Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja posiadam Jebao MDP-3500 i śmiga bez problemu czy ze sterownika czy przez wifi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o takiej 

Maxspect JUMP MJ-DC6K pompa obiegowa 6000 L/H 

badz 

Maxspect JUMP MJ-DC8K pompa obiegowa 8000l/h

Na moje 433l w obiegu 6k wystarczy z zapasem, czy lepiej mocniejsza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, ArturNano napisał:

a co sądzicie o takiej 

Maxspect JUMP MJ-DC6K pompa obiegowa 6000 L/H 

badz 

Maxspect JUMP MJ-DC8K pompa obiegowa 8000l/h

Na moje 433l w obiegu 6k wystarczy z zapasem, czy lepiej mocniejsza ?

Moje doświadczenie po obcowaniu z różnymi akwarystami wygląda tak albo pompa faktycznie rzęzi jak ruski czołg albo akwarysta jest "upośledzony" na słuchu i wszystko mu będzie buczeć wibrować czy inne prawda jest taka, że jak nie sprawdzisz u siebie to się nie przekonasz ;)

Sam mam Jebao MDP 8000 i jest wg mnie cicha.
Odpieniacz red sea rsk 300 juz coś słychać tylko to raczej wynika z  pracy samego odpieniacza jako urzedzenia niz z pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Just now, sith114 said:

Moje doświadczenie po obcowaniu z różnymi akwarystami wygląda tak albo pompa faktycznie rzęzi jak ruski czołg albo akwarysta jest "upośledzony" na słuchu i wszystko mu będzie buczeć wibrować czy inne prawda jest taka, że jak nie sprawdzisz u siebie to się nie przekonasz ;)

Sam mam Jebao MDP 8000 i jest wg mnie cicha.
Odpieniacz red sea rsk 300 juz coś słychać tylko to raczej wynika z  pracy samego odpieniacza jako urzedzenia niz z pompy.

;) o widzisz, to już mam opinie o odpieniaczu bo właśnie w ten RS 300 celowałem aby mieć już wszystko ze stajni RS.

Wiesz, ja pracując mam akwa ~1.5m za sobą. Pierd....ca można dostać przy tej pompie od RS a to dopiero drugi dzień tortur ;) 

Już zgłosiłem do erybki reklamacje lecz to nie rozwiązuje problemu bo będę musiał pewnie zakupić inną zanim do nich ją odeślę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ArturNano napisał:

;) o widzisz, to już mam opinie o odpieniaczu bo właśnie w ten RS 300 celowałem aby mieć już wszystko ze stajni RS.

Wiesz, ja pracując mam akwa ~1.5m za sobą. Pierd....ca można dostać przy tej pompie od RS a to dopiero drugi dzień tortur ;) 

Już zgłosiłem do erybki reklamacje lecz to nie rozwiązuje problemu bo będę musiał pewnie zakupić inną zanim do nich ją odeślę. 

Problem z tym odpienaiczem był gdzieś opisywany i głównie ten hałas jest to zasysane powietrze. Może jakoś to idzie wyeliminować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam odpieniacz rsk-300 jak się da wężyki na tlumik to jest trochę ciszej, ale u mnie słychać jak ten odpieniacz pracuje słychać jakieś wibracje. Nie wiem czy to tylko mój egzemplarz czy wszystkie tak mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wymieniłem pompę na "Maxspect JUMP MJ-DC8K pompa obiegowa 8000l/h"
W głowie się nie mieści jaka jest różnica w kulturze pracy tej pompy w stosunku do RS.
Nastała błoga cisza - pompa pracuje na 9 biegu.

Teraz zobaczymy jak pójdzie walka z erybka bo zamiast przyjąć wadliwy towar,  to robi się jakaś gra w ping ponga i głuche telefony do RS.

EDIT: ok, po wymianie zdań z erybka doszliśmy do porozumienia. Sklep przyjął wadliwy towar i zwrócił koszty.

Edytowane przez ArturNano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że przez jakiś czas (albo może w ogóle, narazie nie mam pojęcia) chce prowadzić akwa bez odpieniacza, mam do was pytanie co najlepiej trzymać w sumpie.

1 - duża komora, ponieważ po wstawieniu RollerMat musiałem wyjąć przegrodę oddzielającą spływ od kolejnej komory
Czyli mamy tutaj RollerMat + ~4l ceramiki (Matrix i coś tam jeszcze) położonej na kratce rastrowej.
2 - komora, do której woda z 1 przelewa się grzebieniem. Jak narazie jest pusta. Tutaj jak rozumie grzebień producent dał po to aby w 1 móc prowadzić refugium ?
3 - mała komora z gąbką
4 - komora z pompą

1948385291_Screenshot2024-03-16at14_33_41.thumb.png.f02cfd4fa020ed0fd673098ef2d51b0a.png


Mam trochę skały Marco Rock.
Czy warto do 2 wrzucić tę skałę ?

Czy jeśli próbowałbym z refugium, to pewnie w 1 komorze przed grzebieniem (wtedy ceramikę do 2 przerzucić)? W 2 nie, ponieważ przelew do 3 jest ze spadkiem na gąbkę bez grzebienia.
Problem* jest taki, że RollerMata niczym nie jest odgrodzona od lewej części komory 1. Przepływ wody jest w lewą stronę także glony raczej nie powinny rozłazić się na pawo,  na Rollermate.
Dobrze kombinuje ?

Może prowadzenie akwa bez odpieniacza, to w ogóle zły pomysł? (czytałem już sporo starych wątków)

sorki za może głupie pytania ale pierwszy raz mam do czynienia z sumpem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy macie "problem" ze stojącą wodą w komorze pompy obiegowej (4)?
Do tej komory u mnie woda spływa z (2) przez gąbkę z (3).
Wyraźnie woda stoi w komorze pompy (4). Pompa ciągnie od dołu a góra stoi.
Przejmować się tym ? czy dołożyć jakiś mały cyrkulator, który będzie to mielił ?

Obiegówka ustawiona na 10 poziom ~4000l.
Zwiększyć nie zwiększę bo rollermat nie przepuści (chyba ma ~6000l wg producenta) albo będzie non stop przewijać rolkę.
Chociaż to raczej mało da, ponieważ przed komorą jest gąbka, która skutecznie hamuje przepływ.
Może ta gąbka (3) nie potrzebna jest jeśli nie mam odpieniacza? (coś wyczytałem, że chodzi o bąbelki powietrza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Net cover - od momentu migracji na nowe akwa w głowie siedział mi temat jak zabezpieczyć się przed ewentualnym wyskakiwaniem ryb.
Na szczęście tylko jeden ślimak zdążył zasuszyć się na podłodze.

W grę wchodziła korona z "spienione PCV" bądź, co bardziej mi wizualnie odpowiada, siatka.
Poczytałem na forach oraz pooglądałem trochę na YT lecz patrząc na wykonanie miałem wątpliwości co do estetyki takiego DYI.
Co prawda wiele zależy od zdolności manualnych składającego! Nie mniej jednak takie "baldachimy" zobaczyłem na YT, że myślałem, że wtopie kasę na zabawę a i tak do kosza poleci całość i tylko zbieracze złomu będą zadowoleni ;) 
Stwierdziłem, a co tam, najwyżej nic z tego nie wyjdzie i będę kombinować z koroną ;) 

Zakupiłem zestaw DYI od RS i jestem bardzo miło zaskoczony efektem końcowym.
Całość z główkowaniem zajęła jakieś 3h.

minusy:
- taka firma jak RS mogłaby robić taki zestaw konkretnie pod dany model z osprzętem standardowym od nich w kilku wariacjach jakie proponują do zestawu. Żaden to koszt dla nich bo i tak wszystko leci "komputerowo" na produkcję,  a ułatwiłoby złożenie takiej ramy bez cięcia
Przykładowo, co za problem byłoby dać default  albo konkretne modele z konkretną ilością lamp itp. Wszystko mogłoby być przycięte i gotowe do złożenia. Niestety musimy walczyć z brzeszczotem bądź jak w moim przypadku ze szlifierką kątową i nożem. "amelinium" na rękach a wiadomo "nie pomalujesz" itp ;)  
- jeśli mamy lampy bądź inny sprzęt zabierający miejsce na krawędziach,  to trzeba pamiętać o dokupieniu dodatkowych "Zig zag" elementów aby rama była kompletna
- manual z wymiarami niby do 425 XL ma się nijak do rzeczywistych wymiarów !!! nie ma co na nim polegać przynajmniej w tym modelu
- po godzinie mierzenia akwa oraz profili aluminiowych dałem spokój sobie z manualem od RS i sam pomierzyłem co i jak dociąć
- mogli dać opcje czarnej siatki bądź dać ją jako standard (aczkolwiek wizualnie jest dobrze, nie jest źle)
- jak karmić ryby itp ... - to poźniej

plusy:
- solidne profile aluminiowe. Rama trzyma się solidnie.
- zestaw zawiera prawie (patrz Zig zag) komplet do każdego akwa
- elementy są estetyczne i spasowane także jak dobrze przytniemy to wygląda to profesjonalnie
- rama czarna, matowa, w żaden sposób nie zaburza estetyki akwa
- siatki mamy zapas na 3 próby  ;) 

hinty:
- lepsza szlifierka kątowa z tarczą do metalu + ostry nóż niż brzeszczot czy inne wynalazki (chyba, że ktoś lubi się namachać)
- bez drugiej osoby lepiej sobie podarować montaż. Zwłaszcza przy montażu siatki do ramy
- suszarka z dobrym grzaniem to twój przyjaciel (można także heat gun'a ale dobra suszarka nie jest zła) ;) 
- więcej pomiarów i więcej cięcia ! - tak, lepiej przyciąć profil co do milimetra 3 razy niż uciąć za dużo i poźniej jak na YT znalazłem, podkładać jakieś plastiki aby rama nie wpadła do akwa ;) 
- bez pośpiechu bo szybko można kilka stów do kosza wyrzucić!
- po każdym cięciu warto zmontować część i przypasować do akwa
- warto dokupić dodatkowe "zawieszki"  "Hanging Clips"

efekt końcowy:
- siatka jest idealnie naciągnięta
- brak "baldachimów"
- rama pasuje idealnie na wszystkich ścianach akwa
- ściąganie w razie potrzeby w pojedynkę to żaden kłopot bo jest lekka i stabilna
- jak karmić? tutaj mamy np taką opcję dostępną w PL
"D-D Jumpguard Feeding Portal" - do mrożonek + suche + specyfiki sprawuję się świetnie. Do alg na magnesie trzeba podnieść ramę, co nie stanowi żadnego problemu w pojedynkę
- czy czarna byłaby lepsza? nie wiem, może kiedyś podmienię lecz totalnie na to uwagi teraz nie zwracam

Poniżej fotki ogólne.
Na przedostatnim widać, że w jednym miejscu siatka nie jest naciągnięta. (lewa krawędź komina)
Tutaj przychodzi z pomocą suszarka do włosów ;) Siatka jest nylonowa także w granicach rozsądku kurczy się pod wpływem gorąca.
Kilka sekund grzania i mamy idealnie naciągniętą siatkę.


Sumując:
- wygląda moim skromnym zdaniem profesjonalnie
- spełnia w 100% swoją rolę. Nie ma prawa nic wyskoczyć z akwa
- mam nadzieję, że codzienne użytkowanie nie wpłynie na estetykę
- jest także alternatywa z USA krakenreef.com lecz to "troszkę" inna kasa
- w PL (może źle szukałem) nie znalazłem lepszego rozwiązania od tego co proponuje RS za te pieniądze
- można się bawić w profile z "castoramy" itp lecz z grubsza liczyłem i nie wychodzi to "taniej" (licz czas na czytanie itp itd)

large.IMG_7406.jpeg.6c0cd90143d6022ecdeb636cb0514b05.jpeglarge.IMG_7407.jpeg.27442af00bee615b4b1d3b2a096a6a94.jpeglarge.IMG_7408.jpeg.c93f7a457b232808992df83711178939.jpeglarge.IMG_7409.jpeg.eb57bb4f5503403f48831907d61a5fbb.jpeglarge.IMG_7416.jpeg.4e5fa241b843bee7b49db67a2263b426.jpeg

 

tutaj info jakie dokładnie rzeczy zakupiłem:
- DIY Aquarium Net Cover - Red Sea Hanging Clips
- Siatka ochronna RED SEA Net Cover 120x80cm
- Net Cover Zig Zag 15/40mm
- D-D Jumpguard Feeding Portal

 

 

Edytowane przez ArturNano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ctenochaetus strigosus  - blizna/pęknięcie ?

Hej, dzisiaj dotarła do mnie rybka i po chwili zauważyłem, że po obydwu stronach, przy ogonie ma jakby takie pęknięcia/blizny dość spore ~1cm długości.
Już zdążyłem napisać do sprzedawcy, że sprzedał mi rybę po przejsciach lecz ten skierował mnie do google i trochę się zdziwiłem patrząc na zdjęcia.
Prawie każda ryba ze zdjęcia z google -> images -> "Ctenochaetus strigosus" ma taka mniejszą/wiekszą szramę/bliznę/pękniecie dokładnie przed ogonem.

Pamiętam, że Ctenochaetus Tominiensis także mial taką szramę, która wraz z rośnięciem ryby stawała się coraz bardziej widoczna.

Ktoś się orientuje o co chodzi ?

1629585857_Screenshot2024-04-10at22_33_14.png.31f012f51001de5a69dc6387c0cdf421.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, ArturNano napisał:

Ktoś się orientuje o co chodzi ?

Od tego nazwa pokolce ;)

Żółtek ma białe, Nigricans zółte, najlepsze kolce mają Naso.

IMG_20220718_130830072_HDR

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz Salarias fasciatus w akwarium?

 


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, ArturNano napisał:

Ctenochaetus strigosus

To prawie na pewno nie jest strigosus. Strigosus ma żółte oko. To jest prawdopodobnie binotatus.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, berciak said:

To kolec.

Każdy pokolec ma takie.

o kurczaki, poważnie nie wiedziałem ;) 

 

50 minutes ago, Arcadio said:

Masz Salarias fasciatus w akwarium?

 

nie mam

 

 

42 minutes ago, katani said:

To prawie na pewno nie jest strigosus. Strigosus ma żółte oko. To jest prawdopodobnie binotatus.

no właśnie i tutaj jest problem. 
Męczyłem tego sprzedawce już jakiś czas temu, czy na 100% jest to Strigosus bo szukałem jej od dawna a pamiętam, że chyba bana jak Żółtek dostał dlatego ciężko do dostać.
Zarzekał się, że tak, że ma tak na fakturze itp Zdjęcie także przedstawiało żóltookiego.

No i od wczoraj tak patrze na niego, że oko raczej jemu nie zżółknie ;( 

Zastanawiam się co z nim teraz zrobić.
Brzydki nie jest ale nie jest to co miało być.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, ArturNano napisał:

Zarzekał się, że tak, że ma tak na fakturze itp Zdjęcie także przedstawiało żóltookiego.

No tak to jest z oznaczaniem ryb w sklepach.

Ja kiedyś kupiłem strigosusa, a potem chyba Raffy oznaczył go jako trunctatus.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, katani said:

No tak to jest z oznaczaniem ryb w sklepach.

Ja kiedyś kupiłem strigosusa, a potem chyba Raffy oznaczył go jako trunctatus.

Właśnie skończyłem rozmawiać ze sprzedawcą i on sam jest wprowadzany w błąd przez importera a sam dokładnie nie sprawdził co sprzedaje bo nawet słabo orientuję się ile jest Ctenochaetus ehhh
Dostaje na fakturze Strigosusa a w rzeczywistości innego.

No nic, narazie nie mam ochoty na odławianie go bo i tak nie mam co z nim zrobić ;(

Może ktoś na forum posiada młodego Strigosus, którego chciałby sprzedać ? chętnie kupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, ArturNano napisał:

Właśnie skończyłem rozmawiać ze sprzedawcą i on sam jest wprowadzany w błąd przez importera a sam dokładnie nie sprawdził co sprzedaje bo nawet słabo orientuję się ile jest Ctenochaetus ehhh
Dostaje na fakturze Strigosusa a w rzeczywistości innego.

No nic, narazie nie mam ochoty na odławianie go bo i tak nie mam co z nim zrobić ;(

Może ktoś na forum posiada młodego Strigosus, którego chciałby sprzedać ? chętnie kupię.

Sam miałem już 2 "strigosusy" heh
Pierwszy finalnie okazał się trunctatusem, drugi binotatusem :D

Jak binotatus pewnego dnia zniknął następny z rodzinki wpadł Tominensis i wiadomo co jest ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 hours ago, sith114 said:

Sam miałem już 2 "strigosusy" heh
Pierwszy finalnie okazał się trunctatusem, drugi binotatusem :D

Jak binotatus pewnego dnia zniknął następny z rodzinki wpadł Tominensis i wiadomo co jest ;)

Tommiego miałem, piękna ryba ale zachciało mi się Strigosusa to mam za swoje ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.