Skocz do zawartości
Opelin

Zmiana soli - jak to zrobić dobrze?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Powoli przestaję już nadążać z uzupełnianiem mikro/makro. kH, Ca i Mg lecą mi na łeb na szyję. 

Miesiąc temu wyglądało to średnio tak:

kH - 7 do 7,5

Ca - 400 do 430

Mg  - 1250- 1300

Obecnie jest:

kH - 6,1

Ca - 340

Mg - 1110

Nie zaobserwowałem żeby korale coś sobie z tego robiły, ale LPSy i SPSy zahamowały.

Montipory wcześniej potrafiły mieć przyrosty po 0,5 cm na miesiąc. Obecnie wydaje się, że przestały rosnąć.

Korzystam z soli RedSea tej niebieskiej i zastanawiam się nad przejściem na tą czarną.

Nie wiem jak się za to zabrać, żeby korali nie zestresować i nie narobić sobie szkód.

PS. Balling na razie odpada. Nie chcę go dozować ręcznie bo na pewno coś narobię, a na pompy dozujące puki co nie mam funduszu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będziesz miał bardzo duże wahnięcie kh po podmianie z tej soli. Ona ma Kh coś około 12. 

Przy twoich parametrach to tylko balling, może zainwestój w dwuskładnikowy ati pro albo jednoskładnikowy tropic marin i można dozować z łapy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, mazmaciek napisał:

będziesz miał bardzo duże wahnięcie kh po podmianie z tej soli. Ona ma Kh coś około 12. 

Przy twoich parametrach to tylko balling, może zainwestój w dwuskładnikowy ati pro albo jednoskładnikowy tropic marin i można dozować z łapy 

No tak się właśnie zastanawiałem żeby nie robić na raz podmiany tyle co zwykle, ale zwiększyć częstotliwość podmian i mniej wody. Zazwyczaj robię 15L na tydzień. Mógłbym np robić po 5L co 3ci dzień. Ma sens? 

Nie wydaje mi się żeby nawet przy jednorazowej podmianie kH tej soli skoczyło z 6 aż na 12. No ale może znacząco skoczyć np na 9.  Robąc podmianki na aktualnej soli kH skoczyło z 6,1 na 6,8 a ta sól ma 7,5kH wg opakowania.

Nie mam doświadczenia z Ballingiem, boję się że coś schrzanie i całe życie poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed Ballingiem nie uciekniesz, im wcześniej to ogarniesz tym lepiej nawet jeśli miałbyś to robić na początku z ręki. Może rozejrzyj się za używkami.

Z podmianami nawet jeśli gładko przejdziesz na czarną to potem co - dalej będziesz robił podmianki co 3 dni bo inaczej będziesz miał skoki KH i tak czy inaczej zejdzie Ci za nisko? Jeśli tak to równie dobrze możesz zostać na niebieskiej soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana soli nie pomoże i przy zmianie soli nie ma problemu, robisz poprostu podmiany na nowej. 
 

Bez balinga korale nie ruszą, a wachania kh mogą im tylko zaszkodzić. Zbieraj na pompę dozującą, możesz brać śmiało używkę i myślę że jakieś jebao idzie wyrwać do 200zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra idę za Waszą namową. Kupiłem Reef Scorpionfish All in One KH+Ca+Mg. Z braku laku nie było nic innego all in one akurat dostępne, a bez pomp dozujących nie wyobrażam sobie skakania przy akwarium co 2h...

Ktoś ma doświadczenie jak tego używać? Wg strony producenta każde 100 ml tego preparatu podbija kH o 5,5 dKH na każde 100L wody. 

Zatem zakładając, że moje akwarium ma 100L objętości - skała - media filtracyjne etc. To mogę założyć, że mam 90L wody w obiegu. 

Moje obecne kH wynosi 6.1 i chciałbym wejść na 7.5 to z proporcji można by wnioskować, że muszę wlać 22,9ml tego specyfiku na dobę?

Żeby nie było skoku kH rozłożył bym dawki na powiedzmy 3 tj rano po południu i na wieczór. To daje 7,63 ml w trzech dawkach/24h  Dobrze to rozumiem? 

Piszcie proszę bo nie wiem jak się za to zabrać. 

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie kalkulator do ballinga z reefhub.pl. tam precyzyjnie sobie wyliczysz ile musisz stosować.

Nie wiem czy ten all in one jest jakiś stężony czy ma zwykle poziomy. Jeśli standardowe to kalkulator rozwiąże twój problem.

No dobra poczytałem o tym all in one. Ale ci producenci pi#@#$¥€lą. Nie wiem czy reef scorpionfish ma własną stronę internetową czy tylko stronę na FB. Więc info z coralhouse.

 

Substancje należy dozować w tych samych dawkach, według zapotrzebowania. Należy  pamiętać że zapotrzebowanie na pierwiastki w akwariach jest zróżnicowane, ewentualne niedobory należy uzupełniać pierwiastki pojedynczo na podstawie testów ICP.  

 

To  stosować w tych samych dawkach czy w zależności do zapotrzebowania?mam akwarium 7 lat nigdy nie lałem Ca i kh równo.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszą dawkę ustaliłem tak: zmierzyłem KH jednego dnia a następnie drugiego dnia o tej samej porze nic nie dodając w tym czasie. Pozwoliło to na określenie dziennej dawki jaką konsumują korale i jaką musisz uzupełniać codziennie żeby KH utrzymywało się na stałym poziomie. Do tego dodaj przez pierwsze trzy dni dawkę, którą wyliczyłeś żeby podnieść KH do poziomu 7,5 (lepiej stopniowo podnosić do docelowego poziomu).

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, chris_ek napisał:

Ja pierwszą dawkę ustaliłem tak: zmierzyłem KH jednego dnia a następnie drugiego dnia o tej samej porze nic nie dodając w tym czasie. Pozwoliło to na określenie dziennej dawki jaką konsumują korale i jaką musisz uzupełniać codziennie żeby KH utrzymywało się na stałym poziomie. Do tego dodaj przez pierwsze trzy dni dawkę, którą wyliczyłeś żeby podnieść KH do poziomu 7,5 (lepiej stopniowo podnosić do docelowego poziomu).

Bardzo dobra metoda. Pozwala na określenie dziennego zapotrzebowania i dawki do dojścia do celu. Potem już się nie zastanawiasz ile masz lać, tylko lejesz na podstawie testów


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak próbuję znaleźć jakieś info na stronie Reef Scorpionfish ale tam to samo co na CH a producent ma jeszcze zestawy do ballinga Ca, Mg, KH. Zastanawia mnie czy ten preparat to trzy oddzielne komponenty czy też coś bardziej w stylu All-for-reef z TM czyli wszystko w jednej butelce. Jeśli tak to nie zastosujemy kalkulatora bo tam raczej nie ma węglanów czy wodorowęglanów sodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, chris_ek napisał:

Ja pierwszą dawkę ustaliłem tak: zmierzyłem KH jednego dnia a następnie drugiego dnia o tej samej porze nic nie dodając w tym czasie. Pozwoliło to na określenie dziennej dawki jaką konsumują korale i jaką musisz uzupełniać codziennie żeby KH utrzymywało się na stałym poziomie. Do tego dodaj przez pierwsze trzy dni dawkę, którą wyliczyłeś żeby podnieść KH do poziomu 7,5 (lepiej stopniowo podnosić do docelowego poziomu).

Tak  też zamierzam zrobić. Jestem już po 3 dawkach po 4ml każda. Wczoraj wieczorem, dzisiaj rano i dzisiaj ok 13:00. KH podskoczyło z tych nieszczęsnych 6.1 na 6,4 Ca z 310 na 350 Mg z 1110 na 1150. Zapewne na tak powolny wzrost wpływ ma równoległa konsumpcja, ale to dobrze, że nie było drastycznego skoku. Dociągnę tak jeszcze do dzisiejszego wieczoru i zrobię pomiary jutro rano. Jeśli się okaże, że stoję w miejscu to zwiększę dawkę do 5ml.

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia. Co jeśli przy założonym kH na poziomie 7.5 okaże się że mam za wysokie Ca i Mg? Dajmy na to 480 na 1400? Czy to znaczy że będę musiał się pogodzić z faktem że aby mieć racjonalne Ca i Mg to muszę mieć niższe kH czy jak to rozumieć? 

18 godzin temu, katani napisał:

To  stosować w tych samych dawkach czy w zależności do zapotrzebowania?mam akwarium 7 lat nigdy nie lałem Ca i kh równo.

No właśnie tego też nie rozumiem. Gdzieś był na forum wątek - wczoraj czytałem o tych produktach all in one. Generalnie jest tak że nie da się KH Ca i mg zamknąć w 1 butelce. Ale jest tam coś co w procesie chemicznym uwalnia do wody kH coś jest przetwarzane - sorry no nie pamiętam co. Dla tego po zastosowaniu tego preparatu skok Ca i Mg jest niemal natychmiastowy ale na KH trzeba poczekać jakiś czas. 

 

17 godzin temu, chris_ek napisał:

Zastanawia mnie czy ten preparat to trzy oddzielne komponenty czy też coś bardziej w stylu All-for-reef z TM czyli wszystko w jednej butelce. Jeśli tak to nie zastosujemy kalkulatora bo tam raczej nie ma węglanów czy wodorowęglanów sodu.

Dokładnie tak! To jest to samo co produkt Tropic Marine.wiec kalkulator odpada bo nie ma się wpływu na stężenie pierwiastków. Więc nie da się tego policzyć z kalkulatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Opelin napisał:

Jest jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia. Co jeśli przy założonym kH na poziomie 7.5 okaże się że mam za wysokie Ca i Mg? Dajmy na to 480 na 1400? Czy to znaczy że będę musiał się pogodzić z faktem że aby mieć racjonalne Ca i Mg to muszę mieć niższe kH czy jak to rozumieć? 

Puki co ja bym utrzymywał założony poziom KH bez względu na CA i Mg. Stosując taki preparat niestety jesteś zadany na to, że producent to dobrze skomponował. Z praktyki jednak wiadomo, że w każdym akwarium jest inaczej i być może trzeba będzie dodatkowo korygować ich poziomy ale raczej przy dłuższym stosowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Stosując taki preparat niestety jesteś zadany na to, że producent to dobrze skomponował. Z praktyki jednak wiadomo, że w każdym akwarium jest inaczej i być może trzeba będzie dodatkowo korygować ich poziomy ale raczej przy dłuższym stosowaniu.

O, to, to!

To nie jest zarzut do producenta. W praktyce każdy w akwarium ma inne życie, i inne korale, więc ta konsumpcja poszczególnych pierwiastków jest różna, i zrobienie jednego produktu "do wszystkiego" jest niemożliwe. Dlatego jest cała gama dodatkowych produktów, do korygowania różnic.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie zbyt wysoki Ca i Mg to zmniejszysz ilość specyfiku a dla podbicia samego kh można użyć sody oczyszczonej. 
Ja mam obecnie kh około 7,7, Ca prawie 500 a na MG brakuje skali, używam Ati pro i wszystko żyłę i ma się dobrze, no w sumie padły grzybki ale wątpię czy z tego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.05.2024 o 12:11, Opelin napisał:

Cześć,

Powoli przestaję już nadążać z uzupełnianiem mikro/makro. kH, Ca i Mg lecą mi na łeb na szyję. 

Miesiąc temu wyglądało to średnio tak:

kH - 7 do 7,5

Ca - 400 do 430

Mg  - 1250- 1300

Obecnie jest:

kH - 6,1

Ca - 340

Mg - 1110

Nie zaobserwowałem żeby korale coś sobie z tego robiły, ale LPSy i SPSy zahamowały.

Montipory wcześniej potrafiły mieć przyrosty po 0,5 cm na miesiąc. Obecnie wydaje się, że przestały rosnąć.

Korzystam z soli RedSea tej niebieskiej i zastanawiam się nad przejściem na tą czarną.

Nie wiem jak się za to zabrać, żeby korali nie zestresować i nie narobić sobie szkód.

PS. Balling na razie odpada. Nie chcę go dozować ręcznie bo na pewno coś narobię, a na pompy dozujące puki co nie mam funduszu.

 

Mam pompe Jebao 4 kanały zalega u mnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.