said:

Wyższe poziomy wspomagają szybszą kalcyfikację - myślałem, że dlatego wybrałeś tę sól. Jeśli obecnie utrzymujesz niżej to faktycznie nie ma to sensu.

Kupiłem raczej z głupoty myśląc "pro" musi być "emejzing".  Ma lepsze parametry, mniej trzeba będzie lać i że rozwiąże to wszystkie problemy świata ;) 
Mi nie zależy na super przyrostach a raczej prostocie obsługi wszystkiego co związane z prowadzeniem akwa, włącznie ilością niezbędnych płynów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.