Skocz do zawartości
drogba_37

Wielkość sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, sprawa dotyczy akurat zbiornika roślinnego, nie morskiego, ale tu zdaje się jest najwięcej użytkowników sumpów, więc pozwolę sobie tutaj.

Akwarium 1200 litrów, jakie znaczenie ma duży sump do niego? Dlaczego nie może być mały np. 120L/140L? Przy czym w ogóle mi nie chodzi o filtracje (są dodatkowe kubły), chodzi mi tylko o przepływ wody i stabilność takiego małego sumpa. Czy wielkośc sumpa wpływa znacząco na stabilny przepływ wody? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, drogba_37 napisał:

Mam pytanie, sprawa dotyczy akurat zbiornika roślinnego, nie morskiego, ale tu zdaje się jest najwięcej użytkowników sumpów, więc pozwolę sobie tutaj.

Akwarium 1200 litrów, jakie znaczenie ma duży sump do niego? Dlaczego nie może być mały np. 120L/140L? Przy czym w ogóle mi nie chodzi o filtracje (są dodatkowe kubły), chodzi mi tylko o przepływ wody i stabilność takiego małego sumpa. Czy wielkośc sumpa wpływa znacząco na stabilny przepływ wody? 

Jeśli nie chodzi o filtrację , to może być jeszcze mniejszy . Przy dużym masz tylko więcej wody w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku chyba nie ma sensu stawić sumpa. Zwłaszcza jeśli już masz ogarniętą filtrację. 

Ewentualne sugestie, żeby zrobić duży sump prawdopodobnie dotyczą tylko zwiększenia objętości wody w systemie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ale jaki cel ma zwiększanie wody w systemie? Liczę że za niedługo, odłącze dwa kubły i pozostawię sam sump, tylko jeśli zostanie sam sump to dlaczego wszyscy doradzają jego większy litraż, tak 350L, dlaczego 140L nie wystarczy? Myślałem że to chodzi o stabilnośc systemu ale jeśli nie to nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, drogba_37 napisał:

no właśnie ale jaki cel ma zwiększanie wody w systemie? Liczę że za niedługo, odłącze dwa kubły i pozostawię sam sump, tylko jeśli zostanie sam sump to dlaczego wszyscy doradzają jego większy litraż, tak 350L, dlaczego 140L nie wystarczy? Myślałem że to chodzi o stabilnośc systemu ale jeśli nie to nie wiem

Wszyscy tzn. kto ? W 140L możesz zrobić dobrą filtrację i tą mechaniczną oraz biologiczną . Pomyśl ile kubełków byś musiał podłączyć by było 140L.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużym zbiorniku planując pojemność sumpa weź pod uwagę ilość wody jaka ma "zlecieć" do sumpa w razie zaniku prądu. 

Przerabiałem dawno temu duży zbiornik roślinny z sumpem i niestety nie do końca w tym biotopie sump sprawdza się. Często liście drobnolistnych roślin zatrzymuje się na grzebieniu zmieniając poziom wody w kominie. Nie był to jakiś duży problem, ale jednak. Największe wyzwanie w moim przypadku to nasycenie wody CO2, które zostaje "wybijane"  przez ten typ otwartego systemu filtracji. Przy stosowaniu kubełków tego problemu nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast sumpa oraz kubełków dobrym rozwiązaniem są filtry narurowe np.20"

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchumiłem sump, dostałem go w spadku, więc najpierw zobaczymy jak zbiornik na nim będzie funkcjonował.....

Na razie całkowicie zdjąłem grzebień i komin jest odkryty, nie boje się że jakieś ryby wpadną bo mam 15 cm palety, ale za to zdiagnozowałem taki problem że pompę w sumpie mam chyba za małą, bo 3000l/h Jebao, przy tej pompie zawór bramowy na spływie jest ledwo co otwarty i tam dochodzi do zapychania rury przez rośliny. W drodze już mam pompę 12000 l/h i przy tej pompie mam nadzieje że zawór bramowy bardziej otworzę i rośliny nie będa go zapychać.... dam tu znać

2 minuty temu, drogba_37 napisał:
W dniu 11.05.2024 o 09:09, ilarios napisał:

Przy tak dużym zbiorniku planując pojemność sumpa weź pod uwagę ilość wody jaka ma "zlecieć" do sumpa w razie zaniku prądu. 

Przerabiałem dawno temu duży zbiornik roślinny z sumpem i niestety nie do końca w tym biotopie sump sprawdza się. Często liście drobnolistnych roślin zatrzymuje się na grzebieniu zmieniając poziom wody w kominie. Nie był to jakiś duży problem, ale jednak. Największe wyzwanie w moim przypadku to nasycenie wody CO2, które zostaje "wybijane"  przez ten typ otwartego systemu filtracji. Przy stosowaniu kubełków tego problemu nie miałem.

 

 

Edytowane przez drogba_37 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.